Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Светодиодни светлини (задни). Стробиране. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Ето това е платка от задните светлини (тези дето са на капака) на Тесла модел С.
Като оставим на страна очивидните щети от наводнението, цялата електроника на тоя модул служи за две неща:
1. Генератор на постоянен ток (около 120mA). Изпълнен с 4 паралелни транзистора. Защо, не знам. Не виждам особена причина за това презапасяване.
2. Генератор за стробиращ ефект. Изпълнен с таймер 555.

С други думи "фара" е тъп - подаваш напрежение - свети. Или по точно трепка (вероятно около 100Hz, не съм го мерил).
Въпроса е - защо по дяволите е необходимо това?

Имам снимка и на другата част от платките (три на брой са във тези светлини), там пък абсурда е импулсен регулатор на ток за два 3W светодиода (светлини за заден ход). Платката има огромно количество части и е наситена и от двете страни. Овъренжинернато ми се струва, без особен усет към оптимизация за цена.

Та основно пита за стробирането - защо се прави, очевидно не е страничен ефект, а търсен нарочно.


Прикачени файлове:
IMG_20230120_142836.jpg
IMG_20230120_142836.jpg [ 657.27 KiB | Прегледано 1926 пъти ]
IMG_20230125_160509.jpg
IMG_20230125_160509.jpg [ 572.7 KiB | Прегледано 1926 пъти ]
Чет Яну 26, 2023 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
За стробитането не знам, но импулсен генератор на ток за светодиод си е практика, защо да е овъренжинернато, ако изключим потенциални emc проблеми няма някакъв голям минус. Цена ще кажеш, да може би, но пък ако е линеен ще грее, вярно голяма платка но тия 3 W ледове искат 1 А, при 6 В грубо на ледовете това са още 8 В загуби, т.е. светят 6 греят 8 .... В затворен обем, със все пласмасариите 8 Вт не са за подценяване.


Чет Яну 26, 2023 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
По памет – тука в Америка въведъха 3 та СТОП светлина да е задължитлна – не помня кога, но неиде 2017 ( пак на слуки -тва ми е останало в главата)
дадоха разрешение третия стоп да мига за да ти заостри вниманието – мигането по се разпознавало от светенето.
Това с мигането май не е задължително но е разрешено д се прави и съответно Теслите може би са го направили.
Не съм се заглеждал в Тесла но например на ГМ Пикап-щото 3тия СТОП е горе на кабината и се вижда по отдалече- като лепне спирачки 2та- Л и Д стоп светят а тоя 3 тия мига 3-4-5 пъти и тогава почва да свети.
Като се замисля и на някоя друга кола съм го виждал но не помня на марката.

Инак да наричаме оверинженеринг правенето на тъпоти при тесла ...Пак преположение що е така – Във всички репорти тука Теслата се сочи за наи развалящата се барака но понеже е американска го потулват.
И Предполагам Мъск им е казал – презапасяваите да сме сигурни поне тука да не се разваля.
В ел кола има около 3 пъти по малко части отколкото в същата кола с ДВГ та като гледаш цените на теслата не са на загуба.
Аз съм правил реверс на Боди контролера и на BCM на Тесла( не помня коя ) 2019 и е сковано по същия начин – веднага личи че са го правили хора които никога не са бачкали в авто индустрията.


Чет Яну 26, 2023 5:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
HSB написа:
По памет – тука в Америка въведъха 3 та СТОП светлина да е задължитлна – не помня кога, но неиде 2017 ( пак на слуки -тва ми е останало в главата)
дадоха разрешение третия стоп да мига за да ти заостри вниманието – мигането по се разпознавало от светенето.
Това с мигането май не е задължително но е разрешено д се прави и съответно Теслите може би са го направили.
Не съм се заглеждал в Тесла но например на ГМ Пикап-щото 3тия СТОП е горе на кабината и се вижда по отдалече- като лепне спирачки 2та- Л и Д стоп светят а тоя 3 тия мига 3-4-5 пъти и тогава почва да свети.
Като се замисля и на някоя друга кола съм го виждал но не помня на марката.
...


Тук не става въпрос за мигане. Това са габаритни светлини. Светят постоянно, само че не точно постоянно ами импулсно с честота вероятно около 100-200Hz (около 50% запълване). И не са само Тесла, ВСИЧКИ светодиодни стопове които съм срещал на пътя са така. А на повечето дори стоп светлините стробират, само че с 90% запълване, да речем.


Пет Яну 27, 2023 1:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
ToHu написа:
За стробитането не знам, но импулсен генератор на ток за светодиод си е практика, защо да е овъренжинернато, ако изключим потенциални emc проблеми няма някакъв голям минус. Цена ще кажеш, да може би, но пък ако е линеен ще грее, вярно голяма платка но тия 3 W ледове искат 1 А, при 6 В грубо на ледовете това са още 8 В загуби, т.е. светят 6 греят 8 .... В затворен обем, със все пласмасариите 8 Вт не са за подценяване.


Ами.... Ето - това което е на снимката (от предния ми пост), е линейно. Харчи около 120mA - значи 1.5W тотал (светодиоди и регулатор).
Светлините за задна скорост са последователно свързани двата светодиода и заедно с регулатора харчат към 1.2W

Ето това на снимката е регулатора САМО за тия двата диода. На едната снимка е монтиран в корпуса. Т.е. платката е двустранно наситена с компоненти, има 4 дросела (само единия е за регулатора), незнаен брой диоди и вероятно някой друг транзистор. Диодите нямат радиатор! (в другия стоп, където е светлината за мъгла, има радиатор!).
Голяма част от компонентите не са наситени. А в даден момент са предвидили и метален екран за регулатора, но не е монтиран в последствие.


Прикачени файлове:
IMG_20230117_202627.jpg
IMG_20230117_202627.jpg [ 409.97 KiB | Прегледано 1866 пъти ]
IMG_20230117_155247.jpg
IMG_20230117_155247.jpg [ 682.12 KiB | Прегледано 1866 пъти ]
IMG_20230117_202105.jpg
IMG_20230117_202105.jpg [ 723.66 KiB | Прегледано 1866 пъти ]
Пет Яну 27, 2023 1:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Това, което съм чел е, че при захранване на светодиодите с пулсиращ ток се получава усещане за по-голяма яркост
при по малък среден ток, отколкото ако се захранват с постоянен непулсиращ ток.
Освен това и зрението реагира по-бързо на пулсираща светлина, дори да не се усещат пулсациите


Пет Яну 27, 2023 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
За привличане на внимание да, но 100 Хц ...знам ли, все още се вижда мигането но дали действа по същия начин не знам. Да не се окаже, че някои някъде го е измислил по някаква специфична негова си причина и след това всички го копират без да знаят защо.


Пет Яну 27, 2023 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Реших все пак да премеря.
Честота изглежда да е 250Hz (малко косвено мерих, че вече го сглобих). Запълването е 60%. Няма PWM, изглежда няма регулация въз основа на нещо - осветеност или температура, просто мигат. (не се знае де, с тоя 555 може и да правят нещо).


Пет Яну 27, 2023 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
А дали не е PWM с такова запълване ....


Съб Яну 28, 2023 12:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
При промяна на захранващото напрежение променя ли се коефициента на запълване?


Съб Яну 28, 2023 1:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Абе нещо съм оглупял и не мога да си го представя без да го нарисувам, но като че ли ако зареждаш през генератор на ток ще получиш PWM обратнопропорционален на захранващото, т.е. със спад на захранващото трябва да пада и запълването, т.е. инвертирано ще се качва ...т.е. нещо като генератор на ток ...


Съб Яну 28, 2023 1:11 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Обикновено нещата опират да се докара еднакво светене, понеже светодиодите идват от производителя с различна яркост на светене, отделени в различни групи. Обикновено ти пращат, каквото имат налично. И ако направиш 2 фара с различна група, ще светят различно. Един от начините е да se регулира тока, но по-лесно е с PWM - изчисляват се необходимите резистори (обикновено са във времезадаваща верига или се четат от АЦП-то, ако има микроконтролер) и се насищат в съответствие с групата на светодиода. При микроконтролерите има вариант и да се запишат като коефициенти във flash/eeprom.


Пон Яну 30, 2023 1:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
Хммм в автоиндустрията да получават каквото има ... тук вече малко ме учудваш, навремето сме насищали много лед дисплеи, винаги са идвали точно бина който поръчваме.


Пон Яну 30, 2023 2:13 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
ToHu написа:
Хммм в автоиндустрията да получават каквото има ... тук вече малко ме учудваш, навремето сме насищали много лед дисплеи, винаги са идвали точно бина който поръчваме.

Ами поне със светодиодите е така, тези групи на интензитета се вземат предвид още на фаза дизайн на модулите за светлини (даже и за цвета има групи). Има еквиваленти и за другите компоненти(резистори, кондензатори ..), но там е по-скоро с еднакви параметри, но от различни производители/доставчици.


Прикачени файлове:
LY M676.jpg
LY M676.jpg [ 148.46 KiB | Прегледано 1718 пъти ]
Пон Яну 30, 2023 2:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Светодиодни светлини (задни). Стробиране.
itso.t написа:
При промяна на захранващото напрежение променя ли се коефициента на запълване?


Е па не знам. Монтирахме ги вече. Ама има 4 транзистора играещи ролята на генератори на ток.


Пон Яну 30, 2023 3:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни