Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 221 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща
Западна Европа- мисли. 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Западна Европа- мисли.
Предишната тема се изтри, в тази ще ми бъде първи и последен пост без заяждане.

Факт е, че Експортьор фирми /знания/ прибират по 50 евро на всеки работен час.
В същото време от Над 20 години БГ фирми експортьори вдигат по левче, по два по 10 годишно заплати.
И имат хвърчила с които даже се претрепват, или имат къщи в Швейцария за 2 млн.

Да оставим това.
Тук повечето даже вече имате деца. И ги пращате да учат в чужбина..
Искате да бъдат по Западен маниер. В много от случаите ще изхарчат парите ви за обучение и насреща нищо.
Вие тези 50-60 годишни скачахте на времето, сега ви го сложиха и младите да се оправят. Така ви го туриха че ще имате пенсии по 200 лв.. освен ако нямате 300 хл. кеш и имоти.

Да оставим и това.

Болната тема на България - защо БГ инженер взима 10 лв ставка часова?
Тук спирам.
Извинявам се на всички, които съм обидил, но реалността е брутална за периода 1989 до днес. Аз не искам да има хора с Ламборгинита и къщи и да дават средни заплати по 1300 лв..

За да стане така, поколението 60-те години са спали и са го допуснали, и сега те ни учат пак да сме така

Аз съм за чист Капитализъм без извращения. Нещо наистина непознато в България.

Дори тук не говорим за пари. Имал съм проекти навсякъде по света, никога не са ме лъгали с пари за напред.
Работих с един Българин, ами той ме излъга....


Последна промяна sukhoi на Вто Май 12, 2020 6:58 pm, променена общо 1 път



Вто Май 12, 2020 6:38 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
sukhoi написа:
Аз съм за чист Капитализъм без извращения.


Без заяждане, няма такова нещо като капитализъм без извращения. Самата концепция на капитализма се гради върху експлоатацията на труда върху печалбата от това

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Май 12, 2020 6:56 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
защото се съгласява да ги взима :!:
това е отговора - лошото е, че нас никой не ни е учил да се пазарим за труда си.

може би това е една от малкото причини да искам детето ми да израстне на запад.
Трябваше да мина през доста фирми за да мога горе содлу да се пазаря за какви пари да работя и пак в сравнение със западняците съм по-зле на преговорите (не на резултатите от интервютата) за заплата.

Това е . толкова години ни учиха че да си скромен е добродетел - и нищо положитено в дългосрочен аспект за живота и просперитета.

и извиненията много пречат:
- ама стар съм, тепърва да уча това или онова.
- не ми е работа и няма да го правя или нямам да го уча.
- тука ми е зле ама не искам да се местя на друго място.....

от това седят хората на 10 лефа чавсова ставка.

затова ме кефят американците.
спазари се за малко повече пари - хайде покъщината и домочадието по кашони и отива в другият край на амеирка - без да мрънка и да се оплаква -отива с надеждата да е по-добре. не стои закотвен в село "стърчи патка" - видинско и да е доволен когато циганите не му откраднат цялата реколта - ами му оставят една кофа картофи и за него....

а в бг - рев сополи, и вечер пие една бутилка ракия и се оплаква колко е тежък живота.

това от мен :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 12, 2020 7:01 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Че то 50$ там са си 10 лв тука :D. Просто надута икономика.


Вто Май 12, 2020 7:05 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
явно наистина имаш проблем с комуникацията, не само на английски....
в предната тема имаше поне 10 различни обяснения "защо", и поне 3 решения "как"
и пак останаха някак неразбрани....
ако нещо не ти харесва - или правиш каквото е нужно докато постигнеш желаната промяна, или само си губиш времето в мрънкане.


Вто Май 12, 2020 7:07 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
nik написа:
явно наистина имаш проблем с комуникацията, не само на английски....
в предната тема имаше поне 10 различни обяснения "защо", и поне 3 решения "как"
и пак останаха някак неразбрани....
ако нещо не ти харесва - или правиш каквото е нужно докато постигнеш желаната промяна, или само си губиш времето в мрънкане.

Nik, аз съм си ОК за себе си.
Мисленето ти не е правилно
Искам просто Българския инженер да си иска 20-те лв минимум и да измете лошите капиталисти.
Не може БГ Капиталист да кара Cl500 за 100 000, а средните заплати в предприятието да са му 1000 лв.

Собственика на Грабо и той говори против Догмата, той пък има 2 млн. кеш и биткойни. Той обаче плаща 10к на програмстите си.


Последна промяна sukhoi на Вто Май 12, 2020 7:32 pm, променена общо 1 път



Вто Май 12, 2020 7:14 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Значи и в предната тема ти отговорих, инженери за по 10 лв на час почти няма. Ако говориш за инженери извършващи Работа на техник това е друг въпрос. И аз имам позиция сервизен инженер, защото така се нарича на английски, но за разлика от тук това не предполага дипломиран инженер, и аз и не търся такива.
Ако говорим за инженери извършващи развой, ако някой работи за 10 лв/час просто не се е продал добре. Ако там където си няма, в големите градове има. Като му се преместят всички кадри в София да речем, този с 10-те лв ще не ще, ще дава и по 20 и по 30 и ще ти плаща релокиране да се върнеш, но докато има кой да се продава евтино няма как да дава повече.
Ти ако си на пазара виждаш две еднакви ябълки, едната за 1 лв другата за 3 коя ще си купиш?
Някои да речем сме над 40, възпитаван сме в друго време по друг начин, да ама младите не са, то им и личи де, там е точно на обратно, иска много без да може да даде нищо, та от едната крайност в другата.
И мен никой не ме е учил да се пазар, работил съм и като работник, и да ти кажа никога не ме е вълнуващо колко получавам като пари, а какво мога да си позволя. Същото е и с бизнеса, ако живея в условия в които не ми е Ок не ми дреме дали изкарвам милиони, но за мен удволетворвнието не е в това каква кола карам, какви дрехи нося и подобни, така че там вече за всеки е различно.
А за опита ти по света, твърде малко си работил, повярвай българите лъжат сравнително малко. При работа с Българи обаче винаги трябва да имаш на ум че може да не са си направили сметката.
Не се хвали колко имаш, няма да впечатли никого, нито 300к нито 2 млн са пари, така по-скоро дразниш хората.


Вто Май 12, 2020 7:23 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Тони, болшинството инженери/работници живеят в условия
поставени от Капиталистите срещу Ламборджини, къща в Доменикана...Инженера би имал думата ако се съюзи със шлосери, монтажници прочие..
2009 взимах 600 лв
2017 1800 бруто.
Сега сигурно е 2500. Крайно недостатъчно спрямо печалбите.
Капитала да се откаже от част от парите.
Нз ако Капитала ми даде 100к да дрънкам обратното. Мисля че няма да се съглася..


Вто Май 12, 2020 7:36 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
sukhoi написа:
.....Инженера би имал думата ако се съюзи със шлосери, монтажници прочие..
.....

И какво ще прави инженера с шлосерите и механиците, ако гадният мазен каптиалист, си каже тука не и е изгодно да правя бизнес отивам в Каспичан/Гърция/Западна европа...
ще си седят и ще мрънкат колко е лошо без работа.....
Трабва да си добър в това което правиш да да си конвертируем.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 12, 2020 7:46 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
MYXATA написа:
sukhoi написа:
.....Инженера би имал думата ако се съюзи със шлосери, монтажници прочие..
.....

И какво ще прави инженера с шлосерите и механиците, ако гадният мазен каптиалист, си каже тука не и е изгодно да правя бизнес отивам в Каспичан/Гърция/Западна европа...
ще си седят и ще мрънкат колко е лошо без работа.....
Трабва да си добър в това което правиш да да си конвертируем.

Тия машини не се местят така. Линия как се мести??
Инженерите да си искат мин 20 лв час. Общ състав 10 лв.
Много капиталисти и работници ще изгърмят за един
По добър Свят


Вто Май 12, 2020 7:48 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Всичко е относително, аз през живота си съм почвал три пъти от нулата и то не защото съм имал проблеми, не съм оставал без работа и за минута, работил съм за много хора не само за себе си. Това колко изкарваш до голяма степен зависи от това какво правиш и как го правиш. Като ученик съм работил в сервиз, други се оплакваха че малко плащали, аз пък изкарвах двойно. Не мога да се сетя да съм работил за някого и в рамките на 3-4 месеца да не са ми увеличавали заплатата поне двойно, вкл. когато съм работил като касапин и като охрана. Когато се преместих в София преди 17 години започнах на заплата от 200 лв защото това беше първата работа която ми предложиха, само след година вече ми плащаха 2000, 2005-та когато се разделихме с работодателя ми заплатата без бонуси беше 3000, и смея да твърдя че съм изработил всяка стотинка от нея.
Това че сравняваш заплатата си спрямо печалбите е най-голямата грешка която може да направиш. Ако аз трябваше да сравнявам така 2005-та сигурно заплатата ми трябваше да е поне 20 хил, това е най-голямата глупост която един работник може да направи, да сравнява заплатата си с печалбата на собственика, или по-скоро с предполагаемата печалба :) Самият факт, че го правиш означава че все още си много, ама много ,много далеч от това да имаш твой собствен бизнес, ти все още си с мисленето и нагласата на работник,и то такъв който се опитва да сравнява тикви с ягоди.
Всеки живее в условията които сам си създаде и не може да се сърди на никого за това. Едно време беше виновен комунизма, затваря ли ни, не можело никъде да отидем, нямали сме избор. После бяха визите, а сега какво е ? В Европа визи няма, Канада в момента взема куцо и сакото, само кандидатствай и 90% гаранция ще те одобрят и до 6 месеца ще си там. Кой кого спира, кой на кого поставя условия, стига с оправданията.
Защо може да идва още незавършил хлапак и да си прави устата за 6000 лв а не знае какво е рекурсия, а не може един инженер който визираш да си поиска 6000 лв за труда ? Всеки може да иска толкова колкото си поиска, а колко ще му даде работодателя е друг въпрос. Запомни че има пазар на труда, всяка работа се заплаща според търсенето и предлагането, когато няма търсене а има предлагане цените падат.
Когато има бизнеси с малка печалба, да речем повечето металообработващи индустрии, фирмата и да иска не може да си позволи да плаща като по 5 хил лв и заплатата е 3, ако на някой не му хареса да се пробва навън. Щото тая фирма няма какво да направи, защото такива като мен им казват ще ми произведеш ето това за ето такива пари, а ако не ми го произведеш аз ще си го произведа другаде. Ако ето този детайл в САЩ ми излиза 100$ и ти ще ми ги направиш за 100 точка, и в тая индустрия се оказва че не могат, или за да постигнат таргетираните цени трябва много да орежат разходите. Защо е така едва ли е тема на този разговор, мога да те уверя, че имат съвсем обективни причини да е така.


Вто Май 12, 2020 8:04 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
sukhoi написа:
Тия машини не се местят така. Линия как се мести??


Тук ако точно ти не знаеш как се местят линии не с знам с какво си се занимавал до сега. Всичко се мести стига да има желание. Много голяма грешка е на всички заинтересовани да мислят, че една дейност не се мести, каквато и да е тя. Съвсем скорошен пример е завода в етрополе който затвори преди няколко месеца, явно и там хората са си мислили ние ще искаме повече щото те нямат избор, е имат избор, всеки има избор :)


Вто Май 12, 2020 8:07 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
аз едно не мога да разбера, ти искаш да накараш една група хора да правят нещо според твоите виждания?
това ли е правилното мислене? каквото ти кажеш това е? ами ако не искат? аз лично съм бил свидетел, още от времето на дайъл ъп модемите когато специалистите се брояха на пръсти - факир на всякакви линукси юникси и тем подобни, ама наистина факир, негови приятели които го знаят какво може го молят да ходи при тях в софия, но той не, иска си на село, кюта си в селския интернет доставчик на по малко от 1/10 от това което му дават в софия, селския капиталист потрива доволно ръце че си има специалист на разположение за смешни пари и това е, не е като да няма възможности, просто не иска човека, не помня кои години е било това но може да се окаже че приравнено към днешни пари да е било много под 10лв/ч
та в тоя ред на мисли - никой не го кара насила да стои за 10лв на час, щом стоят значи са доволни, който не е доволен търси алтернатива, който не търси значи е хепи


Вто Май 12, 2020 8:33 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
nik написа:
аз едно не мога да разбера, ти искаш да накараш една група хора да правят нещо според твоите виждания?
това ли е правилното мислене? каквото ти кажеш това е? ами ако не искат? аз лично съм бил свидетел, още от времето на дайъл ъп модемите когато специалистите се брояха на пръсти - факир на всякакви линукси юникси и тем подобни, ама наистина факир, негови приятели които го знаят какво може го молят да ходи при тях в софия, но той не, иска си на село, кюта си в селския интернет доставчик на по малко от 1/10 от това което му дават в софия, селския капиталист потрива доволно ръце че си има специалист на разположение за смешни пари и това е, не е като да няма възможности, просто не иска човека, не помня кои години е било това но може да се окаже че приравнено към днешни пари да е било много под 10лв/ч
та в тоя ред на мисли - никой не го кара насила да стои за 10лв на час, щом стоят значи са доволни, който не е доволен търси алтернатива, който не търси значи е хепи

Искам хората да не са доволни. От там идва промяната. В цялата игра, капиталиста няма никаква вина..за съжаление.
Той трябва да бъде притискан.
На Запад има съюзи. Тук ги ликвидирахме.
Шефа на КТ Подкрепа има повече пари и от Капиталистите, а уж брани работниците.
Всеки осъзнава колко е нелепо това.

Мога да кажа, че американец продал 300 млн usd компания на борсата кара обикновена кола за 20к


Вто Май 12, 2020 9:04 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
мойта теза е докато ти е изгодно/условията те устройват работиш при мазният капитализт.
На него докато му е изгодно работиш при него.
и като/когато на някоя от страните не е изгодно хваща оътя и сменя - къде работодател къде работник.
единствено по-сложно е в мините/сондите и тежката металургия - но там е спежифика и като работодател и като персонал...
а да говориш, че етрудно да се премести фабрика- не е.
даже някой път може и на далавера да се излезне от цялалта работа.

та тезата ми е стойте си конвертируеми, и си гледайте интереса. а пък световната революция.... незнам дали пак ще запали...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 12, 2020 9:21 pm
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 221 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни