Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Не съм много в темата и затова ми беше интересно клипчето:
http://forum.ugona.net/topic53662.html
Имат идеята с двупосочен ретрансивър да излъжат колата че собственика е наблизо и да отвори. Това когато той е реално надалеч но линка го скъсяват с два ретрансмитъра - един до колата и един до собственика.
Хитра идея (от техническа гледна точка). Сега мисълта ми тече в посока какво може да се направи в подобна ситуация като противодействие (в алармата):
- времебазирано - теоретически е възможно да се откаже сигнала ако се е забавил поради разстоянието - допълнителните 150+150метра дават "цяла" една микросекунда ...
- хоп по честотите - ако ретрансивъра не знае алгоритъма за хопване може да го излъжем да пропусне важни или да прехвърли лъжливи данни?
- сила на сигнала - тук нямам идея освен ако ключа няма gps да каже че е на 100м и няма да работи - между другото това може и да стане ако вместо ключ имаме смартфон
= гпс-а може да се лъже с фалшив източник което значи че само ще им оскъпи техниката
- алгоритмично? май няма начин?
Другото което ми хрумна - LoRA или нещо подобно дали няма вече базата от мерки за противодействие? Или BT с неговите хоп-вания по каналите? Или нещо друго?
Въпросът може да се разшири до това дали съществува протокол (стандарт) при който номера с ре-трансмитване няма да сработи? Оттам насетне си трябва и алгоритъм но той е отделна тема и не е предмет на обсъждане.


Вто Окт 25, 2016 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Хопването е добър вариант, но не се знае до колко бързо може ретранслаторите да надушат новата честота?
Иначе въпроса не опира само до отключването. :)


Вто Окт 25, 2016 1:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Бе нещо ме съмнява тази работа - някакъв ветър в ушите е :!:
няма как от ретранслатор да ти инициират обмена - по принцип challenge-response трябва да е от ключа - демек ти трабва да натиснеш унлок или друг бутон за да почне опознаването и отключването. и демек като си на километър от колата(хайде 100 метра), няма как да ти направят врътката "аз съм твойта кола, отключи ме", или "аз съм твоя ключ отварай и пали двигатела".
спорен е въпроса, зачий ще си си цъкаш ключевете лок/унлок на километър от колата :?:

Истината е че винаги има услужлив механик от фирмения сервиз, който снабдява "злоумишлениците " с правилния набор честоти и дубликат за ИД-то на ключа. и да не е винаги е 99% от случаите

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Окт 25, 2016 1:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
А защо да тя'а да си ги цъкаш!? На шефа джипа се отключва и пали без да пипаш ключ/дистанционно - нужно е само да е у теб.


Вто Окт 25, 2016 3:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Gogo написа:
А защо да тя'а да си ги цъкаш!? На шефа джипа се отключва и пали без да пипаш ключ/дистанционно - нужно е само да е у теб.

Почти всички нови коли го имат това удобство или е екстра.

Edit: На моята също така може да я заключиш без да го вадиш - само си допираш пръста до някоя от дръжките на предните врати.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Окт 25, 2016 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
ami..новината е отпреди 3 години ама
https://www.theguardian.com/technology/ ... injunction

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Окт 25, 2016 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Не говорим за новини - както казах не съм знаел и го пуснах с уговорката че не съм се интересувал и се очаква да съм назад от актуалностите. Чувал съм за познати ужилени по подобен начин и правя връзката.
От цялата работа ми е интересно технически какво може да се направи, или вече е направено, за да се пребори подобен проблем.


Вто Окт 25, 2016 9:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Това е някаква простотия, сигурно има начин да се спре но не с добро. Преди време свиха мигачите на q-то, нещо се беше ошашавило, и това беше спряло да работи, т.е. не можеше да отключиш ако не цъкнеш бутона, да ама отиде до сервиза на Ауди да сложат нови и пак проработи ...Простотия е от всякъде, сигурно е удобство но така се краде много лесно. Забелязал съм че жената излиза, ключа остава в нея но колата продължава да работи, само светва един индикатор че липсва ключ, не съм пробвал колко далеч е стигна, но до гаража стигам, а той е поне на 200 м.


Сря Окт 26, 2016 6:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Да, заформя се интересна дупка така. Така стават два node-а дето могат да си комуникират и взимат решение за отваряне, не питат собственика, но заявката да се случи това остава свободна...
Интересно дали онова на лексуса е fingerprint - ако е това ще е добро начало, но пък отива на кино гъзарията.


Сря Окт 26, 2016 9:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Абе .. тия фингер принт са също не малко дърво, евтините се отключват с разпечатка, хубавите си искат подгряване, не стават за навън, каот имаш подгряване още по бързо ще ти скапва акумулатора ... не на последно място ще започнат да режат пръсти и ръце за да ти крадът колата ... не знам в тия компании нямат ли си друга работа а само глупости мислят.
В САЩ има модели с цифров код, на скоро май видях и нещо с фингърпринт но може да съм се заблудил, не го гледах отблизо, Митко може да каже, той вижда повече от мен.
Това с тия ключове е простотия, почвам да съжалявам че едно време напуснах този бизнес, това сега направо си плаче да го отвориш.
Най-тъпото е че когато наистина решиш да се възползваш то по някаква причина няма да ти отвори, но като е да ти я откраднат ще сработи веднага. Случвало ми се е да са ми заети ръцете и точно тогава не иска да отключва, особенно ако пробваш задна врата или багажник, но когато не ми трябва винаги работи :)


Сря Окт 26, 2016 10:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
ToHu написа:
Това е някаква простотия, сигурно има начин да се спре но не с добро. Преди време свиха мигачите на q-то, нещо се беше ошашавило, и това беше спряло да работи, т.е. не можеше да отключиш ако не цъкнеш бутона, да ама отиде до сервиза на Ауди да сложат нови и пак проработи ...Простотия е от всякъде, сигурно е удобство но така се краде много лесно. Забелязал съм че жената излиза, ключа остава в нея но колата продължава да работи, само светва един индикатор че липсва ключ, не съм пробвал колко далеч е стигна, но до гаража стигам, а той е поне на 200 м.


Едно време на някои коли беше така: алармата и мигачите бяха на общ бушон. :) Набързо ти чупят мигача махат крушката и ти окъсяват контактите, в резултат алармата спира да работи. :) После след 1 час примерно се връщат и ти доразбиват/открадват колата.


Сря Окт 26, 2016 2:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Е в случая не беше това, работеше но някак мина в странен режим, не разбрах аз ли някак я докарах до там натискайки бутоните на дистанционното или има общо с липсващите мигачи но това бее ефекта. Тия пък тъпани като са крали мигачите вместо да откопчеят кабелите ги изтръгнали ..... мое ли да си такъв тъп крадец ....


Сря Окт 26, 2016 3:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
Малко инфо от кухнята..... :D :D :D

Комуникацията започва винаги от колата -потребителя приближава колата и гепва дръжката за отваряне на колата- колата почва да излъчва ключа отговатя и т.н.
Та ето обяснението че потребителя е на 5 км - крадеца опитва да отвори колата -колата почва да излъчва и ако получи правилен отговор през ретранслатора се отключва и пали.

Инак един път запалила- не гасне сама- например може да се случи по някакв начин да се прекъсне комуникацията можду ключа и колата и ако някои се е засилил с 200 км в час и мотора спре ... погребват го и производителя на колата плаща неустоики яки.


Вто Ное 08, 2016 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
HSB, това е така за колите, които имат keyless система. На тези, които са без такава, комуникацията се иницийра от ключа... Там обаче правят друго - използват разсеяността на водача - силен заглушител около колата - ти си цъкаш ключа ама колата не го чува, и ако не обърнеш внимание, че не се е заключила...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Вто Ное 08, 2016 3:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защита от кражба в автоиндустрията - мнения и идеи?
HSB написа:
Малко инфо от кухнята..... :D :D :D

Да, това се вижда от клипчетата. Пак сме в началото - какво може да се направи технически срещу подобна атака? Аз още си блъскам главата ама не ми идва други идеи.


Вто Ное 08, 2016 11:09 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни