Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :) 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :). има и малко описание. да видим ко ше стане след нова година дали ше има прототипи и производство на бройки. ся знам че пак ше има всякакви коментари, давайте да ги чуем :) градивна критика приемам. софтуера за всеки отделен модул работи. остава да се произведе прототипа и да се сглоби пъзела

описание - ПРОЕКТ ПЛК - 2020г.

ПРОГРАМИРУЕМ ЛОГИЧЕСКИ КОНТРОЛЕР 3в1 + ДИСПЛЕИ + 10 БУТОНА ЗА НАСТРОЙКА НА ПАРАМЕТРИ НА ПЛК.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ФУНКЦИИ И КОНКРЕТНИ ПРОГРАМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ВХОДОВЕТЕ ИЗХОДИТЕ И МЕНЮТА НА ДИСПЛЕЯ СПОРЕД ЗАДАНИЕТО НА КЛИЕНТА.
ОПИСАНИЕ НА ФУНКЦИИТЕ В КОНТРОЛЕРА
1. 16 РЕЛЕЙНИ / БУТОН ВХОДА, ПРОГРАМИРУЕМИ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ СПОРЕД ЗАДАНИЕТО НА КЛИЕНТА. ВХОДОВЕТЕ СА НАПРЕЖЕНИЕ 12 ВОЛТА, КОЕТО ПОЗВОЛЯВА ДЪЛЖИНА НА КАБЕЛИТЕ ДО 5 МЕТРА. СВЕТОДИОДНА ИНДИКАЦИЯ ЗА ЗАДЕЙСТВИЕ
2. 16 РЕЛЕЙНИ / ДИРЕКТНИ ИЗХОДА ОТ МОСФЕТ ТРАНЗИСТОРИ 20/40 АМПЕРА. СВЕТОДИОДНА ИНДИКАЦИЯ ЗА ЗАДЕЙСТВИЕ
3. ПРОЦЕСОРЕН КОНТРОЛЕР ЗА УПРАВЛЕНИЕ СЪС МОЩЕН PIC18F46K20 / 18F47K42 ПРОЦЕСОР СЪС 8 ЦИФРОВИ ВХОДА ОТ ДАТЧИЦИ. 8 АНАЛОГОВИ ВХОДА ОТ ДАТЧИЦИ. КОМУНИКАЦИЯ RS-232/RS-485.
4. ЧАСОВНИК ЗА РЕАЛНО ВРЕМЕ - RTC - MCP7940N С КАЛИБРАЦИЯ НА ИЗМЕРВАНЕ НА ВРЕМЕТО. ПРОГРАМИРАНИ АЛАРМИ 32 БРОЯ, ФРИЙ РЪН ТАЙМЕРИ /FREE RUN TIMER/ ЗА СЛЕДЕНЕ НА ПРОЦЕСИ 32 БРОЯ.
5. МОНТАЖ ТИП САНДВИЧ ПАНЕЛ С ПРЕДВИДЕНА ОТСТЪПКА НА ПЛАТКИТЕ ОТ ПО ГОРНИТЕ ЕТАЖИ, ЗА УДОБЕН МОНТАЖ НА КАБЕЛИТЕ В РЕАЛНИ ОБЕКТИ
6. ПРЕДВИДЕН ДИСПЛЕЙ LCD 20X4 ЗА НАСТРОЙКА ОТ ОПЕРАТОРИТЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНО ПРОГРАМИРАНИ ПАРАМЕТРИ И ПРОГРАМИ СПОРЕД ПРИЛОЖЕНИЕТО НА КОНТРОЛЕРА.
7. ПРЕДВИДЕНО ОТДЕЛНО СТАБИЛИЗИРАНО +5V /ВОЛТА/ ЗАХРАНВАНЕ НА ВСЯКА ЕДНА ПЛАТКА ОТ КОНТРОЛЕРА
8. ПРИ НЕОБХОДИМОСТ МОЖЕ ДА СЕ ДОБАВИ ВЪНШНА ПАМЕТ С ГОЛЯМ ОБЕМ НА 2 МЕГАБИТА С ДОПЪЛНИТЕЛЕН МОНТАЖ НА КОНЕКТОР, КАКТО И СЪОТВЕТНИЯ СОФТУЕР ЗА ЧЕТЕНЕ, ЗАПИС И СТАТУС ПРЕДАВАНИ КЪМ ЦЕНТРАЛНА КОМПЮТЪРНА СИСТЕМА

платките всяка поотделно имат по няколко варианта за монтаж на елементите. за това има по няколко различни вида конектори и други елементи дублирани. казвам после да не стане обърквация. за въпроси знаете как :)

има и малко снимки, ако искате по големи - http://www.karadev.net - на заглавната :) проектите на платките с пътечките също съм ги постнал


Прикачени файлове:
corect_link2.jpg
corect_link2.jpg [ 213.92 KiB | Прегледано 4889 пъти ]
expander_lcd_platka3D.jpg
expander_lcd_platka3D.jpg [ 421.67 KiB | Прегледано 4889 пъти ]
16chPLC_exp3D_ANALOG.jpg
16chPLC_exp3D_ANALOG.jpg [ 386.59 KiB | Прегледано 4889 пъти ]
16chPLC_exp_INOUT3D.jpg
16chPLC_exp_INOUT3D.jpg [ 482.76 KiB | Прегледано 4889 пъти ]
16chPLC_exp_INOUT3D2.jpg
16chPLC_exp_INOUT3D2.jpg [ 385.49 KiB | Прегледано 4889 пъти ]

_________________
http://karadev.net
Нед Ное 24, 2019 9:33 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
Ами не знам дали знаеш колко много стандартни неща от едно PLC нямаш в твоето.
1. Галванично разделени входове
2. Галванично разделени изходи (при вариант с транзисторни изходи)
3. Така наречените бързи броячи - в зависимост от контролера но в повечето случаи над 4 бр. до 120kHz (с два входа за енкодер) и още N на брой до 20kHz.
4. Пулсови изходи - пак поне 4 (с до три изхода) и пак до 120kHz PTO или PWM.
5. Гарантирано време за изпълнение на цикъл - ей за това сигурно и не си и чувал - всяко PLC има гарантирано максимално време за завъртане на цялата програма.

6-7-8-9-10... 100 - Професионална среда за програмиране

101 - 200 - етернет, web и т.н. шукарии.

И още куп други неща дето сега нямам намерение да описвам цял ден.

В този пост съм сериозен - в следващия вече няма да съм. Хубаво си помисли дали и как ще отговориш. И недей излиза с номера за цената - всеки китаец има поне 70% от изброеното за цена дето няма как да постигнеш. А за истинските контролери - на никой не му пука колко струват.


Нед Ное 24, 2019 10:00 am
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
по ред на точките
1. Галванично разделени входове - ще има това е само прототип
3. Така наречените бързи броячи - ще има това е само прототип
4. Пулсови изходи - пак поне 4 - ще бъдат на отделна платка, може даже и с отделен процесор, който получава номер на пвм и параметри
5. Гарантирано време за изпълнение на цикъл - аве що си мислите че само вие сте ги чували ?!?!? е тва не моа си обясня.
ЕТО ОТГОВОРА НА ТОВА - тва дет ти си го чувал аз съм го измислил мойто момче !!!!! панимайш

Професионална среда за програмиране - това е в плана за изпълнение, ама ше иска доста лев и време да се направи макар че сме го почнали от някъде - http://www.karadev.net/site/index.php/rst232

101 - 200 - етернет, web и т.н. шукарии - мукарии, може да има всичко. ама първо прототипа, после шикариите ;)

Хубаво си помисли дали и как ще отговориш - по въпроса за това, що не земеш малко да са свалиш на земята :) че не съм синъ ти насреща :)

П.С. - кот повикало, такоз са обадило

_________________
http://karadev.net


Нед Ное 24, 2019 10:33 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
циганско ТНТМ


Нед Ное 24, 2019 10:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4578
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
ps66 написа:
циганско ТНТМ


+ :idea:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Ное 24, 2019 11:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
В този тип проекти има много хляб, според последният брой на сп. Електор най продаваната PLC система е ардуино съвместима с отворен код - https://www.controllino.biz
https://www.elektormagazine.com/magazin ... -190/56925


Прикачени файлове:
191130-01.pdf [901.67 KiB]
210 пъти
Нед Ное 24, 2019 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
Аз много отдавна съм на земята. Ама те си мислиш че си някъде в облаците а реално си заровен два три километра под земята. Начина по който си презентираш продукцията не е най правилния а пък "продукта" ти изглежда толкова несериозно, че не трябва да те учудва как всеки път като пишеш тук отношението на останалите е подигравателно.
Някога щяло да има нещо си - супер несериозно звучи. Един S7-1200 тия неща ги има в момента на съвсем достъпна цена. Пък ако не искаш да е сименс - има руски 100% клонинг на още по достъпна цена.
И за капак - няма инвеститор който да се съгласи да сложи нещо зад което не стои някое голямо име. Аз се бях заканил въобще да не вземам отношение по твои теми ама не можах да се сдържа щото все пак точно това работя, ама ти пак почна с рогата. Айде у лево...


Нед Ное 24, 2019 6:01 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
Джаджата е супер! Само така!


Нед Ное 24, 2019 7:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
А и е с конвенционални компоненти, класика, къде по-добре от смд-то.


Нед Ное 24, 2019 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
Преди да го оценявам ще попитам един доуточняващ въпрос - за какви приложения ще се ползва този контролер, демек каква е таргет групата, към която е насочен? Или с кого мислиш да се конкурираш, т.е. на кой пазар искаш да излезеш? За момента изглежда че можеш да се "пробваш" срещу евтини китайски plc-та/hmi-и, което значи цени от примерно 50 долара нагоре (за plc-то).
Многоетажността и модулността може и да изглеждат хубаво нещо, но имат и недостатъци - оскъпяване на производството и продукта, влошаване на надеждността, проблеми с излъчвания (в двете посоки), мудност на работата (SPI-а се дъни като щракне релето в съседния цех и затова бива пуснах през диференциални драйвери на 100КХз), обемът на контролера става голям и хич не хваща окото като го сравниш с нещо марково. Да не говорим за проблеми в смисъла на софтуерни версии на отделните плачлета, начина за ъпдейт, начално подкарване, следене и диагностика. Ако за да завъртиш една проста машини ти трябват 4 процесора се сещай колко мъка ще има да ги подкараш, сравнено с това да имаш един централен мозък с монолитен фирмуер примерно и удобно свързване към външния свят.
Сериозните фирми гледат целия "мозък" да е на едно място, а да изнесат надалеко само належащите неща - I/O-та по някакъв устойчив бъс, който, за всеобща изненада, работи и дори когато климатика в офиса включва или изключва.
Аз за гарантирано време за изпълнение на "цикъл" в смисъла на plc производителност не съм чувал, по-скоро се дефинира време за изпълнение на инструкции - примерно 10000 сумирания за 1мс, или нещо подобно. Иначе някой трябва да дефинира каква логика/приложение тича в тоя цикъл, за да може производителят да го "гарантира". Не че накрая не се гони контрола да тича примерно на 1КХз, т.е. 1мс, но това е резултат - възложителят като каже колко изчисления има да върти може да се сметне какъв контролер ще се справи.


Нед Ное 24, 2019 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
Bai Ui написа:
В този тип проекти има много хляб, според последният брой на сп. Електор най продаваната PLC система е ардуино съвместима с отворен код - https://www.controllino.biz
https://www.elektormagazine.com/magazin ... -190/56925

То хляб има, салам няма...
Ако ще биеш по цена нещо китайско няма как да стане, ако ще се ежиш на сименс/рокуел... Няма как да станр, особено пък за функшънал сейфти....
За тнтм става

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Ное 24, 2019 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
MYXATA написа:
Bai Ui написа:
В този тип проекти има много хляб, според последният брой на сп. Електор най продаваната PLC система е ардуино съвместима с отворен код - https://www.controllino.biz
https://www.elektormagazine.com/magazin ... -190/56925

То хляб има, салам няма...
Ако ще биеш по цена нещо китайско няма как да стане, ако ще се ежиш на сименс/рокуел... Няма как да станр, особено пък за функшънал сейфти....
За тнтм става

Китайски PLC-та още не съм виждал, със сигурност има, ама по всяка вероятност идват с инстрункции и софтуер само на йероглифи. Сименс са най-популярните, но не доминират, спомена Рокуел, също така National Instruments, Omron, Honeywell, ASi (Bihl+Wiedeman), Beckoff и много други, всеки си идва със софтуера и инструменти за програмиране което плаши клиентите, избереш ли един доставчик ставаш зависим и жертва на изнудване, специалистите са кът, затова и тези ардуино и Pi базирани контролери с отворен код стават все по-популярни. Те и Микрочеп никой не ги взимаше на сериозно навремето, защото основен таргет им бяха любителите/аматьори, ама любителите порастнаха в специалисти и пренесоха бъгавите им чипове в сериозни приложения.
p.s. прочети статията, дето съм я приложил, тези ТНТМ юнаци снабдяват VW и Boeing


Нед Ное 24, 2019 11:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
plc-та има всякакви, и приложения всякакви, ако говорим за сериозни неща няма как да мине, само трите буквички SIL са инвестиция която колегата няма да направи, а и изобщо не е ясно дали може да стигне до там, за цифричката отзад няма да говорим. Да за прости неща които не са отговорни може и да стане, ама там с кого се конкурираш .. не знам. Според мен повече хлям има не в това някой да прави малко къстъм PLC, а да си направи платформа за такова, и вместо да се опитва да конкурира PLC-та да предоставя на клиентите къстъм решения, за конкретното приложение. Разликата е малка но съществена. Само развойната среда ако трябва да е работоспособна, е нещо отказващо с оглед потенциалната възвръщаемост. Да винаги може да минеш на нещо чуждо и да се адаптираш към техният "език" но то започва да отива на ривърс.
От годни не съм и мислил в тази насока, много отдавна се отказах от тези идеи. Сега ако ми трябва нещо сименс лого или нещо подобно, малки PLC за около 100$ има много, а и понякога човек се замисля има ли изобщо нужда. Ей сега за тоя повдигащ стелаж който си правих, първата ми мисъл беше да сложа едно лого ... ама като се замислих за чий за 4-ри крайни и две оптобариери ..... два контактора му стигат.


Пон Ное 25, 2019 12:20 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
сега първо да отговоря на gicho: на въпросите
1. приложенията ще бъдат за клиенти с локални машини, които са под пряко наблюдение и контрол от оператори по време на процеса. правих едно такова само че 8 канално за една машина за лимонада. това е 16 канала и по вече функции щото така го искат. таргета са клиенти които имат в рамките на един цех няколко машини или някаква линия под пряко наблюдение. чак за връзка с други цехове няма смисъл да напъвам, има фирми и заводи, дето са много напред и сертифицирани.

2. за много етажността си много прав, ама това е само прототип, да види клиента какви функции ще има кое може кое не, кое работи стабилно върши ли му работа, как ще настройват операторите различните стойности и други. монтажа в каква кутия ще бъде, всички платки заедно ли ше са. може да са поотделно пък да сменим SPI направо със 485. има въпроси които на които ще дойдат отговори.

3. проблема със сериозните фирми е че искат сериозни пари не само за цялата система, ами и за програмирането, някои за две допълнителни функции по 1 килобайт искат пари кат за ново устройство. клиента иска някой дето кат му звънне да му направи една нова функция дребна за 100 лв и за 3 дена да си работи с него и да си говори с поддръжката на БЪЛГАРСКИ. повечето фирми искат срокове от 2 седмици, ама ся чакай тоя чакай оня, аве ужас.

клиента иска да му цъка релето или някакъв механичен флуиден вода/въздух клапан който си е харесал купил си го е, разбира го как работи и как му върши работа, обаче кат станат 16-20 броя и почват да търсят управления. стандартните плк трябва да вика програмисти за ладера, те ши искат много пари, после ще мрънкат ама що не на пита първо нас какво плк да си купиш, всякакви мизерии дето клиента не му са занимава с НАЙ-ГОЛЕМИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ. човека иска да подкара там в гаража машината да си бачка. клиента боли го шпека кои са НАЙ-ГОЛЕМИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ и от кво не са доволни.

не им трябват сложни машини, ладери младери и други велики технологии. просто ми са обажда и пита имам това и това може ли да го управляваме с нещо. може ли да мери налагане, да мери температура, влага, осветеност. примерно някакви дебити на течности, лесни работи дето може всеки да се справи.

такива са работите. в пловдив има една фирма представители на едни тайванци плк системи - делта електроникс - делта плц тайван. мноо яки. ама да им събереш една комплексна система и да я програмираш пълен ужас. релеен блок отделно, ацп отделно, дисплей отделно, самото плц има 300 разновидности са чудиш кое да избереш. някаква лудница е просто.

клиента не иска да ходи да гони михаля, иска като вдигне телефона на един и същи човек да му реши проблема или заданието или каквото е намислил там. е за тва е цялата работа

_________________
http://karadev.net


Пон Ное 25, 2019 12:43 am
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: проект 2020 плк с мощен процесор и други екстри :)
марки плк има всякакви. виждал съм и АББ, делта плц, с митсубиши докараха тука един китайски машини горещи преси за гумени подложки от ситно нарязана гума пресоват в един цех тука, кви ли не марки и модели.

ама клиента иска оператора на машината да му е ясно че кат натисне бутон 1 да прави 1 операция или да изпълни първа програма, както го настройш да работи. лесно бързо и удобно и разбираемо за всички да бъде. работниците са сменят идват други трябва и тях да ги учи. персонала са сменя постоянно, случват са какви ли не неща по време на работа.

иска с поддръжката да си говори на български. да дойде някой дето спокойно ше намисли как реши проблема или да донаправи нещо допълнително в вече готовата система дето е работила 3-4 години. такива неща

_________________
http://karadev.net


Пон Ное 25, 2019 12:53 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни