Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Супер, ама що не ги налепи по ъгъла между тавана и стената, а си игра да копаш канали? Парите отделно, но кеф цена няма.


Вто Ное 16, 2021 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
itso.t написа:
За стъпала и прагове имам друга идея, но още не съм я тествал. Все стои в списъка "трябва да...". :D
Та, нещо като светодиоден "неон". Може би с намалена яркост. Колкото да привлича вниманието.

Нещо такова, малко играчка е но ако не го мързи човек не е кой знае каква работа


Прикачени файлове:
2020-08-25-0332-1.jpg
2020-08-25-0332-1.jpg [ 642.33 KiB | Прегледано 1917 пъти ]
Вто Ное 16, 2021 4:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Представях си го малко по-дискретно, и конкретно когато е на праг, да е в долния ъгъл, но да, нещо такова.


Вто Ное 16, 2021 6:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Е то на това целта му е да не е дискретно, но тя идеята е същата, това в случая са стъпала и светещият кант реално го играе и чело за плочката, единствения проблем беше че тия дето ги лепиха плочките нито спазиха дълбочината на челото, нито височината на плочката под него но след достатъчно псуване стана добре. Има стандартни профили които могат да се вграждат, но тук идеята беше да е в челото, да е джиджано така, че го правих по сложния начин. Това е плексиглас 12 или 15 мм вече не помня и зад него вече е гъвкавият неон.


Сря Ное 17, 2021 12:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Бонго - тавана ми е изолация стиропор 5см измазан порядъчно - две ръце мазилка и две ръце шпакловка. Рязането на канала като цяло си беше мъка, ама не ме питай как съм го разчертал за да стане геометрично правилен правоъгълник - има само 1мм разлика в диагоналите. Ако трябваше да копая в мазилка/бетон щеше да ми се разкаже играта и то каналчето е 15мм широко само. Ел. инсталацията са я правили в канали поне и захранването 220V го пуснах в канала - двоен ключ и 4х1кв към мястото дето оригинално си излизаше за лампата, от там единия си захранвам плафона а другия лед-овете. Тяхното захранване е в кухината на плафона заедно с драйвера. От там има пуснат кабел пак 4х1 до средата на единия дълъг канал, запоен за лентата и вече в ъглите се прехвърля с кабелчета към следващитя парчета. Така съм го направил че 11-те метра лента се захранват по средата. Иначе ъгловите канналчета за външен монтаж се слагат по-лесно ама не са и толкова дискретни. Пак става ама това си е толкова дискретно, че като са угасени изглеждат като декорация на тавана.


Сря Ное 17, 2021 8:26 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
То добре си го направил, но това свети ли достатъчно, лента монтирана в канал има ограничен ъгъл, не е ли тъмничко в средата на помещението ? А за канала, канал се реже лесно в бетон с машина за канали, но определено в стиропор е много по-лесно.


Сря Ное 17, 2021 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Лентите са енергийно неефективни като основно осветление. Топлим резистори...
Всъщност всяка светодиодна джаджа работеща в CV режим с токоограничаващи резистори е такава.


Сря Ное 17, 2021 10:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
има ленти които са CC, или почти, но това са основно управляеми RGB. Но тя целта на лентите не е толкова да светят колкото да се виждат, те са декоративно осветление, аз не бих ги използвал за основно.


Сря Ное 17, 2021 1:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ъхъ! Целта на лентите е да ти осигуряват няк'во комфортно осветление, от слабо до средно. За най-слабото и най-силното осветление си струва да имаш допълнителни тела.
Сегашните дизайнери , освен че са недоучили, не са чели и достатъчно фантастика: номерът е да ти свети целия таван равномерно и точно колкото поискаш. Най-вероятно меринджеите сбръчкват всичко, но това е друга бира.
Иначе: изобщо не съм привърженик на RGB, по-добре е по-евтина лента с естествена светлина. :)


Сря Ное 17, 2021 2:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Гледам по магазините, че предлагат плафони със датчик, който не е PIR.

Някой разглобявал ли е такова чудо ?

(Предполагам че е някакъв вид микровълнов сензор)

Каква му е консумацията и с колко волта се захранва самия сензор вътрешно?


Сря Ное 17, 2021 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Хммм ще е странно да не е PIR, ултразвука като технология е по-скъп а и си има кусури, а микровълновия пък съвсем, въпреки че з апафон знам ли, ако е калпав може и да става, читавите хващат през врати и тънки стени.


Чет Ное 18, 2021 1:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Никой нищо не каза, та се наложи да се поровя малко.

Оказва се, че е точно микровълнов сензор.

В чичо Али го предлагат за под 4.5лв с доставката.

За тези, на които им е интересно - прикачам схема и някакво описание за настройка което изрових за модулчетата, които вграждат в тези сензори.
В описанието се виждат обхвата на захранващото напрежение и консумацията.



Относно автоматизацията, мисля, че в стая (например детска) със сериен ключ (т.е.двоен за управление на лампа с 2 степени), ако се сложат 2 крушки - едната маломощна за дежурно оаветление (секция 1) и една мощна за основно (секция 2) и секция 2 се управлява през PIR сензор - би била полезна следната функционалност:

1. Секция 1 – изключена , Секция 2 = изключена. (Ръчно управление без автоматизация) - загасено осветление
2. Секция 1 – включена, Секция 2 – изключена. (Ръчно управление без автоматизация) - само дежурно осветление
3. Секция 1 – изключена, Секция 2 – включена. Автоматично управление на осноната секция през PIR сензор при задействане от човек
4. Секция 1 – включена, Секция 2 – дежурно осветление + форснато постоянно включено основно осветление. В случая на PIR-a трябва да бъде добавен допълнителен вход който да следи дали секция 1 е включена. Ако секция 1 е включена, това да форсне включването на релето на PIR-a, независимо дали той е задействан или не.


Прикачени файлове:
MWsensor_34685MPSche.pdf [154.83 KiB]
62 пъти
MWsensor_34685MPData.pdf [136.09 KiB]
62 пъти
Пет Ное 19, 2021 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Точно с микровълнов са - аз бях купил една камара плафони с такъв датчик на промоция (на цената на плафон без), извадихме всички сензори (щото ни трябваха нормални плафони) и колегите ги разграбиха като топъл хляб - много са доволни. Тия дето взех обаче бяха GE. Датчиците може и да са произведени в Китай, но са си доста прилично направени. Май имам един останал от 15-20 плафона - всичко замина по разни къщи да си светват разни външни лампи.

@ToHu - по въпроса за осветеността - има един 80 вата лед плафон по средата на стаята с топла и студена - лентите може и да идват към 180 вата ама както каза Ицо въобще не светят като за 180 вата - като се светнат на бяло на макс са доста далеч като осветеност от 80 ватовия плафон светнат на макс... че даже и на 50% пак свети по-силно от лентите. Ама какво да се прави - съдба - щерката искаше шаренийка. Даже мислех 30 лед-а на метър да слагам ама нямаше и се наложи с 60 да сложа. И сега нещо (не знам кое) не издържа и от време на време се самогасят. Забелязах че на зеленото го прави. Предполагам че управлението не устисква - то като го гледам кво е дребосъчесто. Една степен да е намалена яркостта и спира да се гаси. Вчера се покачих на високо и пипнах канала - въобще не беше топъл а бяха работили над половин час. Явно си е достатъчен за да ги охлажда нормално. Иначе така съм ги направил че мога да сменя всичко - и лентите и захранването и управлението - няма нищо вградено/зазидано. Само може би трябваше да пусна 5-ца кабел за да мога да сложа RGBW някой ден, ама това чак сега го отчитам като грешка - пък като го правех - бързах.


Вто Ное 23, 2021 3:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Захранването сигурно кляка, едни барове засветваха и те бяха така на цветомузика до де не смениха захранванията.
Ленти както и да сложиш все е куцо като за осветление, те са повече декоративно, за красота не за светлина, може би работят добре по краищата на помещението. Хич не ми се мисли, в момента жената е дала задача да ремонтират апартамента у софето и трябва и осветлението да се бутне ама и аз не знам какво да им кажа да правят, ние сме на лунички и то малко, тавана е на нива и има ниски части ..... хич не ми се мисли, а отделно едни други 5 сега тъкмо са пред завършване и въобще не знам там какво ще се прави. Някак не съм в настроение да мисля осветления :)


Вто Ное 23, 2021 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Има модерни датчици за присъствие - примерно на steinel presense май се вика серията. Те са радарни, ама работят чрез усещане на движението на тялото при дишане :rolleyes:
Друга модерна опция е нещо скромно с AI и камера - да открива наличието на чиляци в собата. ESP32 може и да стига (не се гони реакция в милисекундите), но има и по-мощни платки-модули за по към 50 гущера. Едж компютинг...


Пон Дек 27, 2021 9:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни