Отговори на тема  [ 123 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
ECU с 2 карти за предварение на запалването? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Някъде съм чел, че това е правено, но не знам подробности.
Може ли да се напише втора карта за предварението на запалването и двете карти да се превключват лесно - примерно с бутон?
Идеята е за мотор с газов инжекцион, който няма OBD връзка с бензиновото ECU да се дефинира втора карта, която да е активна при работа на газ.

Става въпрос за Bosch Motronic M 1.5.5.

PS:

Не съм наясно, дали и ГИ, които имат OBD връзка реално работят със специфични предварения.


Пон Сеп 25, 2017 11:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Запалването се прекарва през така наречения адванс процесор. В повечето случаи някакво контролерче тип Atmel/PIC16 което засича времето между две запалвания и променя ъгъла (забавя следващия импулс като дефакто изостава с малко по-малко от едно запалване спрямо входния сигнал) когато си на газ и пропуска директно сигнала когато си на бензин. Това е при коли дето са с една бобина и разпределител.


Вто Сеп 26, 2017 8:26 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:32 pm
Мнения: 249
Местоположение: Благоевград
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
По принцип става.
Единият ватиант е нов флаш два пъти по-голям и превключваш пина на най-високия адрес. Оригиналният фърмуер на адрес 0 а моднатия на адрес flashsize/2 .
Например ако оригиналният флаш е 29ф200 сменяш с 29ф400 , единия фърмуер на адрес 0х0 а втория на 0х40000 и превключваш пин А17 (но не в движение).

Това е най простият вариант...
Може и да се видят на кой адрес са картите и да манипулира той .. съответно няма да имаш два фърмуера, но ще е по-сложно.
Абе разгледай разните тунерски форуми.

Иначе за газ - на Cekins варианта е по-правилният.


Вто Сеп 26, 2017 8:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Варианта с адванс процесора съм го играл но на мотор с една бобина и един комутатор. В случая бобините са 4, всяка с по 2 изхода и се палят по 2 почти едновременно. Това с двете карти ми се струва по-доброто решение в случая.


Вто Сеп 26, 2017 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
lcr написа:
Варианта с адванс процесора съм го играл но на мотор с една бобина и един комутатор. В случая бобините са 4, всяка с по 2 изхода и се палят по 2 почти едновременно. Това с двете карти ми се струва по-доброто решение в случая.


Другия вариант е да бъзикаш сигнала от датчиците на положението на колянов и разпределителен вал.


Вто Сеп 26, 2017 12:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Ха - за Алфа ли става въпрос. Ако да ще питам един приятел с ТуинСпарк 1.8 как е направена, обаче и той има някаква електроника на газовата и съм сигурен че има адванс процесор. Точно как работи обаче - трябва да питам.


Вто Сеп 26, 2017 6:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Cekins написа:
Ха - за Алфа ли става въпрос. Ако да ще питам един приятел с ТуинСпарк 1.8 как е направена, обаче и той има някаква електроника на газовата и съм сигурен че има адванс процесор. Точно как работи обаче - трябва да питам.


Мхм :)

Има 2 разновидности на този мотор с кофата свещи :)

По-старите - CF2 - Бобините се управляват по двойки като на някои места се твърди, че има минимално отместване между двата импулса а аз все се каня дя проверя, къде е истината.

По-новите - CF3 - Всяка бобина се управлява самостоятелно. Респективно в този случай няма замисъл за отместване на двете искри.


Вто Сеп 26, 2017 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Ами неговата е 156 '98 - не знам коя модификация е. Но по принцип той малко маняк на тема автомобили, и на всичко отгоре запален алфист. Като го видя тая седмица почивните дни ще го питам конкретно. По принцип газта му е от около 5 години и си е доволен. Пътувал съм с него и добре се държи, макар че някак не се усеща като да е 135 коня.


Сря Сеп 27, 2017 7:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Щом е 98 - ма, значи е CF2 и е 144 коня. И аз нямам никакви проблеми с газта, но ме човърка това за предварението. Газаджиите гледат умно, като ги питам.


Сря Сеп 27, 2017 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Така е защото на новите имаш една бобина един цилиндър, а при по-старите бобините си бъркат една на друга по цилиндрите. По новите са с еку на марели и просто забравяш за каквито и да е хардуерни модификации освен ако не си супер мазохист, за старите не помне, но и те май са марели съдейки по 164-ките от това време.

Тая кола не е за газ и за хора които целят икономии, кара се над 3500 rpm и веднъж месечно доливаш по литър масълце, на 6 месеца сменяш вариатор и накладки, на 12 дискове.Масло може да не сменяш никога, щото винаги е прясно.
Ако не я употребяваш по тоя начин :
1. Никога няма да разбереш че караш алфа
2. Не си никакъ фен на алфа
3. По добре си купи японска кола
Пиша като собственик на алфа /която скоро не съм карал/ и като член на алфа ромео българия /бивш, още преди доста години дадох на григи пълномощно да гласува вместо мен, то и идеята за клуба си е негова/ :-D


Сря Сеп 27, 2017 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Нещо много силно се разминава описаното от теб с реалността. Вариаторът изкарва спокойно 100К пробег а харчът на масло е от порядъка на 0,5 - 1л /10К. На мотора перфектно му понася LPG. Ако си и слагал дискове, правени в китайско ТКЗС, може да ги сменяш и всяка седмица.

Печалната слава на този мотор и наименованието "туинскрап" произтичат от факта, че всеки келеш може да си купи Алфа за 2К и същевременно да си мисли, че си е купил световната бегачка на която може да не и сменя маслото и да я кара само в лютеницата.

Истината е, че когато се стопанисва с грижа, този мотор служи вярно и дълго. Което е валидно за всяка друга кола.


Сря Сеп 27, 2017 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
А при алфите вариатор е?


Сря Сеп 27, 2017 5:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Говорят за газоразпределението, не за предавките.


Сря Сеп 27, 2017 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
itso.t написа:
А при алфите вариатор е?


Ей тая уйовина.

Изображение

Управлява се с 2 позиционен електромагнитен клапан и се задвижва от налягането на маслото в магистралата.

Дава предварение от 25 гр. на всмукателния разпределителен вал в диапазона от обороти при които моторът има максимален въртящ момент.

На тихи и на високи обороти не работи.


Сря Сеп 27, 2017 7:33 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: ECU с 2 карти за предварение на запалването?
Като V-tec при Honda ?


Сря Сеп 27, 2017 7:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 123 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни