Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
IP camera с къстъм firmware 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение IP camera с къстъм firmware
Въпроса ми може да звучи малко старнно, ама - Има ли някакви IP камери, които да позволяват да им се рови във фирмуера? Нещо като OpenWRT ама за камера.

Трябва ми нещо относително тривиално - IP камера, която сама да иницира конекция към сървъра. Идеята е, че ще имам IP камера във някаква вътрешна мрежа (зад NAT вероятно), която трябва да е достъпна отвън. Но нямам възможност да пипам по организацията на вътрешната мрежа, реципрочно не мога да иницирам конекция откъм сървъра.

Другото дето ми хрумва е да вържа едно паразитно звено (някаква малинка примерно) която да бриджне камерата и сървъра.... Ама ако има някакви камери дето да търкалят линукс и да може да се твори директно отгоре им....

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 12, 2021 1:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
С арм девкит + камера модул + gstreamer не е голяма философия, но трябва да му мислиш за кутия, да отделиш седмица-две да разучиш за стриймване, да си подкараш един сървър някъде и т.н.

Отделно готови решения има колкото искаш - самостоятелни камери които можеш да гледаш през смартфон, разните му системи за видеонабюдение с двр, даже и домашните NAS сървъри вършат работа.

Виж и темата на спарки за микроскопа.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Фев 12, 2021 2:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
palavrov написа:
Отделно готови решения има колкото искаш - самостоятелни камери които можеш да гледаш през смартфон, разните му системи за видеонабюдение с двр, даже и домашните NAS сървъри вършат работа.


Май не ме разбра, основния ми проблем е, че камерата трябва да иницира конекцията, защото няма как сървъра да я докопа отвън (инфраструктурата не е под мой контрол). Т.е. или трябва да имам камера на която да бъзикам фирмуера или да имам някакво паразитно звено, което да иницира и закопчее двете точки.

Дотук съм намерил две възможни решения:

https://www.hackster.io/news/pine-launc ... a9edef5cd5

Или

Една паразитна малинка и после някаква тривиална камера.

Като повече клоня към второто. Но ако има някакви Оpen Source камери с линукс също е опция.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 12, 2021 2:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Всички китайщини работят така - имат си китайски облак, и китайската камера пита на китайски облака какви ще ги дялка.


Пет Фев 12, 2021 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Що просто не сложиш някоя "маркова" китайска камерка?

Примерно hikvision те си идват с облака и приложенията и сичкото... Малко е играчка да инсталираш и настроиш, като всеки китайски софтуер... но е готово и даже работи ;-)

едит и Гичо го е написал...


Другия вариант, което е сравнително лесен (но не е гарантирано че ще тръгне с всяка камера) - слагаш малинка и един home assistant. Лесно е в смисъл - дърпаш имидж и го драскаш на SD карта. После има няколко интеграции дето работят с камери, аз пробвах openyey което има и обработка (уж). Отделено имаш интеграции към duckdns и тем подобни, за да изкараш малинката навън... Като екстра най-вероятно ще излови из офиса ти принтери и други щуротии.... В смисъл показва им състоянието ;-)


Последна промяна miro_atc на Пет Фев 12, 2021 2:45 pm, променена общо 1 път



Пет Фев 12, 2021 2:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 867
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Повечето (китайски) производители на ИП камери предоставят клауд и мобилен апп за гледане на ИП камера зад НАТ.


Пет Фев 12, 2021 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Убу де, поне в две теми бях пуснал ей това - 2Mp за без пари.
Не знам до колко е хубаво и по темата, но е правено да си го бъзикаш стига да разбираш.


Пет Фев 12, 2021 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
t_i_t_o написа:
Повечето (китайски) производители на ИП камери предоставят клауд и мобилен апп за гледане на ИП камера зад НАТ.

но за тях, важи правилото , че ККП гледа преди теб какво се вижда на камерата :!:

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Фев 12, 2021 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
miro_atc написа:
Що просто не сложиш някоя "маркова" китайска камерка?


Щото съм расист. :)

Търся решение, с което а) задника ми не е чак толкова отворен и б) не завися от прогнозата за времето в Китай.

Иде реч за следното - имаме биомедицинско устройство, което се конектва през клиентска инфраструктура (WIFI) към наш сървър. Трябва да се прибави опционална камера, като допълнителен аксесоар и сървъра да има достъп до нея.

В общия случай мрежата на клиента е някаква локална зад рутер. Но нямам никакъв контрол над нея.

bongo_x2 написа:
Убу де, поне в две теми бях пуснал ей това - 2Mp за без пари.
Не знам до колко е хубаво и по темата, но е правено да си го бъзикаш стига да разбираш.


Да, Бонго, нещо такова, ама да е малко по-клиентски вида му - кутия, стойка, обектив... и малко по сериозно като резолюция и фрейм рейт.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 12, 2021 3:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Един приятел е успял да "запуши устата" на някаква китайщина тип RobiCam... Оказа се, че това чудо си говори с китайския кораб майка по някакви странни 2 порта - спрял е портовете в рутера, дал е ИП на камерата от вътрешна мрежа и я гледа с някакво друго приложение... Така, че ККП го духа в случая тотално...

Цецо, и аз ще правя нещо подобно съвсем скоро. Идеята ми е да си взема малко но мощно рутерче - Микротик примерно - има модели за под 100 лева вече. С него си правя VPN тунел до мой си сървър и си лазя камерата от там. Иначе същото можеш и с малинка да го направиш, но тя е само с 1 лан порт и ще ти трябва поне суич, а мене това не ми върши работа.

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пет Фев 12, 2021 3:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Не помня линк/име, но имаше някаква услуга/софтуер, който да препредава RTSP стрийм от камера. Т.е. локална камера, който има само RTSP прокотол, се подхваща от агентчето (вървящо на малинка, пц или нещо подобно) и през тяхната инфраструктура (предполагам, платена) ти дава достъп. Оттам има техни API/библиотеки, с който да получиш стрийма от облака им и да го ползваш при теб - в приложение, страница или подобно. Мисля, че имаха и директно да се закачиш през същия RTSP протокол към техния сървър/облак, за да можеш да си ползваш прости гледачки за RTSP (примерно - VLC).

Edit: май този има същия проблем като теб: https://forum.openwrt.org/t/solution-for-rtsp-proxification/68869/4
Цитат:
Pull and serve streams from other RTSP / RTMP servers or cameras, always or on-demand (RTSP proxy)


Пет Фев 12, 2021 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Ок, това ще го измисля.

Следващ въпрос - а как стои въпроса с криптацията на видео трафик? Стандартните IP камери правят ли нещо по въпроса? Ако да какво се ползва AES?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Фев 12, 2021 3:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
На тая китайщина RobiCAM (която е робикам щото такова и е щамповано иначе ги има и под 10на други марки същите) няма криптиране на стрийма - върви си директно...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пет Фев 12, 2021 3:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
https://randomnerdtutorials.com/esp32-c ... duino-ide/
https://www.14core.com/esp32-s-cam-in-f ... o-library/

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Фев 12, 2021 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: IP camera с къстъм firmware
Криптирането е сложна тема - има някакъв secure RTSP протокол, който броузърите примерно го поддържат. Но откъм "сървърната" страна ми се струва че ще удариш на камък - не за друго, а защото не е масово разпространено. Но поне по протокола като име може да потърсиш камера или камеро-модул:
https://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Real-time_Transport_Protocol


Пет Фев 12, 2021 4:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни