Отговори на тема  [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Следваща
Домашен ФЕЦ 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
ToHu написа:
Ами повечето които виждам са с датчици. Географското положение не е достатъчно, трябва и самото у-во да е правилно ориентирано, или по-скоро да се знае как е ориентирано, и предполагам това е една от причината да слагат датчици, по-лесно.

Какво повече от компас му трябва? Предполагам старлинк-а е направен прекалено, но не виждам какво толкова освен един гпс и един акселерометър+магнетометър. Да не говорим за екстрите дето дава, най-малкото точно време, а може и вибрации/накланяне да се усеща.


Чет Сеп 15, 2022 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ами магнитометър/компас според мен не е за стаични приложения, ама може и да греша. Реално, слънцето се следи по една ос в рамките на деня, е зависи от монатировката де, то е същото като с телескопите. Ако при монтажа се зададе как е монтирано и какви са му координатите от там насетне нищо не му трябва освен час и дата. Да ти кажа аз и с нормлни компаси съм имал проблеми, не само с електронни, влияят се от тяърде много неща, магнитните аномалии не са рядкост, отделно самата конструкция, сградта ако е на покрив, всичко това прави меренето трудно използваемо за точно ориентиране. Аз съм имал сериозни проблеми опитвайки да използвам електронни компаси, не само на телефона, вкл.и на гармина, позицията е доста точна, но компаса често е в грешка. Нормалните компаси също грешат, когато ми се е налагало да вземам точни координати по компас винаги вземаме няколко точки. Изобщо това с компасите си е дърво, до колко отклонението ще влияе соларите не знам, но корбни, самолетни и др.подобни минават на ежегодишна компенсация, отделно смото им използване включв компенсации.


Пет Сеп 16, 2022 6:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Забравих в коя тема обсъждахме цени за кВтч на акумулаторите...та затова ще го постна тук
https://www.pv-magazine.com/2022/08/30/ ... -8-99-kwh/

Това което ме впечатли е цената на литиевите да речем 8 пъти по скъпи според статията... Тоест 80 долара за квтч....Май не съм чувал за такива цени. Акумулаторът на средна кола е на подобна цена...ама не е литиев.


Съб Сеп 17, 2022 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Във връзка с идеите и схемата на Миро за схема на регулатор на балансиращият бойлер - за тези мощности трябва може би нещо такова, като "Buck Converter with Soft-Switching Cells for PV
Panel Applications"

Обяснението ми се стори много добро, а и относително лесно може да се симулира схемата с TINA например. Качвам го като документ, а не като линк, за да не се загуби след време.

(Ако админите искат могат да го преместят в темата за импулсните захранвания.)

От няколко дена се заигравам като имам време със симулации и тъй като до момента нямам опит с киловатови импулсни регулатори съм неприятно изненадан от големината на пиковите разсейвани мощности от силовите диоди и транзистори в момента на превключването им.

За такива мощности си трябва Soft-Switching май ...

Схемата която симулирам е "full bridge phase shift" повишаващ конвертор, но за kW мощности тя има проблем с превключването на силовите полупроводници при малки товари, когато ZVS не работи.


Прикачени файлове:
Вто Сеп 20, 2022 8:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Интересно е, но мисля че и аз бях давал линк с различни топологии и варианти за омекотяване на ключовете...

Изводът до който достигнах е, че е ползите от подобни подобрения няма да са особено големи. Но усложняват схемата (цената) и усложняват управлението. Само първата схема с кондензаторите и превключването при нулев ток е проста и не е капризна. Но мощността й е по-ниска, а и ще бръмчи повече. Останалите "подобрения" пряко или косвено имат за цел по-прав изходен ток. Специално за бойлера, обаче, ни трябва крив ток. Разбира се той пак може да се криви с някаква ниска честота. Но се опасявам че управлението ще се усложни с това постоянно тръгни-спри. Тая схема конкретно я гледам с 11 режима, демек 11 стъпки за един такт. И докато се нацелят времената на всяка стъпка при всяка една ситуация ще е кошмар си мисля.

Иначе има нужда от подобно изделие... просто аз не мога да се организирам да го направя. Последно се оправдавах с липсата на процесорчета, сега вече не знам с какво да се оправдавам...


Вто Сеп 20, 2022 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Една още по-опростена схема, която спрямо стандартния BUCK изисква само траф вмето индуктивност i и има един кондензатор в повече.


Вто Сеп 20, 2022 1:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Свързахте ли панелите да бачкат, че зима идва?


Вто Сеп 20, 2022 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Скоро чакам да се занимавам с един инвертор дето си е точно това дето иска Емо - https://www.offgridtec.com/en/victron-m ... arger.html

UPS/зареждачка/баланс на товара/ограничител за износ - всичко в една кутия... Тия предлагат и литиеви батерии съответно с BMS и т.н.


Вто Сеп 20, 2022 3:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
emilvtc написа:
От няколко дена се заигравам ...

От цялата авантьора най-ценното ще е опита и знанията, които ще получиш. За което прилично ще си платиш, разбира се, като труд и време, както и торбички с изгорели части :-)
Ако смяташ да ставаш конкуренция на китайските инвертори, не е ли по-логично да го направиш като бизнес-начинание? В общия случай, да разработиш нещо и да направиш максимум една бройка, не е икономически изгодно. Казвам го в смисъла, ако наистина това те влече силно, хвърляй се в тази област и дерзай. Че ей го китайците мислят да пускат "изкуствените слънца" и може да се обърне палачинката (или да изгори ...)


Сря Сеп 21, 2022 9:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Не знам при вас как е ама аз не мога да кажа че имам един завършен проект дето съм почнал нещо да направя лично за мене си или за вкъщи. Всъщност един имам - един приемник за дистанционно да си управлявам тонколоните от дистанционното на телевизора... Иначе започнати има много - повечето на идейна и проектна фаза. Иначе такива свързани с някаква работа имам доста, че ги правя и бързо...

Колкото за соларите - нека мине малко време и понатрупам опит с различни от хуавей и ще мога да кажа кое става и кое не. Хуавейските засега изглеждат добре цялостно като платформа. Скоро време очаквам и хибридна хуавей с батерии да правим и ще видя и там как стоят нещата.


Сря Сеп 21, 2022 9:24 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
gicho написа:
От цялата авантьора

Брей, измислил съм нова дума...


Сря Сеп 21, 2022 12:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Нова, но звучи добре. Идва от аванта? :mrgreen:


Сря Сеп 21, 2022 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Някой да е пробвал такива, има ги по Amazon и на други места
https://flowerturbines.com/products/


Пет Сеп 23, 2022 3:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Савониус-а не се слави с кой знае каква ефективност. Тия поне са сложили някаква крива от измервания, та мога да ти сметна колко лъжат;)

Вертикална ос, за да работи читаво, става голяма и много скъпа.


Съб Сеп 24, 2022 2:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ефективността в случая не е чак толкова важна, по-важно е да е тихо. Но като гледам доста народ ги прави?


Съб Сеп 24, 2022 4:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни