Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Jetson vs IMX6 vs Zynq 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Jetson vs IMX6 vs Zynq
Вчера един познат се обади с интересен казус. Възнамеряват да мигрират алгоритмите си от облъка в крайното у-во. Става въпрос за image processing от множество сензори и латентността на клетъчната мрежа ги убива. Парите изглежда не са проблем (устройствата се продават за хиляди и маржа е голям), сигурнотта обаче ги тревожи. Основният им аргумент да почнат с облака е, че се страхуват да не им откраднат алгоритмите, които изглежда са и единственият им коз срещу конкуренцията. Та в този ред на мисли му предложих следните варианти и бих се радвал да чуя мнения по въпроса.

iMX6 - изхождам от това, че Qualcomm не са решили да ударят капенцити на продуктовата линия все още. Миграцията би била лесна, тъй като и сега клатят някакъв Кортекс който се грижи за мрежата. Освен това фирмата е много малка и наличността на експертиза е голям плюс. Евентуален проблем би бил сигурността. Продуктът е стар и не е изключено бай китаец да го е отворил отдавна по един или друг начин.

Jetson - това си идва със сравнително мощно GPU и ще им позволи да скалират в бъдеще, но ги прави зависим от фима без особени традиции в ембедед. Та не се знае утре като им паднат акциите на NVIDIA дали няма да реагират по образец на Интел и да закопаят всичко за ден. Освен това ще трябва да портират всичко на CUDA, което означава да търсят експертиза. От гледна точка на сигурност, не успях да намеря на кой процес нод им е SoC-a, но изглежда да е 12 или 20 нм, което имайки в предвид екзотичността му го позиционирам като "по-сигурен" от IMX-a.

Zynq 7000 - оптималното решение от към скалируемост и сигурност според мен. Обаче изисква да търсят RTL експертиза, което засега ги плаши, а и май има защо...


Сря Ное 18, 2020 10:34 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
За iMX.6 може би не, тайванцие ни предупредиха да не го слагаме в нищо ново, едва ли е случайно, минахме на iMX.8 хем и за тях и за нас iMX.6 щеше да е по-лесно защото вече имаме и продукти и софт. Проблема с iMX в момента не е по-различен от тоя на Jetson-а, с тия препродажби ...и за 6 и за 8 си иска някой с експертиза, да го подкараш със всичко не е просто, съпорт от производителя забрави, трябва да се търсят конкретни специалисти, за 6 има, за 8 не знам.
Jetson може и не е толкова рисково, те залагат на този продукт и имат голям потенциал, CUDA също не мисля, че ще е проблем, по-скоро подкарването на самото желязо а и съпорт от Nvidia ...
Лично за мен Zynq ми изглежда най-удачен, особено от към защита, струва ами се, че там най-успешно може да се реализира надеждна защита.


Сря Ное 18, 2020 3:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
ToHu написа:
За iMX.6 може би не, тайванцие ни предупредиха да не го слагаме в нищо ново, едва ли е случайно, минахме на iMX.8 хем и за тях и за нас iMX.6 щеше да е по-лесно защото вече имаме и продукти и софт. Проблема с iMX в момента не е по-различен от тоя на Jetson-а, с тия препродажби ...и за 6 и за 8 си иска някой с експертиза, да го подкараш със всичко не е просто, съпорт от производителя забрави, трябва да се търсят конкретни специалисти, за 6 има, за 8 не знам.
Jetson може и не е толкова рисково, те залагат на този продукт и имат голям потенциал, CUDA също не мисля, че ще е проблем, по-скоро подкарването на самото желязо а и съпорт от Nvidia ...
Лично за мен Zynq ми изглежда най-удачен, особено от към защита, струва ами се, че там най-успешно може да се реализира надеждна защита.

+1 zynq

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Ное 18, 2020 5:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
Май се решиха за Jetson. Ще го лепнат към съществуващия куртекс. Алгоритмите им пасват, а и явно имат човек в екипа на който му се занимава с CUDA.


Чет Ное 19, 2020 7:49 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
Ами изглежда перспективно, ама пак за мен най-голямата болка ще е подкарването, ако съпорта им ще е като на графичните чипове ... може да ти обърнат внимание ако поръчваш 1 млн и нагоре и случайно си им симпатичен.


Чет Ное 19, 2020 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
И пак звучи по-добре от Интел. Там и вътре в самата фирма да си, пак не ти обръщат внимание със съпорта докато не ескалираш поне три нива нагоре по веригата. И това още преди да тръгнат да "експандират" към Индия. В началото си мислих, че е в резултат на бюрокрация. После схванах, че повечето меринджъри ги избират по амбициозност и гъзолизане в резултат на което е масова практика да се кара с по два-три проекта едновременно и сътветно никой не го е еня и яма време за нищо. В други фирми са решили проблема доста по-ефективно. Имат си централна система където и чистачката може да пусне репорт за проблем и живота спира докато проблема не бъде решен. Та от зелените нямам преки наблюдения, да видим как ще е.


Пет Ное 20, 2020 10:04 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
IMX6 е тръгнал в посока obsolete. Актуален беше 2013-2014. 2014-та правих една платка с такъв. Сега не бих го заложил в нова разработка.
IMX7 - Някакво едно такова... За нещо което да търкаля линукс - става. По слаб процесор е от IMX6.
IMX8 - разглеждал съм го само от любопитство. Но предвид тия смени на собственността и неясното бъдеще на NXP - не бих заложил на него.

Jetson - Много интересна концепция, особенно ако имаш нужда от сериозна видео обработка. Миналата година правих base-board за JETSON AGX XAVIER.
Грее много, консумира много, уникален начин за стартиране и синхронизиране на захранванията(тия в модула и тези които се слагат за захранване на base-board, сложих външен контролер). За сметка на това интерфейси колкото искаш, на 699pin-овия конектор в BGA корпус(три дни му чертах footprint-а и още три го проверявах да не съм объркал нещо :D) има какво ли не. Цената само на конектора е около 50-60 долара, производител - един... Платка минимум 6 слоя, и то ако не са необходими всички интерфейси.


Zynq - това само съм го разглеждал на хартия.

Ако се спрете на Jetson и решите да си правите собствена платка за компютърния модул - мога да помогна. Вече съм го вървял този път. :)


Нед Ное 22, 2020 11:44 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
ToHu написа:
Ами изглежда перспективно, ама пак за мен най-голямата болка ще е подкарването, ако съпорта им ще е като на графичните чипове ... може да ти обърнат внимание ако поръчваш 1 млн и нагоре и случайно си им симпатичен.


Примери писани от индийци на кило, някой от тях работят. :)


Нед Ное 22, 2020 11:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
То се оказаха компютри, а не компоти. Като показаха какво трябва да се смята, излезе че козата си сака i7 и сериозна графика. Освен това нито тока нито обема на машината изглежда да са проблем. Единствено се тревожат за защитата на алгортимите ако тръгнат да слизат от облака. Което си е разбираемо имайки в предвид, че за да си говорят ефективно с графиката ще се наложи да минат през Cuda/Vulkan.

Като цяло FPGA-то е идеално за целта, обаче за подобен проект ще отидат година-две, а те търсят сякаш нещо за по-бързо. Имайки в предид, че железарията по машините минава четвърт милион в зелено се чудя дали няколко от новите малки макчета няма да свършат работа за първо време.

Tisho, много полезна информация, благодаря. Ще го имам в предвид.


Пон Ное 23, 2020 11:23 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
cuda кода е компилиран, освен това хоста комуникира с него (и хоста и cuda кода може да са в едно exe/DLL) … и "декодиране" на алгоритми не е толкова лесно.
ако беше OpenCL щеше да е по-трудно да се защити (поне в 1.2 се компилира на място и лесно може да се "прихване" сорса).

новите и старите "макчета" нямат cuda (само amd - OpenCL, което си е разработка на епъл)


Вто Ное 24, 2020 7:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
И аз борих Jetson но на ниво софуер - та ако трябва едно рамо също съм на разположение, че на nVidia SDK-та е доста шантаво.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Ное 24, 2020 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
@ps66 аз като лаик в областа сложих всичкoто API - OpenGL/Vulkan/Direct3D/Cuda/OpenCL/Metal в една кошница, а най-вероятно си имат разлики от гледна точка на сигурност дори и между версиите. Преди време на ССС в Берлин гледах как се възползваха от някаква "дупка" в концепцията на MMU-то и успяха да прехванат цели графики от картата. Имайки в предвид, че в случая става въпрос за прецизни сензори подлежащи на калибрация човек може да си представи как в ръцете на злонамерен клиент с физически достъп до машината и подходящ reverse engineering бюджет белята е програмирана. Фирмата храни над 100 човека и тези алгоритми са единственото нещо, което една евентуална конкуренция не би могла да закупи на свободния пазар. Та от там и аргументацията за Jetson, бъдейки сравнително нов SoC се очаква да не е успял да привлече вниманието на security researcher-ите по университетите, шапките във Вегас, рашките с дремелите и брата китаец и съответно по-високата бариера за подобни мераци.

Иначе от гледна точка на производителността, комбинацията от i9 и RTX 2060 в mini-ITX предлага повече от цялата Jetson фамилия, вкл. и от големия AGX. Както се оказа, дали сметалката ще дърпа 40 или 400 вата не е от значение. Към това идва и лесното скалиране в бъдеще, не само от към GPU, но и от към DDR, ама на... пуста параноя...

@palavrov, като гледам във форума има достатъчно know-how да се спретне цял продукт с тази фамилия, от PCB-то по целия стек нагоре. Явно екзотични SoC като Jetson и Zynq далеч не са толкова екзотични по тези ширини... впечатляващо за малка общност като нашата, започнала преди 16 г с мераците на Реконструктора да клати транзистори от AVR uC :D


Вто Ное 24, 2020 12:47 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
Аз пиша на Cuda (GPU:Nvidia) и OpenCL(GPU:AMD,Nvidia,Intel) - на практика и двете "технологии" са идентични. Кода на кернелите може да се напише универсален (с #IF #ELSE).
Разликите идват от концепцията:
- при Cuda кернелите се компилират и вграждат в EXE/DLL (като ресурс). Компилатора на nvidia генерира код за архитектурите които си указал (CM3, CM4...), като при зареждане на кернела зарежда най-подходящия за конкретното GPU. Аз разлика в производителността повече от 1-2% не забелязвам (примерно CM3 код, изпълнен на CM6 архитектура)
- при OpenCL се компилират от OpenCL компилатора на у-вото (GPU, CPU, акселератор). Това е проблем за защитата на кода на кернелите. Но ... без да знаеш формата на данните ще е много трудно да се "хакне".
Отделно host-a (EXE-то) зарежда кернелите и комуникира с тях (обменя масиви/структури с данни), съответно това допълнително затруднява "хакването". Аз например имам огромни таблици, които генерирам динамично и зареждам в GPU-то за да се ползват от кернелите ... и не вярвам някой да им разгадае организацията :)

За софтуера си съм принуден да поддържам и Cuda и OpenCL за да работи на всеки компютър с Nvidia или AMD GPU (макар че бих препоръчал на клиентите си само NVidia GPU-та). Разбира се мога и без GPU, но трябва да е 4+ ядра (i7/i9/Ryzen).

Постарал да защитя алгоритмите си (дори и при OpenCL) със стандартни и нестандартни методи, а когато имаш и собствен хардуер - е доста по-лесно :)


Вто Ное 24, 2020 2:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
@HCL, то това си идва от закуна на Мур - едно време за да се докопаш до дев кит и сдк на струваше десетки хиляди. Сега най евтиния Jetson е $60 ли $70 ли и пощаджията ти го докарва седмица след като си го поръчал т.е. съвсем нормално е много хора да са се занимавали. Мен по ме учуди, че Тишо е правил кариер боард за най големия джетсън. На нас ни трябваше да има 4 етернет порта и като не намерихме нищо сложихме един PCI етернет контролер на дев кит-а и го засилихме така към клиента. Сега година по късно вече има варианти от Aaeon. Даже един с 8 USB порта което също ни върши работа. То аз си бих камшика от този стартъп преди няколко месеца, така че вече не следя НВидия какви ги твори.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Ное 24, 2020 9:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Jetson vs IMX6 vs Zynq
palavrov написа:
@HCL, то това си идва от закуна на Мур - едно време за да се докопаш до дев кит и сдк на струваше десетки хиляди. Сега най евтиния Jetson е $60 ли $70 ли и пощаджията ти го докарва седмица след като си го поръчал т.е. съвсем нормално е много хора да са се занимавали. Мен по ме учуди, че Тишо е правил кариер боард за най големия джетсън. На нас ни трябваше да има 4 етернет порта и като не намерихме нищо сложихме един PCI етернет контролер на дев кит-а и го засилихме така към клиента. Сега година по късно вече има варианти от Aaeon. Даже един с 8 USB порта което също ни върши работа. То аз си бих камшика от този стартъп преди няколко месеца, така че вече не следя НВидия какви ги твори.


Такова беше заданието. Искаха платка с големия джетсън, направих им я. Имаше едни специфични интерфейси за да си говори с един хардуер та за това искаха да се направи платка.


Сря Дек 02, 2020 10:22 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни