Отговори на тема  [ 572 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39  Следваща
Логически Анализатори .... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
TheWizard, явно не си много запознат с FTDI конверторите.
1. USB <> RS232 протокол, full handshake и всички сигнали са изкарани, дуплекс, на всичкото отгоре допълнителни линии улесняващи работа с RS485.
2. Имаш няколко начина да се закачиш с такъв чип -
2.1. Чрез VCP драйвера на FTDI (VCP = Virtual Com Port). Драйвера създава виртуален COM порт чрез FTDI чипа и го инсталира сам. Оттам нататък можеш да използваш чипа като обикновен COM порт, с тая разлика че скоростта ти е до 3Mbps (мегабита).
2.2. Чрез D2XX драйвера - доста по удобен за програмисти интерфейс. Предоставя ти директно достъп до RS232 (предполагам се досещаш разликата между COM порт и RS232). Не се налага да пишеш за COM порт. Имаш директен достъп до FTDI чипа, Reset, дори можеш да пишеш по EEPROM-а му. Драйвера предоставя и :
2.3. BitBang режим - можеш да ползваш 8-те шини на RS232 като паралелен интерфейс, вход/изход - каквото ти хареса. Например чрез този режим можеш да сглобиш лесно I2C, SPI, дори и директно да закачиш графично LCD към тия крачета и да го управляваш (както направих аз за експеримент, разгледай предишните ми постове). Ако искаш, можеш и бутони, светодиоди, релета. Имаш 5V - 500mA MAX да си храниш контролери и периферия. Скорост - 3Mbps TTL!
3. Всички режими които описвам в т.2 използват FIFO буфера на FTDI чипа (384 bytes).
4. Лесно за работа, налепил съм си 5-6 платки, като ми потрябва USB някъде, само праскам готовата платка. Мога да си измислям VID и PID номерца и да си пиша драйвери допълнително, в което няма много замисъл.

Идеята за PIC18F4550 ми допада, защото можеш да напишеш собствен USB интерфейс, поради малкото време с което разполагам не съм се захванал с него.


Сря Сеп 28, 2005 2:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение 
Това е ясно, все пак си разглеждал 18ката и знаеш че има 1к dual-ram за USB-то и 16 end-points...
Можеш спокойно да адресираш всички пинова на пика, ЕЕПРОМа, ФЛАША и цялата периферия(ADC,I2C,SPI....)
Има паралелен порт по които може да се върже ФПГА-то като с 3 инструкции на АСМ сендваш буфера към паралелния порт...
Икономически ти отпада 1 чип а може и 1 кварц...


Сря Сеп 28, 2005 2:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Разгледах му документацията на това творение. Като процесор е екивалентно на АТмега32 на 12 мегахерца.
Деиствително е удобно за много приложения. Единствения му недостатък маи е че е PIC.
Но не виждам в пдф-а каква му е реалната скорост на работа с USB-to. Пробвал ли си да мериш какъв трансфер може да се постигне?


Сря Сеп 28, 2005 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение 
Хардоерно е на 12 МегаБита
Трансфера зависи от програмиста и е доста над 5 Мегабита
18ка на 12 мегахерца не се равнява на Атмега32 на 12 - не сравняваите Риска на 18ката с Атмегата...
Човек да не ви даде предложение....
Незнам защо чак толкова мразите Микрочип... да не се окаже само че на "Крива Ракета Космоса е Крив"


Сря Сеп 28, 2005 4:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Това за космоса и ракетата не се вързва със статистиката. Я да прогласуваме колко хора са доволни от PIC ?


Сря Сеп 28, 2005 5:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Как ша ги мразим бе, аз съм голям фен на 12F,16F877A и 18F452, постоянно ги ползвам и съм много доволен. Въпроса е че покрай тях имам доста главоболия.... А на тоя 4550 не съм му гледал PDF, ама се досещам че е с 4xPLL, ако забелязваш аз още отначалото ритам за PIC18 8)


Сря Сеп 28, 2005 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
The Whizard
Добре че е на 48 мегахерца че да се равнява по производителност на AVR na 12Мz.
А практиката показва че с PIC нещата стават по бавно поне 2 пъти. Сравнявам с AТмега и MSP430.
А предложението ти да сменим процесора идва след като вече доста неща са изяснени и има вече готови неща от софта.
Все пак ако си навит да се занимаваш ти почти изцяло с процесорния модул и да си го изпълниш с тоя PIC и освен това да отговаряш за почти всичко защото процесорния модул е най ключовата част в проекта и всичко миннава през него,това е друго нещо. Но това е да се почне отначало почти.

ПС пък ако нещо закъсаме с производителност с ATmegata има вариант да се пусне и на 24Мhz,pri 5 волтово захранваме се държи съвсем стабилно с тези 8Mhz overclock. :D


Последна промяна Nikola Kirov на Сря Сеп 28, 2005 5:14 pm, променена общо 1 път



Сря Сеп 28, 2005 5:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Nikola, предполагам че си го маал на C тоя АТмега досега, имам готов bootloader за 18F, останалото може да го обърнем някак си за PIC18...но на мен лично не ми се занимава, напоследък имам доста задачки, а и щом вече имаме работещ процесорен модул с ATmega не виждам смисъл да почваме отначало (освен да спестим някой дргу чарк по платката). Варианта с PIC-USB не съм го пробвал, както и останалите които работим по проекта. Ще отнеме време докато подкарам нещо с 4550, а и трябва да почвам наново откъм PC :?

PS: Може и ARM7 на Atmel да сложим, 55MHz (50MIPS приблизително), 3V3, built-in USB, Ir-DA, Full RS232 interface и дъра дъра за 10лв....Не гоним скорост в процесорния модул...и на 4MHz може да го пуснем няма да го бърка, имаме да клатим едно LCD, MMC и една RS232


Последна промяна Predator_MF на Сря Сеп 28, 2005 5:18 pm, променена общо 1 път



Сря Сеп 28, 2005 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Аз изобщо нямам желание заради малко по бърз трансфер да сменям платформата а да не говорим че IARza Pic18 е значително по малко изпипан от IAR za AVR.А да не говорим че трябва да се смени и самата организация на устроиството като цяло. А да не говорим че и аз имам доста време инвестирано в PC soft s koito da si testwam процесорния модул. А да не говорим че ATmega128 e pod 10 lewa вече a в нея флаш колкото искаш.


Сря Сеп 28, 2005 5:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
Ох и аз ги гледам с интерес тия ARMki,и JTAG i развоина платка си взех от OLIMEX но стигнах до заклиючение че искат повечко четене като за начало. Пък и трябва с нова среда да се бори човек. Нито ИАР нито CrossWorks ги хвалят много като за АРМ7.
По принцип ако държите може и на ARM да го спретнем. Но това пак означава да се позабавим доста . А аз може и да нямам много време след нова година че трябва да хващам някои проект дето ще изкарам някои лев от него че взеха да ми свършват парите.


Сря Сеп 28, 2005 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
На мен ми направи впечатление KEIL специално за ARM7, даже с RTOS го дават. Дръпнал съм го за моя AT91SAM7S32 ама кога да го пробвам :wink: Почнали сме го вече, ше го тъпчем в мегата, че няма време :D


Сря Сеп 28, 2005 5:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение 
Трудно ми е да накарам заклет фен на АВР и Моторола да си смени платформата - просто ви казах да погледнете документацията на 18-ката...
Бате... хората не харесват 18-ките защото повечето нямат дори програматор за тях,а да не говорим за дсПИК
а и спора не беше кой процесор е най-добър и на кой пишката е по-голяма...
Консерватизма и философията на българина е ясна и не е точка в дневния ред

Както казва Predator_MF е лесно да се преправи за ПИК или какъвто и да е цонтролер така че в момента няма никакво значение за каква платформа се пише
Относно FPGA не съм запознат с тях и немога да помогна много


Чет Сеп 29, 2005 10:27 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Новите АРМ-ве на Филипс от другата тема имат вграден USB2.0 и много флеш - помислете 8) .


Чет Сеп 29, 2005 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
И ако някой дето е вече в час с тях се навие да напише основната част от софта на процесорния модул ще е супер.
Аз вчера пак погледнах документациата на един от филипсовите и пак ми се охлади ентусиазма да се захвана сега с тях. Доста четене и експерименти си иска докато започнеш да правиш нещо смислено с такъв контролер.


Чет Сеп 29, 2005 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Първия процесор се учи за 3 месеца, 2-я за 3 седмици, а всеки следващ за по 3 дена 8) .


Чет Сеп 29, 2005 9:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 572 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни