Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Подсигуряване на схема - добри практики 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Това ако му викаш скъпо аз съм космонавт. От 250 започват сериозните сейфти релета. За една машина с ей такива : http://new.abb.com/low-voltage/products ... s/safeball се наложи да купим специално ABB реле дето беше към 350 лв. Да не казвам някой засукан Pilz с комуникация за PLC за кви парички иде реч... И клиента не ще функцията да е реализирана в PLC-то за тия топки - иска да си има сейфти реле. Освен това всички оперативните се пускат от друго реле дето пък слуша крайните по вратите и друго дето пък слуша стоп гъбите (с по два контакта на гъба) и т.н. Пък машината дали работи не е толкова важно - важно им е в дадени ситуации да не работи.


Чет Юли 13, 2017 7:44 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3082
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
E,аз сравнявам с обикновени релета,
Ти за какви релета пишеш - с вграден мозък или за електромеханични/магнитни?


Чет Юли 13, 2017 7:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Идея си нямам какво имат вградено. А дори и с читав обикновен контактор да ги сравнявам, пак има почти двойно по скъпи. Примерно : http://www.filkab.com/main/bg/products/Електроапаратура/Сименс_Индустрия/SIRIUS__Комутационна_апаратура/Контактори_и_релета/Въздушни_контактори_3RT10/938/

Не ти трябва да ги гледаш всичките - виж от какви цени започват. А повервай ми - има клиенти които не са чували за други марки. И не искат да чуват. Те си казват още в заданието кое каква марка трябва да е няма мърдане.


Чет Юли 13, 2017 8:05 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
А бе то добре това safety реле, обаче то е външен елемент - няма как да го монтирам на платката! А аз искам своята схема да подсигуря, а не цялото у-во. Който реши, винаги може да си сложи! За сега ще остана на настоящия вариант - 2 релета последователно включват главния контактор, реле за всеки управляващ контактор. Шансът да стане фал е малък - 3 релета трябва да задържат. Другите варианти за сега са нерентабилни или неприложими!
Би трябвало да е достатъчно.
ПП: Ами ABB са стабилни, Телемеханик, Сименс също! Ако си им предложил Чинт - и аз да съм и аз ще се дърпам!

_________________
www.elkran.com


Чет Юли 13, 2017 8:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3082
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Двете последователни релета - едновременно ли ги превключваш, или едно след друго с някаква пауза?


Чет Юли 13, 2017 8:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Schrack - основно това ползвам - много добро съотношение цена/качество.


Чет Юли 13, 2017 8:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Шрак са ОК, но в случая съм изпълнил платката с китайчета - по-малки са габаритно и няма да има кой знае какво натоварване! Стандартно Шрак! И Омрон стават.
Иначе двете релета цъкат едновременно! На 1 пин на контролера са закачени!

_________________
www.elkran.com


Чет Юли 13, 2017 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Виж сега - сейфти и "без пари" не са особено съвместими. Ония мастити обирджии ти гарантират 99.99999999% сигурност. За това кихаш 200-300 евра, връзваш си гащите и свиркаш. Иначе няма и как да мине за сейфти. Ако искаш мини всички сертификации и изпитания и ти ще си сейфти, ама би ти струвало много повече от това просто да го купиш готово.

Вероятно може да се измисли начин да се проверяват контакти. Може да се сложи по един оптрон захранен през RC и да слушаш всяка фаза поотделно, както и някакъв допълнителен контакт и двете релета едно след друго и ще можеш да хванеш фейл-а при кое да е реле.


Чет Юли 13, 2017 7:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Никой не е казал, че искам да е без пари! По-скоро да е универсално и самостоятелно. Като си го купи някой, независимо какви карантии закача, да е сигурно, че няма да направи проблем. Много ясно, че ако си изпълниш таблото, както трябва, няма да имаш проблеми. Но ако не го направиш, аз искам да съм сигурен, че моята система няма да е тази дето ще даде фира.
Може би ще разделя двете релета и ще направя функция, която да позволява регулярно да си тестваш веригата за залепнали релета! И ако забележиш проблем да се обадиш. :) Струва ми се най-питомно.

_________________
www.elkran.com


Чет Юли 13, 2017 8:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
То контакторите са първите дето ще дадат фира и твоята система трябва да го има на ум.
А за реленцата - без тях няма залепнали контакти. За чий са ти?


Чет Юли 13, 2017 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Въпрос! Постановката е следната - имам сигнал м/у 1-10Hz, който играе ролята на keep alive. Понеже при тази ниска, честота не се получава да го подам през кондензатор и така да отчитам наличието му, съм го подал на контролер. Самият контролер тактува един пин през кондензатор и BAT54.
В този си вид това достатъчно ли е да се постави на отговорно място?
До сега използвах паралелна защита с външен WDT, но вече не мога да си набавя такъв с необходимото време(4000 трябва да купя мин...). Пробвах да го заменя с таймер 555 - не става! Остава да сложа още един контролер, ама не знам дали има смисъл. Идеята беше едното да е контролер, а другото хардуерна защита, работещи в паралел!
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Чет Юли 20, 2017 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Подсигуряване на схема - добри практики
Изобщо не е ниска честотата. Не си казал, каква е амплитудата на сигнала и товароспособността му, но ако е над 1V, зареждай кондензатор през диод и напрежението на кондензатора подавай на високоомен вход. Ако амплитудата е ниска, я усили, колкото е необходимо. 555 като тригер на Шмид също става. Има голям хистерезис и това изключва грешни сработвания.

От това по-просто и надеждно - здраве :)


Съб Юли 29, 2017 9:50 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни