Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
GPIB NI-VISA 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение GPIB NI-VISA
Абе има май някакво дърво с тоя драйвер. Ясно е, че не е подписан, но аз стартирам бозата в трсбълшът режим без проверка на драйверите, и опитва да го инсталира, то според него се инсталира, но нещо май се не вижда. Пробвам тук един логер и NI-VISA тц ....


Сря Май 17, 2023 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB NI-VISA
USB -GPIB?

_________________
Хайде де!


Сря Май 17, 2023 7:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Да, за USB адаптера им, упдейтнах, генерирах нов inf файл и сега VISA-та работи, ама друго дърво се случва и не мога да разбера от къде. WaveStudio не зкача към лекроя, или по-скоро то закача, защото лекроя минава в remote обаче wavestudio го дава умрял. СЛучва се така : пускам wave studio скопа минав в remote, ако в студиото дам дисконект не става нищо, ако затворя студиото скопа излиза от remote.
В същото време мога да го сложа в local режим през дебъг интерфейса на NI и изпълнява командата.
Деинсталирах NI Visa,но тов ане промени нищо, освен че и софтуера на логера спря да работи. Сега опитвам да го докарам до там да ми заработи wave studio защо това си ми трябва, често свалям екрана, пък после ще вид ямога ли да измисля как да работи и тоя логер, то има начин де, има някава ардуино глупост през която тоя софтуер се връзва с уредите, та то идва като сериен порт и със сигурност няма да се меси на NI драйверите.
Сега въпросът е защо скопа не работи, подозирам има сервиз на VISA-а който го бърка, но не мога да го открия :)


Сря Май 17, 2023 7:29 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Тони, ако ти е зор утре мога да попитам евал инжднерите, щото повечето им апаратура е лабвю базирана. Точно лекрой не е много популярен у нас, ама иначе всякакви други са налични...Viza дравйверите ли са ти проблем?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Май 18, 2023 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Ами не е VISA-та но от нея май става проблема. Имам чувство че някак прехваща комуникацията. Много странни съобщения за грешки виждам в I/O трейсъра. Виждам две възможности, или WaveStudio / ScopeExplorer не работят с по-новите версии на NI 488, което също няма да ме очуди, или NI-VISA по някакъв начин омотва нещата. Моя грешка е, че не погледнах какви версии имах преди да започна да ръчкам. След като логера не тръгна първото което направих е да инсталирам нови NI-Visa, последна ревизия, но заедно с това ми се ъпдейтна според мен всичко, те имат един Package manager, който реши че трябва да ъпдейтне и други компоненти. Тъй като това го провех между другото, просто кликах без много да чета какво слага, какво ъпдейтва и т.н. Не знам дали преди това съм имал NI-Visa ии иозбщо нямах, защото тоя логер иска версия 20 и нагоре, моето не е било, може да съм имал но да не му е харесвала версията а може и изобщо да съм нямал.
Та вчера затрих всичко, инсталирах наново само NI 488 но никакъв успех, вижда дивайса, дивайса минава в ремот но до там. Това беше инсталация без NI Visa, след това инсталирах и нея за да може поне логера да работи. Не знам дали успях да деинсталирам драйвера обаче, той се инсталира от inf файл, всъщност аз от там започнах всичко. Сега загледах 3-те infa които генерирах преди да го накарам да тръгне логера, но и в трите пише driver version 5/17/2023,1.0.0.0, т.е. всичко това съм го правил след ъпдейта, не знам дали съм го имал преди това.
Опитвам да преинсталирам wavestudio ама дърво, лекрой иска да си ресъбмитна данните, заради експортни ограничения, но не ми ги приема, не му харесва нещо и не мога да разбера какво, т ане мога да изтегля версия, а не намирам старата.
Това го инсталирах преди 3 години почти, нямам никакъв спомен как точно го подкарах. Сега ще пусна виртуалката и ще инсталирам стара версия на NI там, да видим дали ще тръгне лекроя.


Чет Май 18, 2023 10:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Последно развитие по въпроса, не много приятно. Освен, че не успях да подкарам лекроя въкмо бях решил да деинсталирам всичко и да напрая нов аинсталация на виртуалката и деинсталацията заби, bбозата спря да зарежда, ако случайнозареди е без USB-та, сигурно можеше да се възстанови но реших да преинсталирам.
Тия бози вече няма да ги слагам на воркстейшъна, ще пробвам на виртуалката, там поне като се счупи лесно се оправя.


Пон Май 22, 2023 5:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Пробва ли ръчно да го управляваш през визата?

_________________
Хайде де!


Пон Май 22, 2023 6:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
ами поне на основните команди отговаря. Виждам грешка EADR3 в монитора, но няма причина за тази грешка, адресацията изглежда наред. Аз бях реил да махна всичко ново, да си върна най-стрия драйвер, поне тоьзи който мисля, че е ил най-стария, и да подкарам скопа ... ама нещо не би, бозата умря. Сега всичко ще го направя на виртуалката, ама и там някакво дръво уцелих, не ще да си инсталира VMWare Tools , самата виртуалка ... нещо тия дни само неочаквани проблеми, съдбата усети че си нямам много работа и реши да ми отвори.


Пон Май 22, 2023 6:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Малко ъпдейт ако някой друг пробва в бъдеще да връзва такaва комбинация.
На Windows 7 инсталиранa верси 18.5 работи с лекроя, но по-новите също работят, в момент ана копие на виртуалката ъпдейтнах до 20.5, това е последната съвместима със 7-ца.
Сега има малко тънкости, които баче, не съм сигурен дали не са свързани и от това, че съм на виртуалка. Драйвера за USB кабела не искаше да се инсталира правилно, рестарти не помагаха, докато не разкачих USB-то от виртуалката и не го закачих отново, само да отбележа, че физическо ракачане на кабела не води до същия ефект.
Това решава проблема стс софта на Lecroy, конретно ScopeExplorer и дърто Wave Studio и двете започват да виждат скопа и си работят коректно.
VISA като че ли също работи, не успях да подкарам логер софтуера, но с версия 20 на VISA драйвера вижда уреда, прави му ресет, казва, че е готов за комуникация но след това забива, но това може да е някакво дърво със самия логер и боза 7.
Оказва се, че драйвера който се генерира с Visa Driver Wizard не рябва да се слага, не знам каква му е целта, като чета на сайта на NI изглежда да е нужен но релано не е, инсталира ли се тоя дрйавер и лекроя отлита, като че ли тоя драйвер пренасочва комуникацията на нейде .... сега не знам дали забиването не е свързано с това, ще опитам по-късно да го сложа на едната виртуалка и да видим дали няма да с еоправи забиването, но няма много логика.


Вто Май 23, 2023 2:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
п.с. ето каква е ралзиката в NI MAX ако се инсталира въпросния inf файл който се генерира с уизарда, изчезва опцията за детект на инструмент, и няма никакъв наичн да се върне. Това е докуентирано в NI, но нито един от споменатите начини да се оправи това не работят, та затова си мисля, че тоя inf файл е за някакви други нужди и просто тия от NI са го описали заблуждаващо.


Прикачени файлове:
GPIB.jpg
GPIB.jpg [ 184.69 KiB | Прегледано 1616 пъти ]
visa.jpg
visa.jpg [ 116.97 KiB | Прегледано 1616 пъти ]
Вто Май 23, 2023 2:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Така и последен ъпдейт. Явно всички проблеми са идвали първо от грешна версия на Visa която не е съвместима с тоя логер, и второ от грешката ми да инсталирам драйвера генериран с Visa Driver Wizard.
На първо място този драйвер не трябва да се инсталира.
На второ място софтуера на NI е доста подвеждащ. Когато инсталираш 488 драйвера, изглежда, че имаш и VISA драйвер, дори ревизия показва, но това не е така. Не знам защо го показва но ако не го инсталираш изрично го нямаш. Отделно има каша с версиите, пише 20, в детайлите пише 19.
както и да е, ето тук е логера който аз искам да изпозлвам : https://github.com/Niravk1997, конкретно този за 3478 и 3457, струва ми се удобен, и има интересни функции. Аз лично не съм фен на LbaView и за някой който не си изкарва хляба като тест инженер предполагам такъв тип логер е много по-удобен, поне за мен е.
Та логера работи с USB-GPIB-HS и версия 20 на 488.2 и версия 20 на VISA. Трябва да ги има и двете инсталирани, инсталират се по отделно.
Според мен самият package manager също има не малък пръст в премеждията ми. В момента свалих две офлайн инстлации, една на 488 и една на VISA, слагам първо тази на 488, след това VISA. И двете са бая големи, около 1.3 Gb всяко, като и двете инсталират разни общи неща, но ако инсталираш едното, другото ъпдейтва само съответният драйвер без да бара останалата част, но препоръчвам да го теглите офлайн, а не да изпозалвте онлайн инсталатора. Освен всичко друго, с оналайн инсталатора имаше проблеми с някои от компонентите, не са инсталираха.
Та като заключение изгубих няколко дни и се наложи да преинсталирам заради тъпотия, в никакъв случай не трбява да се инсталира драйвера който се генериа с wizarda, там оправия при 10-ката няма, при 7-цата пробвах на едната виртуалка, възстановяване назад решава проблема, но тов абеше чиста инстлация само с това на нея.
Най-безмислено загубените 2-3 дни в последните няколко години ... внимавайте защото инсталация деинсталация на NI компонентите чупи бозата по някое време и то според мен неспасяемо.
В момента след като установих на виртуалките каква е правилната комбинация я инсталирах директно на основната ОС, работи без проблем, а във виртуалката логера не работи както трбява, но на основната машина работи ОК.


Вто Май 23, 2023 5:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Да използвам темата:
някой има ли наблюдения върху други VISA-източници. Последните няколко години VISA-та на NI става все по-голяма боза и постоянно трябва нещо да й се бае.
R&S гледам, че имат своя VISA, тектроникс също...

_________________
Хайде де!


Пет Юни 02, 2023 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: GPIB NI-VISA
Ами те и кийсайт имат, то по скоро май въпроса е дали си GPIB дали тази друга виза ще работи с него, и как ще работи. Голяма боза е натоварена там, едни сървъри вървят, огромни инсталации за да предаваш някакви смешни байтове ако визираме 488, и там са го отдали на писачество.


Пет Юни 02, 2023 4:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни