Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 9:15 am
Мнения: 26
Мнение myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
Здравейте колеги!
От 4 години се опитвам да направя проста програма за чертане на електрони схеми на пларформено независим език така че да може да работи на всички операциони системи.
Моля ви да погледнете и да ми кажете кое друго искате да има така че да върши работа.
Ще ви трябва JAVA (Java Runtime Engine) да е инсталиран на машината с която работите.
Ето и линка

http://www.acorn-kernel.net/toolbox/mynetpcb

има и online DEMO

http://www.bitslib.net/mynetpcb/index.jsp

Ако JRE-то ви е 64 битово,ще трябва да стартирате 64 битов броузер за да се стартира аплета!
Благодаря ви!


Чет Дек 20, 2012 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
Браво! Мераклия момче ще излезеш. Нямам време да го изтествам ( а и не знам как - липсва ХЕЛП май ).Само няколко забележки:
1. Опитах да начертая символ. Трудно ми беше да се справя, накрая като натиснах кръстчето, направо се скри. По-мнителните програми в такива случай ме питат "ама ти си пра'ил нещо, наистина ли да се ския ..."
2. Не видох как може да се импортва / експортва към други КАД системи.
3. Това как може да се ползва за да се превърне начертаното в PCB ?
4. Ще може ли да работи напълно ОФлайн ?
5. Ако ще продължиш работата, какви са крайните ти цели ?


Чет Дек 20, 2012 6:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 11:12 am
Мнения: 712
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
Поздрави! Отново показваш отличен проект! Пожелавам ти успешно завършване на това начинание! Успешна нова година!


Чет Дек 20, 2012 6:07 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 9:15 am
Мнения: 26
Мнение myNetPCB цели
Колеги,
Желанието ми е да създам проста и приятна за използване над платформена CAD система за чертане на платки.
Ще е абсолютно безплатна като очаквам всеки потребител/колега да помага като дава идеи и докладва за бъгове.
Да! Може да работи на десктоп без да се връзва с централен сървър. Идеята ми е да има споделяне на схеми и проекти но това е в дългосрочна перспектива.
Колкото до затварянето без поява на съобщение - благодаря ти за забележката, още утре ще го поправя!
Засега експорт към друг формат няма, понеже всеки платен CAD си има затворен файлов формат и ще е нужен ривърс инжиниъринг за да го изпрограмирам.
Колкото до myNetPCB - използва отворен XML формат, който може да се коригира с Notepad!!!!!!
Дългосрочната идея е да има и PCB board design но засега не ми е ясно какъв е формата/структура на pcb файла.
Не ми е ясен и формата на гербер файла, какъв трябва да бъде за да се приеме от платкаджииниците.
Надявам се, колеги да помагате в тази насока за да стане програмата такава каквато вие я искате.
Благодаря Ви!


Чет Дек 20, 2012 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
За да не пишем тук по форума, сложи си некъде БъгЗила и там да си слагаме забележките.
А сега видях още 3 неща, които не ме кефят:
1. форматът на листа е фиксиран (май)
2. ако драгнеш елемент извън листа, после май връщане няма (ово си е БЪГ)
3. След като добавя елемент, не помни откъде съм го взел, и за следващия пак предлага Атмел (вероятно първия по азбучен ред)

А иначе съм решил за следващата схема, която реша да постна във форума, да ползвам твоя тул. Само да се навиеш да предложиш повече стандартни компоненти в библиотеките. NPN и PNP май липсват.
Имам и забележки по схемата на слънчевия контрольор, ама това е друга тема. 8)


Чет Дек 20, 2012 8:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
И аз да те похваля :) Посоката е точно накъдето трябва. Един модел за компонент, а не като в алтиума - 2N3904, 2N3906, 2N..... и всичките еднакви :)
Само няколко дреболии да отбележа, дето ми направиха впечатление на първо четене - диод се пише "diode", добре е "General" компонентите да са винаги на-отгоре, а не Атмел. И е добре да сложиш масите и захранванията винаги достъпни горе на тулбара, тъй като те по принцип не са компоненти. Добави и захранване със стрелкичка, освен с кръгче.

Добре е да направиш авто-номериране/преномериране на компонентите (по-добре 100R, отколкото 100 по подразбиране). Това се ползва често.
И генериране на BOM. Това е много важна функция.

"Fast Griding" така и не разбрах какво трябва да прави :) Мисля, че думата не е подходяща/

Не знам дали го планираш това, но е добре да направиш онлайн хранилище на библиотеки, с които да се работи направо оттам, без да се зареждат на локалния компютър. Така човек винаги ще има всички компоненти подръка, даже и ъпдейтнатите. И да направиш юзърите да могат да маркират компонент, който те са създали за включване в общата библиотека след като премине някаква инспекция (това не знам точно как би могло да стане). Така ще стане убиец, защото всеки който дефинира някакъв модел, ще може да го направи достъпен за всички и да им спести много работа по дефиниране на новоизлезнали неща.

За PCB чертане - там е друга губерния, най-добре направи експорт в някой стандартен формат дето да могат други PCB програми да го четат. Имаше някакви такива, но в момента не се сещам нищо... Тогава след време ако почнеш да правиш и PCB чертане, просто ще си импортваш собствения файл :)

Абе много хубаво си го почнал, дано да го хареса масата, то това е важното :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Дек 21, 2012 1:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
Поздравления, добро начинание.

Отворени формати за схеми са Protel Ascii SCH, KiCAD, Eagle от версия 6 са също с XML формат. Доколкото знам EDIF(Electronic Design Interchange Format) формата е бил замислен като междуплатформен формат за обмен на схеми, но май не се поддържа достатъчно.

На първо време можеш да направиш експорт към популярни netlist формати, например OrCad, Protel, PCAD и т.н.
Някои платкаджийници приемат освен гербер и ODB++

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Пет Дек 21, 2012 7:03 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
Е гербер формати ще му е най-лесно да сложи де. Някъде 85-а 6-та трябва да беше
като нямах данните как е го прочетох от перфолента и беше ясно :) .
Има и един по-късен extended Gerber който е същото с малки добавки в началото, веднага са очевидни
и те.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пет Дек 21, 2012 10:41 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
И аз да добавя - в по-новите версии на доста кад програми търкалцето за скрол на мишката има следните функции:
скрол - скролиране нагоре и надолу
ctrl + скрол - зум
shift + скрол - скролиране наляво и надясно
Според мен е много удобно, и е относително унифицирано.


Пет Дек 21, 2012 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: myNetPCB програмка за чертане на схеми Win/Linux/Mac
bateAz написа:
2. Не видох как може да се импортва / експортва към други КАД системи.

на този етап в който е проекта това си е по скоро подхлъзване. :)

В OrCAD-а, който ползвам на мен ми харесва това, че освен че има графичен редактор в същото време можеш да отвориш базата данни и в табличен вид в групирани извадки на полигони, падове, компоненти, нетове и т.н. и така да редактираш. Помисли за нещо такова и при теб.
Друго много важно е да имаш бързи клавишни комбинации за основните операции.
Малко поиграх с онлайн демо-то и няколко дреболии ми липсват
1. Когато поставиш компонент на място където пиновете му влизат във връзка с нетове да светват точките на свързване. И да има нещо като снап ту нет.
2. Когато ползваш инструмента за свързване("точката"), когато кликнеш върху готова връзка удобно е да се получава ефект "toggle". Т.е. ако няма връзка да създава такава, ако има да я маха.
3. Не видях има ли селект на отделен сегмент от жица;
4. ... и другото по нататък :)

Хареса ми идеята която bate_az подхвърли, когато някой иска да добави схема към пост тук във форума, да я начертава с онлайн myNetPCB и после да поства само линк към схемата. После в хода на темата друг също да може да я отвори и да коригира нещо и да го съхрани като нова версия и т.н.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Пет Дек 21, 2012 10:57 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 9:15 am
Мнения: 26
Мнение Промени/Предло
1. Опитах да начертая символ. Трудно ми беше да се справя, накрая като натиснах кръстчето, направо се скри. По-мнителните програми в такива случай ме питат "ама ти си пра'ил нещо, наистина ли да се ския ..."
Добавих съобщение

2. Не видох как може да се импортва / експортва към други КАД системи.
Засега това ще е дулгосрочна цел.По важно е да работи според нуждите ти.

3. Това как може да се ползва за да се превърне начертаното в PCB ?
Много ми се иска да ми помогните в тази посока - нузна ми е документациа на файловата структура която се иска от Микрон 22 или други платкаджииници

4. Ще може ли да работи напълно ОФлайн ?
Да! Натисни доунлоад на myNetPCB скриин шота

5. Ако ще продължиш работата, какви са крайните ти цели ?
Свободен софтуер за чертане на схеми и платки за всички операциони системи.Възмозност за колабориране и споделяне чрез централни сървъри.
За това са нужни пари...........(:


1. форматът на листа е фиксиран (май)
Не е! Погледни width/height когато селектираш проекта(корен на дурвото)

2. ако драгнеш елемент извън листа, после май връщане няма (ово си е БЪГ)
БРАВО!Тръгвам да го оправя
3. След като добавя елемент, не помни откъде съм го взел, и за следващия пак предлага Атмел (вероятно първия по азбучен ред)
Ако ползваш "Components" панела,ще го помни

1."Fast Griding" така и не разбрах какво трябва да прави :) Мисля, че думата не е подходяща/
Ускорява чертането за сметка на памета.

скрол - скролиране нагоре и надолу
ctrl + скрол - зум
shift + скрол - скролиране наляво и надясно
Ще го има, но дали и останалите смятат така

1. Когато поставиш компонент на място където пиновете му влизат във връзка с нетове да светват точките на свързване. И да има нещо като снап ту нет.
В момента снапва автоматично - ако говориш за друго - обясни ми моляте.

2. Когато ползваш инструмента за свързване("точката"), когато кликнеш върху готова връзка удобно е да се получава ефект "toggle". Т.е. ако няма връзка да създава такава, ако има да я маха.
При опроводяване автоматично добавя точката при попадение върху жица.
3. Не видях има ли селект на отделен сегмент от жица;
ИДЕЯ!!!Какво е целта като се селектира сегмент от жица (delete,drag ili kakvo)

1.NPN и PNP май липсват.
Добавих ги в онлине репото

1.За да не пишем тук по форума, сложи си некъде БъгЗила и там да си слагаме забележките.
Добавих "Дискусии" в менюто на проекта


Пет Дек 21, 2012 1:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Промени/Предло
denim написа:
5. Ако ще продължиш работата, какви са крайните ти цели ?
Свободен софтуер за чертане на схеми и платки за всички операциони системи.Възмозност за колабориране и споделяне чрез централни сървъри.
За това са нужни пари...........(:



Остави ми лично съощение да не пълним форума с ненужна плява ;)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Дек 21, 2012 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Промени/Предло
denim написа:
1. Когато поставиш компонент на място където пиновете му влизат във връзка с нетове да светват точките на свързване. И да има нещо като снап ту нет.
В момента снапва автоматично - ако говориш за друго - обясни ми моляте.

В момента на снапване е добре да даде индикация някаква като всички точки които снапват временно до отпускане на десния бутон на мишката да засветват като по-големи червени точки например(така е при OrCAD). Но това е само идея. Разбира се винаги може човек да си промени навиците придобити от друг CAD.
denim написа:
2. Когато ползваш инструмента за свързване("точката"), когато кликнеш върху готова връзка удобно е да се получава ефект "toggle". Т.е. ако няма връзка да създава такава, ако има да я маха.
При опроводяване автоматично добавя точката при попадение върху жица.

Въпреки това понякога ако има "точка" на грешно място с инструмента за връзка("точка") би било добре да можеш да махнеш съществуваща връзка с кликане върху нея. Така жиците ще са само пресичащи се, но не и свързани.

denim написа:
3. Не видях има ли селект на отделен сегмент от жица;
ИДЕЯ!!!Какво е целта като се селектира сегмент от жица (delete,drag ili kakvo)

Идеята е за провлачване да, изтриване евентуално.

Следващите коментари ще ги пусна в "Дискусии" към проекта. :)

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Пет Дек 21, 2012 2:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни