Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
ST MCU 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
miro_atc написа:
Това с външния флаш го помислете добре!

Зависи дали мислите директно да изпълнявате код от флаша или ще го зареждате в RAM. В първия случай хем си вкарваш автогол да опроводяваш шини, хем спъвате ядрото, щото на него му трябват 2 инстрикции/клок т.е. 2-4GB/s. То има кеш... ама всеки мис те спъва. В втория случай ядете от RAM-a.
Предполагам версиите с повече флаш са доста по-скъпи, но като теглиш чертата според мен икономията ще е за сметка на доста компромиси.


Миро - тия сметки са ми ясни ама засега съм глас в пустиня..... тука не правим много броики и цената на мцу за мене не емного фатална, отколкото да имаме гъвкавоост ....ама предполагам пак счетоводителите ще вземат превес.


Пон Яну 31, 2022 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение Re: ST MCU
HSB написа:
Миро - тия сметки са ми ясни ама засега съм глас в пустиня..... тука не правим много броики и цената на мцу за мене не емного фатална, отколкото да имаме гъвкавоост ....ама предполагам пак счетоводителите ще вземат превес.


128K на ST са 30-40 К реда код. Кажете на счетоводителите, че ще ги намалите наполовина, за да се плаща по - малко и на програмистите...


Чет Авг 04, 2022 10:16 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ST MCU
128K флаш, пък 1М рам... определено е мислено да се допълва с външен флаш? Кешът не е панацея, но винаги има секции от кода, който не са времекритични, а и реално имаш мегабайта рам - могат да се сложи там програмен код. Разни ресурси ако има като картинки, файлове и т.н. ще се чувстват добре навън. Реално ESP32 и много други минават на тоя модел, i.MX RT и те - явно натам е тенденцията.
Аз лично не бих се оплаквал от малкото флаш - ако ми дадат толкова много рам. Има много смислени и леки алгоритми за компресия, които могат да се ползват за данните във флаша, които после да се разгърнат в РАМ-а.


Чет Авг 04, 2022 2:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
Добре че колегите са дигнали темата та да напиша нещо и аз.
Даже това дето им казах не стана- имаше още рязане , сега съм на

STM32H730 и корпуса е 144 пина.

Сега правя едно нещо и слагам разни шифт регистри що няма пинове ......... и въобще пълна цигания.
Накрая ще изреват ама аз поне съм си чист че съм им казал.


Пет Авг 05, 2022 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
Питах в СТ и чакам но ако някои колега е настъпвал таз мотика за сподели ако може
На 32H730 процесора има 2 пина VCAP дават ги изход от вътрешното ЛДО.
Но е малко тъпанарско единия да е 71 а другия 106.
До тях има пинове за захранка ама не пише есплицит че са входовете за ЛДОто ...
Сега съм в чуденка .
Естествено че мога да лепна и на 2 та препоръчаните керамични кондензатори но си е пак чуденка от къде накъде вървят тия тоци за това нещо.


Вто Авг 16, 2022 1:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
HSB написа:
Питах в СТ и чакам но ако някои колега е настъпвал таз мотика за сподели ако може
На 32H730 процесора има 2 пина VCAP дават ги изход от вътрешното ЛДО.
Но е малко тъпанарско единия да е 71 а другия 106.
До тях има пинове за захранка ама не пише есплицит че са входовете за ЛДОто ...
Сега съм в чуденка .
Естествено че мога да лепна и на 2 та препоръчаните керамични кондензатори но си е пак чуденка от къде накъде вървят тия тоци за това нещо.


Чети документацията. До колкото знам тия процесори имат LDO, което има няколко режима на работа, единия от които е "изключен". Захранването може да е 3.3V от нормалните пинове или ако искаш да ползваш високо ефективен външен преобразувател - ядрото може да се захрани отделно отвън. Всичко зависи от конфигурацията и начина на ползване. В най-простия случай, лепиш там кондензатори и всичко се храни от 3.3V на съответните пинове. Има разписани различните варианти на захранване, това го пиша по памет, така че най-добре си виж документацията.

Не е тъпо да са на раздалечени пинове. Вътрешните връзки (върху кристала) явно са с високо съпротивление/импеданс и е добра идея да има повече захранващи точки/пинове.

Тия са малко по-сложни от F4, имат повечко варианти за захранване, като дори някои периферии могат да са на различно напрежение от останалите (примерно SDIO-то, и USB ако не се лъжа...). Но в най-простия случай, всичко е на 3.3V


Вто Авг 16, 2022 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
velio написа:
HSB написа:
Питах в СТ и чакам но ако някои колега е настъпвал таз мотика за сподели ако може
На 32H730 процесора има 2 пина VCAP дават ги изход от вътрешното ЛДО.
Но е малко тъпанарско единия да е 71 а другия 106.
До тях има пинове за захранка ама не пише есплицит че са входовете за ЛДОто ...
Сега съм в чуденка .
Естествено че мога да лепна и на 2 та препоръчаните керамични кондензатори но си е пак чуденка от къде накъде вървят тия тоци за това нещо.


Чети документацията. До колкото знам тия процесори имат LDO, което има няколко режима на работа, единия от които е "изключен". Захранването може да е 3.3V от нормалните пинове или ако искаш да ползваш високо ефективен външен преобразувател - ядрото може да се захрани отделно отвън. Всичко зависи от конфигурацията и начина на ползване. В най-простия случай, лепиш там кондензатори и всичко се храни от 3.3V на съответните пинове. Има разписани различните варианти на захранване, това го пиша по памет, така че най-добре си виж документацията.

Не е тъпо да са на раздалечени пинове. Вътрешните връзки (върху кристала) явно са с високо съпротивление/импеданс и е добра идея да има повече захранващи точки/пинове.

Тия са малко по-сложни от F4, имат повечко варианти за захранване, като дори някои периферии могат да са на различно напрежение от останалите (примерно SDIO-то, и USB ако не се лъжа...). Но в най-простия случай, всичко е на 3.3V


velio,
Аз питам след като съм прочел ... и не ми е станало ясно.
Тоз МЦУ дето ползвам е само с ЛДО ,в даташита така пише .
Само че на описанието на пиновете има дадено VDDLDO ама за тоя моя дето е 144 пина има само VDD написано ... и по нататък има 2 броя VCAP...


Вто Авг 16, 2022 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
HSB написа:
velio,
Аз питам след като съм прочел ... и не ми е станало ясно.
Тоз МЦУ дето ползвам е само с ЛДО ,в даташита така пише .
Само че на описанието на пиновете има дадено VDDLDO ама за тоя моя дето е 144 пина има само VDD написано ... и по нататък има 2 броя VCAP...


Така е, малките корпуси на един и същи процесор са с липсващи функции.По спомени VCAP са налични за всички корпуси.
Какво точно те вълнува? Искаш да захраниш само ядрото? Това значи да му правиш специално за него някакво напрежение.


Прикачени файлове:
Clipboard01.png
Clipboard01.png [ 107.49 KiB | Прегледано 1196 пъти ]


Последна промяна velio на Сря Авг 17, 2022 2:37 pm, променена общо 1 път

Сря Авг 17, 2022 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
Явно VCAP МОЖЕ да се ползва като вход, при условие че LDO-то е забранено.

Там където няма VDDLDO, LDO-то е свързано вътрешно към VDD. Вероятно го пише дори някъде.


Прикачени файлове:
Clipboard02.png
Clipboard02.png [ 16.44 KiB | Прегледано 1196 пъти ]
Сря Авг 17, 2022 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
Ами ще си ползвам ЛДо то и затова искам да знам къде му е входа и къде и изхода.
Ще изчакам още 1-2 дена да видя тия от СТ дали ще кажат нещо .........и след това пляскам конденцаторите по презумция че съседните им пинове VDD са входа на ЛДО то .


Сря Авг 17, 2022 4:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
HSB написа:
Ами ще си ползвам ЛДо то и затова искам да знам къде му е входа и къде и изхода.
Ще изчакам още 1-2 дена да видя тия от СТ дали ще кажат нещо .........и след това пляскам конденцаторите по презумция че съседните им пинове VDD са входа на ЛДО то .


Според мен входа е на VDD, на всичките едновременно. Както и да е, не разбирам точно идеята, но ти си знаеш.


Пет Авг 26, 2022 11:39 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни