Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
ST MCU 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение ST MCU
STM32H7B0 176pins
STM32H743B 208pins
Ще се ползва 1 от 2 те , а днеска имам митинг да се реши и накрая може да се окаже и нещо друго...но засега поне с гаранция ще е ST по искане на софтуеристите.
С тяхните МЦУ та не съм бачкал ,виж от тях с други чаркалъци съм имал допир и не е зле но по първи впечатления ,много разхвърляна документация за МЦУ тата– явно някои жабар или франсе ги пишат и като ги преведат и на англе и става мазало.
Тука има колеги които са ги ползвали предполагам та ако може да ми се помогне -1 ви въпрос :
Имат JTAG и същевремено 2 от пиновете са някаква тяхна система за дебъгване –
Serial Wire Data I/O and Serial Wire CLOCK
PA13 / JTMS / SWDIO <-->
PA15 / JTDI --->
PB3 / JTDO <---
PA14 / JTCK / SWCLK --->
PB4 / NJTRST --->

Единия от софтуеристите каза че тва тяхното заменяло напълно JTAG а ама тоя е леко смотан и не му вярвам.Отделно никъде по тяхните док не видях такова твърдение.
Ако може някои да каже от собствен опит ще е супер.


Вто Яну 25, 2022 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ST MCU
SWDIO и SWCLK са ти достатъчни. Опционално можеш да оставиш и SWO ако е възможно.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Яну 25, 2022 8:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1953
Мнение Re: ST MCU
На повечето mcu-та(ако не на всички) е същото разположение: jtag clock-а и swd clock-а са на един пин, а swdio и jtag tms също на един. В момента ръчкам един imxrt1021 и при него е така.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Вто Яну 25, 2022 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: ST MCU
SWD-то предполага да използваш само техен интерфейс & soft ( по принцип, трябва "напълно" да заменя jtag )
последно мъчих една ST LoRa М4 с j-link по jtag ( само програмиране )
обаче заключиш ли го ... най-бързо става с ST интерфейса
или си пишеш на ръка "плъгин" за j-link ... за отключване ... щото няма написан

при бери Pico RP2040 е само SWD интерфейс - мачка и двете кура...

_________________
main[-1u]={1};


Вто Яну 25, 2022 9:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
Ние ползваме само SWD интерфейса, само два пина е (това е причината). SWO е хубаво също да се опроводи, отдавна се мъча да накарам нашите програмисти да го ползват. Мисля че тая година може и да успея.


Чет Яну 27, 2022 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ST MCU
При H7 би трябвало да има изведен и 4/8 битов трейс не само SWO.

1-битовия SWO става (и е полезен) за потребителски трейс. Демек програмистите трябва да пренасочат всякави debug_printf() към SWO. Предимството на SWO-то спрямо да кажем обикновен сериен е, че няма нужда от специални конфигурации на периферии, клоци и т.н, тръгва си още от ресет. Освен това може да е мннооо по-бърз от сериен. Стига да имаш емулатор, който да го семплира правилно се постигат скорости от порядъка на 50Mbit/s сигурно може и повече, ама моя умира някъде там.
Но колкото и да е бърз за потребителски трейс, недостатъка му е, че е прекалено бавен за трейс на инструкции. Затова си трябват поне 4-битова шина и доста по-високи трансфери. Инструкшън трейса позволява да се логва изпълнявания код и евентуално данни. Има си филтри, щото трейсване на 100% на всичко трудно се прави в реално време.
Ползите от инструкшън трейса са две - първо има тулчета дето правят статистически анализ. Може да се види коя функция колко често се е викала, колко средно отнема викането и т.н. Това е полезно ако искаш да оптимизираш нещо. Примерно, за да смъкнеш консумация най-добре е да видиш статиката, къде в кода цикли най-много и там да подобряваш.
Другата полза/приложение е тайм или т.н. ревърс дебъгерите. С две думи прави се лог на изпълнението на някакъв код, лога се записва и се зарежда в дебъгер. За разлика от нормален дебъгер може да дебъгваш изпълнението както напред във времето, така и назад. Така лесно се откриват някои бъгове. Примерно омазване на памет/стек и т.н. Тогава обикновено гърми, но като гръмне вече е късно. Не винаги се вижда кой и кога я е омазал. В случая просто почваш да дебъгваш назад и може да връщаш лентата до началото на лога естествено ;-)
Абе големи глезотии има, стига да може да си ги позволи човек...


Чет Яну 27, 2022 4:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ST MCU
miro_atc написа:
....


50 мбита на какво желязо си успявал? Аз на F4 повече от 12 май не съм успях, на H7 май докарах 25 по спомен.

Иначе H7 си е пределно сложно желязо, аз се стремя да го избягвам в проекти, прекалено много мотики за настъпване има с тия купища домейни и матрици от шини и клокове.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Яну 27, 2022 9:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: ST MCU
амии ... ако софтуерно ( с едното ядро ) управляваш SWD пиновете
може да дебъгваш другото .... криво ляво може да стигнеш до 50М за М0....М4
всичко жично скапва скороста....

ма то за дебъгване много много скорост нище, виж за програмиране...

тва горното:
"теоретично" работи за всеки много-куров ARM със USB и софт достъп до SWD пиновете
нещо такова
https://github.com/majbthrd/pico-debug

_________________
main[-1u]={1};


Чет Яну 27, 2022 9:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ST MCU
Цецо написа:
50 мбита на какво желязо си успявал?


Всички ST-та са с много яки изходни буфери. Даже "прекалено" яки. Примерно F1-F2 дето собствените им клокове не надхвърлят 100-120MHz нямат проблем да поддържат JTAG на 200MHz. Значи нито проца или перифериите му поддържат такива честоти, нито JTAG-a го изисква (по стандарт е до 50MHz).
Просто съм ги признал, че слагат много яки драйвери.
Сега при SWO-то е по-специфично, в смисъл че не аз подавам клока отвън, а си идва от ядрото. Евентуално с делители, но няма множители така че ограничението идва от клока на ядрото. И тъй както казах изходните дравери са в пъти по-яки от необходимото за тия честоти, то няма абсолютно никакъв проблем SWO-то да излиза с честотата на ядрото. Каквато и да е тя.
Проблемът е само твой. Как семплираш сигнал до чийто клок нямаш достъп. Още повече, че при тия честоти окото на сигнала е много по-малък от периода му. И самият сигнал не е кодиран като при сердеците, т.е. не е толкова просто да възстановиш клока от сигнала. Аз съм го правил това за PEEDI и естествено го правя по класическия начин, семплирам на по-висока честота и анализирам, за да извадя данните и тяхната честота. Тъй като това беше преди много години FPGA-то което ползвах беше ограничено на 200MHz. На теория ми трябваха поне 3 семпъла за клок и даже го постигах, но не беше стабилно. Та трябваше да сложа летвата на минимум 4 семпъла/клок. Демек с 200MHz семплиране декодирах SWO на 50MHz. Но проблемът не беше само семплирането, при тия скорости данните бързо препълват буферите.
Въпросът е, че това ограничение от 50MHz не идва от проца, то си е щото толкова хващаш с моя телевизор. Впрочем, за да си улесня живота и гарантирам семплирането, изискването беше да се ползва Манчестер кодиране. Демек при 50MHz истинските данни с 25Mb/s. Но това е опция, в смисъл проца без проблем си изкарва толкова мбита колкото са му мандахерците. И това важи за всички ST-a, които съм тествал.
С новите като Н7 не съм си играл. Очевидно при тях честотите са мнооо по-големи. Изходите едва ли са по-кекави, демек до 200MHz съм почти убеден че ще бачкат. Но 400-500MHz не знам... Но и като драйвери да го поддържат, 1-битов сигнал без клок ще е манджа с грозде. Затова както писах по-горе, ако някой ще гони скорост почти задължително е да обмисли варианта с 4-бита + трейс клок. И е добре хубавичко да ги рутира тия сигнали, щото не са диференциални и при тия честоти се сещаш как бръмчат. Аз при 200MHz JTAG успявах да смущавам ефирната телевизия ;-)


Пет Яну 28, 2022 9:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ST MCU
Абе не е баш така. Аз работя с J-link, но на F4 и H7 максимума, който постигнах беше в пъти разлика.

В интерес на истината преди година го бях експериментирал, не си спомням добре. Може и аз да съм обозил нещо.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Яну 28, 2022 11:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ST MCU
Значи аз още съм в каменната ера и не съм стигнал до F4 и H7. Ама изобщо не ми се вярва да са по-бавни... Няма логика. Не че при ST логиката е на почит ;-)

А за J-link трейса никога не е бил цел. Те нали си имат отделен продукт j-trace но и за него ти трябва трейс клок. Само по SWO не мисля че беше особено бърз.

Изобщо на тема бърз трейс аз 20+ години говоря, че няма достъпно решение... А е голямо удобство като свикнеш.


Пет Яну 28, 2022 12:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ST MCU
Въпроса е, че аз с едно и също жешязо "трейсвах". Но това, което казваш е логично, вероятно аз съм омазал нещо при по бавния.

Като ми остане време ще го видя. То поне е относително просто и с осцилоскоп може да се види.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Яну 28, 2022 11:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: ST MCU
Новия STLink уж по-бърз. И не е особено скъп. След някой друг месец се надявам да имаме експеримент с неговия трейс (през SWO, за многобитовия няма свободни пинове...). Всичко зависи от това кога програмистите ще имат свободно време да се захванат с прототипната платка (която още не съществува :D )


Пон Яну 31, 2022 1:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ST MCU
Събранието беше доста интерсно и споделям персонално виждане - всеки си тегли чергата за него .....баси и случая .
176 пиновия по прогноза е леко под 5 кинта , 208 е къде 8....е както винаги щоме ефтинджос - това е.
Появи се и твърдо изискване да има УСБ и Е нет та след преглеждане намерих STM32H750IB - 176Pins които е къде с 20 цента повече но има УСБ и Енет.

За сефте виждам софтуеристи които като имат що го де сиситемно описание и не могат да прдвидят горе долу колко флаш ще требе и се съгласяват съсъ счетоводителите.
От досегашната ми практика обикновено софт меновете реват за много флаш че като е малко и докат не докажат че не могат да се съберат ,чак тогава се сменя МЦУ то и то с 1000 клизми .

Тука явно не е така ама STM32H750IB_176Pins със тия 128 к ще трябва да слагам външен флаш ........абе цирка е пълен.
Поне се надявам да не слезем надулу с пиновете че тогава ..... в момента имам устроиста дето са по на 20г и там е мъка .... все едно гледаш умален вариянт на ПРАВЕЦ 82 - ясно че преди 20 -25 г е нямало части като
сегашните ама даже и за тогава е сковано тъпанарски.


Пон Яну 31, 2022 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ST MCU
Това с външния флаш го помислете добре!

Зависи дали мислите директно да изпълнявате код от флаша или ще го зареждате в RAM. В първия случай хем си вкарваш автогол да опроводяваш шини, хем спъвате ядрото, щото на него му трябват 2 инстрикции/клок т.е. 2-4GB/s. То има кеш... ама всеки мис те спъва. В втория случай ядете от RAM-a.
Предполагам версиите с повече флаш са доста по-скъпи, но като теглиш чертата според мен икономията ще е за сметка на доста компромиси.


Пон Яну 31, 2022 7:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни