Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ??? 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ???
уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ??? опааа, здр на всички весели празници и посрещане на нова година, да не прекалявате със сърмите и ракията и да ударите тука едно рамо за един интересен проект. знам че сте правили по 5000 такива преди 5000 години :) ай ся дайте малко акъл, щот знам че пари не давате :) искам да фърля в нета данни и команди, статус, аве кот са сетиш да може да прави през нета от бангладеш прмерно :)

и ся почвайте да видим пак до къде ше я докараме. :)


Прикачени файлове:
pistation3.jpg
pistation3.jpg [ 175.02 KiB | Прегледано 5218 пъти ]
pistation2.jpg
pistation2.jpg [ 231.36 KiB | Прегледано 5218 пъти ]

_________________
http://karadev.net
Пон Дек 30, 2019 12:27 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Опитвал ли си с кабел?


Пон Дек 30, 2019 12:55 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
пробвах с канап капронен ама нещо не става, няма го тока :) за това ще пробвам с кабели :) дано да има ефект. ем за това съм пуснал тука въпрос да кажете как са прави че да не стане буф :)

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 1:00 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Зависи как искаш да свържеш данните.
Ако трябва да са последователно, свързваш "+" към "-" и "+" към "-".
Ако трябва да са паралелно, свързваш "+" към "+" и "-" към "-".


Пон Дек 30, 2019 1:30 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
според това ся трябва да са вържа на тая бъзикня и да си изгоря платката и расберито :)
и после да съм сигурен че се присмиваш пред компа като напиша, че съм те послушал и съм гръмнал цялата система :)
или нещо съм се объркал с моето предположение :)

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 1:34 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Съвсем ясно съм написал как трябва да се свържат данните на платката към данните на интернета.
Ако не си чел внимателно и си мислил за захранванията, аз нямам вина.


Пон Дек 30, 2019 1:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
ще направя сериен порт рс232 за расберито към релетата и през него ще складирам във файлове в расберито. после ще ги дам променливите на един html и после направо в нета.

командите направо ще пращам байт от 0-255 и софта в проца ще разпознава ко да прай според байта :) горе долу това е плана :)

мда вярно е че си помислих за захранванията, ама не са уточни и за това така :)

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 1:43 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Значи аз акъл няма да тръгна да давам понеже знам че ти акъл от други хора не приемаш :)
Само ще спомена че когато се отнася за неща дето пращат през интернета, има една дума на английски, "security" се казва. Гугълни я ако искаш. Та мисълта ми е че тая работа с единия байт дето да казва на платката какво да прави... ще се наложи да го пообмислиш малко повече

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Дек 30, 2019 2:10 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
виж ся, аз английски знам доста добре, а пък за секюрити имам доста трудове написани. както за линукс, така и за уин бозата. намислил съм го доста добре ще бъде защитено, щото има кого да питам за по сложните работи в линукса.

казвам примерно как смятам да направя комуникацията :) не че ще е конкретно това. просто идея но не и крайна реализация. само щрих ;)

а пък за акъла, ти си го дай аз ше видя дали ше ми хареса :)

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 2:15 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
karadev написа:
виж ся, аз английски знам доста добре, а пък за секюрити имам доста трудове написани. както за линукс, така и за уин бозата. намислил съм го доста добре ще бъде защитено, щото има кого да питам за по сложните работи в линукса.

казвам примерно как смятам да направя комуникацията :) не че ще е конкретно това. просто идея но не и крайна реализация. само щрих ;)

а пък за акъла, ти си го дай аз ше видя дали ше ми хареса :)


А, е добре. Значи няма какво да дам като акъл...
Между другото, я кажи един от трудовете дето ти си написал по темата, че аз имам доста бели петна там и трябва да се пообразовам малко?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Дек 30, 2019 2:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Карадев,
ей тук колегата Gicho е дал добри насоки за копане:
viewtopic.php?p=278107#p278107


Пон Дек 30, 2019 2:37 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
това го четах и преди и гледах разни примери в нета за mqtt, ама нещо мноо сложно ми са видя, брокери мрокери сто кила софт. иначе е профи ама не можах нещо да го стопля.

ше видя някое по лесно решение и за контрол и за визуализация и за достъп отвсякъде.

линукса е достатъчно сигурен ако знаеш как да го настройш ;) имам доста хелп по протоколите и съм правил някои неща още на слакуер 8.1 през далечната 96. ама после малко са смениха дейностите и после излязоха и другите дистрибуции и изобщо промениха са нещата. споко знам какво е ssh и как се работи с него ;)

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 2:47 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Виж сега, най-лесно се прави като се закачиш през SSH към малинката (на нея трябва да си пуснал openssh-server или подобно) и от командния ред цъкаш GPIO-то, пращаш I2C команди, или SPI.
За да не го вършиш ръчно има SSH клиентски библиотеки и инструменти. В Putty проекта има конзолни инструменти за scp/SFTP файл трансфер, както и за изпълнение на команди на отдалечена машина.
Надявам се разбираш че не си дал информация кой и как ще контролира тая платка - посоченото горе ще стигне "ти" или някой друг чиляк да го върши ръчно, при достатъчна сговорчивост на админа в Бангладеш. Ако искаш автоматика, или зад firewall/NAT си има допълнителни изисквания - та пиши да го измислим.


Пон Дек 30, 2019 3:19 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
знам със сигурност че командите няма да са лайв канал постоянно. или данните или статуса. да ти кажа честно изобщо нищо не е 100 процента сигурно като задание.
зад рутерите и нат има вариант със отваряне на портовете в рутерите или някакъв уеб сървър ще му мисля или де да знам още нямам 100 процента яснота по това кое как ще стане.

със сигурност оператор няма да съм само аз, така че юзерите ще са няколко, дет са вика всеки да си знае правата :)

знам само че командите и данните като се изпратят конекшъна прекъсва. че да не държи лайв целия канал на комуникацията.

аве ше видим :) утре да мине 31, после цяла година имам време :)

скивай тука ко праят хората :) https://www.youtube.com/watch?v=idHQk99E4VA

_________________
http://karadev.net


Пон Дек 30, 2019 3:47 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Да разбирам че и ти не знаеш какво ще се иска? Това аз го разбирам че трябва да може "и това", "и онова", и мусака - т.е. не е допустимо да се приемат разни улесняващи задачата шорткъти.
Пак се връщаме на MQTT и подобни - ако си направиш труда да прочетеш и схванеш идеята ще разбереш че това е всичко, което ти трябва. От страна на малинката, облаци, виндоус, линукс всичко е направено и стандартизирано - има си библиотеки, но ако ти се пише стандарта е свободен и можеш да си го направиш.
В най-баламската постановка си имаш от командния ред инструмент, с който да "публикуваш" че нещо е станало - спрял тока, вдигнал се вход, аларма сработила, и обратното (аларма изчезнала). От теб се иска да го повикаш с подходящите аргументи, които всъщност се свеждат до "0" или "1" в зависимост какво си измерил на входа.
В обратната посока (контрол към релетата) е подобно - има от командния ред инструмент който ще изплюе в stdout текст от сорта на "0" или "1", които можеш директно да пратиш на GPIO-то в sysfs за изхода на релето.
Принципно аз не бих сложил изобщо малинка, предвид че няма какво да прави тя - едно ESP32 е повече от достатъчно, да не говорим че има десетки готови платформи дето са ти подготвили всичко - мониторинг, права за достъп, конфигурация, ъпдейт на фирмуера, .... Има такива, които са предвидени да си ги инсталираш на собствен сървър (щото много хора се стряскат че разбираш ли гугъл/амазон/майкрософт щели да знаят кога са пуснали пералнята...). Силно непрепоръчително е да се занимаваш и с хост-ване на сървъри, ама всеки си знае.
Вече го бях давал за пример в подобни теми, но да го пусна и тук - виж mongoose-os:
https://mongoose-os.com/
Цялата концепция е добре обмислена в детайли, вкл. това че ОЕМ производителя ще иска да сложи някакви данни, после някой ребрандиращ (DIVA, NEO, CROWN) ще иска да си сложи техни, а накрая и крайния потребител ще има нужда да сложи нещо.
Хората дават готов 'UART gateway' фирмуер, нагласен да работи с тях - нула реда код за писане.


Пон Дек 30, 2019 4:44 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни