Отговори на тема  [ 224 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Следваща
Подкарване на LSU 4.9 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
TheWizard написа:
https://l-36.com/ESP32_Low_Noise_Voltage_Measurements.php


Ще го пробвам, за сега осредняването изглежда единственото читаво решение. :)
По повод жиците - не трябва да са причина. АЦП-то на AVR-а ми е бачкало без проблем и шумове близо до работещо делко. Може би причината е, че винаги ползвам осредняване и не се е забелязало. Като правило цялата електроника в една кола трябва да е устойчива на шумове.
По повод захранването - има си такова, 5V стабилизатор. Сега, не знам обаче какво се случва като мушна USB кабела, дали не превключва.
За честотата на семплиране, наистина имаше такова нещо, на AVR-а колкото по-висока честота, толкова повече шум. IDF-а се оказа, че си има ф-я за задаване на делител за тактовия генератор на АЦП-то, но дори на максимална стойност (255) няма съществена разлика.
Калибрацията е безпредметна, защото първо едва ли влияе чак толкова на резултата, второ за нея се изисква ебаси точния професионален мултицет, с какъвто не разполагам и не ми се дават хиляди левове. :)
По повод точността. Текущия проект използва мапове (които не знам от къде и как са взети, но са единствените достъпни в нета) с размерност 10 бита. 10 бита върху 5 волта, това е точността.

Както казах, ще пробвам алгоритъма по-горе, защото освен осредняване предлага и линеаризация, което е другия проблем на тоя чип. Колкото до опасенията, че ще става бавно - не се притеснявайте, това е тлъст мазен 240 МХц проц с ФПУ, въобще не му е проблем. :)


Прикачени файлове:
IMG_20220222_114223.jpg
IMG_20220222_114223.jpg [ 321.63 KiB | Прегледано 1668 пъти ]
Вто Фев 22, 2022 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
То бавността не идва от процесора. Ако вземаш 8 отчета за да ти останат 6 и след това усредняваш 800 такива това са 6400 отчета. Ако ADC работи на 200 ksps ще получиш 30 отчета в секунда.


Вто Фев 22, 2022 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Днес дойде един друг чешит, който е с външна антена и трябва да кажа, че АЦП-то му е безкрайно по-стабилно.
Обаче има един друг малоумен проблем, за да налея софтуера, трябва да държа непрекъснато бутона boot. Със старата платка това го нямаше.


Прикачени файлове:
wroom-32u.jpg
wroom-32u.jpg [ 111.01 KiB | Прегледано 1633 пъти ]
Вто Фев 22, 2022 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Странно. На платката се вижда схемата с двата транзистора която трябва да автоматизира този процес.
Код:
Strapping Pins
The ESP32 chip has the following strapping pins:

GPIO 0
GPIO 2
GPIO 4
GPIO 5 (must be HIGH during boot)
GPIO 12 (must be LOW during boot)
GPIO 15 (must be HIGH during boot)

от тук https://randomnerdtutorials.com/esp32-p ... ence-gpios
и все пак не каза как мери АЦПто батерийка от волт и половина :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Фев 22, 2022 4:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4670
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
пробвай двата (бутона) заедно ... и пускаш

_________________
main[-1u]={1};


Вто Фев 22, 2022 4:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
TheWizard написа:
пробвай двата (бутона) заедно ... и пускаш


Ама аз не ща нищо да натискам.


Вто Фев 22, 2022 8:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Виж на онези пинове да няма нещо закачено.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Фев 22, 2022 9:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Рек - бавното "мерене" също не е панацея. Трябва да се мери (почти) на максималната скорост предвидена за конкретното ацп. SAR ацп-тата зареждат кондензатор и после с DAC и компаратор вадят бит по бит стойността - всяко една итерация се прави през това време което каза че забавяш и докато ти го правиш бавно, холд кондензатора се "изпразва" от различните утечки дето ги има. И пак мериш грешно. Времето за семплиране е друга работа - това е времето за което свързваш кондензатора с пина - него го определяш от изходното съпротивление на източника и размера на кондензатора. Реално можеш и мноооого голямо съпротивление, само трябва да дадеш време на кондензаторчето да се зареди. Ако мериш един и същ канал и сигнала не се променя много бързо тия ефекти няма да ги забележиш, защото холд кондера си е зареден горе долу до това което пак му подаваш, ама тръгнеш ли да сменяш канали и краткото семплиране веднага лъсва. Дългите и омотани жици в комбинация с голямо изходно съпротивление са си гаранция за слушане на радио - това че нямаш смущения според теб, не значи че няма - едни 50 херца се чуват даже и на поляната да излезеш.


Пет Фев 25, 2022 12:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Cekins написа:
Рек - бавното "мерене" също не е панацея. Трябва да се мери (почти) на максималната скорост предвидена за конкретното ацп. SAR ацп-тата зареждат кондензатор и после с DAC и компаратор вадят бит по бит стойността - всяко една итерация се прави през това време което каза че забавяш и докато ти го правиш бавно, холд кондензатора се "изпразва" от различните утечки дето ги има. И пак мериш грешно. Времето за семплиране е друга работа - това е времето за което свързваш кондензатора с пина - него го определяш от изходното съпротивление на източника и размера на кондензатора. Реално можеш и мноооого голямо съпротивление, само трябва да дадеш време на кондензаторчето да се зареди. Ако мериш един и същ канал и сигнала не се променя много бързо тия ефекти няма да ги забележиш, защото холд кондера си е зареден горе долу до това което пак му подаваш, ама тръгнеш ли да сменяш канали и краткото семплиране веднага лъсва. Дългите и омотани жици в комбинация с голямо изходно съпротивление са си гаранция за слушане на радио - това че нямаш смущения според теб, не значи че няма - едни 50 херца се чуват даже и на поляната да излезеш.


Не, заклевам се, ше умра от смях. :D Значи понеже ми писна да натискам копчета, се върнах към старата платка, където това не се налага. Обаче, за ташак, извадих от пликчето друга, където съм ги поръчал заедно (5 или 10 бр.) И чудо АЦП-то е бетон, не мърда въобще (е, от време на време малко, но е нормално, всички са така). Значи имаме една от късите платки, с интегрирана антена, която е много зле. После имаме една от дългите с външна, която е по-добре. И после имаме трета, пак от късите дето е супер. :D
Тва китаеца като тръгне да прави нещо, всичко е с някво такова странно вълшебство, дето се чудиш как го е постигнал.


Съб Фев 26, 2022 12:56 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1310
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Попаднал си на платка с някой пин незапоен - някоя земя най-вероятно.


Съб Фев 26, 2022 7:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Реконструктор написа:
...Значи имаме една от късите платки, с интегрирана антена, която е много зле. После имаме една от дългите с външна, която е по-добре. И после имаме трета, пак от късите дето е супер. :D
Тва китаеца като тръгне да прави нещо, всичко е с някво такова странно вълшебство, дето се чудиш как го е постигнал.

Ти какво очакваш от гаражно производство? Платките са наситени както са успели, и от фурната директно са отишли на рафта в али-чичо. Нали не си правиш илюзията, че в гаража продукцията се тества дали работи?
А и ако в чайника бракуваш нещо, нали ще ти се присмива целия квартал. Което ще рече, почти всичките ти роднини... :D


Съб Фев 26, 2022 9:26 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Абе странно... Аз колко години вече поръчвам от Али, такива платчици имам поне 50 - ESP-та, с FPGA, с радио или без, дори и с едни китайски контролери без име но с цена 2 долара на платка. И по-големи устройства съм си взимал като активен товар, разни други глезотийки. И никога съм нямал проблемни платки или устройства. Не, че съм подкарвал из основи всичките 50, но гледам поне да ги тествам по елементарни примери из нета, да им видя и хардуера, и програмирането. Ето, сега си ръчкам осцилоскопчето за 130 франка, ми до момента върви пушка, че и лента почти 100MHz ми вади (на синусоида, разбира се). А тези платки, за които говориш, с тях правих една "weather station", дето чете и температури, и със сигурност ползвах и АЦП канал. Нямах никакви отклонения и на 4-те платчици. Не ме питай, какво съм програмирал и как съм чел АЦП, защото следвах един пример от индийците и само го напаснах за платката, щото не разбирам много.
Може да си изкарал просто лош късмет някой bad екземпляр. Но не мисля, че на мен ми се е случвало. Ако имам такъв, не съм му открил кусура още.


Съб Фев 26, 2022 1:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Тази метеорологична станция на батерии ли работи ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Фев 26, 2022 2:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
Не. USB


Съб Фев 26, 2022 2:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Подкарване на LSU 4.9
При мен като меря 5те волта 4.85 е добре. Понякога пада до 4и нещо, според зависи как съм включил буксата. Никога не съм предполагал, че може да е толкова капризно USBто. Впрочем то ESP32 дърпа докъм 360mA пиково, та за USB ичаше опция да поиска.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Фев 26, 2022 5:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 224 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни