Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Маркировка на процесор - Моторола ? 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Дек 13, 2010 5:20 pm
Мнения: 58
Мнение Маркировка на процесор - Моторола ?
Привет,

търся информация за процесора от снимката. Този процесор е в ECU-то на една стара Mazda - Comprex / diesel / .
Под номера на Zexel - 479651-8200 не намирам нищо като информация, явно си е техен номер за тяхно ползване.
На 2-ри ред има друг номер / 6805W1P / , който ме навежда на мисълта , че може да е на Motorola серия 6805 и е 40pin.

Хората с повече опит биха ли споделил.
Благодаря предваритлено.


Прикачени файлове:
IMAG2855.jpg
IMAG2855.jpg [ 3.22 MiB | Прегледано 6387 пъти ]
IMAG2854.jpg
IMAG2854.jpg [ 4.13 MiB | Прегледано 6387 пъти ]
Пон Май 28, 2018 12:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
къстъм 6805 на Хитачи, най-вероятно с метална маска за ROM-a, предвид епохата и авто-приложението.
можеш да го гледаш, да го снимаш и толкова. пък и от питането ти не става ясно какво искаш да правиш.


Пон Май 28, 2018 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
А мене ме навежда на мисълта, че ако е 68-ма серия на моторола, трябва някъде по платката да има памети - флаш (епром) и рам. А може и да греша де...

Едит: с Дедо Боре сме писали едновременно


Пон Май 28, 2018 1:48 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Дек 13, 2010 5:20 pm
Мнения: 58
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Привет, ами първо да намеря точната сигнатура за него...
След това опит за комуникаця с него с вътрешният му свят и сваляне на ROM-ма ако е възможно разбира се. :?:

Няма по платката RAM или външен ROM, има само една IC логига ако не се лъжа и 2-ва ОУ.

Това е идеята.. като цяло.


Пон Май 28, 2018 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
чети!

не помня вече, може да е било в чаршафа на Моторола, или да е било AN някакъв, ако им е била излязла модата вече, но първото приложение на чипа се рекламираше като ECU контролер на запалването, верно на бензинов двигател. демек - има цялата нужна периферия, наточена на проблема. археологическото ниво е някъде 1983-та.

идеята беше - девелопваш на EPROM версията, бришеш, мажеш, накрая пращаш S19 файл на Моторола и те ти правят масков вариант. ОТР версиите просто са EPROM без цената на керамичния корпус и джама, което дори тогава не беше за пренебрегване. но страда от недостатъците на EPROM-а за авто-приложения. у нас имаше подобна процедура за нашенския вариант на чипа, но май беше само за 28-пиновия корпус.

от такъв чип не можеш да прочетеш нищо. с пилене и сканиране на маската има шанс да свалиш ~95% от дъмпа, после трябва малко да се покопае по сорса. но трябва да знаеш какво прави сметалката. в цитирания по-горе документ пишеше, че не и стига сила да смята в реално време, затова се ползват таблични алгоритми. и ако някъде в таблиците сбъркаш някой бит при 'четенето', резултата е неясен за двигателя. ако пък ти стига акъла да си направиш сам таблиците - за какво да стържеш вехти чипове?

друг проблем е, че тоя чип е на 5V. или трябва да му намериш също толкова старо братче, или да копаеш с не особено разпространените 5-волтови днешни чипове. принципно, би било по-лесно да почнеш от нулата за ново ECU. което, ако Рек е достатъчно любезен да ти обясни, далеч не като да свариш паница боб от консерва. за нафтова печка пък е съвсем друга бира.


Прикачени файлове:
HD6805W1.pdf [883.5 KiB]
324 пъти
Пон Май 28, 2018 2:38 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Дек 13, 2010 5:20 pm
Мнения: 58
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
С комуникация с Tx и Rx / rs232 / няма ли да се направи достъп до вътршността му - на мен това ми е надеждата.
Искам само да се прочете...без запис на този етап.
Аз съм махнал контролера от платката с цел достъп до всички крака. АКо се направи една развойна платка с този контролер...и се използва комуникация с rs232.
Сега като се замисля..не видях в pdf-фа да е описано кой крак се използва за комуникация..


Прикачени файлове:
IMAG2857.jpg
IMAG2857.jpg [ 3.83 MiB | Прегледано 6339 пъти ]
Пон Май 28, 2018 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Да допълня ДедоБоре - можеш да го прочетеш, зависи колко пари си готов да отделиш. Има хора, които с това си изкарват хляба. Ако не е от нещо, в цената на което нулите са повече от пръстите на едната ръка си струва упражнението.
Пробва ли да го закачиш на програматор и да видиш какво ще се прочете ?
Не видях в чаршафа(тоя на ДедоБоре) да пише нещо за серийна порта.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Май 28, 2018 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Комуникацията по серийния порт се прави да си говориш с програмата в контролера а не да и правиш дъмп за анализ или копиране на друг контролер. Т.е. ако програмистите са вкарали такава функционалност и тя е документирана някъде евентуално може и да успееш но вероятността е кажи речи нулева. Ти самият ако правиш такива платки и ги продаваш щеше ли да оставиш достъп и всеки да може ти изкопира процесора?

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 28, 2018 9:37 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Дек 13, 2010 5:20 pm
Мнения: 58
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Ами рових и гледах схеми на програматори.... за него...не намирам..макар и някое схемно решение белкем го направя на една платка.
Намирам сами частични неща които поне за мен не ми помагат и затова питам - не смятам , че има нещо лошо.
Не намирам и софтуер за програмиране / четене...запис....и т.н / .

Този чип до колко е сходен с MC6805 , 68HC05, 8051, 6800 ?


Вто Май 29, 2018 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Тези мисля ползваха външни чипове за серийна комуникация?
Паралелен към сериен. Аналози на 16550.


Вто Май 29, 2018 12:14 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
хора, говорим за зората на микроконтролерите (да не се бърка с микропроцесори). 6805 е едва ли не Адам в този нов свят, ако приемем, интелските чипове за Ева. исторически възникват едновременно, с няколко месеца разлика. първи стъпки в интеграцията на един кристал на CPU и периферия.

EPROM варианта (68705) се програмираше, като запишеш стандартен 8K EPROM, закачиш го по определена схема към 68705 и пуснеш захранването. дупченето става под диктата на 68705, затова и програмирането на външен програматор е малко комплицирано. много малко програматори го поддържаха.

разбира се това всичко е орязано при масков ром вариант. не виждам начин да се изтръгне дъмп освен с пилене.

нямам спомен, но ако се съди от чаршафа на Хитачи, няма сериен порт. Моторола никога не са поддържали 8251- стил UART. още повече FIFO версиите 16450/16550/16650. също не си спомням дали Хитачи са имали лиценз за ползване на маската на Моторола, или са правили нещо като нас. тогава тези неща не ме вълнуваха особено, важното беше чипа да работи, без значение дали пише на него Моторола, Хитачи или ИМЕ. Хората, които са работили по нашия вариант отдавна са се преселили в пенсионерските доматени полета и ще е трудно да се намери някой да сподели спомени каква е била технологията на копиране.

в 68HC705 вече има SCI (нещо като сериен порт), SPI, има сериен bootloader, има начин от процесора да пишеш в EEPROM и т.н.
но това е друг чип, друго поколение (CMOS срещу HMOS), вече е с разширен таргет на проложение, демек - развитие на една успешна идея.
първия чип (6805) е силно ограничен, едва ли не експериментален вариант. не случайно споменавам, че вижданията на Моторола за приложение на този чип са били за контрол на запалването на ДВГ. не изключвам да са финансирали проекта с пари на някой производител на двигатели, макар че по онова време парите не са били чак такава непосилна купчина като днес.

---

чипчето от снимката очевидно е масков вариант на Хитачи, произведен за дизелова компания, вероятно дори за конкретна линия двигатели.
по-лесно ще намериш някой скрит фараон в неизвестна пирамида, отколкото код за този чип.


Вто Май 29, 2018 1:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Археологически оффтопик:

6801 не е ли бил първия им опит за микроконтролер?
6805 ако не бъркам е след него май ...

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Май 29, 2018 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
май си прав.
6801 не съм пипал на живо. когато излезе на тезгяха, вече беше късно - бях пипнал 68000. ръководството за 6805 е от 1980-та, а за 6801 е от 1984, затова и имам малко объркан спомен. пък и една конкретна какичка много упорито ме разсейваше :oops:

6801 в първите години е дялкан основно за GM. 68701, до колкото разбирам, се среща по-рядко и от бронтозавър.
интересно, че в 6801 има SCI, който го няма в 6805 (чистия, без букви). иначе идеята за външен бъс определено е преди 8051, просто се е намесила корпоративната култура и чипа не е видял широкия свят.

интересни времена бяха... всеки месец - нов процесор. 8080, 6800, Z80, 6502, 6809. и изведнъж - дълбоката вода 68000. почваш да преглъщаш като риба на сухо с тия големи адреси и инструкции. като се появиха четива за 8086 и света стана още по-объркан с това сегментиране. още не мога да разбера защо най-скапаната архитектура оживя. някъде там е имало и ПИК-ове, ама никой не знаеше за тях. добре, че не съм попаднал и на тях, че освен сегменти, трябваше да добавя и странично мислене.


Вто Май 29, 2018 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
ДедоБоре написа:
....

интересни времена бяха... всеки месец - нов процесор. 8080, 6800, Z80, 6502, 6809. и изведнъж - дълбоката вода 68000. почваш да преглъщаш като риба на сухо с тия големи адреси и инструкции. като се появиха четива за 8086 и света стана още по-объркан с това сегментиране. още не мога да разбера защо най-скапаната архитектура оживя. някъде там е имало и ПИК-ове, ама никой не знаеше за тях. добре, че не съм попаднал и на тях, че освен сегменти, трябваше да добавя и странично мислене.

Интелското безумие с тези сегменти и други винаги съм го давал като пример, че не е достатъчно да си добър за да завладееш пазара. Имам и още няколко подобни примера в други области.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Вто Май 29, 2018 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Маркировка на процесор - Моторола ?
Абе 51 не е толкова зле, ама това х86 как им хрумна да се чуди човек. Иначе то никога пазара не се завладява от най-добрите, това дали един продукт само по себе си е добър не е никакъв критерий за неговият успех, примери много, микрочепци да не би да са с нещо много добри, реално погледнато почти всичко име посредствено, но пък пасват добре за определени задачи и имат само 35 инструкции те това е реклама ...


Вто Май 29, 2018 5:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни