Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Дебитомер за въздух 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Дебитомер за въздух
От известно време насам, след студен старт (моторът стартира лесно), оборотите на празен ход се вдигат до около 1400, след което бавно падат до нормалните (950), след което пак се вдигат и т.н. Това продължава около 2 минути.

Ето графика в такъв момент:

Прикачени файлове:
maf cold.jpg
maf cold.jpg [ 194.45 KiB | Прегледано 3906 пъти ]


При студен старт с откачен дебитомер, проблемът не се наблюдава.

Това, което не разбирам е следната зависимост между обороти и количество въздух (mg/ всмукателен такт):

Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 103.45 KiB | Прегледано 3906 пъти ]


Щом входящият дебит на въздуха е пропорционален на оборотите, защо количеството му за един такт расте с понижаването на оборотите и обратно?

Според мен, това би могло да се получи ако дебитомерът мери с известна инертност, което пък може да се дължи на наслоявания по чувствителния елемент.

Иначе - дебитомерът работи адекватно в целия диапазон от обороти и натоварвания на мотора, няма и записани грешки в ECU - то

Моторът е атмосферка (Z18XER).

На първо време, мисля да пробвам да почистя дебитомера с изопропанол (спрей) или с нещо подобно.

Всякакви мнения и насоки биха били полезни, преди да дам едни 400+ пари за нов дебитомер. :)


Чет Окт 22, 2020 12:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Защото при различни обороти двигателя се пълни различно, и това е съвсем нормално явление.

Чистенето ще помогне, ако дебитомера е що-годе пресен. В 90% от случаите не помага или помага временно.


Не знам къде ги гледаш тоя 400 кинта, ама дебитомер като за тоя мотор е горе-долу 150.


Чет Окт 22, 2020 1:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Има и за 150, има и по-евтини.

Гледах този:

https://www.autopower.bg/%D0%B4%D0%B5%D ... 22632.html

Сега исках да съпоставя стойностите за количеството въздух при различни обороти и при загрял мотор. Установих, че с педала на газта е невъзможно да подържам оборотите постоянни в обхвата 950 - 1500. Дроселът е електрически.
В движение не усещам да има проблем с подаването на газ.
Това, макар и при работа намясто, не ми се види нормално и може да има отношение към проблема. Ще взема, на първо време да отворя дросела за ревизия и почистване.


Чет Окт 22, 2020 1:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
1. Autopower са изедници. Тук дебитомера е малко над 200лв:
https://t-auto.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0 ... 18237.html

Тук също:
https://chastite.com/bg/vyzduhomer-izme ... 46392.html


2. Хич не е задължително да е Bosch. Има вариант да се смени само датчика, например с Pierburg. И цената ортива на 120-160лв. На тръбата така или иначе няма какво да и се скапе - тя е просто тръба.

Аз купувам Pierburg и това в първото, което сменям след като си купя автомобил.

3. Тоя вид датчици с такава букса са 3-4 вида. Реално датчикът на един куп автомобили е абсолютно еднакъв и заменим, но често се продават с драстични разлики и с различни номера. И на двете ми возила съм си поиграл да намеря от какво става - единият стана от накакъв Opel, другия от някаква Alfa. Това на Nissan Terrano 2.7 и 3.0.

Ако тръгнеш да купуваш, не купувай нищо китайско (например Magnetti Marelli). Карат от ден до пладне.


Чет Окт 22, 2020 2:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Благодаря за насоките. :prayer:

Утре ще ревизирам и почистя дросела и ако това не даде положителен резултат, ще се фокусирам върху дебитомера. Първо - почистване, после евентуално - подмяна.


Чет Окт 22, 2020 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Дебитомера ти е последен. Първо си виж дросела, ако е електрически или моторчето за празния ход, ако е механичен. После изключи абс. всички консуматори - климатици, вентилатори, реотани най-различни, радио и т.н. Ако има преебан консуматор (с по-ниско съпротивление или направо окъсен) е нормално да се случва това.


Чет Окт 22, 2020 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Забелязах, че адаптивният коефициент (дългият трим) има леко ниска, макар и допустима стойност. Това обуславя намалени инжекторни времена при работа на бензин и вероятно се дължи на леко богата смес на газ. Газовият компютър няма логическа връзка с бензиновия.
Ресетнах адаптацията на ECU - то и клатенето на оборотите при студен старт практически изчезна. Остава да коригирам газовите времена.
С това считам, казуса за приключен.

Благодаря ви за насоките.


Пет Окт 23, 2020 3:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Дебитомер за въздух
И още един съвет - чистенето е много рисково начинание - пробвах преди време да чистя на корса-та - "очистих го". Сега е с един смъкнат от една алфа.


Нед Окт 25, 2020 10:17 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Чисти се с изопропанол или несъдържащ ацетон обезмаслител за спирачки, например TRW (което си е чист "white spirit"). Ако не е мит отдавна се накисва за минута-две, после с пръскане обилно от по-далече.

Ако след такова миене даде фира, бил си е почти дал фира предварително. Моите се мият по веднъж годишно с обезмаслител само с пръскане, вече 10 години. Нямам сменен все още.

Сменям ги като си купя кола на старо. Това си ми е в списъка за начално обслужване. Първо придобиваш реална представа за нормалния вървеж на колата, и второ не го мислиш минимум 5-6 години.

Впрочем въпросния обезмаслител на TRW мие прекрасно и платки. МНОГО по-добре от всичко, което съм опитвал до момента, с изключение на толуол, но той пък сваля и надписи по части, докато TRW-то не пипва нищо - нито пластмаси, нито надписи.

Като се има предвид и цената от 4лв на спрей от половин литър, е и вероятно най-евтиното средство за миене на платки с такава ефективност. Открих това му качество преди 5 дни, щото ми свърши изопропанола. Купувам го с кашони от години за други цели и никога не бях опитвал върху платки.


Пон Окт 26, 2020 8:41 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Offtopic .. sparkybg дай едно линкче поне да го видим на снимка това чудо на химията

_________________
Код:
while(true);


Пон Окт 26, 2020 11:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Изображение

Има и други подобни почти във всеки магазин. Ама конкретния не съдържа ацетон, от което се случват 3 неща:
1. Мирише много малко и много по-малко дразнещо.
2. Не дразни ръце (както казах ползвам го с кашони, понякога се случва да си чистя и ръцете с него).
3. Не пипа ацетоново-разредими бои.


ПП: И гори почти като спирт - блед синкав пламък без никакви сажди и почти без мирис.

Преди 5-6 дена направо се същисах как сваля флюс, поне комeтския "no-clean" за BGA. С изопропанол трябва много киснене и чистене и пак остава под чарковете. Това изми всичко с 1-2 плахи напръсквания.

ППП: Към момента е с черна капачка. Но съдържанието е същото.


Пон Окт 26, 2020 11:44 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
sparkybg написа:
"white spirit"

sparkybg, това не е ли другото име на терпентина.


Вто Окт 27, 2020 12:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Не. Знам какво е терпентин и това категорично няма нищо общо. По-ското бензин или етер.

С тая група субстанции е малко мътна и кървава


Вто Окт 27, 2020 12:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Имах предвид нещо такова, не боров терпентин. Иначе като нефтопродукт е по-близо до бензина отколкото до ароматните терпентини.


Вто Окт 27, 2020 1:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Дебитомер за въздух
Моя датчик беше забил по средата - каквото и да става подаваше едно и също напрежение. И аз така реших да го чистя с изопропанол - нещо не ми се получи и спря тотално да дава нещо на изхода. И така накрая се озовах с датчик от Алфа 156 1.8TS


Вто Окт 27, 2020 6:32 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни