Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.1 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.1
Първата версия на книгата може да бъде изтеглена от

http://www.progstarter.com/index.php?op ... 20&lang=bg

Как е организирана книгата

Част I описва микроконтролера Z8F083A. Ако сте чели книгата „Микроконтролери. Архитектура и принцип на действие”, нещата в тази част ще са Ви познати. Въпреки това реших, че е добре да добавя тази информация и тук за по-голямо удобство. (Готова)

Част II представлява кратък справочник на езика С. Може да използвате информацията в тази част в случай, че се наложи да си припомните дадена конструкция на езика С. (Частично готова)

Част III съдържа практически правила и съвети при писането на С-код. Това включва организация на програмата и файловете, форматиране на кода и др. Ще Ви запозная с някои слабости в езика С, които трябва да избягвате, особено при разработката на системи с повишени изисквания за безопасност. (Не е готова)

Част IV описва развойните средства, които ще използвам в книгата. Това включва всички развойни платки. Ще се запознаете с развойната среда Zilog Developer Studio II, с особеностите на С-компилатора, ще се научите още как да използвате дебъгера, за да изследвате поведението на кода и да локализирате дефекти в кода. (Готова)

Част V представлява въведение в програмирането на микроконтролера Z8F083A на езика С. В тази част ще започнем с няколко сравнително малки и прости примери, които ще Ви помогнат да се запознаете с програмирането на по-голяма част от периферните модули на микроконтролера Z8F083A. С това ще поставим и начало на писането на С-код за микроконтролери. (Готова)

Част VI описва пакет от драйвери за микроконтролера Z8F083A. (Не е готова)

Драйверите са написани съгласно правилата и съветите, описани в част III. Целта е от рано да се научите да оформяте кода си професионално, а не хаотично.

Част VII се състои от практически примери, използващи драйверите описани в част VI, и илюстрира употребата на езика С в програмирането на микроконтролери. (Не е готова)


Вто Апр 26, 2016 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
И защо Зилог?
Един свеж поглед върху Пик24 или Пик32 би бил чудесна нова книга.


Сря Апр 27, 2016 6:07 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
stefan63 написа:
И защо Зилог?
Един свеж поглед върху Пик24 или Пик32 би бил чудесна нова книга.


Pic24 или Pic23 за начинаещи? Не мисля че е добра идея. Първо че са по-сложни, изискват много, много повече време да се опишат в книга, все пак го правя извън работно време. Въпросното микроконтролерче е много лесно за започване, не случайно съм го избрал (всъщност колегата Н'бабане Гт'муан'га от форума ми обърна внимание върху него :)). Аз не съм от хората, които са привърженици на конкретен микроконтролер и анатемосват други. Вижте колко е кратко описанието му (150стр. едър шрифт и много картинки и таблици). За 1 седмица, без да си дава зор, човек ще го разучи до основи. За още една седмица, пак без да си дава зор, може да се разучи развойната среда, особеностите на С-компилатора и т.н. Оттам нататък човек сяда и започва да се упражнява на С. Само 2 седмици, без особени усилия. Някои хора дори 2 седмици не успяват да отделят, какво да кажем за повече. Дори PIC16, които ми бяха фаворити за тази цел, като едни от най-простите микроконтролери, биха изисквали повече време, а за PIC24/32 изобщо да не говорим. Не е проблем, че е Zilog, произвежда се, просто не е популярен в България. Но дори и да беше PIC24/32, елате да работите в KOSTAL (сигурен съм че важи и за Visteon),и до болка да познавате тези микроконтролери няма да има никаква полза. Просто не ги използваме. Като спрете да ги използвате, след няколко месеца наученото ще започне да избледнява. Какъв е смисълът за един начинаещ да се концентрира върху даден микроконтролер, да изучава месеци наред архитектурата и развойните му средства, които след това има голям шанс да не използва в професионалния си път. С този микроконтролер един начинаещ може много лесно да навлезе в материята и може да научи много неща. А после ако иска може сам да захване ако ще PIC24, PIC32, ARM-ове. и т.н. и да използва оригиналните ръководства. Към книгата има и разработени платки. Имам и разработени платки за Pic16, Pic18, Stm8, но има неща за коригиране по тях. Малко по-нататък ще пусна и за Stm32, Pic24, Msp430, RL78, RH850 и други.


Сря Апр 27, 2016 8:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Лошо няма, не искам да се заяждам - цъкнах в Гугъл , и виж какво излиза:
Features

Package - SOIC
I/O - 23, 17
Interrupts - 17
WDT - Yes
Timers - (2) 16-bit
Pin Count - 20
Speed (MHz) - 20
Operating Voltage - 2.7-3.6V
Other Features - 64B NVDS, IPO, POR, VBO, On-Chip Debugger
Analog Features - N/A
Ext. Temp - No
Memory Size (KB) - 256
RAM (bytes) - 8K
COMM Interfaces - n/a
Low Noise - N/A
Program Memory - Flash
EMAC - n/a
16-Bit Timers - 2
8-Bit Timers - n/a
10-Bit A/D - Yes
External Memory - n/a
SRAM - n/a

http://www.zilog.com/index.php?option=c ... Id=Z8F083A

Тази сводка е убийствена, сайтът на Зилог и той .
Както и да е.... мисля си ,че и по-сложен контролер е добро начало - особено с оглед на
бъдещето.


Сря Апр 27, 2016 8:53 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Няма проблем, аз очаквах подобна реакция. За мен този микроконтролер е перфектен за начинаещи и по-горе обясних защо. И съм уверен, че ако един начинаещ ми се довери, няма да сбърка. Пак казвам, говорим за 2 седмици. Освен това програмирането не е само да научи как работи микроконтролера. Предвидил съм и глава, в която човек да се научи как да оформя програмата си и т.н., друга глава в която ще има примерни драйвери, все практични неща. Оттам нататък ако иска pic, avr,....


Сря Апр 27, 2016 9:17 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
откъде в Европа може човек да се сдобие с този контролер, демо борд, дебъгери и т.н.?
Дори и в ибей не откривам каква и да е платка със зайлог. Кой би се захванал да учи нещо от компания която дистрибуторите не бръснат за слива


Сря Апр 27, 2016 9:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
dimolin написа:
Няма проблем, аз очаквах подобна реакция. За мен този микроконтролер е перфектен за начинаещи и по-горе обясних защо.


Съгласен съм, че нещо по-просто е предимство за начало. Като минус на въпросния контролер обаче за мен е, че няма никаква поддръжка и инструменти за работа под Линукс. Или поне на пръв поглед не успях да намеря.


Сря Апр 27, 2016 9:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
jig.tak написа:
откъде в Европа може човек да се сдобие с този контролер, демо борд, дебъгери и т.н.?
Дори и в ибей не откривам каква и да е платка със зайлог. Кой би се захванал да учи нещо от компания която дистрибуторите не бръснат за слива


mouser, digikey

Аз за улеснение съм поръчал микроконтролери и дебъгери (само 4 дебъгера имам в момента). Като цяло идеята ми е към книгат да има и демо бордове, така че начинаещия да не се занимава сам да си прави. Имам 10 в момента, 9 от които не наситени, това е следващта стъпка да уредя въпроса с производството им.


Сря Апр 27, 2016 10:01 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
radolin написа:
dimolin написа:
Няма проблем, аз очаквах подобна реакция. За мен този микроконтролер е перфектен за начинаещи и по-горе обясних защо.


Съгласен съм, че нещо по-просто е предимство за начало. Като минус на въпросния контролер обаче за мен е, че няма никаква поддръжка и инструменти за работа под Линукс. Или поне на пръв поглед не успях да намеря.


Имат поддръжка. Писал съм им няколко пъти. Хората отговарят. Но за линукс нямат инструменти.


Сря Апр 27, 2016 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Ей аз бях забравил че zilog съществуват.


Съб Апр 30, 2016 4:34 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Фев 16, 2014 2:36 pm
Мнения: 953
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Поздравления за цялата работа която си свършил и за това, че си фен на Satriani!

Имай предвид, че ако не си платил за авторски права за музиката - по някое време ще ти махнат целия звук от видеото.


Съб Апр 30, 2016 5:20 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
dimolin написа:
... Какъв е смисълът за един начинаещ да се концентрира върху даден микроконтролер, да изучава месеци наред архитектурата и развойните му средства, които след това има голям шанс да не използва в професионалния си път.

Ами може да го ползва и в непрофесионалния си път. И без това в професионалния ползваш това което те накарат и за което ти плащат. А пък и начинаещ малко не се връзва с професионалист.
С една книга за ПИК или даже за Ардуино ще получиш много по-голям читателски кръг. И освен това читателите няма да са много взискателни. За много хора чуждия език на техническата литература е голяма бариера.


Съб Апр 30, 2016 6:05 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
DanielDimov написа:
Поздравления за цялата работа която си свършил и за това, че си фен на Satriani!

Имай предвид, че ако не си платил за авторски права за музиката - по някое време ще ти махнат целия звук от видеото.


Благодаря!

Това видео беше направено с цел събиране на средства, което така и не се осъществи. Просто стои клипа на сайта. Тепърва ми предстои да занимавам и със сайта. А относно музиката, просто пасна като фон :).


Съб Апр 30, 2016 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
В другия форум имаш 5 плюса за свършената работа и един минус, който е от мен.
Цъкнах ти минуса, защото смятам, че книгата трябва да е написана така:
Глава 1. Купуване от ебей за $2.20 на правилното ардуино с USB.
Глава 2. Сваляне на ардуино средата и размигване на светодиода с ардуино.
Глава 3. Размигване на светодиода чрез писане на в GPIO порта на ATMEGA328 от адруино средата.
Глава 4. Размигване на светодиода чрез notepad и ползване на компилатора и програматора, който върви с ардуино средата.
Нататъка в книгата добре си го разписал и нямам забележки.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Май 04, 2016 8:24 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
ike написа:
В другия форум имаш 5 плюса за свършената работа и един минус, който е от мен.
Цъкнах ти минуса, защото смятам, че книгата трябва да е написана така:
Глава 1. Купуване от ебей за $2.20 на правилното ардуино с USB.
Глава 2. Сваляне на ардуино средата и размигване на светодиода с ардуино.
Глава 3. Размигване на светодиода чрез писане на в GPIO порта на ATMEGA328 от адруино средата.
Глава 4. Размигване на светодиода чрез notepad и ползване на компилатора и програматора, който върви с ардуино средата.
Нататъка в книгата добре си го разписал и нямам забележки.


За кой форум става въпрос, че не схващам?


Сря Май 04, 2016 9:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни