Отговори на тема  [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Следваща
Домашен ФЕЦ 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Савониус и тихо. Може ама когато няма вятър. После тоя тип генератори имат проблем. По скоро пак се поразрових и все още никой не е започнал да прави такива инвертори.


Съб Сеп 24, 2022 5:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Незнам дали беше Савониус, или някакви подобни на лале - но пишеше, че били тихи. Кои спред теб са най-тихи и относително лесно достъпни, с малки размери?


Съб Сеп 24, 2022 7:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Аз мога да говоря за тази по кято съм работил. Савониуса няма как да е тих. Освен това никак не е ефективен. Тази по която аз работих беше много сложна и много скъпа така както я правихме, но и то бяха само прототипи за тестване на концепцията, но аеродинамичния и шум беше под 40dB. Като се застанеше от подветрената и страна при силен вятър, става толкова тихо и безветрено че чак беше странно.

На малките вятърни генератори като цяло, проблема не е чак толкова в аеродинамичния шум на ветровата машина а в бръмченето на 3-ти хармоник на генератора :) Нашата беше с нискочестотен генератор, предвидена за около 1.2-1.5 кв. и бръмченето когато се напъне беше толкова голямо, че чак три етажа надолу имаха чувството че има земетресение. От къде идва бръмченето - ами от изправителя на входа на инвертора - за такава малка машинка няма как да се направи с генератор синхронизиран с мрежата - няма как при различен вятър да я регулираш, така че тя да се върти синхронно. И за това слагаш инвертор с някаква мощностна крива. За да се избегне това, извода до койта аз стигнах тогава, беше че инвертора трябва да е с PFC изправител, за да го няма "удара" при отпушване на диодите на моста. Този изправител трябва да е едно цяло с инвертора, защото всичко трябва да си е вързано като една система. И това беше преди 10-тина години.

Понеже шотландеца почина (лека му пръст), и тези дето се занимаваха с нещата му като цяло в БГ разпродадоха всичко. Един съученик на колегата който работеше по механиката, купи целия проект заедно с прототипите за без пари и сега ме занимава от време на време дали не искам да продължа, та се поразрових пак да видя дали някой случайно не се е сетил да направи такъв инвертор - не намерих - все още няма.

Другия проблем на всички инвертори е че са предвидени за хоризонтална ос. Там мощностната крива няма нищо общо с тази на вертикалните (от който и вид да са) а за вертикални никой не се занимава да прави инвертори - просто защото вертикалните са играчки и въобще не са разпространени. Не знам кой производител ще мине по целия път да разработи такова устройство и да го сертифицира, че и да става и за включване в мрежа, когато ще продаде 10-15 бройки за целия живот на инвертора.

Вертикалните искат точно определени обороти на машината при дадена скорост на вятъра за да влязат в максималната си мошност за конкретната скорост на вятъра - с други думи при промяна на вятъра трябва леко да се разтовари, докато плавно се вдигат оборотите и мощността съответно докато стигне оптималните си оброти. Инверторите на пазара в повечето случи дори не ги интересуват оборотите на машината - ти му казваш при 100 волта, прави 200 вата, при 200 волта - 400 вата и до там. От опит знам че този алгоритъм на регулиране е далееееч от това което трябва. Ние сме пробвали с купешки инвертор и повече от 50-60% от това което трябваше да дава никога не сме виждали. А с изкуствен товар който аз правих и работеше с алгоритъм за регулиране на оборотите си вадехме близо толкова колкото беше и по изчисления.


Нед Сеп 25, 2022 3:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
А ако искаш само да зареждаш батерии, и вместо инвертор имаш DC/DC с достатъчно широк вход? Може би тогава може да се отървеш от бръмченето?


Нед Сеп 25, 2022 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Малко инфо относно застраховането за мераклиите да инвестират в Соларни панели.

От булстрад ми отговориха, че могат да застраховат панели на покрива на къща, но за целта първо трябва да има застраховка на къщата, към която да се добави застраховката за панелите.
За инвестиция от 6000лв панели, годишната "премия" (защо пък премия) която трябва да плащам допълнително към застраховката на къщата е 90лв заради панелите.
Има уловка, в която казват, че има процент на самоучастие, който при тези параметри е 10%.
Разиграх няколко сценария с тях и ми беше обяснено, че ако щетата е под 600лв (10% от 6000лв), то тя е изцяло за моя сметка. Примерно градушка почупи само един панел на стойност 430лв, то той си е изцяло за моя сметка. Т.е. на практика нямам застраховка за него. Ако почупи 2 на стойност 860лв, то от тях 600лв ще са за моя сметка, а застрахователя ще ми изплати 260лв.
Ако строши всичките, на стойност 6000лв, то ще ми изплатят 5400лв (ЕВЕНТУАЛНО).

В тази ситуация май ще е по-добре да се мисли в посока допълнителни инвестиции за по-здрава конструкция (заради вятъра) и мрежи над панелите (заради градушката), отколкото разправии със застраховател ...


Сря Сеп 28, 2022 12:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
може би най-евтино ще е да сложиш някакви разгъващи се платна, които да се
пускат при дъжд и може би допълнителни шок(пиезо сензори).
Градушката рядко пада от слънчево небе. А иначе застраховката звучи стандартно.
Почти винаги има собствен риск, и за голямата щета вече е друго. Въпрос на преценка.


Чет Сеп 29, 2022 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
На някой да му се намира схема на някакъв соларен инвертор с 220В изход?

Гледам разни киловатови с 97 - 98% ефективност и не ми е ясно как точно я постигат. (ако е реална де)

От заигравката със спайсовете - това което постигам въпреки "софт суичинг-ите" е далеч надолу и то за 1600W конвертор?!? Пиковите загуби в транзисторите и диодите в момента на превключването им са огромни??? При едни варианти токовете са огромни при малки пикови напрежения, при други - пиковите напрежения са огромни а пиковите токове са "нормални"

Играя си с топология "Full Bridge Phase Shift + ActiveClamp on Secondary или Primary side".

Да не би да разчитат на "меката" изходна характеристика на соларите използвайки входен кондензатор с минимален капацитет или въобще без кондензатор?
(Или използват резонансни схеми, но при тях проблема е при промяна на товара в изхода)

(На входа като сложа голям кондензатор - пиковите тоци при превключване стават страшни ...)


Пет Сеп 30, 2022 3:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Стигам до извода, че за да има високо КПД, конвертора трябва да е резонансен.
Примерно Full Bridge LLC.

Не съм се заровил още в сметките, но предполагам, че 1.5кW би било възможно да се направи с що-годе смислени стойности на резонансния кондезнатор (и като ток).

За да не омазвам повече темата на Миро ще отворя нова тема в раздела Академия.


Съб Окт 01, 2022 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
itso.t написа:
Свързахте ли панелите да бачкат, че зима идва?


Днес най-накрая ги подкарах... Тепърва ще събирам данни, т.е. нямам още представа дали си струва инвестицията.
Мога само да кажа, че инсталацията беше голяма мъка. Първо подготовката на покрива - 350м2 шлайфане, боядисване, после конструкции, окабеляване. Но и системата на хуйвей също ми отне доста време. Хиляда кабелчета и джвъчки, описани в чукурнайсе инструкции. Софтуерът също доста объркан. Единствено механично и от към конектори са се представили много добре. Няма конекторче дето да не е влагозащитено, даже са се улели на тая тема. А и батерията е доста шумна, издава странни звуци, често без видима причина. Чак ме уплаши. Още докато тествах само за малко пуснах за малко инвертора без да го настройвам, а батерията/bms-a почна да квичи. При това няма изключване. Има шалтер, който прекъсва изхода, но самата батерия няма включ-изключ. Свети си, бръмчи си и нищо не може да направиш. Бръмча половин час и спря. Какво прави така и не разбрах. Видях само че си е вдигнала температурата до 24 градуса.


Пон Дек 19, 2022 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
miro_atc написа:
...Бръмча половин час и спря. Какво прави така и не разбрах. Видях само че си е вдигнала температурата до 24 градуса.

Пуснала си е вградения климатик :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Дек 19, 2022 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Хм, че батерията с вградена електроника ли е?


Пон Дек 19, 2022 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
itso.t написа:
Хм, че батерията с вградена електроника ли е?


да явно. Даже и процесор някакъв трябва да има щото поиска да си ъпдейтне фърмуера. При това го ъпдейтва някъде към 40 мин. Инверторът се ъпдейтна за 30 някъде, а BMS-а за 20.

Но звуците са доста странни наистина. Аз не съм виждал/чувал други батерии и не знам дали е нормално. Всичкото оборудване е с пасивно охлаждане и не очаквах да издава звуци. А то издава и при това доста силни. Няма да се учудя ако наистина вътре има и термопомпа. И да не е термопомпа нещо може и да се движи знам ли... Съвсем логично е след като са дали 10 години гаранция на батерията да се грижат по някакъв начин за нейния комфорт ;-)


Пон Дек 19, 2022 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Апропо не съм чел инструкция за инсталация, но ми беше станало интересно как препоръчват да се свързва и оживява системата за да не се работи под напрежение? По едно одеалце на всеки панел или има по-интелигентно решение?


Пон Дек 19, 2022 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
itso.t написа:
Апропо не съм чел инструкция за инсталация, но ми беше станало интересно как препоръчват да се свързва и оживява системата за да не се работи под напрежение? По едно одеалце на всеки панел или има по-интелигентно решение?


Реално нямаш проблем, ти навсякъде имаш конектори (по 2 на всеки панел) и поне още 2 на инвертора. Конекторите (mc4) са прилично изолирани, даже за да измериш евентуално напрежение трябва да бъркаш със сондите на уреда докато го напипаш.
В смисъл не е лесно да те удари тока, трябва да си талантлив ;-) Примерно да свържеш кабелите от единия край, преди да си ги кримпнал от другия ;-)

Иначе за шума чета че не е само в моите уши. При включване бръмчи като нещо средно между електродвигател и трансформатор. А по някое време хората го описват като течаща вода, но при мен по-скоро беше като бойлер с много котлен камък...


Пон Дек 19, 2022 3:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Да повдигна малко темата.
Вчера ходих до ЕВН заради едни електромери и използвах случая да попитам за евро програмите за солари.

Оказва се, че ако соларите на къщата ще са свързани към грида за да ти изкупуват енергията, ЕРП-то ще ти продава тока който ти консумираш от мрежата на цени на свободния пазар ?!?
И те потвърдиха, че плана е след 2025г битовите абонати да преминат на свободния пазар.


Пет Авг 04, 2023 9:37 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни