Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Целта е да се оптимизира управлението на осветлението на хола и трапезарията от гледна точка на пестене на енергия, без да се губи от комфорта и без да се променя съществуващата ел. инсталация. При дефект в "автоматизацията" - ръчното управление да се запази (за да не стоим на тъмно), макар и с някои ограничения.

Ел инсталацията е направена със серийни ключове (двойни за управление на 2 степени/секции крушки в полилея). В полилея секция1 е с една крушка, а секция 2 е с 2 крушки.


Целта е да се постигнат следните 4 режима на работа:
1. Секция 1 – изключена , Секция 2 = изключена. (Ръчно управление без автоматизация)
2. Секция 1 – включена, Секция 2 – изключена. (Ръчно управление без автоматизация)
3. Секция 1 – изключена, Секция 2 – включена. (Ръчно управление без автоматизация)
4. Секция 1 – включена, Секция 2 – Автоматично включване (PIR сензор) при наличие на хора

Целта е когато няма хора и двете осветителни секции са включени, мощната осветителна секция да се изключи (след определено време) и да остава да работи само маломощната. При засичане на хора – мощната секция (ако е все още включена от ключа) автоматично се включва отново.

За да се постигне всичко това, в полилея се монтира ПИР сензор, който обаче трябва да бъде леко модифициран. Използвам китайски PIR сензор закупен от практикер.

Модификацията се състои в:
1. Релето с НО контакт да бъде заменено със същото, но с НЗ контакт.
2. Връзките на контактите на релето да се прекъснат към сензора и да се изведат самостоятелно.
3. Допълнително се добавя NPN транзистор и 33к резистор (транзисторен инвертор) за управлението на релето, така че при липса на хора релето да е задействано (включено) и то да е отворило нормално затворения си контакт.


Прикачени файлове:
EL-Instalacia-Before.jpg
EL-Instalacia-Before.jpg [ 31.62 KiB | Прегледано 3286 пъти ]
EL-Instalacia-After.jpg
EL-Instalacia-After.jpg [ 68.12 KiB | Прегледано 3286 пъти ]
PIR_Sensor.jpg
PIR_Sensor.jpg [ 52.78 KiB | Прегледано 3286 пъти ]
Modified_PIR.jpg
Modified_PIR.jpg [ 70.92 KiB | Прегледано 3286 пъти ]
Нед Ное 14, 2021 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Eмо, това направил ли си го, или мислиш да го правиш?
Дефект виждам в датчика - при неподвижен и /или отдалечен от него човек, датчикът ще реши, че няма никой и осветлението ще изгасне.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Нед Ное 14, 2021 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Мисля да го правя.
Забележката ти е правилна и мисля че проблема се решава с увеличаване на времето на PIR-а. Предполагам, че ако е 2-5 минути проблем няма да има, защото човек трудно може да стои статично толкова време ...
(Времето се рестартира при всяко задействане на PIR-a.)

Вкъщи децата нямат никакви навици да гасят лампите и от където минат всичко свети ... Всички лампи са LED, но все пак ме дразни да светят без нужда.

Имам идея да направя аварийното захранване на осветлението (което обсъждахме във форума преди време), та в тази връзка оптимизирането на консумацията е от значение.


Нед Ное 14, 2021 5:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Емо, слагай един home assistant и не си губи времето. Специално с PIR-а нещата са доста капризни. Много зависи къде ще го сложиш, какво ще вижда и най-вече какъв е самият PIR. Което не значи, няма да стане и само с PIR, но по-скоро ще ти се наложи да натъманяваш според мен. И тогава много по-лесно е със асистента. Може да следиш осветеност, може да следиш кой си е вкъщи, ако щеш и фазата на Луната, няма проблем.


Пон Ное 15, 2021 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Миро, един ден ще има и автоматизация като тази, която предлагаш, но за момента се стремя към "малка" автоматизация със задължителна опция за ръчно управление при авария (макар и с някои ограничения на функциалността при ръчен контрол).

Така и така сме на темата - предлагам още една схема за автоматизация на тъмни помещения като мазе например, на които вратите се държат затворени. Необходимо е на касата на вратата да се закрепи нормално затворен бутон, който при затваряне на вратата да се отваря. а при отваряне на вратата да се затваря.
Нестандартното в случая е, че фазата и изхода на ПИР-а се свързвт "наобратно".

Недостатъците на схемата са:
1. При включено осветление и затворена врата ако ПИР-а периодично не се задейства преди да му е изтекло зададеното време - осветлението угасва и за да се включи отново вратата трябва да се отвори.
2. Същия ефект се получава и при моментно отпадане на захранването (премигване).
3. При отворена врата - осветлението е непрекъснато включено

Предимството на схемата е , че когато вратата се затвори и времето на ПИР-а изтече - осветлението се изключва и я няма собствената консумация от ПИР-а.
Това би спестило енергия в режим на готовност (99.999% от времето) и би намалило рисковете от пожар предизвикан от самозапалване на квалитетната китайска електроника с кондензаторно безтрансформаторно захранване.


Прикачени файлове:
Zero SB Current Light automation.jpg
Zero SB Current Light automation.jpg [ 44.32 KiB | Прегледано 3177 пъти ]
Пон Ное 15, 2021 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Мии направи си сметката кога тези нововъведения ще си избият парите от гледна точка на икономията. Отделно колко ще са надеждни и удобни. Сметката за екологията е друга бира.
Най-доброто средство за подобряване навиците на домочадието е сап за лопата - вЕрвай ми! :)

Аз съм наръгал тук-там по 1,5Вт LED ламбички с или без "лунички", хем са готови за евентуалното аварийно осветление на 12В. Няма смисъл да ги гася на 220В. Тази в тоалетната май кара вече пета година.


Пон Ное 15, 2021 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Като подсказване и малко за "пускане на мухата"... :)
Подобни трансформации на силата на осветление са най-комфортни когато стават плавно. Технически това не е голямо предизивикателство. Има драйвери за светодиодно осветление които се управляват фазово, 0 - 10V или чрез някой от популярните комуникационни протоколи като Dali.
Има и светодиодни крушки които се димират с фазов регулатор - като ЛНЖ.
Остава да се навържат малко жици. :D


Пон Ное 15, 2021 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Е, чак за димиране не съм мислил, но съм мислил за заменяне на релетата с тиристори управлявани от MOC със синхронизация. Тока на лед-а на MOC-a може да е 5mA и е в пъти по-малък от този на релето.


Отделно предполагам, че синхронното включване на тиристора с преминаването през нулата би удължило живота на ЛЕД крушките, които вътре имат грец и електролитен кондензатор след него.(е, има и PTC евентуално )

Дали обаче това наистина е така? Какво мислите?


Пон Ное 15, 2021 10:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Където има стъпала(и може да се претрепе човек) , остави нещо дребно да свети постоянно. Бях направил със сензор да пали край стълбище , ама веднъж не ме 'видя' ...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Вто Ное 16, 2021 9:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
За стъпала и прагове имам друга идея, но още не съм я тествал. Все стои в списъка "трябва да...". :D
Та, нещо като светодиоден "неон". Може би с намалена яркост. Колкото да привлича вниманието.


Вто Ное 16, 2021 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Даже ако е една лед лампа може директно с MOC-а да я управляваш - не ти трябва допълнителен триак. Виж колко му е тока на MOC и ще се убедиш сам :) Имам едни мои устройства, дето им бях объркал нещо в първата версия - уж има предпазител, обаче като изгори така се получаваше че консуматора продължава да се захранва през MOC-а и и през едно от R-четата по схемата там. На MOC-a нищо не му ставаше а R-а си изгаряше че му са малки ватовете. Товара обикновенно му е по 60-100 вата в тия джаджи.

Иначе аз сега правя един див ремонт на един апартамент дето го купихме с жената преди половин година и сериозно се замислям да сложа в коридора дежурно осветление - ще вградя в стените канал за лед лента по 20-30 сантиметра на по 1 - 1.5 метра един от друг и с някакъв RGBW контролер с регулиране на яркост и т.н., сложен някъде из коридора, да си го светна с някъв цвят слабичко и да седи светнат нон стоп.

Моите щерки и те въобще не гасят лампите и всичко свети нон стоп - особено баня/тоалетна ама за там още нямам идеи какво да направя. А пък в новото жилище най-слабото осветление в момента е в стаята на малката щерка - 3х11 вата лед + 6 метра RGB по 14.4 вата на метър. В стаята голямата е най-брутално - 80 вата лед плафон + 11 метра RGB лента на тавана - като се светне всичко на MAX сатава по светло отколкото като пече слънце от вън (стаята е южна).


Вто Ное 16, 2021 12:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Аз гласувам с две ръце за LED осветление по ръба на тавана. Не го направих навремето щото беше безобразно скъпо, не LED-овете, а аксесоарите. Обаче ако сложиш нескъпа лента и ограничиш тока до 10мА през LED (примерно, максът е 15мА за евтините, нищо че ги дават за над 20мА) няма нужда от скъпотии, стига ти алуминиево "ъгълче" като за ламинат/мивка, вътре може и други кабеляци да прокараш.
Това не отменя традиционните източници на светлина.


Вто Ное 16, 2021 1:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Cekins написа:
Моите щерки и те въобще не гасят лампите и всичко свети нон стоп


Е ти нищо не ново не казваш... Това с икономията е само за тия като нас дето плащат сметките. Само да ви предупредя (от опит) - ако искате да подобрите икономията без да ви бият, задължително трябва да се вкара и екстра като димиране или цвят. Иначе ако тръгнете да гасите лампите ще настане световен проблем ;-)
Сега зависи от жените, но като че ли повечето по-важен е цветът отколкото димирането. Като се гледа филм трябва не само да се намали, но и да стане по-топъл цвят щото иначе ги заболяват главите, очите, влиза им пясък под люспите и т.н.

В тоя ред на мисли една ламба е 20лв. Кеф ти цвят, кеф ти димиране, кеф ти изключване. Ако искаш я управляваш с домашен асистент, ако искаш без. Верно 20лв не са като 2лв. ама си решавате всички проблеми накуп. Пак ще ви мърморят, особено ако трябва да смените 5-10 ламби, но мрънкането ще мине като видят колко е "уютно"... Казвам ламби, макар че аз лично сложех плафони. Големите наистина са по 70-80W и светят яко и пак са скъпи, но като дадеш на жената да избира, автоматично отпадат всякакви варианти без екстри. И така си спестявате дилемата дали да има димиране или не.


Вто Ное 16, 2021 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
miro_atc написа:
...В тоя ред на мисли една ламба е 20лв. Кеф ти цвят, кеф ти димиране, кеф ти изключване. Ако искаш я управляваш с домашен асистент, ако искаш без. Верно 20лв не са като 2лв. ама си решавате всички проблеми накуп...

Лампите за 20лв. решават и други проблеми на които малко хора обръщат внимание. Повечето евтини китайци мигат. Вижда се с по-простосмъртна камера.
Хубавите лампи (тия от 20лв.) нямат такъв проблем. Хубавите крушки които се димират с фазов регулатор също не мигат.


Вто Ное 16, 2021 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Оооо - тя жената още в магазина като я видя и имах зелена светлина - то тия се водят плафон ама са си по скоро осветително тяло. Като плафон е само закрепването. Сняколко ринга дето могат да светят топло и студено - напоследък бая ги гледам да ги рекламират по телевизията. За мене другото хубаво е че не виси нищо от тавана - аз като се събличам/обличам все пярвам по една ръка на полилеите и ми е отвратително като почнат да се люлеят. Сега в хола дето не съм го почнал още има един висящ с висулки - ами колкото пъти мина под него все падат и са едни гадни бодящи пластмаси - отврат. Ледовете за стаите на щерките ми хвърлиха едни 500 лв - 4 ролки лента, две захранвания, две RF управления - едното е и смарт някво, канали и 3 дена докато изкопая каналите в тавана, натъкмя каналчетата всичко да пасва и да стане красиво, и накрая слагането на лентите - голям филм. На снимката са светнати в бяло. Каналите опасват цялата стая - един правоъгълник 3.00х2.60м. В стаята на малката са два ъгълови канала вертикално в два от ъглите на стята - там не беше планирано отначало и това беше единствения възможен начин да се сложат и да скрия кабелите, а при нея управленията са в килера, щото нямаше къде да ги сложа в стаята и.


Прикачени файлове:
20211015_212208.jpg
20211015_212208.jpg [ 4.46 MiB | Прегледано 3008 пъти ]
Вто Ное 16, 2021 3:16 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 63 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни