Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
един особен контролер TMP87PH40AN 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение един особен контролер TMP87PH40AN
Здравейте
на моята платка за управление на кафеавтомат се използва въпоросният TMP87PH40AN
който има закачен външно още два чипа - еепром и някакъв чип за ресетване

има проблем който се явява в следният начин .
Малко като идиот ще обясня :) ( аз съм си де )

Във въпросният контролер има записана програма която следва някакви стъпки след натискане на копче от панела .

Има външно закачен еепром - 93c46 .
Има и някакъв чип за ресетване - TL7705AC

Та проблема е следният .
Избираш си да си направиш кафе - тя загрява , мели, пресова кафето, прави кафе и хвъря кафето в контейнер .

Но понякога стига до смилането и програмата се прекратява .

Та ако търся причина за проблем в следването стъпките записани в самата програма - къде да търся причината :)

Дори смених електролитните кондензатори в захранването чипа но пак така .

Та относно точи чип за ресетване - защо се използва ?

Защото ако той е причината за проваляне на стъпките които трябва да следва машината - ще го сменя .

Но еепрома - и да го сменя - нямам програмама за да го презапиша .

Един програматор за TMP87PH40AN видях в мрежата минимум 1000 евро

_________________
Ямбол


Нед Мар 21, 2021 3:20 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Едва ли е грешка в софтуера за да търсиш там. Проблема е или в сензор около мелачката, или чисто хардуерен, имайки в предвид че мелачките са с колекторния мотори нищо чудно да е смущение което да убива чипа или да го ресетва. Може и да е свързано с износени четки, от което да е започнала да искри повече, съответно да генерира повече смущения.


Нед Мар 21, 2021 3:39 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Хмм - започнах да се замиаслям дали сервиза не ми е взимал части от моята машина .
Уж ходи само за протекъл бойлер .
след това започна друго - пак при него - и трети път вече няма да ходи .

Но ако наистина си прав - това примигване ( смущение ) не го прави когато мели кафе , а когато започва да притиска кафето .
Механизма се движи с друг мотор който е скрит в една редукторна система .
Там захранването е много интересно .
https://forum.expert-cm.ru/index.php?ac ... 1927;image

След като има всякакви уреди за измерване - дали има и такива които показват такива смущения ?

_________________
Ямбол


Нед Мар 21, 2021 6:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
И какво правиш когато спре след смилането и по време на пресоването, как я ресетваш да направиш друго кафе или да продължи с направата на започнатото. Трябва някак да познава че е пресовано и да пусне водата, гледай внимателно какво прави и мисли, проследи всички жици към притискачката.
Може и Тони да е прав и да е смищение от моторите, трябва да ги разглобиш и почистиш колекторите и четките. Може притискачката да запъва някъде и да товари мотора и да спира, не съм гледал схемата дали следи някак тока.


Нед Мар 21, 2021 6:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Да в този случай може и да е механично, ако мотора на пресата се товари и има токова защита, може и да е това.


Нед Мар 21, 2021 7:08 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
pipilica написа:
И какво правиш когато спре след смилането и по време на пресоването, как я ресетваш да направиш друго кафе или да продължи с направата на започнатото. Трябва някак да познава че е пресовано и да пусне водата, гледай внимателно какво прави и мисли, проследи всички жици към притискачката.
Може и Тони да е прав и да е смищение от моторите, трябва да ги разглобиш и почистиш колекторите и четките. Може притискачката да запъва някъде и да товари мотора и да спира, не съм гледал схемата дали следи някак тока.


Стандартната процедура - натискаш копче - тя смила пресова прави кафе хвърля кафето и спира сама.
Когато се появи проблема :
Смила кафето и като започне да пресова ( лампите изгасват за максимум секунда и светват ) след това изхвърля кафето и спира .
ако натисна копчето тогава започва да прави кафе . Иначе си чака

Точно сега като си пусках кафе го направи .
Точно когато един соленоид вътре в машината се отваря да пусне смляното кафе в механизма който пресова кафето - щтрака 2 пъти - точно при щтракането го прави това.

_________________
Ямбол


Нед Мар 21, 2021 7:17 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Захрани мозъка от външен адаптер , соленоида дали има гасителна група и дали бачка това гасене?

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Мар 21, 2021 9:49 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Може и да се е поокъсил соленоида и да кляка захранването - на такова прилича както го описваш.
Картинката не иска да се отвори - само началната страница на фирмата.


Нед Мар 21, 2021 10:58 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 609
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Предполагам че модела е едно голямо старо SAECO(съдя по контролера) . Въпросната джаджа която притиска кафето се върти от един мотор на 30V. Интересен стабилизатор на напрежение с грец ценер и един дарлингтон!!! На първо време смени елкосите.
След това са необходими уреди за измерване. Иначе за четенето не е толкава сложно и скъпо както на пръв поглед :wink:
Може да се чете и пише , моята преходна платка я подарих преди време. Софтуерните версий са от 90-те години на миналия век, от много време не съм срещал подобни модели.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Нед Мар 21, 2021 2:55 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
RM написа:
Предполагам че модела е едно голямо старо SAECO(съдя по контролера) . Въпросната джаджа която притиска кафето се върти от един мотор на 30V. Интересен стабилизатор на напрежение с грец ценер и един дарлингтон!!! На първо време смени елкосите.
След това са необходими уреди за измерване. Иначе за четенето не е толкава сложно и скъпо както на пръв поглед :wink:
Може да се чете и пише , моята преходна платка я подарих преди време. Софтуерните версий са от 90-те години на миналия век, от много време не съм срещал подобни модели.


Извинявам се за въпроса - но какво е ЕЛКОСИТЕ
Иначе за измерване ето инфо .
След ходене на майстор - имаше теч вътре и взимане на машината ( той каза всичко е ок ) взимам имаше проблем с температурата на кафето . Пак при него после вътреше супер бавно и механизма кафе групата който пресова кафето хем бавно хем има огромни луфтове .
Соленоида който дозира кафето в кафе групата - сега щрака много по-силно .

Свалих Tip33C - измерих - имаше много малко усилване H21 = 8 , но беше здрав и диода вграденият също.
Свалих и ценера - измерих го с моята машинка за ценер диоди която си направих - показа че при ток 30 - 50 ма = 33 волта .
взех няколко BD245C - харесах си с по-голямо усилване 75 някъде и в тестов режим
на мотора като стартира да притиска кафето стига 33 волта , и към края където се тормози спада на 29 волта .

_________________
Ямбол


Нед Мар 21, 2021 8:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 671
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Най-вероятно става дума за електролитните кондензатори


Нед Мар 21, 2021 8:44 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
единия който е най-голям преди 7805 - беше 470uf ( измерен с еср meter = 408 някъде ) имах под ръка 680uf който беше в добро състояние . другите два по-малки също видях .

_________________
Ямбол


Нед Мар 21, 2021 8:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Hacko1979 написа:
Един програматор за TMP87PH40AN видях в мрежата минимум 1000 евро


Това е OTP.


Пон Мар 22, 2021 12:39 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 609
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Тоя модел съм го забравил, наистина много е стар ... не съм сигурен как бяха крайните изключватели и микретата на групата, не съм сигурен дали не пресрочва време, поради разбити втулки ... или не маркира край на асансьора и изключва. Нямам спомени как бяха нещата там. Иначе съм ги писал паралелно като ромове, с една много гадна преходна платка, само разпойването на контролера е цяло приключение. Засилвай това към кофата за боклук защото те очакват само проблеми. Вземи си едно обикновено делонги ... почти всички модели ги знам наизуст 8O.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Нед Мар 28, 2021 6:37 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 9:12 pm
Мнения: 40
Мнение Re: един особен контролер TMP87PH40AN
Аз имам и делонги с ръкохватка - но след като започнах да използвам напълно автоматична машина - ми харесва кафенцето от нея . Вкуса на току що смляно кафе е много по-вкусно отколкото да купувам някакво смляно от малките магазинчета за насипно кафе . Ако пък купя от готовите смляни и пакетирани - повечето не пасват на машината и тя се тормози и не тече както трябва .

А и по-малко цапане има .

Тези с капусли също притежавам - но какво ли ще правим като забранят пластмасовите опаковки и тези капсули :)

Имам едно запитване .
В машината има един модул със соленоид .
Някой знае ли как този модул измерва грамажа

Чрез него се избира колко грама смляно кафе да се изсипи в кафе групата .
Върти ми се мисълта че проблема ще е от там
Както си правя кафета - мелницата работи 5 секунди , щрака 2 пъти и става много вкусно кафе .

Идва момент когато точно този соленоид който отваря преградата - щрака 1път , светодиодите изгасват за секунда и светват . Кафе групата започва да притиска кафето и го изхвърля в контейнера и машината показва че кафето е направено ( а чашата празна )

След пускане на правене на кафе - мелницата работи не повече от 2 секунди . Соленоида щрака 2 пъти и кафето е супер ( макар че времето за което мелницата работи - е много по-кратко и няма как да смели същото количество кафе както за 5 секунди )

_________________
Ямбол


Нед Мар 28, 2021 9:54 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни