Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ако съм в тоалетната, имам запек и ламБата угасне: просто ще махна с ръка на PIR-а. А ако има няк'во LED-че и от това няма нужда: голямото ще светне като стана да си обувам гащите.

Все пак казах от опит: с 1.5Вт непрекъснато включен LED домочадието го домързява да си включва ламБите, особено нощно време. Един PIR колко ли по-малко харчи? А LED-ламбичката вече има над 5 години, не помня.


Вто Яну 04, 2022 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Bongo, опитвам се да избегна консумацията от непрекъснато включената маломощна лампа. (ПИР-а няма кой-знае колко по-малка консумация от нея, но не това е въпроса)
Между другото как най-просто може да се направи изключвател, който да гаси автоматично и маломощната крушка през деня, когато е светло в помещението?

timt, относно мастер-слеив-а, гледам документацията на този сензор и не виждам с какво мастер-слейв-а е по-добър и какво ми дава в повече спрямо паралелно навързани пирове в сценария с банята или с коридор и баня?
Не разбирам идеята ти.

(Цитат от документацията на мастер/слейв ПИР-а)
2. Function.
Master unit:
The integrated light sensor measures the light level
in the area continuously and compares it with the
preset value specified via the LUX setting button.
The light is switched on if the light level falls below
the preset value and the movement sensor detects
activity in the coverage area. The integrated off
delay of 1-30 minutes ensures that the light stays
on until the sensor no longer detects activity or the
selected light level is reached.
Slave unit:
The movement sensor of the slave unit detects
activity in the coverage area. The integrated off
delay of 1-30 minutes ensures that the relay remains
closed until the sensor no longer detects activity.
Calculating the total off delay when using slave
units:
The off delay in the master unit is set to 15 min.
The off delay in the slave unit is set to 10 min.
Total off delay:
Master 15 min. + slave 10 min. = 25 minutes.
The shortest possible off delay is
2 minutes (master 1 min. + slave 1 min.).
If only the master unit is used, the shortest possible
off delay is 1 minute.


Вто Яну 04, 2022 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
@emilvtc , не ти разбирам зора да го направиш по-сложно без да е оправдано икономически, може би да сваляш мацки? Мии вЕрвай ми, те отдавна не се вчипетляват от такива работи :)

До скоро на село имах 10Вт LED прожектор управляван от фотореле, това лято нещо отказа. Не съм си играл защото общината оправи уличното осветление и нЕма нужда. Когато ме е нямало сметката беше лев-два на месец, но от тази есен токът и водата ми скочиха в пъти, направо се чудя за чий, особено за водата: имам кладенец с помпа и от чешмата най-много да се изкъпя, ако не броим миенето на някоя чиния. Плащам ток и вода почти колкото в градския апартамент, а там всичко е на ток и чешмяна вода и за повече хора!

PS Предновогодишно минали и разлепили по входовете любезни покани да минем на газификация. Мии преди няколко години "газифицираните" казваха, че плащат хилядарки на месец, от тогава цената май се утрои. В момента газта е скочила с още 30% - в кой свят живеем?!


Вто Яну 04, 2022 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
timt, относно мастер-слеив-а, гледам документацията на този сензор и не виждам с какво мастер-слейв-а е по-добър и какво ми дава в повече спрямо паралелно навързани пирове в сценария с банята или с коридор и баня?
Не разбирам идеята ти.

Тя идеята не е моя, така работят кенефите на даречем по новите сгради..... (примерно) Дадох го като идея за решаване на проблем който очавидно го има а който иска да ги върже успоредно да си го прави. Обяснено е много точно как сработва и какво е предимството. Че е скъпо е ясно но е вариант.


Вто Яну 04, 2022 11:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Като сте тръгнали да правите умни кенефи....
Има сензори за човешко присъствие.. турнете си по един такъв и сте готови... е верно самият сенсор харчи доста, зашото има дсп, камера(инфрачервена или обик оврнна) и т.н....
Инапе идеят с два лиро датчика си е добра. Горе дому като на стсрите мишки с топчето и двете двойки свето-фото диоди. След тях едно изключващо или, и имате сензор за посока. Оттам логиката може да стансе с един два елемента памет(rs trigger) демек като си минал в една посока , докато не минеш наобратно ламбата свети.... пробмлема е когато да кажем двама души минат едновременоо а излязат един по един...
Абе задачка за курсов проект....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Яну 05, 2022 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Е, това с броенето ми прилича на една стара тема която обсъждахме - как да броим пътниците в автобус ... Та в крайна сметка решението беше -"броиш краката и делиш на 4" ...

Търсим МАЛКА автоматизация, за да имаме после МАЛКИ проблеми с нея .. :-)

Бонго, ще ми се като няма нужда - да не свети дори и маломощната крушка. Не толкова заради икономията на ток, колкото заради момента, когато тока спре и трябва при наличие на консумация от маломощните лампи да задействам инвертора 12-220V, Т.е да разреждам акумулатора без нужда ...

При мен имам UTP кабел прекаран до ПИР датчиците и лампите с вградени ПИР-датчици, така че пировете ще мога да ги храня директно с 12V . В случая собствената им консумация от 12V ще няколко милиампера и като мощност от всичките сензори ще е доста под 0.5W.


Сря Яну 05, 2022 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
emilvtc написа:
Е, това с броенето ми прилича на една стара тема която обсъждахме - как да броим пътниците в автобус ... Та в крайна сметка решението беше -"броиш краката и делиш на 4" ...


Да бе... Само трябва да ги напоиш добре (да тръгнат на четири крака) за да излезе сметката :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Яну 05, 2022 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Трябваше ми модулче със солид стейт ключ за управление на лампи, който да бъде дублиран с обикновен ключ за ръчно управление, да връща статус дали лампата е включена и свети (без значение дали от ключа или симистора) и дали е изключена (изгоряла или няма захранване) и не свети.

Разбира се схемата трябваше да е галванично изолирана, максимално проста, надеждна и евтина, да работи с лампи от 3W до 200W както и с LED лампи 3W до 60W и да не грее много.

Използваните диоди са нисковолтови шотки за 2А.
Превключването става при преход на променливото напрежение около нулата.

Модулчето ще се монтира в стенната розетка зад ключа за лампата.

Виждате ли някакви потенциални проблеми и недомислици в схемата?


Прикачени файлове:
LightControl.png
LightControl.png [ 57.36 KiB | Прегледано 1236 пъти ]
Пет Яну 27, 2023 11:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Не ми харесват:
1. Несиметричния пад на напрежение в схемата за единия и другия полупериод
2. Комутацията с триак - отпушване и запушване на всеки полупериод, и то не съвсем при преход на мрежовото напрежение през нула. Тоест, предполага някакви смущения.
3. 200W ЛНЖ, особено някоя халогенна в студено състояние е почти тел (късо). Да не им прилошее на тия двуамперови диодчета?

Хубаво е да се помисли как би се държала схемата при индуктивен товар (добрия случай и при товар захранващ блок с голям пиков ток при подаване на напрежение (лошия случай).


Нед Яну 29, 2023 11:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Благодаря за коментара.
по т.1. за да намаля греенето на платката в едната посока има един, а в другата посока в която свети оптрона - 2 последователни диода. Трябват 2, защото не намерих евтин оптрон с напрежение на диода под 1.2V. (нямам изискване оптрона да индицира протичащ ток през схемата и през двете полувълни). Целта ми беше да могат да се индицира притичането и на малки токове с оптрона - за това и не използвам шунтов резистор а диоди. Наистина дропа ще е несиметричен пез двата полупериода, но си мисля, че дори да се захранва консуматор с грец и филтърен кондензатор на входа си това не би следвало да е някакъв сериозен проблем.
По т.2 - не виждам какво може да се направи ако искаме евтино решение. Идеи?
По т.3 - диодите ако трябва ще са за по-голям ток. По принцип лампите са ЛЕД или луминисцентни с електронни баласти (с тенденция постепенно да се подменят с LED).

Като споменаваш индуктоивен товар - всъщност ме подсещаш,че в инсталацията за осветлението може да има за управляване и вентилатори за вентилацията на мокрите помещения. За да се управляват и те ще трябва някакъв R-C снубер, но нямам идея как да се сметне.


Нед Яну 29, 2023 2:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
emilvtc написа:
...по т.1. за да намаля греенето на платката в едната посока има един, а в другата посока в която свети оптрона - 2 последователни диода. Трябват 2, защото не намерих евтин оптрон с напрежение на диода под 1.2V. (нямам изискване оптрона да индицира протичащ ток през схемата и през двете полувълни). Целта ми беше да могат да се индицира притичането и на малки токове с оптрона - за това и не използвам шунтов резистор а диоди. Наистина дропа ще е несиметричен пез двата полупериода, но си мисля, че дори да се захранва консуматор с грец и филтърен кондензатор на входа си това не би следвало да е някакъв сериозен проблем...

Има два възможни проблема.
Единият е ако се захранва класическо осветление с лунички с конвенционален трансформатор. Заради постояннотоковия офсет е възможно да се разбръмчи.
Явлението е познато, досадно е и е неприятно. Дали даден трансформатор ще се разбръмчи не е много ясно.
Но да кажем, че това е отмиращо като начин за осветление и не е особено актуално.

По-сериозният и потенциален проблем. Мощен консуматор консумиращ енергия само в единият полупериод успява да докара офсет от няколко волта на домашната мрежа. Резултатът е какъвто го описах по-нагоре - бръмчащи трансформатори, особено тороидалните.
Та ако по закона за гадостта всички подобни ключове вкарват офсет в един и същ полупериод, може да се получи офсет на захранващата мрежа.
Разбира се това са голи разсъждения и разглеждам най-лошия случай. Може проблемът да е незначителен.
Въпреки това ми се струва, че би било технически по-издържано ако има по два диода в посока.

За комутацията... Обикновено реле? Или поляризирано, за да не се налага да се захранван непрекъснато.
Да, комутацията няма да е при преход през нулата, но и ключа на стената работи така.
Недостатък е обемът му. Може и да не се събере зад стандартен ключ.

Гледайки схемата се сещам за може би друга алтернатива за следене на тока във веригата. Ако в нея протича ток, през R1 и R2 също ще протича такъв. Ако веригата е прекъсната, няма. Това което ще може да се измери би трябвало да е кратък импулс докато се отпуши триака.
Тогава ключа ще трябва да се свърже успоредно на OC1.
А може идеята да не работи...


Нед Яну 29, 2023 7:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
За момента схемата мисля да я използвам само за управление на осветлението (и малки вентилатори в мокрите помещения евентуално). В моя случай не би трябвало да се получи DC офсет в домашната инсталация, защото всички лампи в къщи са под 200W сумарно.
От друга страна в лампите има изправител, който в евтинджос крушките (китайския скрап) може и да е еднопътен. Това евентуално може да е проблем при детектването на консумация с този оптрон. Ако има проблем - трябва диодите да са по 2 във всяка посока, а оптрона да е с 2 насрещно свързани ЛЕД диода в него.

Отказах се да използвам релета и скъпите поларизовани релета. За сега го мисля със симистор, въпреки че може да има проблем при 1.3W крушки. Симистора трябва да е с много малък ток на задържане.

Относно идеята ти оптрона да е паралелно на резистора в управлението на симистора, а ключа да шунтира изхода на MOC-a - предполагам, че ще е работеща и няма да има нужда от диодите.
Така обаче ключа няма да управлява лампите, ако симистора е изпушил. Т.е. няма да е "аварийна" алтернатива на управлението със симистора.
В случая идеята ми е лампата да се управлява от симистора или от ключа, като сензващата част да дава инфо за консумация в изхода и в двата случая.


Нед Яну 29, 2023 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ся се загледах в схемата и се зачудих, ако случайно забравиш ръчния ключ включен как ще угасиш лампата автоматично. И друго къде мислиш да ги наслагаш тия схеми и как ще ги управляваш, имаш ли прекарани допълнителни кабели или ще са по WiFi.


Нед Яну 29, 2023 10:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Ако ключа е включен - няма да мога да загася лампата със симистора, но сензора с диодите и оптрона ще индицира, че има включена лампа.
Идеята на ключа е един ден като се скапе хубавата "автоматизация", да не стоим на тъмно а да можем да си светнем лампите ръчно.

На всякъде имам прекарани UTP кабели и не мисля за радио. Радиата ги мисля служебно във фирмата където работя, и понеже там професионално разработваме радио устройства и съм наясно с плюсовете и минусите им - залагам на "жицата".


Пон Яну 30, 2023 12:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Енерго-спестяваща автоматизация на осветлението
Познат (програмистин) беше направил следната схм. Всички ключове в къщата бяха като за стълбищни автомати(незадържащи) . Двойка кабел 'носи' сигнала от ключа до таблото , където май ардуино дебне като се натисне за кратко ключ в стая 5 , да запали/изгаси ламбите в тая стая. Ако натиснеш ключ , и го задържиш няколко s , гаси всички ламби в къщата.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пон Яну 30, 2023 2:15 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни