Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Nordic c# BLE Windows 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Nordic c# BLE Windows
Здравейте,
Някой да е правил/ползвал контролери на Nordic с BLE и c#?
иде реч виртуален компорт или какъвто и да е достъп с трансфер на данни с около 1мбпс ? обаче от виндовска машина и c#?

каквото обясняват на форумите на нордик, имат сдк но е ц++ само и всеки трябва сам да се оправя и да прави wrapper и прочие.
та някой правил ли е таквоз нещо ще се радвам на насоки.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Мар 08, 2021 1:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Предния ми проект беше с Нордик БЛЕ но стриймвах аудио.

За да не се мотам базирах фирмуера на Thingy - позакрепили са го да работи колкото за проекта, но малко като стъпиш в страни и се започва с мотиките ... много калпава работа, обработката на грешки е някаква бутафория която направо ти ресетва контролера и ходи се чуди какво не му е наред. За капак има сумати не опън сорс байнърите които ми се наложи да ги дебъгвам на ниско ниво докато разбера какъв му е проблема. Уачдога му не работи като е в дълбок сън т.е. хубаво е да му сложиш външен ако ще работиш на батерии.

Направо не знам какъв съвет да ти дам - гледам, че опитват да мигрират към Zephyr, може да е по читаво, но ако ще е със същите Soft Devices горе изброените проблеми едва ли са оправени.

Относно C++ - навремето позлзвах Managed C++ т.е. .NET C++ което беше почти съвместимо с C# - току виж успееш така да минеш метър. Ако ли не, би трябвало да има някакъв опън сорс BLE проект, който дори и да не е за нордик все пак ще е по лесно за напсване отколкото да пишеш всичко сам от нулата.

Ако имаш някакви по конкретни въпроси - питай, ако мога ще отговоря.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Мар 08, 2021 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
то мй аудиото ще да е с компресия... не ми върши работа...

като цяло ми на мен ми натресоха, да портна един стар проект със 12 канално ЕКГ чип на една нордик платка и се иска синьо зъбче.
аз го направих на УАРТ(щото си го имах отпреди от към 2016г) и на усб, но маркетинга иска синьо зъбче.
та иде реч незнам в какъв мод трябва да е зъбчето и т.н. не ми трябва ниска консумация и ретранслации и мултимастери и други - само около 1мбпс сурови данни (без компресии) да се пращат на виндовса. даже и да е в дебъг/сервизен режим...
най-лесно ще ми е ако е като виртуален комм порт, защото ще си портна олколо 99% от старият проект.
но нещо не намирам таквоз нещо.
имаш ли идея някой првил ли е такова нещо. питах един юзер от нордик, то ми шикалкави нещо накрая ми вика защо не го направиш на андроид там било лесно. аз си викам ...(нещо на сръбски :)) щом ми трябва за виндовс и c# най-малко акъли за андроид ми трябват....

и те така :) ще се радвам на насоки и идеи :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Мар 09, 2021 2:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
За .NET има едни "32feet.NET" - https://github.com/inthehand/32feet/wiki#32feetnet---users-guide--tutorial--examples Навремето ги ползвах под Xamarin и малко тегаво беше, но може и да е по-добре сега.
1мбит/с ме съмнява да мине през BLE - по-скоро класик блутут ще ти трябва. Особено ако говорим за reliable комуникация, а не хвърлени в ефира пакети без потвърждение. За аВдио меломаните гонят 900Кбит/с през нормален блутут (A2DP, с различни кодеци/компресии) и не на всеки телефон работи това - 660Кбит/с са по-сигурни.
Е, може и да са се посменили нещата напоследък, моята информация е отпреди няколко години, но препоръчвам да проучиш Е ли възможно изобщо такова нещо.
Ако тръгнеш към класическия БТ, ще имаш проблеми с ай-фоните - там (по-рано) не даваха да правиш твои профили, че даже и класически serial port profile май не можеше да се ползва. Под андроид е далеч по-отворено.
Вифи не може ли да е? Там ще е по-спокойно откъм скорост.


Вто Мар 09, 2021 9:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
MYXATA написа:
само около 1мбпс сурови данни


На BLE? Ти сериозно ли?

и 1/10 от това е мираж за устойчив стриминг.

Такива скорости или на класически BT (пак е пожелателно) или на WIFI.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Мар 09, 2021 9:10 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Цецо написа:
MYXATA написа:
само около 1мбпс сурови данни


На BLE? Ти сериозно ли?

и 1/10 от това е мираж за устойчив стриминг.

Такива скорости или на класически BT (пак е пожелателно) или на WIFI.

ами това им пишеше в чаршафа?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Мар 09, 2021 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Nordic-а може и да го може, ама това с което ще го засрещнеш... едва ли.

От нашия опит повече от 10Кбайта стриминг е невъзможно да се проврат през BLE. И това е силно пожелателно, зависи колко други има в спектъра, разстояние и т.н. Все пак това е евент базиран трансфер и идеята му е съвсем друга, не да стримва данни (макар, че го прави с кръпка в профилите).

Все пак да кажа, че точно с Нордик нямаме опит, може би ако засрещнеш два еднакви чипа, знам ли... При нас винаги едното е PC/Tablet/Слушалка.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Мар 09, 2021 10:28 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Интересно е какво имат предвид нордик с тия картинки:
Изображение
https://www.nordicsemi.com/Products/Low-power-short-range-wireless/Bluetooth-5
Аз бих ги питал директно какво да очаквам, описвайки им use case-а. Като гледам големите пакети (251 байта), има шанс това да излиза достатъчно бързо - но това е за "broadcasting" - може би точно това ще ти свърши работа, едва ли ще е проблем ако пропуснеш някой семпъл (и го заместиш с интерполиран).


Вто Мар 09, 2021 12:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Ами то аудиото верно е компресирано но дали няма да работи добре и с данните на това ЕКГ?

В моя проект беше доплеров ултразвуков микрофон за прослушване на сърдечния ритъм на бебетата докато са в корема на майките през апп на смартфон.

Относно скоростите:
- аудиото върви криво-ляво компресирано на 12 и 16 КХц - според дали носещата за доплера беше 1 или 3 МГхц. Тук по важното беше да изчистят всякакви паразитни шумове от захранването, че в началото бяха закачили микрофона и контролера с все блутут на една линия.
- BLE DFU т.е. ъпдейта на фирмуера върви с 1-2кб/с и това отива за апп фирмуера (50-60кб) към 20-30с т.е. прекалено бавно за да не се вади прогрес бар докато се ъпгрейдва. Първоначалната ми идея докато четях спецификациите какъв bandwidth мога да докарам бяха, че ще е за под секунда и щеше да е изцяло скрито-покрито ама не би. Причините за бавенето може и да не са в скороста на претакане по ефира ами и заради:
- изчисляване на ЦРЦ или АЕС или там каквато крива формула ползват за защита
- запис на пристигналите данни във флаш в момента на получаването им
т.е. като си правиш сметките е хубаво да имаш на ума колко данни ще трябва да прехвърляш в секунда, дали и как ще ги буферураш и т.н.

Това ми беше първи сблъсък с BLE и Nordic и се надявам да е и последен. Бонус ми е категоричното недоверие за качествен звук на блутут слушалки и затова си слушам с аналогови със жица при всички недостатъци.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Мар 09, 2021 12:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Ей тука имат някакви замервания, може би наистина Nordic чипа при идеални условия (празен ефир), би вдигнал 1М. Може би. Въпроса е обаче какво ще го посрещне от другата страна.

https://infocenter.nordicsemi.com/index ... ghput.html

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Мар 09, 2021 12:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
ами то 1мбит/с е идеалният случай. мисля и на 480к ще си работи, така или иначе аз събирам данни от едно фифо, и като станат 400-на сампъла(на 12 канала 21битови канала + телеметрия+ и някои регистри които ме интересуват) ги засилвам към ПС-то та не е стрийм и идеалният случай, щото е пакетно ориентирано...

та проблемацията ми е , че трябва да е на виндовс. и трябва да е с някакъв блутут и то най-добре нордик(не че не може и с друго ама то си е като да си избереш на какъв чеп да се наденеш. пък аз не съм такъв :)). да си го показват където искат, и аз да си мина на друг проект. ако се стигне до продукт би трябвало да не се пращат сурови данни. има хубави компресии затова има и делта режим, където се предават само разликите от предишният семпъл, но аз правя прототипи и концепции, не ми е да гоня продуктизация.

та ще продължавам търсенето... мерси на отзовалите се :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Мар 09, 2021 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Nordic c# BLE Windows
Ами според мен просто трябва да минеш на нормален BT. Там зора обикновенно е подкарването на драйверите под бозицата. Но като се нагласят веднъж - работят. Аз с готов LGA модул, не помня вече на кой беше (може би панасоник), съм пускал 8 канала 24 битови + овърхед.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Мар 09, 2021 2:21 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни