Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Болест по SD карти 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Болест по SD карти
Преди известно време почнахме да имаме проблеми с SD картите. Писане/чете на някои сектори почва да се бави, таймоутва но да кажем минава след N на брой опити. В последствие някои сектори тотално отказват и картата е за кофата.

Аз естествено първоначално обвиних братята китайци, че ни пробутват ментета. С времето обаче се смениха доста доставчици и доста партиди, но проблемите като че ли не изчезват. Освен това почнаха да се появяват повторно върнати устройства. Демек строшило е една карта, сменена и след това строшило втора. Предвид факта, че фейл рейта на картите е да кажем под 1%, това да се повтори два пъти е подозрително. Но още по-подозрително е това, че обикновено устройството е работило 1-2 години с първата карта, а втората се троши за една-две седмици само.

Естествено мога да изляза с версията, че картите стават все по-фалшиви. Но звездите като че ли ми намекват, че някак си устройствата ми трошат картите. Само дето нямам идея как точно съм я постигнал тая функционалност. Забравих да спомена, че това се случва май само в Африка и никъде другаде. Демек, нямам все още жертви и трупове за аутопсия. И другото е, че може и да не мога да го пресъздам. Условията там като температура, захранвания, освен това има и GSM и покритието там обикновено е зле, задклавиатурните устройства са по-тъмно зелени и т.н.
Но най-вече нямам идея какво точно може да скапва шибаните карти. Засега изключвам софтуерни проблеми, защото първо не се правят чак толкова записи, че да се износва флаш и т.н. Не се пише на едни и същи сектори, така че не виждам как софтуера ще направи лоши сектори и то необратимо лоши. По-скоро е хардуерен пробклем, но какъв? Все си мисля, че ако примерно захранването нещо откача ще се изпържи картата, няма да са само няколко лоши сектора. Може да са смущения, както казах има GSM, а картата вътре има проц, нищо чудно да се ошашква и да си омазва служебната информация нещо. Но не обяснява защо повторните омазвания обикновено се случват много по-бързо от първите.

Някакви идеи как може да се скапват карти?


Вто Яну 25, 2022 5:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
Ами за SD карти не знам, но имахме странни проблеми със SATA Dom. Защо точно се появява така и не разбрахме със сигурност, но в резултат флаша или изобщо не се детектваше, или се детекваше като 1кб или нещо от сорта. Установихме, че се чупи FTL-а, поне на повечето. Интересното е че тия чипове ги използваме от години на две различни платформи и сме нямали проблеми. Установихме, че конкретно в този случай фърмуера е различен, но от същата партида имаме на много места където няма проблеми. С две думу, две различни платформи, с сатадом с две различни версии на фърмуера, 10-на различни версии на софтуера, инсталирани по цял свят, като от тях проблем има с едн конкретна версия на фърмуера на чипа, една конкретна плтформа с един конкретен софтуер и най-интересното в определени локации, не навсякъде по света.
След като производителя призна, че ни е дал къстъм фърмуер за друг клиент който има определени специфики, се спря да се рови в детайли, но според мен проблема е доста по-дълбок. Аз мисля, че проблема е свързан от една страна със софтуер, защото се случва на една специфична игра, но е свързан и с хардуера защото става само на imx.6 базираният хардуер. Имай в -редвид, че ние не пишем по флаша, само четем. Според мен четене на определени данни, съчетано с нещо друго което се случва на по-ниско ниво води до счупване на FTL. Искаше ми се да го задълбая тоя проблем, но покрай ковида и разни други проекти го отсвирих и аз, но съм сигурен, че не беше само заради фърмуера на сатадома.


Вто Яну 25, 2022 6:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Болест по SD карти
"че това се случва май само в Африка" .... "тъмно зелените" е отговора :)

_________________
main[-1u]={1};


Вто Яну 25, 2022 9:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
miro_atc написа:
Някакви идеи как може да се скапват карти?

1. Както TheWizard каза напълно възможно е да е заради "тъмно зелените". Там гениите са с IQ 71. По принцип SD картата достъпна ли е до потребителите? Възможно ли е да вадят оригиналната и да слагат тяхна, която е скапана? Оператора на скапаните карти един и същи човек ли е?
2. Възможно е един и същи модел карта вътре да е с различни чаркове. Например първите да са били SLC, а следващите които сте взели със същия каталожен номер е възможно да са TLC (три бита в една клетка).
3. Спазваш ли закона на джунглата? (Само един Primary Partition започваш от 4MB до края на картата форматиран с FAT32 с 32KB клъстери)

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Яну 25, 2022 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
Потребителят би ли имал полза от евентуалното унищожаване на картата?


Вто Яну 25, 2022 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
Голяма част от проблемите с Африка са свързани с тоците, това у-во как е захранено? Имай в предвид, че там може да очакваш всичко по захранването. Има много местни "производители" на генератори и напрежението им варира от хич го няма до ебаси майката ...


Вто Яну 25, 2022 11:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Болест по SD карти
ToHu, да захранването е потенциален проблем. Но някои устройства са на батерии, но и при останалите има два конвертора, т.е. два пъти се смъква напрежението. Така че независимо какво става на входа, няма как да стигне високо напрежение. Но кратки прекъсвания и липса на батерия ще доведат до клякане естествено. Проблемът е, че процесорната част търпи доста, защото се захранва от 3.3 ама ядрото вътре е на доста по-ниско. Ако клякането е достатъчно голямо няма начин да не се задействат ресетите. Но ако не се задейства ресета, проца няма проблем и той ще продължи да си бачка с картата. То обикновено и картите работят на ниско напрежение, но знам ли ги дали не се скапват от подобни клякания.
Другия потенциален проблем са gsm смущенията, защото данните освен че се пишат по картата се и пращат в реално време. Така писането често съвпада със смущенията. По тая причина избягваме дейтафлашове или други памети, защото всяко смущение води до сбъркан бит в комуникацията и става мазало. Единствено SD картите си имат CRC на командите, така че няма как да стане гаф в комуникацията. Но вътре не знам колко са устойчиви. По принцип при наши тестове досега не сме хващали проблеми с каквито и смущения да сме тествали. Но може и да не сме тествали достатъчно, знам ли.

Относно умисъл от страна на тъмно зелените... Ние нямаме гаранция и като се скапе карта, клиентът си плаща за нова от нас. Не могат да ползват нормални карти, щото не ползваме FAT и трябва ние да сме я форматирали и т.н. Междувременно устройството блокира, така че от цялата работа и за нас и за клиента са само ядове. Няма логика да го правят умишлено. Но не бих си заложил топките, защото не веднъж сме ги хващали да правят доста нелогични неща. По-големият въпрос е, че дори и да правят нещо от умисъл или от глупост, аз нямам идея какво е то. Значи ако някой ме накара да направя лош сектор в една карта аз не съм сигурен, че ще мога. При всички случаи на нашия хардуер ще ми е трудно. По-скоро трябва да се изкара и да се сложи на РС и специализиран софтуер да мъчи картата. Но не съм чувал за такъв, а тия едва ли ще седната да си пишат нещо сами.
Най-логичното от всичко е ние да чупим картите и то вероятно нещо свързано с хардуера. Защото няма кой знае колко операции, че да износваме картите.


Сря Яну 26, 2022 9:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
Това, което сме правили за аналогични случаи е схема за ранно предупреждение за отпадане на захранването.
Отпадането на захранването се следи на входа, а вътрешните регулатори имат кондензатори с капацитет,
достатъчен при получаване на сигнал за отпадане на захранването, софтуерът да довърши всички операции,
свързани с запис/четене във флашове и SD карти и да замре, докато свърши ситуацията.
Това ако не е направено като хардуер, трудно ще е да се добави впоследствие.


Сря Яну 26, 2022 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Болест по SD карти
Проблемът със захранването може би не го обясних добре е, че всички кучета следят процесорното захранване, докато картата си има собствено LDO.
Консумациите и на проца и на картата естествено варират според това дали имат работа. Естествено, ако единия има повече работа той ще си разреди кондензаторите много по-бързо от другия. Ако това е картата, нейното напрежение може да клекне повече и това няма да се хване от кучета, защото както казах те са на друг рейл.

Демек захранването на картата може и да кляка. Не го следим, защото по принцип тя трябва да си го следи сама. Ако й е ниско, никой не я кара да работи. По принцип не вярвам това да й е проблем, защото съвременните SD карти поддържат доста по-ниски напрежения. Разбира се, аз трябва да я предупредя преди да сменя напрежението. Но при всички случаи процът й би трябвало да е ОК и под 1.8V. И при такива напрежения отдавна трябва да е спрял всякакви операции с флаша.

Нямаме нужда от ранни предупреждения. За моя проц е напълно достатъчно да спре. За картата даже изискванията ни са още по-леки. В смисъл ако се случи да спре напрежението по време на писане - няма никакъв проблем засегнатите сектори да се омажат. Имаме си журнал, операциите са с транзакции, така че данните се възстановят. Не ми пука за тях. Въпросът е секторите да не умират и да стават лоши. Щото карта с лоши сектори е проблем за нас. Хайде при FAT могат да се заобикалят, то и аз мога но предпочитам да не го правя, защото не вярвам във възкресенията.

Значи SD карти се ползват от милиарди устройства по целия свят. Ако спиране на захранването водеше до лоши сектори мисля, че щеше да се разчуе. Ако причината е само една по-скоро трябва да са смущенията. Но предвид това че като цяло SD картите се славят с висока надеждност (ако внимаваш с доставчиците) най-вероятно имам комбинация от фактори. Евентуално захранване + температура или захранване+смущения или някаква друга. Аз затова питам за известни заболявания, за да знам какви ситуации да тествам.


Сря Яну 26, 2022 11:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Болест по SD карти
ако не е тайна устройствата ти къде се ползват?
в смисъл на върх на някоя вишка, под земята, или си е като POS терминал (ежедневна джаджа, на която лелка цъка по бутоните) ?
питам щото ако е от първият случай, преди 5 години хуйвей ни връщаха едни чипове че си омазвали паметите - та след дълги чесания по главите се разбра че на телекомуникационните вишки седят, захранванията ок, но се получава битфлип поради високоенергийни частици.... явно не е толкова рядко явление (нищо че най-вече става в космоса или около радиоактивни места).
то не че в африка с години не са пращани много радиоактивни болкуци ама дедазнам...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Яну 26, 2022 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Болест по SD карти
предполагам става въпрос за касови апарати но няма значение.
Моя опит е че картите просто се прецакват с времето. Малко примери:
- имам хубав стар лаптоп 2012г тошиба - има слот за четене на карти - чете стари карти на които съхранявам снимки, карти купени след 2014 ги изгаря директно - не се четат и разпознават вече никъде (нито на PC, нито в андроид )
- картите след престой 5 години например (за съжаление така бях решил да съхранявам семейни снимки) се прецакват - много лоши сектори - снимките излизат само части от тях
- обаче от 2010 година слагам в едни устройства полифоничен звук (малко са - около 2000 устройства - wav файл на SD карта ) - възпроизвеждам с PIC24 и използвам майкрочиповската библиотека за FAT - досега нямам повреден и върнат уред - а тези уреди работят в среда с много големи смущения - ВЧ генератори, плазма и т.н.


Сря Яну 26, 2022 2:03 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Болест по SD карти
Не е кой знае каква тайна, става въпрос за нещо като "фискални памети". Малко отживелица в смисъл, че почти навсякъде данните стигат до съответното данъчно още преди да е отпечатана бележката. Всъщност ползват се от счетоводителите за различни отчети, които трябва да се подават след това. И ако отчетите не съвпаднат с онлайн данните, става неприятно за клиента. Смяната на памет пък е свързана с бюрокрация и не може да стане без благословията на данъчните. Тия неща се набиват на очи и не вярвам клиентите да имат интерес. А ако стане по-масово всички съмнения ще паднат върху нас. Затова е важно да разберем как се случва и евентуално да вземем някакви мерки преди да е станало късно.


Сря Яну 26, 2022 2:14 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Болест по SD карти
Може да е тъпо, ама преди години имаше "съвети" как да се затрие фискалната памет на КА, като се сложи във фризер.
Та, нищо че е Африка и 40+, може да се пробват какво ще стане по тоя начин... Проверете какво се случва с картата на -18... -30 градуса. И като върнат устройство, дали няма следи от конденз вътре.


Сря Яну 26, 2022 2:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Болест по SD карти
Смисъл от злоупотреба може да има за касиерите. Очевидно щом има гсм си ги пее в техния нап, но ако отчета на касиера е по тая машинка ...но то от друга страна вместо да я чупят могат просто да не въвеждат продажбите.


Сря Яну 26, 2022 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Болест по SD карти
Преди имаше множество трикове. Но с дистанционната връзка всички тия трикове постигат точно обратния ефект. Пак ще кажа, че в повечето случаи се губят данни, които вече са изпратени на данъчните служби. Щях да имам съмнения ако бяха заглушили комуникацията, тъй че да не се праща. Но в случая данните са пратени. След това се появяват лоши сектори и ние не можем да кажем какво е пратено. А клиентът има да прави ДДС отчети и разни други, които я успее да попълни според парите в касата, я не. А дори да попълни правилно, пак трябва да сменя памет, което си е пак проблем.
С други думи няма логика да правят подобни опити. Трябва да са идиоти сами да се прецакват. Което няма как да изключа, но пак казвам че моите съмнения са че са множество от фактори. Евентуално имаме някаква слабост в хардуера, дали захранване или смущения не знам. Но тая слабост се отключва само там, защото същия хардуер, същите карти се ползват и на други места с години без някой да е изревал. Правили сме и температурни тестове и съм сигурен, че не е само температура. Най-вероятно е комбинация от няколко фактора и която не сме тествали досега.


Сря Яну 26, 2022 3:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни