Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Контролер за вендинг машина 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Виж, аз искам да ти помогна с някакви насоки, но се постарай моля те да отговориш на трите ми въпроса горе. За мое нещастие и по съвпадение в момента се занимавам точно със степъри.
Освен ако нямаш някаква гениална идея как ще управляваш 500 мотора (и четеш 500 енкодера) както и стратегия за ситуации като например ако си направил 'n' стъпки, а енкодера ти казва че си направил 'm'. Мога да предвидя поне още 4-5 много сериозни проблема с които ще се сблъскаш, и всичките до един са механични. За общата конструкция с толкова много мотори изобщо няма смисъл да се коментира - просто не е реалстично.
За твой късмет обаче, от тая страна на жицата седи човек който е лют фен на простите идеи и нестандартните решения :) Така че идея има, но дали да е приложима зависи от ония отговори.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Фев 19, 2023 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Според мен тук трябва да се подходи обратно от това което се обсъжда.
Първо да се види механичната част - стоката в какви опаковки ще е - размери, тегло, с какво може да се подава.
Какъв е очаквания ценови диапазон на стоките в автомата. Не е едно и също машината понякога да бърка и да дава 2 пликчета шайби вместо едно, на стойност под левче и нещо струващо петдесетина лева.
Какви са предполагаемите размери на машината и колко на брой артикули се очаква да обслужва?


Нед Фев 19, 2023 11:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Повечето механизми са направени така, че да не те вълнува колко е завъртял мотора, то няма и значение, обратната връзка е по доставен продукт. Ако сис със спирала да речем, просто въртиш спиралата докато продукта падне в кошницата, или застане на позиция, което се отчита с датчик. Ако искаш да диспенсваш дребни неща, гайки, болтове, винтове е малко по-различно механично, но подхода е същият.
Та важно е да реши- какво и как ще диспенсваш, да си намериш подходящите диспенсър механизми, и след това да мислиш за управлението им.


Нед Фев 19, 2023 2:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
kokidj написа:
да си избират продукта плащат на машината и си получават стоката


Може би не си запознат, но узаконяването на подобно решение ще ти излезе повече от разработката на всичко останало.
То в твоя случай и няма да е практично. Не знам що за железария е това, но обикновено основните клиенти са фирми и трябва да им издаваш фактури. Очакват отстъпки или се работи със стокови и месечно плащане. Тези неща не се вързват с автомат за самообслужване.
Много от строителните, мебелните и тем подобни магазини си имат търговска площ плюс няколко склада. Примерно склад за дървен материал, склад за цименти и пясъци, склад за метали и т.н. Нормалната процедура е да отидеш в магазина, да уредиш фактурите и да ти разпечатат стокови разписки и с тях вече отиваш в складовете да ти дадат или натоварят стоката.
При теб складът може да е машина. Но не е важно дали е машина или човек. Важното е там да няма никакви плащания. Иначе отиваш във филм на ужасите.
Как ще предаваш информацията от касата в магазина до машината в склада няма значение. Търговския софтуер трябва да може да работи със складове. Да разбива фактурата и да вади искания към евентуалните складове. За предпочитане е да може да ги изпратиш в електронен вид, а не на хартия. Тези неща трябва да се уточняват с тия дето правят търговския софтуер.
Но още веднъж ще кажа по-добре да забравиш за монетници и плащания... Между другото линка дето си дал за онова устройство с RFID карти и чипове става. Но рекламата му е подвеждаща - действително ако се работи с такива карти нямаш нужда от ФУВАС, защото нямаш плащания. Но сложиш ли монетник с истински монети или работа с дебитни/кредитни карти, демек ако имаш плащания е съвсем друга бира.


Нед Фев 19, 2023 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Както каза Миро, железарията е лесната част. Стигнеш ли до фискалната, става мътна и кървава.
Трябва да се чете наредбата. За да се озакони, или трябва да е полу-готово решение , един вид ти само да си сложиш стоката и да въведеш цените, или да се направи устройството и да мине през сертификация, където не е много ясно как ще го погледнат ако не съществува вече подобен клас устройства (примерно касови апарати, фикални принтери, паркинг автомати, автомати на самообслужване, системи и т.н. (не цитирам точно названията)).


Пет Фев 24, 2023 5:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Цитат:
Стигнеш ли до фискалната, става мътна и кървава

нали има такива джаджи...

проблема му е че, не влага капитал в подобен проект

_________________
main[-1u]={1};


Пет Фев 24, 2023 5:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
За връзката с НАП не е проблем, всички вендинг машини са с външно у-во, или повечето от тях. В БГ почти не се произвеждат такива, та вносните нямат такава екстра, добавя им се в последствие.


Пет Фев 24, 2023 9:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Пак ще обясня.
Наредбата изисква фискални устройства при определени плащания. Има различни типове фискални устройства. В случая с автоматите се изисква ФУВАС. Не може да сложиш касов апарат или фискален принтер или нещо друго. Нищо, че технически всички фискални устройства са почти взаимно заменяеми, защото всички имат връзка с НАП и всички имат по няколко интерфейса по които може да пускаш бележки. Но така или иначе се узаконяват като точно определен тип и могат да се използват за точно определена ситуация. Подчертавам, че това е законово изискване, а не техническо.
Специално ФУВАС предполага автомат за самообслужване и ФУВАС-а трябва да регистрира всички плащания за продуктите или услугите от тоя автомат. Не може автоматът да пусне кафе примерно и да кажеш, че касовия бон за това кафе ще се регистрира някъде другаде. ФУВАСът трябва да регистрира всичко без изключения. Както не може на обикновен касов апарат да чукнеш едно кафе, а да пуснеш монетите в кафемашина.
Тук не става въпрос за логика или технически възможности. Просто наредбата предвижда точно определени неща и няма как да узакониш нещо, което не е предвидено по тая наредба. Аз 20+ години съм в тая сфера и дори не бих си помислил да пробвам. Но който иска нека се пробва, пожелавам му успех.

Сега, узаконяването на ФУ-то е само необходимо, но съвсем недостатъчно условие дадено устройство да може да се ползва. Устройството може да бъде въведено в експлоатация (фискализирано) само от фискален център/сервиз. Задължително трябва и договор за обслужване и т.н.
При касовите апарати сервизирането е по-скоро формалност, тъй като сервиза носи отговорност само да огледа техниката, да не е разпломбирана, да провери документите и да извърши бюрокрацията. В общия случай производителят гарантира, че касовия апарат не може да бъде манипулиран.
При ФУВАС обаче процедурата е по-тежка. Сервизът трябва да намери начин как да инсталира ФУВАС-а в машината. Всъщност кой ще я инсталира няма такова значение, въпросът е кой ще се подпише, че така сглобената система не може да се манипулира. И ако потърсите съдебни решения ще видите колко дела има за случаи в които данъчен е успял да си пусне кафе пред свидетел и ФУВАС-ът не го е отчел. Ще кажа само, че производителят на ФУВАС не носи отговорност обикновено в тези случаи. Може да отгатнете от 3 пъти кой го отнася. В замяна аз мога да отгатна каква ще е реакцията на линзиран сервиз, когато му обясните за едно реленце и едно импулсче и че те трябва да ви повярват, че няма друго реленце или друго импулсче...
Аз нямам контакт със сервизи и не съм запознат, но по слухове съм чувал че лицензи си изкарват предимно вносители или по-големи фирми от вендинг бизнеса. Доколко са верни тия слухове не знам, ама тия сервизи трудно фискализират машини ако не са от тях. Демек ти може да си си внесъл същия модел и от същия производител с който и сервиза работи, но това не значи че ще се съгласят да я фискализират. А каква остава да ги накараш да се подпишат за машина, която не познават.
Може да се намери и такъв сервиз, но според мен няма да е лесно!
Може и сам да станеш сервиз, че даже и производител на фискални устройства. Всичко е възможно на теория... Но на практика не мисля че си струва заради едно устройство даже и да са хиляди бройки.


Съб Фев 25, 2023 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Ами аз имам контакти с няколко оператора на вендинг машини и не съм чул да имат проблеми, най-голямото им мрънкане беше че трябва да си купят съответните ФУВАС-и или както там им е наименованието. Ако машината направи продажба без тази продажба да се отчете това е проблем на машината. Интерфейса на тия модули не е релеен, идея си нямам кой ги произвежда и продава, ако някой има интерес мога да разпитам.


Съб Фев 25, 2023 11:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
ToHu написа:
Ами аз имам контакти с няколко оператора на вендинг машини и не съм чул да имат проблеми, най-голямото им мрънкане беше че трябва да си купят съответните ФУВАС-и или както там им е наименованието. Ако машината направи продажба без тази продажба да се отчете това е проблем на машината. Интерфейса на тия модули не е релеен, идея си нямам кой ги произвежда и продава, ако някой има интерес мога да разпитам.


Абе има няколко вида интерфейси, като някои са супер елементарни - брои импулси с определена продължителност кодира броя пуснати монети. Нищо чудно някои да са на релета.


Вто Фев 28, 2023 2:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Самите монетници може да са на импулси, но от там насетне едва ли, аз поне не съм виждал толкова прост контролер.


Вто Фев 28, 2023 4:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
ToHu написа:
Самите монетници може да са на импулси, но от там насетне едва ли, аз поне не съм виждал толкова прост контролер.


Аа, ти за друго говориш. Ами няма значение, важен е интерфейса.
Имаше някакви клатушки (кончета дето се клатят и децата ги яздят). За тях съм чувал че са супер елементарни. На практика какво му трябва - едно реле за време и толкоз.


Вто Фев 28, 2023 8:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Е клатушкат е тъпи устройство, там повечето са с койн компаратори, подава и пулс пуска реле за време, клати и спира :) Вендинг машината е доста по-сложно у-во, има си контролер който клати различните диспенсъри, помни кое колко струва, смята ресто и т.н. тия контролери поддържат по няколко протокола и предполагам тия фискални терминали се закачат на един от тия протоколи. Казаха ми че слагали на Тремол някакви, не знаех че имат техни си продукти.


Вто Фев 28, 2023 8:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
ToHu написа:
Казаха ми че слагали на Тремол някакви, не знаех че имат техни си продукти.


Имат, колкото си искаш дори. Ама фискални де, не други. :)

https://tremol.bg/bg


Сря Мар 01, 2023 7:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: Контролер за вендинг машина
Като гледам от кога не е писал човека, май вече го отказахте.


Чет Мар 02, 2023 4:41 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни