Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Пари за фундаментални наука/проучвания 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Пари за фундаментални наука/проучвания
Ако някой има интерес, желание и идеи свързани с фундаментален развой ( не развитие на индустриален продукт, product development) в области като
- сензори (всички видове - например акселерометри, жироскопи, газови, магнитни, водни)
- химия и мед.науки
- симулации
- радио (радари, комуникации)
- оптика
-авио и космически изследвания, морски такива (цивилни и не-толкова )

да се обажда. Постоянно има локални, европейски и не-европейски програми, които могат да финансират подобен развой самостоятелно, или с парньори - институти, университети и индустрия. Малка подробност е, че всичко е с не-комерсиална цел и се публикува, но ако се стигне до патент и индустриализация, също е възможно д се върви напред.

p.s. някой може да дойде да напише дипломна работа, докторантура или просто да използва нещи от лабовете, които има на разположение при нас. sky is the limit, както казват нЕкои.


Съб Окт 14, 2017 6:15 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Ти пък, тия които имат интерес не четът тоя форум, а и техния интерес се свежда до дой парите и си гледай работата .... сигурно има хора с интереси по бан, има там още идеалисти и наивници които искат да правят наука, да развиват разни области, но те сами и да искат тия отгоре няма да им позволят, няма ли схема как парите да отидат по предназначение, няма и желание за финансиране. ...


Съб Окт 14, 2017 6:45 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
ТоНи, нещата и при нас са шизофренни, ту има, ту няма пари. Но и 0.1% вероятност да има за добра идея, тя може да доведе до нещо което да се развие.
Затова ги пиша тия неща, иначе лесно няма :)

Хубавото е, че сме относително свикнали на провали, пък и за фундаментални проучвания трябва да заразиш с първоначалната идея. Ако изобщо имаш късмет, някой може и да ти погледне доклада някой ден, ама надали. Но обикновенно се изхожда от някакви на пръв поглед невъзможни истории.

Но пък, ако може да обосновеш идеята - пари ще има за апаратура, и за заплати.


Съб Окт 14, 2017 7:14 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Това работя от 20+г.
Може да обсъдим разни неща.
За сега с радари не съм се занимавал от изброените ти, та не е късно. Плевневлиев ни прибра милиард евро пари за Тех парка и резултатът е никакъв. Трябва да се види и как да стане, че както отбеляза Тони- не е ясно при кого ще идат (отгоре). Предният шеф на БАН се опита да пооправи нещата, май и месец не просъществува...
Ако си още в Бг- може да се видим (не пия бира :) )
Имам една спешна идея, почти невъзможна. но ми се струва, че има шанс. Донякъде с ваша помощ.


Съб Окт 14, 2017 11:36 pm
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
На мен ми се губи разликата между фундаментални и не такива проучвания. Я сведущите по темата да разяснят...


Пон Окт 16, 2017 10:36 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Доста народ взе да приема твърде широко понятието "фундаментална наука". :( "Фундаментална наука" е I=V/R, E=mc^2 и т.н. Няма авиация, няма оптика.


Пон Окт 16, 2017 10:40 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
В смисъл не се търси развитие на нещо, което вече се знае, публикувано е или се призвежда. Е може и да нещо, което го има - но никой не се е сещал да го използва в определена посока. Или пък копане в посока решаване на конкретен проблем - борба с рака или ново гориво и т.н.
Не се развива индустриален продукт, а идея или хипотеза за нещо, което евентуално може да бъде полезно.
Задоволителен резултат е постигнатото да се публикува, да се дискутира и т.н.

Ако изобщо се получи нещо интересно, и се иска допълнително развитие - там вече си е приложна наука и продуктово развитие.


Обикновенно в казана се получава боб вместо злато и т.н.


Пон Окт 16, 2017 11:59 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Grubi написа:
Е може и да нещо, което го има - но никой не се е сещал да го използва в определена посока.

забиване на пирони с микроскоп?
варене на политици в казан от ядрен реактор (неупотребяван, като тези за Белене)


Пон Окт 16, 2017 12:20 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
А .. за това с казана аз съм мераклия, също така ми е интересно да изследвам якостни характеристики на политик, зона на провлачване, как настъпва разрушаването и т.н. ... ако мислиш че тов аможе да мине веднага ще кандидатствам.
И извън спама ... това не е ли по-скоро приложна наука, а не фундаментална, както каза Рек фундаменталната е доста теоретическа. Имаше едно време хора с мераци, покрай тях и аз се зарибявах, почнаха са 4-5 проекта с разни хора от бан, дори няколко от тях аз ги финансирах докато се намери финансиране, което така и не се намери естетсвено. Някъде по Варна още имаме един RAV полузавършен, ако не са го направили на скрап, до преди няколко години ми се мотаеше една джаджа в която бях автоматизирал спектрален анализатор по някакъв проект за монигторинг дебелината на озоновия слой, имаше и някакви други истории, един модул за сеизмологията бяхме правили, разработихме и 24 битов модул, мислехме и за повече тъй като им беше малко 24 бита, но така и не го изпробваха, инатересите бяха съвсем други на пефовете ... имаше още няколко неща, вече съм ги забравил. През годините какви ли неща не съм подхващал от чист интерес, но в крайна сметка пари не се намират за завършване на нищо .. а сега се сещам и за един телеметричен модул който го катериха с балон до стратосферата, не помня вече какво мериха с него, пак нещо по озона беше.


Пон Окт 16, 2017 1:42 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Пък аз можах да се сетя само за баенето с метла :cry:
Ама ако щете вярвайте, то помага повече от най-ежедневно използваните лекарства. За хомеопатичните не говорим.


Пон Окт 16, 2017 1:53 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Grubi, такъв подход за финансиране на фундаментални проучвания е само харчене на пари на вятъра. Не може да се очаква за един лимитиран период от време и лимитирана сума да се направи фундаментален пробив. Имам колега от студентските години, който вече над 30 г. бори струнната теория и още не я е преборил. Иначе е доцент в БАН и скоро стана "голем" доктор по темата... :)

Ето един подобен проект: http://theo.inrne.bas.bg/elpart/BNSF-Protest/FFNNIPO_12_01038.pdf

Такова финансиране е за развитие на конкретна идея, като е разчетено, че еди колко си пари и време е необходимо да се развие ... или да се отхвърли.

И аз съм за казана. Аз ще съм оня с вилата, да ги вардя да не избягат. :lol:


Пон Окт 16, 2017 3:26 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Имам един приятел доктор дето се занимава с образна диагностика. Новата мода е диагностика посредством следене на обмяната на флуидите из организма. Демек с ЯМР да получиш това което ти дава ПЕТ скенера. Дали биха му купили един МРИ за 2-3 милиона да си прави проучванията?


Пон Окт 16, 2017 7:59 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Ами не е невъзможно, но трябва да се обосновеш - хората които дават парите са
някакъв научен/финансов съвет. На тях им дават бюджет и те го разпределят според това,
което си представил и написал. Не е мисия невъзможна.


Пон Окт 16, 2017 8:07 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Тук има по теория и практика на полето

https://www.youtube.com/watch?v=NHwhGUo90jw


Вто Окт 17, 2017 12:07 am
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Re: Пари за фундаментални наука/проучвания
Ей ви фундаментална наука
https://www.nasa.gov/centers/glenn/about/fs21grc.html

Свързано с космоса, отбраната и частния бизнес. Какво повече?

Разбира се в НАСА мащабите са съвсем други...


Вто Окт 17, 2017 8:29 am
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни