Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
то такава официално не е имало никога, ще е лошо обаче ако и неофициално изчезне.


Пет Окт 08, 2021 7:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Е ние си поръчхме две-три ролки BSS138 - ще си направим 1-2 бр. 6502 - като няма друго...

Шегата настрана - от няколко месеца почти изчезнаха SSOP транслатори на нива (0108 и подобни) особено пък на TI. Вчера имаше 600-700 във Фарнел и си сложих 10-тина в количката на Комет. Тази сутрин гледам - няма. Мислех си и още нещо да поръчам ама да изчакам докато се сетя какво. Е на... Сега се наложи да поръчам някви по 10+ лв. парчето на Maxim... Добре че ми трябват само 10. Иначе имам над 100 ама QFN пък по грешка поръчах платката със SSOP.


Пет Окт 08, 2021 10:31 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Не искам да цапам темата с бози, но да си споделя, че от март правя една сериозна платка (само когато имам време вечерите), та преди декември няма да е готова. Тъй като намерих и схеми, които да ми помогнат да си сглобя моя борд, имах известна идея какво да си купувам от по-известните доставчици. През април почнах да си правя списъка та там някъде 120 позиции вече бяха уточнени. Намерих ги всичките по диджи, фарнъл, котката и един американски доставчик, всичко в наличност, няма проблеми! Тогава не обръщах внимание на алармата chip shortage. Лятото имах мои си изпити и сертификации, та зарязах проекта за 2 месеца. Връщам се обратно в август и какво да видя - почти нито един чип не е останал. Почти всички диоди, супресори, есд, транзистори даже - изкупени. Само пасивни има, и то пак някои изчезнали. Като почнах наново да преработвам схемата, не можах да спя от нерви 3-4 дена да мога да купя каквото мога да купя и намеря, че да не свърши, а списъка ми спешно нарастна до 400 позиции. Изкупих спешно каквото можах, преработих изцяло и списъка, а някои неща бях принуден от алиекспрес да взема - там има всичко, но скъпо. Но реших, че е по-добре да взема точния чип, ако нямам опит, за да не мисля много, като оправям схемата. И сега правя схема с каквото съм купил, а не с каквото съм искал и не ме кефи много. Такова чудо никога не съм виждал, откакто си купувам компоненти, да кажем нейде от 2003-2004.
Някой ще ми обясни ли кой точно провокира тази ситуация? Само короната ли е? Нима има недостиг на материали? И защо преди 2 години нямаше?


Пет Окт 08, 2021 1:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
В бранша се носи слух, че аутомотив клиентите по време на пандемията си били отказали заявените капацитети за производство на чипове и съответно те били заети на момента от ширпотребата за телефони, телевизори и т.н. чипове. И сега щял бил да им дойде пак ред след няколко години да се вредят наново до този освободен капацитет.
На мен цялата тази история никак ми изглежда много съмнителна като причина за кризата с чиповете ... по скоро като ПР кампания за да се даде там някакво що годе разумно и хващащо дикиш обяснение.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Окт 08, 2021 1:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
+ срив в производството с някои от фабриките покрай карантини и т.н.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Окт 08, 2021 1:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Интересно... аз почти постоянно поръчвам платки, някои от които с по 200+ позиции в бом-а, и досега почти не са ми рипортвали проблеми с части. Освен едни конектори на JST и MPM3530 модули. А, мисля че и компаратори на тексасците. Какви извънземни части слагате по тия платки бе??

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Окт 08, 2021 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
+Голям пожар в Intersil + много суха година в Тайван (TSMC - са внасяли сладка вода с нефтени танкери) + малко спекула + ей такива като нас, дето в паниката купуват каквото сметнат че ще им трябва след една година - примерно сега имаме 110 pic32, 220 dsPIC33, 400 флаша, 100-тина 0108. Че и разни други изчезващи чарколяци. Не е кой знае какво като бройка но е горе долу колкото смятаме пилотно да ползваме. Само че като консюмър е влязло в производство, що ги няма нашите чарколяци - не са ли и те консюмър. Аз не помня да съм ползвал аутомотив, с изключение на някой мосфет драйвър и то щото такова съм намерил в момента. Колкото до проектирането - и аз съм в такава ситуация - първо купувам после проектирам - супер тъпо. И на колегите от екипа се опитвам да им го обясня и все ме гледат неразбиращо, еле пък джавистите направо като извънземен ме гледат...

п.п. за нбабане - ей тва 0108 е транслатор на нива - правим едни джвъчки с жиесем модули дето I/O-тата им са на 1.8 а контролерите ни са на 3.3. Флашове все още се намират може и да са в екзотични корпуси ама има. Обаче контролери на STM - тук таме са останали някой невзрачни бройки и то дето не стават за почти нищо. Проекта беше почнат на STM32L4 - докато се усетим и всичко тотално се изчерпа - първо TQFP, после QFN и накрая BGA-тата. Та сега минахме на PIC32 - за сега все още има това онова от микрочип, ама гледам ОУ-тата им са поизчезнали. LAN8720 няма от около 3 месеца - засега слагаме WIZNET ама като тръгнем да правим по големите серии с W5500 ще ни излезе златно - ще трябва да търсим кво PHY да слагаме. Та така де - части няма - явно си голям късметлия точно твойте фаворити да не са изчезнали от пазара. Между другото както се спомена при китайците има, ама цените са... единия ми агент си купи 18F45K22 за по 10-12 лв. парчето за 200 бр.


Пет Окт 08, 2021 2:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
С КТ315 нема драма с наличностите... :lol:


Пет Окт 08, 2021 2:18 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Чипове и дискрети изчезват, топят се за минути. За работата ми трябваше един транзистор, силициев, фаст риковъри, 200 бройки, през май. Едва успяхме да съберем толкова като изкупихме последните от mouser, digikey и farnell. В момента даже логики и левел шифтъри няма, да не говорим за контролери, памети и какво ли не...
Аз направих грешката да си почна схемите и BoM и да им сложа линкове към компонентите, които през февруари-март бяха много в наличност. Само след 2-3 месеца вече бяха изкупени. Най-рано след една-две години нова доставка.
То щом PIC16/18 са кът (ей така, за спорта направих проверка има ли ги), какво остава за по-модерните компоненти. Изчезват като риболов на море - няма натурален източник, който да успее да компенсира унищожаването и.
За догодина дори не ми се мисли, ако потрябва нещо някъде, дали изобщо ще има BAT60 например.


Пет Окт 08, 2021 2:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Cekins, ами тия са си извънземни части. Я че го няма карадев вече да ти обясни набързо че се хабиш залудо - всичко работи на 5 волта :)
Има разни други варианти за 8-битови левел шифтъри... виж в линковете с неизвестните производители. Върти ми се нещо в главата че там бях виждал, ама... Иначе отиваш на маскимските. Дебеличко, ама ги има (сигурно по същата причина) :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Окт 08, 2021 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Ами набане, ти си късметлия, при мен е сериозен проблем а са прости неща. Вчера поръчвах по бом който го доставях Даме преди 4-5 седмици, доста неща ги нямаше, за някои намерих заместители но едно AP63300 го няма нито алтернативите му, ще ровя сега да видя какво е останало от предната поръчка. Също прост Pic16F916 от диджи е изчезнал, поръчах от Маузер някакви бройки, сега се чудя дали се чвкаутнах или остана в кошницата само ....че то се наложи от 4 места да поръчвам.


Пет Окт 08, 2021 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Cekins написа:
... Само че като консюмър е влязло в производство, що ги няма нашите чарколяци - не са ли и те консюмър. ...

Точно заради това хич не ми се вързва тази история, но пък все я чувам от хора които са вътре в бранша, та не знам и аз ... като гледам, при нас няма драма с производството, явно добре са си договорили всичко - процесорите са imx8 за андроида и някакъв специализиран за пос терминали броадкомски BCM5820X дето дори не го бях и чувал преди.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Окт 08, 2021 5:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Абе тва си е жива спекула- че има разбалансиране на веригата има ама ама тва та ти пляскат 50 седмици деливъри е помиярщина отвсякъде.
Просто семи индустрията се пробва дали клиентите ще отнесат цените , щото сега с много по малък оборот правят да речем същата печалба.
Едно време преди да речем 15 г правех рани неща за Вебасто ,доставя прехитъри за колите ,търсенето е доста по голямо от производството като даже имат и конкуренция в немско - питам ги -що не дигнете производството - е точнп по същтатат сиситема - ако дигнем броиките ,ще падне цената ,сега печелим добре и с тия броики а оборота не е толкоз голям ...демек щом клиента го отнася - за какъв чеп да се гърбят.


Пет Окт 08, 2021 5:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
Абе да чукна на дърво за сега тайванците нямат някакви грижи, обаче малките платки които ние си ги правим в БГ е бас, като почнеш от конектори и стигнеш до процесори. Вчера и един дисплей изчезна, тъп двуредов символен, има го само в 3.3В вариант, но там е лесно, един резистор на подсветката е разликата.


Пет Окт 08, 2021 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Към кое МЦУ се насочвате при тоя тотален дефицит?
ToHu написа:
Абе да чукна на дърво за сега тайванците нямат някакви грижи...

https://www.google.com/search?q=china+m ... nes+taiwan

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Окт 08, 2021 11:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни