Отговори на тема  [ 160 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Следваща
KiCAD 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: KiCAD
Благодарско, утре ще го тествам!


Пет Ное 05, 2021 10:27 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: KiCAD
Разгадах мистерията (мизерията) с ненамирането на крачето на footprint при зареждане на нетлиста в pcb. За пореден път се убеждавам, че не трябва да се мигрира в никакъв случай на нова версия, докато се прави един дизайн. Точно това се е случило с моя SoC - символът съм го направил на седмица, и съм го изпипал тук там на осмицата. Защото нея сложих по някое време през май месец. Нищо не ми беше изревало, че нещо не е наред. И чак сега, когато реших да трансферирам нетлиста в платката се случи тази грешка. Сложих десятката и си актуализирах символа да се ползва не от "спасената библиотека", а от мигрираната. Проблемът не е бил във footrpint-а ми, а в символа. За в бъдеще ще знам - никаква миграция, никакви плъгини, докато не си свърша някоя платка.


Съб Ное 06, 2021 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Сложих вече 6.0.0 - още не съм си играл сериозно с нея но определено има напредък. Сякаш доста са пооправили пцб-то, пипнали са и в схематика. Копи/пейст - това си го казваха че в 6 вече ще го има. Не ми тръгнаха скриптовете ама и не съм ги мъчил повече от това да ги копирам и да ги пробвам. Нещо дето ми липсваше - запълването на полигоните да не маха dead copper навсякъде. Сякаш успя да мигрира символите/моделите дето съм си правил в 5.1.10. Обаче пак трябваше да давам права на папките в инсталацията, че да могат да се редактират библиотеките.


Пон Яну 17, 2022 11:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: KiCAD
Вече има 6.0.1. Сложи папките с библиотеките извън "program files" и няма нужда да пипаш права. Аз ползвам само "мои" библиотеки - каквото ми трябва го проверявам, редактирам и копирам друга директория и след следващата инсталация само оправям пътищата. Това го правя за всичко - схемни символи, корпуси, 3d и т.н. Не ползвам стандартните библиотеки.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Яну 17, 2022 1:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Тъкмо бях тръгнал да си играя да намествам пътищата и някой ме захвана за нещо друго и се утече и така си остана. Иначе си ползвам оригиналните библиотеки - за R/C и други стандартни неща са си ок - няма смисъл да се гърча да ги правя наново :). Че даже и за някой екзотични модули има модели - примерно много ме впечатли че имаше за един токов датчик на LEM. Като го ползвах си ми спести 1 час да го правя. Единствено дразни че липсват 3D моделите за стандартни неща, ама това се коригира бързо. Не знам дали е субективно, ама на КиКад, наместването на модела върху футпринта ми изглежда по интуитивно, отколкото на Алтиум. Алтиума обаче си следи и физически моделите и дава колизии ако се застъпват механично. Тука това май го няма.


Пон Яну 17, 2022 1:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: KiCAD
Не казвам да ги правиш наново. Копираш на ново място (твоя библиотека) символа, корпуса и 3d-то. При следващата инсталация ще са си там и няма да се чудиш дали някой не е пипал нещо. Например имам библиотека smd, в която са всички корпуси от сорта на 1005, 1608, ... и т.н. В друга са so, qfp, ..., и т.н. Затова съм написал мои в кавички :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Яну 17, 2022 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Нещо такова бях почнал да си правя докато се опитвах да работя с Алтиум. Обаче като видях тия що елемент имат и реших че няма да е нужно. Те дреболиите както си ги има са си добре. Само дето на доста SOP им ги няма моделите ама не е болка за умиране - за 1 минута се редактира. Те сега гледам че са променили малко и концепцията на моделите - преди бяха в някакви пакети с едни странни 3д модели, сега сякаш вече са си отделни и са със степ 3д-та.


Пон Яну 17, 2022 3:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: KiCAD
И аз минах на 6.0.1.
Почвам нов проект. За сега основна разлика в схематикса е оцветяването на избраното. Доста подсилено са го направили и леко ме дразни. Явно е имало оплакване преди, че не си личи.
Не можах да намеря библиотеки на нови неща- Ti GaN. Имат 50+ крака и не можах да накарам правача на библиотеки да си автономерира краката. А по форумите пишеше, че отдавна в предни версии е решен проблемът - го прави?


Сря Яну 19, 2022 2:06 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Уффф - тва с автономерацията ми е малко странно. Аз си играх да се опитам с арей да направи автоматично ама нещо не ми се получи няколко пъти и се отказах. Еле пък на един куектел-ски гсм, дето има и два реда падове вътре и падове дето не са баш на еднаква стъпка - хептен. 100+ пада - на ръчичка един по един :) И като ползваш нещо от вградените библиотеки, хубаво гледай кой крак къде е че с един двоен оптрон такава излагация - подредбата на краката не отговаря и въобще не гледам - опроводявам си го и на края - не работи - че как да работи като са разменени катод/анод на единия оптрон и емитер/колектор на другия.


Сря Яну 19, 2022 1:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: KiCAD
bobihot написа:
И аз минах на 6.0.1.
Почвам нов проект. За сега основна разлика в схематикса е оцветяването на избраното. Доста подсилено са го направили и леко ме дразни. Явно е имало оплакване преди, че не си личи.
Не можах да намеря библиотеки на нови неща- Ti GaN. Имат 50+ крака и не можах да накарам правача на библиотеки да си автономерира краката. А по форумите пишеше, че отдавна в предни версии е решен проблемът - го прави?


На новите GaN чипове ме съмнява да намериш библиотеки толкова рано. Мързи ме да пускам служебния компютър, че да търся дали в Алтиум изобщо има такива библиотеки. Това, което аз правя е, да търся компонент първо в Mouser. Там ще намериш готов символ, корпус и 3Д на новите неща, който се конвертира в KiCad. Много по-лесен и с повече неща от SnapEDA. Заложил съм всички компоненти от там да са в една библиотека SamacSys, която си допълвам всеки път, щом нещо го няма в КиКад библиотеките или DigiKey библиотеките за KiCad (свободни за теглене с ежедневен ъпдейт и там е много вероятно да намериш нови чипове).

Ето ти линк на един TI GaN чип, има си готова библиотека, само я download-ваш и си избираш да е в KiCad формат (ще ти трябва инсталация на Library Loader):

https://www.mouser.ch/ProductDetail/Tex ... F5dw%3D%3D

Относно сложните компоненти, аз карам на стара версия 5.1.10 за да избягвам проблема, който описах по-горе преди месеци. Затова не знам дали бъговете на footprint Wizard са вече оправени. Аз ползвах един хак в нета, който открих, за да ми работи (редактира се един питон), че не е шега едно BGA с 600 топчици да се прави изцяло на ръка. Обаче при схематик символа го правих сам, крак по крак. Естествено, беше multi-part, но така и не разбрах, има ли начин за автоматично номериране на крачетата например почвам от А1 или само от 1 и да си номерира нататък автоматично при плейсване. Търсих, търсих, а не намерих, и понеже изгубих и без това време в търсене, та си направих процесора бабешката и с мъка. Но това беше някъде зимата на 2021, оттогава насам няколко нови версии се появиха. Чакам с нетърпение да видя и новата окраска на 6.0.1, за която спомена. Но няма да минавам на нова версия докато не е готова платката.

Не се оплаквам от KiCad, тъкмо напротив - тоя е вече моя tool за хоби проекти. Но очевидно не си и давам много зор да разбера нещата в дълбочина и да се боря с подобни липси на програмата, да инсталирам add-ове, да пиша скриптове и прочие. Затова ако някой разбере, как може да се номерират автоматично крачетата при рисуване на символ, да пише. Също така - дали работи вече без проблем footprint wizard.


Сря Яну 19, 2022 8:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Слагай си го - не се притеснявай - не припокрива 5.хх.хх - изцяло наново се инсталира. Стария остава и можеш да продължиш да си работиш без да си пречат. Библиотеките също ги слага на съвсем различно място. Единствено трябва да внимаваш да не отвориш стар файл и да го запишеш - промени ли са формата и проекта става безвъзвратно за 6.хх. Също така чети внимателно какво говори при отваряне на старите проекти - нещо свързано с пренасяне на юзер библиотеки, ама аз не четох и не разбрах какво точно се случи.

След като се отвори стария проект, компоненти които ги няма в новите библиотеки си седят в проекта, могат да се отворят и после да се запишат в новите библиотеки и вече си ги има и си ги намира от там. Казва си че се компонента го отваря на ниво проект само. На PCB-то е хубаво първо да се цъкне update footprints и се вижда къде какво.

п.п. - ей сега видях нещо много хитро - можеш да си генерираш полигон в няколко слоя - държи се като един полигон обаче е във всичко copper слоеве - голям гъдел.


Чет Яну 20, 2022 9:40 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: KiCAD
Малко спам от мен - инсталирах новата версия и съм наистина възхитен от новия графичен облик. Още не съм тествал новите лиготийки, но pcb footprint wizard работи, а това най-много исках да тествам! От безплатните PCB Layout CAD Tools KiCad определено е лидерът. Смея да твърдя, че като графика превъзхожда интерфейса на скъпи софтуери като Proteus и CR8000, та дори и Orcad Cadence. Като функционалност разбира се, КиКад плува в други води - нито е симулатор, нито е пригоден за чип дизайн, но за схема и PCB Layout определено е един от най-популярните в света. И си има доста приложения, които скъпите софтуери нямат. На момента се сещам например за калкулаторите и image-конвертора, както и интерактивния HTML BOM, също къстомизацията на BOM, а това е само малка част от хубавинките, дето се предлагат. Не съм и търсил сериозно какво още има. Ще пробвам и ViaStitching.
Само че, ще почакам, докато си свърша платката със старата версия. Опита се да се намеси при мигриране по библиотеките ми и проекта ми (както ме предупреди Cekins), а очаквам само неприятностти и не искам да се разправям с pop-up windows и техните последствия, както се случи с последна миграция и ми загуби седмица, докато си оправя нещата. Не, че нямам backups, но не мога да чакам още година, докато имам платка, защото схемата ми е готова от март миналата година и си остарява морално. Все няма време, но реших да засиля малко проекта, че и за компоненти много пари отлетяха (ама добре, че се сетих да натисна април-май с покупките, сега дори LDO никъде няма в наличност). Вече преработвах схемата заради липсващи компоненти и никак не ме кефи да слагам, каквото съм купил, но това е положението.
На Cekins благодаря за съвета. И моя е да си качите новия КиКад, работи на практика на всички най-популярни ОС - нещо, за което Алтиум, ПАДС и Кедънс могат само да си мечтаят. Няма да се учудя скоро и за Андроид да го има.


Съб Яну 22, 2022 3:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: KiCAD
Ще ме накараш да го сложа, в по-стария който имам нямам нерви да се ровя, всичко което опитах е на опаки, а и като чета тук за всяко нещо май трябва да добавям адони и оглежда да е въпрос на тото да уцелиш правилните такива, но ще взема да пробвам.


Съб Яну 22, 2022 6:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: KiCAD
Ами във 6.0 са направили слагането на работещи адон-и подобно на фрикад. Имаш си селектор, описание, инстал/ънинстал. В 5 се слага малко "ръчно" - не беше кой знае колко сложно ама и не беше с един клик.

Тони - в 5 наистина беше малко странно. Сега вече някой от странностите са отстранени - особено в схематика бая цъкане падна докато свикна.


Съб Яну 22, 2022 3:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: KiCAD
В новия кикад има ли откъде да се "настрои" работата със скрола при зуум-ин и зуум-аут. При мен работи много странно.

_________________
Хайде де!


Пон Яну 24, 2022 1:18 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 160 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни