Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ??? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Ако гуи-то (фронтенда) ще върви на същата малинка, на която по сериен/и2ц/... се събират данните, то да - от MQTT няма голям смисъл - ще прави interprocess комуникация само, което пак помага, но не му е силата.
Ама такава постановка, в която клиента ще трябва да осигури достъп до устройството си, за да може през броузъра да го командва, е тотално неприемлива към 2020-та.
Всичко вече се прави с брокер "у средата" - най-често в облака. Може да е собствен сървър, т.е. PC различно от малинката и лаптопа на зяпача. Нищо обаче не пречи брокера при нужда (при специфични изисквания) да се сложи в малинката (пак ще трябва достъп до малинката отвън), или пък дори в клиентското PC (то ще трябва да е достъпно отвън). За тестове всичката кинкалерия може да тича на малинката - слага и се дисплей или ТВ, пуска се брокера на нея, пуска се броузър или нещо по-леко рендващо html+js на нея, и всичкото - от сензори до картинка на дисплея е в едно. Това е полезно за тестване. Само че компонентите в тая верига не е нужно да се променят - пак си има бекенда, които праща на mqtt-то (интерпроцесно), frontend-а който получава от брокера и генерира примерно html, броузъра. Тъй като тия компоненти си говорят по TCP (или websocket) е много лесно после да се пръснат на отделни машини - защото точно това ще иска който и да е грамотен клиент. Най-малкото ще пита "ако купя 15 устройства (малинки със сензори) и си ги наслагам в 15-те къщи за гости, ще мога ли да отворя една (ЕДНА) страничка и да ги гледам всичките накуп?".
Нодеред е много добро нещо, но си мисля че ползата му е клиентите да си правят автоматизация, без да трябва да програмират на ниско ниво, както и за да имат достъп до данните от много нодове. Ако производителят иска да направи някакъв шедюлър за да може да предложи на клиентите екстрата да си пускат радиатора в определени часове от седмицата, ще тури един cron или някакъв собствен модул, които да го прави в самия нод (че ако спре интернета да не стоят на студено). Това би могло да се напише в nodered, но може и директно на node на js или дори на C.
Аз съм върл поддръжник на mqtt, но каквото и да е решение с брокер е по-подходящо за разпределени системи, особено като се включи локацията Бангладеш. Същите функции могат да се имплементират и по много други начини - с различни протоколи, сървъри. Накрая пак ще стане нещо подобно, само ще се разкъртиш от писане.


Съб Яну 04, 2020 8:31 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
До колкото разбрах, той го прави предимно за себе си. Иска малинката да чете данни от някакви сензори и да предоставя данните посредством WEB интерфейс. Второто изискване е малинката да може да се достъпва отвсякъде по света. За това казах, че MQTT e безсмисленно.

Това, за което ти говориш ми се струва рационално, ако между малинката и stupid user-а има сървър. Малинката и потребителят изпращат заявки към сървъра. Те така принципно бачката всички китайски и не само Smart джиджавки.

Иначе ако ще е комерсиален продукт, т.е за пред хора (клиенти), работата става доста по-сложна. Все пак говорим за stupid-users, а не за end-users. Тогава практика е да има един сървър между устройството и клиента, който да дирижира всичко. Тогава малинката става безсмислена и устройството вместо PIC/AVR ако ползва esp32, работата става по-културна. Създаваш си регистрация в XXX.com, получаваш api key, после се свързваш с устройството посредством bluetooth или web UI, конфигурираш еднократно устройството, примерно SSID/PASS на рутера на клиента и задава api key-а. Оттам устройството и клиента си говорят само с XXX.com. Времето за настройка на цялата галимация става минимално, усилията за клиента също, а да създадеш още много подобни постановки няма да изисква усилия. Пак пример с много китайски и не само smart home системи и подобни бъзикни.
Иначе, ако всеки трябва да си инсталира необходимия софтуер на малинката и да си настройва допълнително всичко, това ще откаже много хора, като потенциални клиенти.


Съб Яну 04, 2020 9:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
ако ще е умнофон дистанционно(един брой, повече - бройка е платена) + платка релета, ползвай
https://blynk.io/
ако ще е "умна къща" - принципа на Филипс Хю (концентратор-джаджи)
за "умни сензори" - външен "облак" : комуникация( MQTT подобна ) + база данни + userware-REST-API

_________________
main[-1u]={1};


Съб Яну 04, 2020 10:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Blynk - доста скъпа история ми се вижда, особено ако искаш да правиш нещо комерсиално.
И изобщо тия неща с облаците, уж са много ефективни и евтини, вървят на всичко -
но накрая като се направи баланса, не е никак евтино и се плаща всеки месец.
Ако по някава причина нет-а изчезне - всичко отива по дяволите (данните). Но това е офтопик, съжалявам.


Пон Яну 06, 2020 12:00 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
виждам че има доста идеи и различни варианти. за сега трябва само да събера данните в расберито. после ше мисля за интернета. хостинг и домейн имам отдавна. мога да направя на пхп някакво елементарно сайтче да показва там разни работи от расберито. за директния достъп през нета ще питам специалистите на линукса. мога разни работи ама не всичко в детайли с "КАКТО ТРЯБВА" опции :)

за другите потребители без админа ще има разни права, контроли и други екстри, ама като дойде ред :)

стига с това за сега. мерси за хелпа на всички. да свържа канапа :) после ше го мислим :) ето един жипег от вчера със едно лед блинк за 5 минути :)


Прикачени файлове:
linux_first.jpg
linux_first.jpg [ 120.31 KiB | Прегледано 2937 пъти ]

_________________
http://karadev.net
Пон Яну 06, 2020 2:25 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
БатКоко, не си ли чувал че delay е забранена след 2-и клас.
Има изключения за 12-класници, разбира се.


Пон Яну 06, 2020 7:07 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
аве знам аз, ама примера беше така, викам чек да го изпълня да тръгне пък после ше го мислим. :) аз и пик процесорите ги правя без дилей ама кат за първи път нали да видя как ше стане и за това :)

_________________
http://karadev.net


Пон Яну 06, 2020 7:43 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
И какъв е проблема да събереш данните? Тая платка, какви интерфейси има? Ако е само UART, това е хамалско...


Пон Яну 06, 2020 11:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Не съм изчитал темата, за това се извинявам, ако се повтарям. Първо намираш библиотека за GPIO-то. Пишеш някво елементарно байнъри с елементарен интерфейс дето е прокси към библиотеката. Кръщаваш го, примерно, gpio. :) По-сложно ще бъде ако искаш да пазиш стейт-а някъде, за това ще ти трябва демон.
Следваща стъпка, пускаш някъв уеб сървър на борда, примерно nginx. Подкарвал съм го на распберито, елементарно е. После правиш бекенд сървис, да речем на php. Скрипта практически ще е прокси на байнърито, което е прокси на GPIO библиотеката. :) Всеки един слой ти е буквално няколко реда. Скриптът получава команди през гет заявка, пуска ги на байнърито, което клати GPIO-то. От там нататък, може да си го ползваш директно, може да му направиш некъв красив фронтенд.


Сря Яну 08, 2020 3:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни