Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Мигане на светодиод(и) ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
На времето в армията учихме кода ( азбуката ) на другаря Морз. Ама не бих го ползвал, въпреки, че с него можеш да изведеш няколко листа с описания.


Сря Апр 25, 2018 11:01 am
Профил ICQ
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
От питането на питащия :D не става ясно дали ще го ползва като бавен диагностичен интерфейс , т.е. много процеси -----> един диод и да сглабя думи от отделни букви като в латиница , т.е. да си трябва последователност на сглабяне и подаване към FIFO. Или алтернативно ще е като в китайската азбука - йероглиф/диод = дума , т.е. ще ползва диодите като прост но бърз анунциатор в реално време, асинхронно, един процес -----> един/два диода. , втори процес -----> един/два диода.В тоя случай може да се вземе вдъхновение как са написани библиотеките за асинхронно пулсиране на степ пиновете на различни стъпкови мотори по едно и също време, така че моторите да не се чакат един друг, да пулсират определен брой стъпки, с определена скорост. После в основния код инклудваш библиотеката, дефинираш отделните диоди като обекти в дадения клас вързани за конкретен пин, задаваш за всеки диод като параметри брой мигания, интервал, крайно състояние и т.н.
С две думи - излез с някаква конкретна задача и код, а ние ще го бутнем тук-там.


Последна промяна trakon на Сря Апр 25, 2018 1:01 pm, променена общо 2 пъти



Сря Апр 25, 2018 12:56 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
Е аз и преди армията го учих, ама като влязох ме хванаха на друга вълна и така и не пипнах ключ.

Пък за предавките - шефа на М3-ката ги сменя на към секунда - секунда и нещо. Добре че не му се дават пари за гуми (а и за бензин също), че поне като ходим някъде сме с тойотата. Ако беше с бавареца - не тръгвам.


Сря Апр 25, 2018 12:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
@trakon
Не е интересно нещото, което създава събитията, а това което ги индицира. В общия случай може да има някаква промяна в състоянието, която трябва да бъде показана.
Колкото до морза, имам нямъде писан тренажор - цифри, букви, смесено и т.н., ако успея да прочета 5¼ дискетата мога да го ползвам :).

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Апр 25, 2018 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
И аз съм си правил. Като ходих на курсове си взех един ключ и си написах една програмка на осмака да си тренирам :)


Сря Апр 25, 2018 2:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
Обикновено такива "мигания на светодиоди" се правят по неволя...
При мен беше един прототип, който се напъвахме да го направим само с един бутон и един светодиод за юзър интерфейс. Трябваше да индицира вътрешно състояние и едновременно с това събития, които трябваше да се видят независимо дали са в точния момент, но да се индицират. Та като става въпрос за FIFO няма защо да се точите да го захранвате с постоянен поток от светкания/бибкания, може да го ползвате и само за да не пропуснете нещо важно покрай основните индикации. Нещо което например не се появява периодично и "йероглифния анунциатор в реално време" не го лови.
Продължението на историята...
След години наминах да видя колегите какво правят и ми показаха устройството, за което стана дума по-горе, вече в производство и продажба - но с малко едноредово дисплейче и 3 бутона.
Та, варианта с един светодиод и един бутон явно беше необходим за да узрее решението.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Сря Апр 25, 2018 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Мигане на светодиод(и) ?
Е колко да ти узрее, на мен бързо ми узряват такива, имам способноста да се запенвам само като си представя някоя простотия, много често съм си мисли дай това ще го направя по простичко ... като преди няколко седмици, от мързел да отида до магазина дай ще режа профилите на банцинга, черая си аз и го мисля и в един момент си го и представям .... буквланоз а секунди станх и тръгнах към магазина да купя циркуляр, само дето беше станало 6 и макита бяха затворли, та купих някакво менте от другаде и на другия ден ходих да го връщам и да взема макитата, щото така и не ми свърши работа :) Мисълта ми беше че ое в момента в който си представих как ги режа вече се бях изнервил достатъчно за да ми надвие мързела ... понякога направо ми иде да си самоизвия врата от някои такива помисли които ми минават.


Сря Апр 25, 2018 9:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни