Отговори на тема  [ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Устройство за измерване на шума 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Благодаря ти за пояснението. Контролерите са ARM M0 и М3. Чета във форумите, че не са най-добрият вариант за младши, но трябва от някъде да започна. Консултирах се с приятел,който работи програмиране на контролери и той ми каза, че имат труден за разбиране datasheet и трудно ще се ориентирам. Свалих datasheeta. Губя се в него, може би защото нямам и навик как се чете той. Молбата ми е просто да не насочите кое да чета, защото може да не намеря коректната информация.


Съб Яну 20, 2018 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Проблемът е, че има много мотики около подкарването на един контролер. Може да успееш, но мноооого по-вероятно е да се закопаеш сам. Затова правилния начин за навлизане е като седнеш до някой с опит и заедно разцъкате 1-2 проекта. Даже аз често препоръчван на новобранците да имат по повече от 1 учител, понеже има различни стилове на работа.


Съб Яну 20, 2018 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
ARM , ама какъв?
Даташийта много голям, огромна част от него няма да ти трябва.
Значи - първо виж какъв е контролера,какви развойни платки и софт имате.
Напиши го тук.
В мрежата има доста статии "Как да направим нещо си с XXX платка.контролер" - с илщстрации, код .


Съб Яну 20, 2018 10:25 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Два са и то еднотипни(поне така предполагам): ARM Cortex-M based - M0, M3 - LPC1754 - NXP.
Няма кой да ме учи. Сам съм. Затова търся съвети от вас. Чета много неща, но не знам, кое ще ми е полезно.
Реално съм свикнал на университетските методи на обучение:
- дават ти инфото и ти си учиш, правиш упражнения и протоколи по зададена тема;
Затова тук ми е сложно. Намирам много инфо и не знам кое ще ми е нужно и как да го отсея.


Съб Яну 20, 2018 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
По-добре открий нова тема защото тази ще я оспамим, микроконтролерите не са по нея. Но първо добре се разрови по форума дали вече няма някаква такава, за начинаещи. Ако колегите познават такава да помогнат.

Тези платки които имате си имат производител и име, търсиш в Интернет този производител и неговият форум. Ако случайно е нещо много екзотично по-добре се бръкни за някаква широко разпространена платка за която има много информация. По-простите са жълти стотинки, няколко долара. И след това повтаряш по готовите примери от форуми, книги и ръководства и се опитваш да разбереш какво става, също да променяш нещо. Задължително е да се знае С, ако не го знаеш паралелно го учиш, първо командите и после отново по готови примери. На малки стъпки и се започва от елементарното, това е основното правило.

PS Аха, видях го, LPC1754 - NXP. Не ми изглежда подходящо за начинаещ, за професионални приложения е. По-добри купи нещо просто от типа на евтините модели на Arduino/Raspberry и аналозите им, пълно е в Интернет с форуми, книги и ръководства за тях. Аз лично препоръчвам нещо на базата на STM32. По-добре 2 броя защото гарантирано ще изгориш поне един :) Освен това са необходими breadboard, захранващ източник /5 и 3.3V/, разни електронни дреболии /има такива набори/ и напред.

PS2 И естествено всичко зависи от задачите които предстоят. Ако е нещо което изисква зареждане на Линукс и т.н.тези простите платки няма да ти свършат работа, там вече Raspberry и подобни. Но ми се струва, че си още далеч от този етап. Питай все пак началниците за какво са ги купили тези LPC1754 - NXP, за какво са смятали да ги използват, защо точно тях.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Съб Яну 20, 2018 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Инфото е огромно и няма как някой да ти го даде поради простата причина, че никой от нас не знае всичко...
На пазара има няколко архитектури, по някои (особено АРМ) има стотици производители. Примерно ST имат над 600 АРМ базирани чипа. Всеки чип има десетки периферии. Сметни колко комбинации са за хардуера.
После за софтуера има няколко езика за програмирани. За някои от езиците като С/С++ има десетки ако не и стотици среди. Не всеки компилатор поддържа всеки хардуер. Нормално е да ползваш и библиотеки с готов софтуер, там са хиляди или стотици хиляди, коя библиотека какво и как го поддържа обикновено и самите автори не знаят. После като почнеш да програмираш самия чеп пак има един куп програматори, като всеки програматор работи с определен хардуер и опеределен софтуер.
Не е лесно да се избере работеща комбинация от хардуер, софтуер и инструменти за тях. Смяната на нещо после е кошмар, който повечето от нас гледат да избягват. Затова обикновено се съсредоточаваме в едно или няколко неща, които ползваме. Имай го това предвид когато задаваш въпроси. Не очаквай че всички сме запознати с това за което питаш. Ако е теоретичен въпрос - ОК, но ако се касае за конкретен хардуер/софтуер или инструмент НЕ всички са запознати.
Ако искаш някой да те учи то в най-добрия случай ще те научи на това, което той ползва и по начинът по който той го ползва. Това ще ти е полезно само докато ползваш същите неща и ти, в момента в който смениш нещо и трябва наново да се учиш...


Съб Яну 20, 2018 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Хвърлили са те в дълбокотои то там където има и акули. Или те тестват кога ще се откажеш, или някой идея си няма какво ти иска, или пък ти си кандидатствал за позиция която предполага опит и знания които нямаш.
Тепърва трябва да го подкараш тоя АРМ, дали е подходящ е друг въпрос. Процесор се избира според задачата, а не защото има тоя борд, или видях еди къде си да го използват. Задачата ако ще се решава изцяло цифрово иска сметки, но едва ли този чип е най-подходящ, голям корпус, много крадци и периферия, най вероятно и цената не е като за нещо просто.


Нед Яну 21, 2018 7:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Все отнякъде трябва да започне.
Виж този инструмент дали няма да ти помогне:
https://www.nxp.com/support/developer-r ... ATION-TOOL


Нед Яну 21, 2018 12:15 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Има готови работещи проекти, като ползват само този контролер. Идеята е да разбера как работят кодовете управляващи периферията и при нужда да променям. Идеята ми е дали с дебъгване и следене на datasheet- a ще успея да хвана логиката. Ако на някой му се е случвало да ползва подобен reverse engineering да ми каже дали по този начин има вероятност да ми се изяснят нещата? Реално няма да пиша нищо от 0 а само трябва да променям, ако се появи ново задание.


Нед Яну 21, 2018 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Ако ти се счупи телевизора, ще го поправи ли ученик от техникума? 0,1%- ако се е самообучил.
Нямаш друг път, освен да започнеш да овладяваш проектирането.


Нед Яну 21, 2018 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
stefan63 написа:
Ако ти се счупи телевизора, ще го поправи ли ученик от техникума? 0,1%- ако се е самообучил.
Нямаш друг път, освен да започнеш да овладяваш проектирането.

Е, има и елементарни повреди де. Например, смяна на предпазител. :mrgreen:


Нед Яну 21, 2018 7:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Яну 18, 2018 3:35 pm
Мнения: 48
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Stefan 63 това, което ми изпрати като линк е супер. Започвам от там и ще поработя с дебъгване на готовите кодове. Надявам се да се справя, ако не на борсата някой друг месец и така. Живота продължава. Благодаря ви отново


Нед Яну 21, 2018 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Като цяло има различни варианти да се занимаваш с ембеде, 1- ти си само програмист, идея си нямаш от хардуер, някой прави хардуера, друг някой се занимава да го оживи, на теб ти се дават задачи напиши тази и онази функция, или ти фреймуорк или както там го наричат, имаш тези функции за АЕЦ-, тия за изходи и т.н. Ти направи ето това “приложение”. 2 - пак не отбираш от хардуер но имаш идея що е АЦП, как работи как да го конфигурираш, що е таймер и уарт. В този случай някой е избрал хардуера, ти трябва да го подкараш. 3 - ти си и хардуерист и си пишеш софта, повечето хора тук това правят май, в този случай всичко трябва да ти е ясно. Във вариант 1 пак няма да минеш без базови познания за контролери, но ще са доста по-малко, вариант 2 изисква да си наясно с това що е то контролер, това не е РС, и да си съвсем наясно с конкретният който използваш. Вариант 3 изисква освен всичко друго да си наясно и с хардуера.
Ти в момента се опитваш да си ни рак ни риба, с преправяне на някакъв работещ код няма да стигнеш до никъде, това сигурно е най-лошият начин да захванеш тая професия. Лошото е че си избрал и неприятен чип, т.е. Са ти го избрали, не се подкарва току така. Има тулове, и ако си наясно с нещата вършат работа, скоро така пуснахме едно NXP, тула си му конфигурира периферията и уж го подкара, ние до написахме каквото ни е нужно. Само че подкарването беше точно уж, защото имаше проблеми, и ако не разбирахме как работи животното нямаше още да сме го подкарали, тя всички тия тулове са прекрасни ама ако знаеш как да ги използваш и как да се оправяш със свинщината която генерират.


Пон Яну 22, 2018 12:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Има и друго нещо - викат му абстракция. Например на i5 ако му разгледаш чаршафите би трябвало да се самообесиш показно пред парламента. Но реално повече начинаещи пишат първо PC софтуер за такива i5... Т.е. инструментариумът има голямо значение. Дори на 6502 или 8051 ако трябва да асемблираш на ръка и въвеждаш адрес по адрес през клавиатурка ще ти се такова ...
За да работи на тоя проц, ако е задължителен, му трябва:
- среда за разработка
- тулчейн
- програматор/дебъгер/...
- SDK или подобна абстракция
Като за начало неща от сорта на mbed, arduino, platformio и подобни могат да са отправна точка.
А LPC-тата откак са заедно с Фрискейл има избор на добри среди. Малка извадка:
- MCUXpresso IDE - https://www.nxp.com/support/developer-resources/software-development-tools/mcuxpresso-software-and-tools/mcuxpresso-integrated-development-environment-ide:MCUXpresso-IDE
- Atollic TrueStudio
- Keil/IAR (платени но се намират лекарства)
- EmBitz - https://www.embitz.org/
- mbed - като гледам неговия чип ще да е много близък до оригиналната им платка с LPC1768
Оттам му трябва hello, world или по-точно блинки и да учи.

Конкретно по хардуерния въпрос си мисля дали цифров микрофон (mems) няма да е по-удобен? Имам предвид че се очаква да има повече екстри, не бих се учудил да има threshold детектор и пинче за прекъсване :wink:
Търсим в гугъл mems microphone breakout board и излиза това:
http://lmgtfy.com/?q=mems+microphone+breakout+board
Избираме си чипче от сой (аналог девайсес, максим, ...) и търсим с какво го ползват.


Пон Яну 22, 2018 8:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство за измерване на шума
Изобщо ардуино и др.подобни създават драскачи и гугъл ползватели, не разработчици.


Пон Яну 22, 2018 4:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни