Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Загуба на уникален софтуер 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Загуба на уникален софтуер
Разполагах са тази система
https://www.youtube.com/watch?v=gaXfmooOJPU
https://www.youtube.com/watch?v=DDA747kGy0g
Понеже е много стара съм имал проблеми както с хардуера (спойки, куплунзи), така и със софтуера. При последния проблем, обаче, закъсах. Дискът отказа да се бутва. Не ме интересува бутващата част (тя е DOS6.22), важни програмите под нея. Разбира се, че имам копия на 2 дискети, но и двете не мога да прочета (имам работещо FDD 1.44MB) - едната е с директен запис, другата е ZIP. PKUNZIP дава грешка (не помогна и PKZIPFIX)., а тази с директен запис се е разформатирала.
Диска (ST351, 40Mb) успях да го закача с преходник към компютър със SATA слотове и след няколко манипулации (много вероятно съм го форматирал) съм загубил това, което беше важно. Но проблемът е следния: в списъка с устройствата (под windows 7) въпросният диск показва "28,2 MB free of 37.9MB" иконата също съответства, т.е има някаква информация на него, но като го отворя нямя нищо. Опитах да го отворя в CMD режим с досовски команди, пак няма нищо. Какво е това?


Сря Дек 29, 2021 1:02 pm
Профил YIM
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 5:50 pm
Мнения: 70
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Пробвай да бутнеш от LiveCD и да разгледаш какво има по стария диск (най-вероятно е форматиран с FAT16).


Сря Дек 29, 2021 1:16 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Студената вода все още е по-евтина от лимонадата... Имам диск MINT Sonja и с него установих това което очаквах - няма ги програмите. Но бях забравил, че LINUX и Windows се мразят, почти винаги след "омешване" стават гафове. С две думи едвам спасих основната си информация на базовия компютър. Едва ли е възможно да се извади нещо и от дискетите. Най слабото място в дълголетието на IT системите е съхранение на информацията. Всъщност поддържането на системата КСИ е вече почти невъзможно, а едва ли е нужно, така че ... здраве да е :D!


Сря Дек 29, 2021 9:04 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1972
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Защо не намери старо дъно и там да си правиш експериментите? Да включиш близо тридесет годишен диск с преходник не е най-разумното нещо.
Имам здрав диск 340Mb, който не тръгва на "съвременно" дъно (десетгодишно :)). Намери старо дъно и ако си късметлия може да спасиш нещо.

Успех :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Дек 29, 2021 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Има някакви програми които могат да виждат дайлове след като са изтрити. Ползва се фактът, че при изтриване файловете само се махат от файловата система. Даже и при бързо форматиране е така. Може и за дискетата да стане. Дискчек може да успее да оправи дискетата. А зип файла може да го копираш за всеки случай.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Дек 29, 2021 9:57 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Успях да се свържа с устрайството КСИ16 без специалния софтуер - с РС като терминал. Разбира се, всичко е много "окастрено", таблиците излизат разформатиране, но данните се виждат. Все още няма да го изхвърлям. Още не знам дали ще успея да му вкарвам нови програми, засега работи с последната, която съм въвел (добре, че батерията на КСИ е поддържало SRAM).


Съб Яну 01, 2022 11:35 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Ти си прехвърли и архивирай, каквото спасиш, че не е ясно до кога ще държи


Съб Яну 01, 2022 5:31 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Всъщност програмата, която му записвам и се "пази" от батерията, е моя на КСИБЕЙСИК (почти като бейсик, но с възможност за правене на процедури и функции). Загубих КСИДОС, който е писан на СИ или асемблер и е надстройка на ДОС16, които са системни файлове и много трудно, почти невъзможно днес да бъдат възстановени. Може би в архивите на ИТКР, където е произведено, да има нещо останало, трябва да проверя при сгоден случай.


Съб Яну 01, 2022 8:22 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Много яко филмче. Тези изолираните входове/изходи (блокчетата на Аналог девайсис) сега семорави на чип 32 пина , кой знае 80те години кплко паре са стрували особено по второ направление...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Яну 01, 2022 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10624
Местоположение: София
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
А каква е практическата насоченост на тая измервателна постановка? Или се поддържа само "за тръпката"?


Съб Яну 01, 2022 11:31 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Загуба на уникален софтуер
Конкретно програмата която демонстрирам в клипа прави измервания на температура през около 1s, брои измерванията, намира средна, минимална и максимална стойности и изчислява дисперсията. Създадена е специално за настройка на терморегулатори - термосондата се поставя в обема, който се терморегулира (обикновено заедно с датчика на самия регулатор) и без да правя записи или сметки, средната температура и дисперсията са ми достатъчни като параметри (средната температура за точността на скалата на терморегулатора, а дисперсията - за способността му да я поддържа). Със ситемата преди години съм настроил стотици регулатори за инкубатори, за специализирани оптични машини, лепачки на пластмасови детайли и др. Сега вече по-рядко ми се налага да я ползвам, по скоро е от носталгия.
А иначе с такава система навремето беше снабдена първата полупромишлена инсталация за израстване на лазерни кристали у нас от която бяха изработени няколко бройки които отидоха за скрап.


Нед Яну 02, 2022 9:49 am
Профил YIM
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни