Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Linux на компа 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Балимааму. И аз пробвах под Mint Cinnamon (вече го нямам), Puppy Linux и Win7, и на 4К наистина вече е само звук, а на 1440p с почти незабележимо "залепване". Товаренето на проца при Full Screen е между 50 и 80% независимо от системата. Комповете ни са доста различни, явно.
Но при теб за да има такава разлика или е грешно отчитане, или кестерме драйвър или кодеци на Ubuntu-то - аз затова си харесах Mint Xfce.

...След доста време: А бе мааим джендърска, що ме мъчат на дърти години с туй EFI Boot?! Толкова време загубих да им угодя (вместо няк'ви 5-10 мин.) и накрая пак трябва да го правя ГРУБ-ичко. Аман от джендъри!


Съб Фев 08, 2020 12:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Linux на компа
Чакайте малко, дали ще има или не хардуерно ускорение под линукс зависи И от това каква е видеокартата на пц-то. Под виндоус всички карти имат ускорение, тъй де, всички дето имат хардуерно ускорение го ползват. Под линукс зависи от наличието на драйвери за съответната видео карта. Под наличие имам предвид някой да ги е направил, но и някой да ги е инсталирал и пуснал коректно.
По тази причина гледам да стоя на убунту, и то да е достатъчно актуално (т.е. не пазя LTS). Което не изключва нуждата да се провери дали всичко е наред след инсталацията. Под виндоус има по един драйвер за всеки модел/марка, и няма open source движение да отказва драйвери поради липса на сорса им
.
Единствено ми липсва fingerprint поддръжка - някой борил ли е темата? Имаше някаква libfingerprint, дето дискутираха моя сензор (validity 457 май?).


Съб Фев 08, 2020 6:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
gicho написа:
Единствено ми липсва fingerprint поддръжка - някой борил ли е темата? Имаше някаква libfingerprint, дето дискутираха моя сензор (validity 457 май?).

Моят е с VFS5011. Пуснах го сравнително лесно, но останах крайно разочарован от резултата като цяло. Няма нищо общо с фингърпринт рийдърите на телефоните например. От моя гледна точка е тотално неизползваем хардуер.

gicho написа:
Чакайте малко, дали ще има или не хардуерно ускорение под линукс зависи И от това каква е видеокартата на пц-то. Под виндоус всички карти имат ускорение, тъй де, всички дето имат хардуерно ускорение го ползват. Под линукс зависи от наличието на драйвери за съответната видео карта. Под наличие имам предвид някой да ги е направил, но и някой да ги е инсталирал и пуснал коректно.
По тази причина гледам да стоя на убунту, и то да е достатъчно актуално (т.е. не пазя LTS). Което не изключва нуждата да се провери дали всичко е наред след инсталацията. Под виндоус има по един драйвер за всеки модел/марка, и няма open source движение да отказва драйвери поради липса на сорса им

И аз ползвам убунту, но си стоя на LTS, тъй като го ползвам и за работа. Стационарният ми ПЦ също показва по-висока консумация на процесор и е отново с убунту 18.04.4 LTS. И на двете машини разчитам на вградените в процесорите видео карти. Единият е i7-7500u а другият i7-6700k. Драйвера който се използва за интелското видео е "i915". Не съм фанатик :) - винаги когато имам възможност, ползвам proprietary драйвери. В случая просто няма други или поне не ги виждам в убунту-то. При плейване на видео през например mpv - проблеми няма (т.е разбирай има хардуерно декодиране). Товаренето на процесора е незначително малко. Проблемът е с уеб съдържанието. Там положението става страшно на лаптопа. Но пак да кажа - това преди някой друг месец не беше така (не е било като под уиндоус, но да кажем на половина товареше спрямо сега).


Съб Фев 08, 2020 8:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
А бе разбирачите, раздуйте малко на разбираем език за EFI boot!
Лаптопът е с BIOS, освен ако не е от редките изключения, в които EFI наподобява BIOS. Fujitsu Lifebook E751, даже е маде ин Джапан. Взех го с абсолютно български Виндовс7 когото искам да ми се намира и както писах в съседна тема вече го пооправих.
Edit: Копирах му оригиналното HDD върху SSD, а на мястото на DVD-то шляпнах друг HDD, ако има значение. То не друго, но се сменят с издърпване на лостче, а на мен DVD няма да ми трябва.
Обаче Linux Mint 19x мнооо държи да се инсталира в EFI, а после не ще да тръгне. И Win7 не ми разпознава. На два пъти го лъгах през Puppy Linux, единият път не разбрах как точно стана и не можах да го повторя. Но тези чалъми имат склонността да те изненадат точно когато не трябва и затова клонирах Win7 партишъните на друг диск, направих чиста инсталация на linux Mint 19.3 Xfce, върнах Win7 и сега ми остава GRUB-ът да види бозъта - намерих специализирани ръководства.
Добре де, мааим джендърска, но аз съм свикнал първо да инсталирам Бозъта, пък после с линукса да нямам проблеми.


Нед Фев 09, 2020 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Правиш един партишън 100-тина мб във формат FAT32. Задаваш в него да се монтира /boot/efi и си готов за инсталиране. Така или иначе, ако не си го направил, линукса верятно те е предупредил, че ще има проблеми с boot. А цялата дандания е предполагам, защото диска ти е с GPT а не MBR (където имаш разни лимитации).
При мен не се е налагало да му бая допълнително за да види други инсталирани ОСи.


Нед Фев 09, 2020 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
И това правих, ама иска поне 500Мб. И пак проблеми. Виж, ако раздуеш малко за това GPT/MBR, не че не мога да го гуглосам, ама взе да ми писва.
И що досега (преди Мента-19) нямах грам проблем?!


Нед Фев 09, 2020 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
То няма какво да раздувам. Ето линк до вики-то.
Тези дни докато правих разни тестове - инсталирах, при зададена големина 100мб на този партишън. Не съм имал проблеми.
Ето и как е в момента -
Прикачени файлове:
Screenshot from 2020-02-09 19-48-10.png
Screenshot from 2020-02-09 19-48-10.png [ 61.21 KiB | Прегледано 6351 пъти ]


Нед Фев 09, 2020 7:52 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Linux на компа
Добре си се насочил към Mint. За мен това е по-доброто Ubuntu. За графична среда, аз бих ти препоръчал Mate. Между Cinnamon и Mate няма особена разлика в изгледа, ама за мен Mate е по-приветлив. Истината е, че Shell-ът ще ти е като библията, та няма много значение каква графична среда ползваш, тъй като по-голямата част от нещата ще се налага да правиш през shell-а. Но пък като свикнеш ще разбереш, че понякога графичните глезотии са по-тромави от 1-2 реда команди.


Пон Фев 10, 2020 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
kalata23, аз се насочих към Mint заради добрите отзиви още когато се появи (не че тогава ми хареса, беше много сурова) и заради политиката ѝ: леснотия и стабилност - к'во друго да иска юзерът :?:
Не ме хвърляй във башове и шелове! Не съм и не смятам да ставам гуру, ако се наложи в терминала правя предимно копи-пейст. На всичко отгоре с по-новите Менти почти всичко става през ГУИ-то, стига да намериш как, щото спецовете все в терминала те хвърлят. Пък и както казах: наричат форума на Ментата "useles", поне за юзъри.
Аз си харесах Xfce на Ментата просто защото бачках на мноооо дърти компове, ама бях повече от доволен. Лаптопът ми отесня (едноядрен на 1.2МХц) и затова отскочих на нещо с i5. Между другото: екранът на древното и микроскопично Sony има същата разделителна способност като големият Fujitsu, но Сонито определено се вижда по-добре.

Проблемът с "новия" лаптоп се оказа комплексен и предимно джендърски:
- Ubuntu 18.04 (върху която е Mint 19) има няк'в бъг с новите дискове;
- Аз не знаех, че EFI и GUID са две (почти) независими неща;
- Мента 19.2 и 19.3 мнооо държат да се инсталират върху EFI, а моят комп го няма мааму;
- Новите Linux Mint нямали нужда от отделна Swap Partition, правят си файл, което е мн. добре ако имаш SSD;
- Не на последно място: имам Win7 която държа да не изтривам.

Доста време се мъчих да му угодя на EFI-то за да стане инсталацията като хората, по някое време дискът ми станал GUID и това съвсем ме хвърли в оркестъра.
Сега, поназнайвайки подробностите и останал без грам нерви тръгнах брутално:
- Преформатирах диска в MBR ползвайки GUI Disks на Mint 19.3 Life;
- Копирах партишъните на Win7, след рестарта не щя да тръгне и затова го оправих с няк'во дърто пиратско DVD;
- Тръгнах да монтирам Mint 19.3 Xfce и накрая пак се разрИва за EFI.

От тук нататък знам реда, ама ще допиша после.


Пон Фев 10, 2020 4:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Linux на компа
Не те агитирам да ставаш като по филмите - отваряш един терминал, 10 минути пишеш някакви неразбираеми неща и накрая с пот на челото си отдъхваш, че можеш да си отвориш Мозилата. Става дума, че за по-комплексни действия е много по-удобен шелът. Пример:
Искаш да изтриеш всички файлове с разширение *.zip. Това на ментата са няколко кликания и 1 влачене на мишката. С терминала, това е 1 ред команда + 1 клавишна комбинация, за извикването на терминала.

За дърти компове препоръчвам Mint 18, която е базирана на Ubuntu 16.04. За мене 16.04 е най-читавата версия на Ubuntu за стари бракми с вградено видео. 19-ките не ми хареса, че имат default пуснат Time Shift (мисля, че така се казваше). Та ако не се усетиш да си направиш настройките дискът заминава за 1-2 седмици.

За EFI-то, трябва първо дъното ти да подържа Legacy + EFI. Второ ако ползваш Rufus и записваш на флашка инсталационните файлове на мента/убунту, трябва да му дадеш, че искаш партишънът ти да е UEFI. Иначе ако го запишеш като MBR и инсталацията ти ще е такава, какъвто и партишън да си направил.

ПП: Във форума на Минт има интересни препратки към другите сайтове. Та като търся решение на някакъв проблем, гугъл ме праща във форумите на Минт, а оттам ме пращат в askubuntu, stackoverflow и тем подобни сайтове, където някой е питал същото :D


Вто Фев 11, 2020 8:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Linux на компа
Като спомена убунту. На ubuntu 18.04 не мога да му подкарам teamviewer. Не мога и да го деинсталирам :) Някакви насоки?

_________________
Хайде де!


Вто Фев 11, 2020 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
dan написа:
Като спомена убунту. На ubuntu 18.04 не мога да му подкарам teamviewer. Не мога и да го деинсталирам :) Някакви насоки?

В терминала пускаш следното заклинание -
Код:
sudo apt-get -f install
и след това ако искаш да го махнеш -
Код:
sudo apt remove teamviewer


Вто Фев 11, 2020 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Linux на компа
Не ми остана време да пробвам да го изтрия през конзолата, би трябвало да стане.
А знаеш ли каква може да е причината и инсталирането, и деинсталирането да не става през SoftwareCenter-a?

_________________
Хайде де!


Вто Фев 11, 2020 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Linux на компа
Когато инсталираш директно от deb пакет - не си инсталира зависимостите, което го правиш с първата команда която съм ти дал. И понеже се е получил конфликт, затова и не можеш да го премахнеш по стандартният начин.


Вто Фев 11, 2020 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Това за зависимостите и камара други неща които трябва да направиш, след като инсталираш Ubuntu/Mint, го пише в триковете за които съм дал линк в първия пост на предната страница.
Между другото и аз искам да го махам заради несъвместимостта между версиите. Алтернативи много, Ментата преперъчва няколко, други има в съседната Виндовска тема.

Пък моят лаптоп все пак се оказа с EFI от първите, успешно замаскиран като обикновен BIOS и ся пак отначало :(
Аз обикновено първо чета и после барам, но ся трябваше да бягам на село и после продължих по инерция тъпо и упорито. И то пак не остана време.


Вто Фев 11, 2020 9:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни