Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Сега ги разгледах като каза радарни, може би си имал в предвид ултразвуковата им серия, аз помислих микровълнови и ми стана интересно да не би да са се появили евтини твърдотелни радари. И PIR и ултразвук имат недостатъци, пира не знам може ли да хване дишане, не съм виждал подобен а работим с доста висок клас продукти. Ултразвуковия на теория може, но не знам при такава висока чувствителност доколко е ефективен. Монтирали сме на изложбени витрини, и ако се сетне на по-висока чуствителност сработва и от мърдането на стъклото когато някой отвори затвори вратата, т.е. промяната на налягането в помещението. С AI е възможно може би да се докара някаква по читава дискриминация, но аз такъв не съм виждал, но пък и от 4 години вече не следя какво излиза.
Камера с AI е може би най-удачния вариант.


Пон Дек 27, 2021 11:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Недостатъците на схемата са:
1. При включено осветление и затворена врата ако ПИР-а периодично не се задейства преди да му е изтекло зададеното време - осветлението угасва и за да се включи отново вратата трябва да се отвори.
2. Същия ефект се получава и при моментно отпадане на захранването (премигване).
3. При отворена врата - осветлението е непрекъснато включено


Това може да се избегне с 2 пир датчика (както при тоалетните) master и slave тука има информация https://www.google.bg/search?q=pir+master+and+slave&sxsrf=AOaemvJN5AydohoqReKcl55EajoH-awHBQ:1640703483497&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_wsLi4Ib1AhVjQfEDHf-1ANYQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=758&dpr=1.25


Вто Дек 28, 2021 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Не бих твърдял, че съм спец, но от всички PIR-ове които съм пробвал най-комфортни са ми няк'ви ламБички на батерии със сферична форма, купени са от кауфланд в случая. Естествено, че имат бъг: като заслабнат батериите LED-овете не се изключват и всичко отива по дяволите.
Отдавна искам да префасонирам тези "сферички" на нещо по-ползваемо, но още не ми е дошло желанието.


Вто Дек 28, 2021 6:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
При мен всичко е смарт и алекса, обичам да се забавлявам.


Вто Дек 28, 2021 6:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
ToHu написа:
Сега ги разгледах като каза радарни, може би си имал в предвид ултразвуковата им серия, аз помислих микровълнови и ми стана интересно да не би да са се появили евтини твърдотелни радари.

Тия някъде се хвалеха, че на steinel някаква серия май били с техни - то може да е анонс на нещо ново де: https://novelda.com/technology/datasheets/
Тексасците от доста години има mmWave чипове/модули и там също демонстрират измерване на ритъма на дишането - но цената не е за ключ за ламБа.
Предвид че много хора дори вкъщи щъкат с телефоните в ръка (особено тийнеджърите), а често имат и смарт часовници, може да се ползва BT и да се хваща кой кога къде е - ако е апп на телефона може да се анализира колко beacon-и се виждат и на какви нива и да се вземат решения коя ламБа да свети. Не знам дали разните angle-of-arrival на БТ са използваеми вече и дали по-скоро не е въпрос на хардуер на beacon-ите?

Панасоник имат термални сензори в масив, мисля и AMS или мелексис - нещо като 8х8 камера и така познава в коя зона (пиксел) е льольото и дали да прави нещо - има климатици дето ги ползват и насочват струята според присъствието/отсъствието и движението в стаята. Цената беше по-приемлива от mmWave на TI - не помня колко точно, върти ми се цифрата 60 в главата, ама не помня валутата - има ги по дистрибуторите (дигикей/маузер).


Чет Дек 30, 2021 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Аз се чудя какво да измисля за банята и тоалетната - никой освен мен не се сеща да гаси а и ключа е на много тъпо място и въобще не го и търсят - минават и остават светнато. Ама с камера малко не върви точно в тези помещения.


Нед Яну 02, 2022 1:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Постоянно светещо нещо дребно(колкото да не се претрепеш) и Pir на 5-15 мин. да гаси основното светило...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Яну 02, 2022 1:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
За баня или тоалетна пир е ок, там никой не стои съвсем неподвижно. Има много удобни пир ключове на легранд, монтират се на мястото на нормален ключ. Сега ако си с душ кабина е малко по сложно, като и затворят вратите пита няма какво да хваща, но ще го настроиш на повечко време, аз бих сложил 30 Мин.


Нед Яну 02, 2022 5:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
@mitko_el +1
Моето шкафче с огледало има "луничка" в която съм сложил 1.5W LED на 12V и я гася само ако ни няма с дни. Нощно време е достатъчна да ползваш тоалетната, другите лампи не се светват.
На вентилатора също съм сложил слаба LED "направи си сам" защото тогава не се продаваха подходящи, скоро ще я сменя с някоя "луничка" - таванът ми е окачен.
Основното осветление се пуща само при къпане или чистене на банята, ключът му е по-неудобен.

Един LED плафон (или тръба) с PIR е добра идея в случая, но аз нямам нужда дори от това.


Нед Яну 02, 2022 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Класическата идея е с ключе на вратата... ама не винаги е удобно за опроводяване така :)


Вто Яну 04, 2022 8:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ключето на вратата е най-простия вариант, но изисква задължително затваряне на вратата след влизане, а после и след излизане, което не винаги се спазва (например за банята когато се използва само мивката).

Трябва да е с PIR или MW сензор с подходящ0 място за монтаж и време след задействане.


Вто Яну 04, 2022 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ключът (датчика) може да е по-близо до пантите и за да сработи да трябва вратата да е отворена над 10 - 15% от хода си.


Вто Яну 04, 2022 9:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Страница 2 https://www.mueller-pe.ch/download/lap/EI-Schaltplan_QV18.pdf


Вто Яну 04, 2022 12:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ицо, това което казваш помага ако вратата (затворена или притворена) се отваря, влиза се, притваря се (до задействане на ключа), а след излизане се затваря (или притваря) пак до задействане на ключа.
Вкъщи децата отварят вратата, влизат,мият се на мивката, излизат и затварят вратата. Т.е. няма и намек за притваряне... При този сценарий ключето не върши работа.

Не схващам идеята с мастер-слеив PIR-ключовете във варианта за баня.
С какво това е по-различно и по-добро от паралелно свързани 2 и повече пирове?

До колкото схванах слейв пир-а единствено генерира "задействане" на мастера, все едно мастера е детектнал със собствения си сензор човека. В резултат времето на светене на лампата е t=Tmaster+Tslave ако са задействани последователно мастера и слейва, или t=Tmaster ако е задействан само мастера. Лампата не се пали при задействане на слейва само.

Каква идеята на мастер/слейв-а и в какви случаи/сценарии се използва ?


Вто Яну 04, 2022 6:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Когато се влезе в помещението те хваща единият датчик и пали лампата после отиваш към другото помещение (един вид) и лампата продължава да свети докато не излезеш от първото помещение. Тази система функционира идеално, мастера може да се използва и за слейв но не и обратно. Това е много удобно като влезеш в тоалетната да не угасне лампата.


Вто Яну 04, 2022 7:09 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни