Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Бързо замерване на говорители 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Само да напомня: акустични измервания без камера нямат особена стойност и дават различни резултати в кухнята, хола или бараката.


Чет Сеп 10, 2020 7:36 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
По нашите земи, няма подходяща камера за електроакустични измервания в целия звуков диапазон. Твърди се, че в ИРЕТ е имало, ама вече я няма.
Въпреки това, се произвеждат и ВГ и ОТ. Та явно има начин. :D
Давам жокер - позачети се в сайта на SMAART и виж с какво се дуят като технология.
Погугли за звукопоглъщащи материали, звукоизолационни...


Чет Сеп 10, 2020 7:46 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Мисля, че в БИМ трябва да има - там последните години се наляха доста европейски евра.


Чет Сеп 10, 2020 8:19 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Не мисля, че бим имат, но звукова камера е съвсем по силите на всеки който има нужда. Да някои звукоизолационни материали са доста скъпи, но не е задължително да се използват именно те, половината стандарти и методики като са писани, тия материали ги е нямало.
Да не забравяме и други, в аудиото има голяма доза субективизъм, та самото мерене не значи нищо :)


Нед Сеп 13, 2020 3:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
ToHu написа:
...но звукова камера е съвсем по силите на всеки който има нужда...

Ами... За да работи добре и за ниски честоти, трябва да е по-голямшка. Да кажем куб с размери 20м - 25м. И да не е от папие-маше. Което не е точно хоби проект...


Нед Сеп 13, 2020 8:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
itso.t написа:
И да не е от папие-маше.

Какво му е на папие-машето, може пък подобно на лепилото за плочките на совалката да се окаже по-ефективно от разни професионални материали? Ето тук една сцена от филма "Ла Бамба" където звукоизолацията в студиото е реализирана с кори за яйца.

п.п. я аз набързо да попитам в тая тема - някой занимавал ли се е с активна шумоподтискаща система, конкретно за ниски честоти - под 200 херца, живея недалеч от някакъв склад, пред който сутрин се събира върволица от камиони, често се събуждам от адски резонанс който варира между 50 и 120 херца, слагах преди години изолации и донякъде подтиснах шума, но колкото и да са ниски нивата все още е дразнещо.


Нед Сеп 13, 2020 9:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Bai Ui написа:
Какво му е на папие-машето, може пък подобно на лепилото за плочките на совалката да се окаже по-ефективно от разни професионални материали? Ето тук една сцена от филма "Ла Бамба" където звукоизолацията в студиото е реализирана с кори за яйца.

Малко е вероятно папие-машето да има звукопоглъщащи свойства или поне такива заслужаващи внимание. От друга страна светът е пълен с какви ли не чудеса и дивотии. Защо пък това да не е поредното...
А аз имах предвид, че "стаичка" с размери 25м х 25м х 25м не може да е от папие-маше, а ще трябва да е по-масивно строителство, с куп поддържащи системи. В резюме - скъпо съоръжение.
Навремето корите за яйца са били сиромашката алтернатива на сериозното третиране на помещения. Не са вършели особена работа, освен съвсем скромна в посока първи отражения, ама поне са придавали профи вид на всеки гараж, мазе или кокошарник... :D


Нед Сеп 13, 2020 9:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Корите за яйца, поставени с мозък, са класика и незаменимо нещо. Винаги е имало нещо два пъти по-добро (според зависито), но в порядъци по-скъпо. Не е луд който яде баницата, пък особено когато не знаеш к'во искаш.


Нед Сеп 13, 2020 9:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
bongo_x2 написа:
Корите за яйца, поставени с мозък, са класика и незаменимо нещо. Винаги е имало нещо два пъти по-добро (според зависито), но в порядъци по-скъпо. Не е луд който яде баницата, пък особено когато не знаеш к'во искаш.

Не знам кой ти разрешава да мажеш корите с мозък преди да ги монтираш? На мен не ми разрешават. Твърдят, че било нехуманно. :D

-------

Тъй, народният фолклор е много полезно и забавно нещо, но да се върнем в реалността:
Прикачени файлове:
egg-carton-absorption.png
egg-carton-absorption.png [ 102.83 KiB | Прегледано 3229 пъти ]

Наскоро купувах панели от вата за растерен окачен таван, с дебелина 25мм. По спомен имаха коефициент на звукопоглъщане около 1, тоест, значително повече от корите за яйца, при това, в по-широк честотен диапазон...


Пон Сеп 14, 2020 7:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Да, ама объркахме ябълките с круши: шумоизолацията и това, дето му викат с общия лаф "акустика".

За Bai Ui: може да потърсиш какво резонира и при възможност да му снижиш качествения фактор, напр. с дупки, облицовка, промяна на формата и т.н. При мен такова липсва, усещат се само много нискочестотни вибрации (като при земетръс), в началото ме изправяше на нокти - нали идвах от земетръсен район.


Пон Сеп 14, 2020 8:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
bongo_x2 написа:
Да, ама объркахме ябълките с круши: шумоизолацията и това, дето му викат с общия лаф "акустика".

За Bai Ui: може да потърсиш какво резонира и при възможност да му снижиш качествения фактор, напр. с дупки, облицовка, промяна на формата и т.н. При мен такова липсва, усещат се само много нискочестотни вибрации (като при земетръс), в началото ме изправяше на нокти - нали идвах от земетръсен район.

Много трудно може да се разбере, особенно при много ниските честоти, измервам между 50 и 80 херца, но не мога да разбера откъде точно проникват вибрациите. Мислех си по някакъв начин да замеря вибрациите на повърхността на стените с някакъв метод но ще ми трябва стабилна невибрираща основа за замерване, това е голяма играчка, за да изолирам стените и тавана загубих към 2 месеца + сума ти пари за материали, ако се стигне пак до това положение предпочитам да сменя къщата.


Пон Сеп 14, 2020 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Bai Ui написа:
..
п.п. я аз набързо да попитам в тая тема - някой занимавал ли се е с активна шумоподтискаща система, конкретно за ниски честоти - под 200 херца, живея недалеч от някакъв склад, пред който сутрин се събира върволица от камиони, често се събуждам от адски резонанс който варира между 50 и 120 херца, слагах преди години изолации и донякъде подтиснах шума, но колкото и да са ниски нивата все още е дразнещо.

то има такива но доколко са ефективни е спорен въпрос,
даже на аналог със аудиопроцесорите имаше примери мисля.
Проблемацията е , че звуковото натоварване за ушите ти е същото, само ти лъжат мозъка че няма шум.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Сеп 14, 2020 11:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
MYXATA написа:
Проблемацията е , че звуковото натоварване за ушите ти е същото, само ти лъжат мозъка че няма шум.

Да, водят ги генератори на бял шум, може да пробвам с нещо такова.
Аз имах предвид нещо друго - това, което се изполва в слушалките като noise cancellation системи. Не съм виждал нещо подобно за отворени пространства обаче, принципът е следния - генератор възпроизвежда шумът но дефазиран на 180 градуса, в резултат се образува стояща вълна с пикове и падове, т.е. ако попаднеш в пик ще имаш двойна амплитуда, ако попаднеш в пад амплитудата ще е нула т.е. за да има ефект от ефекта се поставя микрофон в максимална близост до ушите, примерно над възглавницата където спи човек за да попадне гарантирано в пад (ако се залепи на челото ефекта се гарантира дори ако си въртиш главата :-)). Ето защо такава система работи добре при слушалките, но не и в открити пространства.


Пон Сеп 14, 2020 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
Колкото повече мебели и текстил имаш - толкова по-малко изпада в резонанс стаята. Примерно при мен, след добавяне на килим и плътни пердета - изключително рядко започна да ми изпада в резонанс хола от някой автомобили с три и четири буквени марки.


Пон Сеп 14, 2020 1:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Бързо замерване на говорители
за размера, зависи колко ниски се гонят, сега с височината иде грижа, като стане над 12-13 м, но за другите размерине е такъв проблем. Нашето офис кубче е горе долу с тия размери, на височина само е 17, строителството не беше скъпо на самата структура, а и ако не е на два етажа както е ще е още по-евтино. Да не е съвсем за домашен проект, но ако имаш мястото не е и чак толкова зор за фирма която иска да мери, 40-50 к не са кой знае какво.


Пон Сеп 14, 2020 4:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни