Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Термо купчина (thermopile) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Ами тя реакцията е бърза защото промяната в температурата на "батерията" е нищожна. Аз тук виждам друг проблем - всяка термопила има референтен термометър на студената страна - Много голямо значение има той как се държи и мери, щото без него - все едно нищо не мериш. Освен това той трябва да се мери абсолютно и после спрямо него относително се мерят термодвойките. Този референтен термометър обаче обикновено е някво тъпо PTC дето точността му е "там някъде". Не съм разглеждал пдф-ите дето пускахте, просто това са впечатления от опити да си направя мерачка преди бая години. Е верно че тогава не знех и какво точно правя ама се опитах поне по даташит да направя нещо - успеха беше по скоро никакъв и се отказах.

А за мелексис - може би това е правилен път - аз от някъде имам два техни готови модула ама така и не ми е оставало време си поиграя с тях.

В практиката ми един единствен път ми се е налагало да слагам IR термометър на машина - трябваше да меря температура на произволно съдържание в някаква щайга - нямаше друг начин. Като пускахме машината засякохме с една камера FLIR и с контактен термометър - точно си беше ама и самия датчик не беше никак евтин.


Нед Ное 15, 2020 4:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Написах едно мнение и не ми го публикува, странно.
Ще опитам по-накратко: как смяташ да постигнеш бъздействие с този "инертен" принцип на измерване. Отделно електроника за обработка и усилване (още закъснение), отделно си има тънкости за коректно измерване на повърхността (още пари и закъснение). Не ми е ясен и достъпа до измерваната повърхност, също няма да е лесно предполагам да стигнеш да подходящото място на case of the modules. Ще мериш една точка, а позицията и спрямо кристала, или да кажем reference региона вътре в модула, също има значение за крайната ти сметка. Ще ти трябва и reference температура, както по-горе доста колеги казаха. Не звучи лесно, евтино и бързо, но разбира се, аз може и да греша, както много често се оказва.
Всички големи производители на IGBT модули предлагат такива с интегрирано NTC, поставено където трябва и мерещо достатъчно бързо за да предостави тази информация до контролера. Но всеки един конвертор си има safety concept, за да защити на първо място оператора, а после и електрониката. Всичко се смята - термоконстантата на радиаторите към модулите, чете се тока, има прекъсвачи, бушони, варистори ако трябва, използват се различни управляеми снабъри, контролът инициира специални гейтови импулсни поредици в зависимост от ситуацията. Температурата е една част от тази защитна концепция.
Виж, използването на безконтактно измерване е плюс при изисквания за безопасност като изолация, сертификации...
Да благодаря за последно за тази тема, и аз понаучих нещо ново за сензорите!


Нед Ное 15, 2020 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Благодаря за отговорите, насъбра се материал за размисъл. @d_jelev по-сложните модули с по 3 и 4 полу-моста имат вграден сензор но по-простите, с по 1 полу-мост нямат, освен това този сензор е доста бавен и с него трудно се засича рязко покачване на температурата. Електрониката за усилване и компенсация може да не бъде толкова сложна - виж приложената схема, това е схемно решение на един от производителите на такива сензори. @bongo_x2 термосноп звучи доста добре донякъде и заради насоченото действие на сензора- пропуска сноп IR светлина с определен ъгъл. @MYXATA при контактното измерване ти трябва много надежден контакт, освен това е доста бавно измерване заради преноса на енергия. Ако си гледал интегрална схема с термокамера ще видиш как грее чипът вътре в корпуса, т.е. може да измериш температурата дирекно на чипа а не на пластмасовия корпус. Рязко покачване на температурата не означава непременно че всичко се е прецакало, понякога контролера се шашка и включва за малко горния и долния транзистор насрещно (shoot-through), Дори и да се е прецакал чипът все още има полза от защитата - гърменето на транзистора е вторична повреда, първичнта е овъгляването на повърхността на чипа вследствие на прегряване, което води до късо съединение, много щети по платка и други елементи могат да се предотвратят ако не се стигне до гърмене. @ToHu много често причина за повредата може да е производствена - често, когато транзисторът работи в много натоварен режим с честа смяна на голям ток и режими на покой се получва деламинация - чипът започва да се отлепва от охлаждащата плоча и се поврежда от прегряване. @Grubi Мелексис доколкото знам правят комплексно решение - термосноп с ADC и сериен интерфейс, което е доста скъпо, гледам че има и разни Ардуино проекти, които са на основа на техни сензори, в моя случай гледам и цената да е поносима, затова гледам за решение само със сензора и някакъв прост аналогов интерфейс. @miro_atc прав си, тук не е важна температурата а скоростта на изменение.


Прикачени файлове:
Screenshot at 2020-11-15 16-07-38.png
Screenshot at 2020-11-15 16-07-38.png [ 36.87 KiB | Прегледано 1207 пъти ]


Последна промяна Bai Ui на Нед Ное 15, 2020 6:46 pm, променена общо 3 пъти

Нед Ное 15, 2020 6:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
С това не е много по-различно, отново трябва да се загрее, въпросът е каква е масата, съответно колко време е нужно. С термо камера не виждаш точно чипа, виждаш източника с по-висока енергия, но предполагам всякакви термлкамери са безсмислени ако се говори за модул с два мосфета от ценова гледна точка. Според мен диод или малък термо резистор би свършил работа.


Нед Ное 15, 2020 6:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Bai Ui написа:
Ако си гледал интегрална схема с термокамера ще видиш как грее чипът вътре в корпуса, т.е. може да измериш температурата дирекно на чипа а не на пластмасовия корпус.

Това не е съвсем така... Контактният термодатчик вижда целия спектър, включително и инфраред, така че той ще си нагрее. Освен ако и той не е пластмасов и не пропуска инфрареда ;-)

При всички случаи вграден датчик (ако има такъв) има най-голям шанс за бързодействие. Примерно един факт - един фотон от Слънцето достига до нас за около 8 минути. Но енергията, която носи е от синтеза в ядрото на Слънцето и средностатистически на "фотона" му трябват 1000 години за да излезе от ядрото до повърхността и после само 8 минути до Земята.
С други думи вакуумът е най-бързият проводник на топлина. Всички останали среди са по-бавни, особено когато поглъщат опреден спектър и трябва да се нагреят, за да може топлината да премине през тях. При такива среди преносът страшно се забавя като скорост.
При безконтактното мерене, зависи какъв ефект се ползва. Ако е фотоелектричен, тогава директно имаш фотон->електрон и напрежението веднага се променя. Когато имаш термодвойки, те трябва да се нагреят. Повърхността им може сравнително бързо да се нагрее, но за по-точно измерване топлината трябва да се придвижи по обема им. Това отнема някакво време, щото вече не се движи със скоростта на светлината, или поне не праволинейно ;-)


Нед Ное 15, 2020 6:57 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Виждал съм в разни dc-dc чипчета да мерят съпротивлението на прехода на транзистора.

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Нед Ное 15, 2020 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Термо купчина (thermopile)
Хм, по-малки са отколкото очаквах. Това, за меренето на прехода е добра идея


Прикачени файлове:
IMG_4734.JPG
IMG_4734.JPG [ 1.54 MiB | Прегледано 1095 пъти ]
Пет Ное 20, 2020 12:37 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни