Отговори на тема  [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25  Следваща
Домашен ФЕЦ 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
emilvtc написа:
Не съм виждал никъде соларни контролери (MPPT или PWM) с високоволтов DC изход (в случая 330V). Всички масово са 12, 24 или 48V и всичките те са StepDown, а на мен ми трябва StepUp.

Някой да е виждал такова чудо да се продава някъде?

масово навлизат вече литиеви високоволтови батерии с до 400В напрежение. За 3 фазните мисля почти всички са такива.

Goodwe ET Series 10 KW | Трифазен инвертор за съхранение | Батерия с високо напрежение

https://green-energy.bg/product/bateriya-goodwe-5-5-kwh/


Чет Авг 25, 2022 9:18 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Уау ... цена 3060лв без ДДС за Goodwe ET Series 5 KW ???

Да не проказвам глупости, ама какво чак толкова има в този инвертор, та цената му е такава? (освен печалбата на търговците де) Ако правилно съм разбрал - това е само соларен контролер за 2 стринга с 2 МППТ + трифазен инвертор БЕЗ синхронизиране с мрежата, като превключва с реле товара към мрежата или към инвертора.

Батериите към него наистина са високоволтови 180-600V. Соларите трябва да са 240-850V. Като гледам входните и батерийните напрежения подозирам, че няма StepUp, а по-скоро само StepDown регулатор, свалящ напрежението от панелите до това за батериите.

Аз търся StepUp с вход 90-150V DC и изход 330V DC примерно, или 570V DC.


Чет Авг 25, 2022 11:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Коригирах малко общата схема на инсталацията и нахвърлях силовата част на схема на соларния StepUp контролер.

Относно регулатора за бойлера/баласт - идеята ми е единият полумост Q2,Q3 да се управлява с висока честота (20кХз +), а другият полумост Q1,Q4 с 50Хз. Идеята е да се спестят загубите от високочестотното превключване на Q1,Q4 полумоста. (коментирахме идеята по-рано в темата май)

Тока през товара ще е трапоцовиден (а не синусоидален), както на картинката. Ще трябва да се сложи и някаква защита по напрежение в случай, че нагревателя прекъсне в момент, когато бобината е "заредена". Регулатора ще иправлява тока през нагревателя така, че напрежението в изода на соларните контролери да е 320V примерно.

Относно соларния контролер - ще трябва да е с мощност около 1.7кW. Ще има 3 последователно свързани панела на входа по 550W примерно.
На схемата е само силовата част. Липсва само микроконтролера и галванично изолираната UART комуникация.


Прикачени файлове:
Solar Instalation_1.pdf [17.51 KiB]
26 пъти
MPPT_BOOST_Solar_Controller_1.pdf [52.42 KiB]
29 пъти
Чет Авг 25, 2022 11:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Сега нали съм по соларите, та - какъв точно ти е проблема, че искаш да правиш такива магии?

От централите с които съм се занимавал до момента има само една пусната официално в експлоатация в режим експорт и продажба. Всички други са само за собствени нужди. Така и така на всичките им слагаме двупосочен "електромер" за статистика, връзва се към инвертора и на инвертора му се казва да прави 0 износ - докато тока през електромера е в +, инвертора бачка. Като приближи до 0 - спира. Максимума който съм видял да направи износ заради инертност е 200-300 вата на ден от 100+ кв. централа.


Чет Авг 25, 2022 11:31 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
А-ми идеята е като си инвестирал Х-пари в соларна инсталация, да можеш да я използваш максимално, за да ти се изплаща. За това освен "смисленият" консуматор в изхода и, който ще захранваш (термо-помпа, климатик, кафеварка, чарджер за акумулатори, ел-двигатели и др.), трябва да имаш и товарен баланс/консуматор/някакъв вид енергиен консуматор, чрез който също да използваш смислено произведената в повече енергия от соларите. Ако нямаш такъв - тази енергия я губиш и не изплащаш системата. Пренасочването пропорционално на произведената енергия в повече към баластния консуматор да става автоматично и в реално време.

Баласта трябва да е в състояние да консумира изцяло произведената енергия, в случай, че нямаш включени консуматори. Или казано с други думи - соларите трябва да са оразмерени да произвеждат винаги по-малко енергия от тази, която с баласт можеш да потребяваш.

Примерно - солари 5кWp захранват 3кW машина, за да могат и при по-слабо слънце да захранват изцяло машината. Когато слънцето е силно ще имаш излишак от 2кW, който ако не употребиш го губиш. За това ти е баласта в системата (като ПАВЕЦ-а на язовира заради атомната ни централа)

Тези инсталации, за които говориш със сензора до електромера за да не връща в грида, ако е за фабрика с машини - как се използва енергията от соларите през обедната почивка 1 час примерно, когато машините не работят?
Соларите произвеждат, но инвертора не я изкарва на изхода си където нямаш консуматори (работниците и машините почиват), защото това би означавало, че ще връща в мрежата. Т.е. губиш я на 100% тази енергия.

(Не знам дали го обеснявам достатъчно разбираемо)


Чет Авг 25, 2022 1:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
emilvtc написа:
...Примерно - солари 5кWp захранват 3кW машина, за да могат и при по-слабо слънце да захранват изцяло машината. Когато слънцето е силно ще имаш излишак от 2кW, който ако не употребиш го губиш...

Може и да бъркам в разсъжденията си, но ми се струва, че всички "слънчари" допускат една основна грешка. Това е безплатна енергия. Ако не я използваш на 100% не я губиш. Просто не я използваш. От което света няма да се свърши.
Ама КПД на нещо не бил 100%. Да, и? Голяма работа.
А пример за загуба на енергия е когато напукаш котела на парното на 100% мощност и отвориш прозорците. :lol:


Чет Авг 25, 2022 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ицо безплатен обяд няма... Всеки ват инсталирана мощност ти струва някакви парички, да кажем 1-2-3лв в зависимост от дали имаш и батерии или без. От този един ват годишно може да изкараш 1000-1500 ват-часа работа, пак зависи от изложение, слънце и т.н. Повече не можеш. Но можеш по-малко, ако не го натовариш.
Въпросът е дали излиза сметката. В смисъл ако си дал 1 лев само и изкарваш 1.5 квтч демек по сегашните цени 30 ст, то за 3-4 години си го избил и после си на далавера. Но това обикновено е само в мокрите сънища. По-реално е да си дал 2 лева на ват и ако си без никакъв баланс да ползваш 0.5 квтч. Тогава се избива за 20 години (евентуално). С балансиране обаче има шанс да се докара до към 1квтч т.е. да се избие за 10 години.
Та принципно има значение как ползваш панелите, дали за ток или само за сянка... В интерес на истината тук няколко човека си накупихме системки и ги държим в кашоните и даже и сянка не правят. Всъщност единият приятел си монтира батериите и ги ползва като UPS. Останалите и това не сме направили, но иначе смятаме ;-)


Чет Авг 25, 2022 2:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Няма страшно - след 1-2 години като падне регулирания пазар и в комбинация с настоящите цени на соларите (1-1.5лв. на 1в.) сметката ще ти излиза дори и да не консумираш всичко. Някой спомена че оня ден през деня е имало и 1500 лв. на мегават за около половин час. В момента фирмите плащат средно от 200 до 800. В пиковите часове през деня когато има и слънце една 300-400 кв. централа успява да изплюе от 1 до максимум 2 мегавата. Сложи го средно по 400 лв. да е цената. И дори само лятото да направи 3 месеца средно по 1.3 мегавата на ден, през останалото време да е по 0.5 - 0.6 средно. Няма да разписвам сметката ама излиза на избиване за под 5 години. Тая цифра само до преди 3-4 години беше минимум 10 години. А две от централите ни са на фирми дето работят само през деня - в момента едните им покрива към 90% от дневната консумация.

Емо - тази система е по логично да се направи по "обратния" начин - да спираш такива консуматори когато не можеш да ги дозахраниш само със слънце. Няма нужда да правиш някакви сложни врътки с някакви сложни модифицирани устройства. Има си управления за соларни централи които могат доста неща. Без да се хвърляш във филми - по скоро с малко скриптове и програмки и с двупосочна мерилка на входа ще стане и си оставяш инвертора да си бачка колкото може. Включваш си бойлера и като видиш че теглиш от мрежата го спираш. Системата ти така или иначе ще е с 0 износ, щото ако искаш да продаваш като частно лице ще се вкараш в голям филм. Но по принцип продажбата е най-лесния начин да си уплътниш системата - ползваш мрежата като буфер и това е.
Новите малки ерп-та все още кандисват да купуват от малки централи и то на цени примерно няколко стотинки (за киловат) под борсовата в текущия момент.


Чет Авг 25, 2022 3:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Cekins написа:
Включваш си бойлера и като видиш че теглиш от мрежата го спираш. Системата ти така или иначе ще е с 0 износ,


Бойлера ако е 3kW а излишека ми е 2кW - излиза, че НЕ трябва да го включвам, защото ще тегла от мрежата. Това означава, че ще губя 2kW на час.

Това което се опитвам да направя е да включа бойлера и то така, че към 3 киловатовият му реотан с регулатор да подам излишека от 2 kW от панелите.

Друг сценарий - имам консуматор 3kW, който искам да работи само на слънце (термопомпата от съседната тема за соларното отопление) а в момента слънцето ми дава 800W. Решавам, че ако добавя от мрежата 2.2kW ще ми е по-неизгодно спрямо варианта да изчакам нощта и да я включа на нощтна тарифа. В кртайна сметка не я включвам, и ако нямам баласт, който да ми изконсумира тези 800W -на час - бих ги загубил на 100%. (т.е. не ги губя, а губя възмоността системата да ми се самоизплаща и да възвръща инвестицията ми).

Това се случва всяка сутрин и вечер в слънчеви дни, както и през зимните дни, когато добива от соларите не е голям и достатъчен да захранва изцяло или над определен процент консуматорите ми.

Идеята на баласта е чрез него да се използва смислено енергията (под формата на топлина примерно) произведена в повече, както малкото енергия, която не е достатъчна да захрани изцяло консуматорите ми и е икономически нецелесъобразно за да я използвам за тях да трябва да добавям значителен процент енергия от мрежата на дневна тарифа.

Неизползвайки енергията от соларите - не губя енергия, а губя възможността те да се самоизплащат. Т.е. няма възвръщаемост на инвестицията. или казано поо друг начин - удължавам времето за самоизплащане.

Е, ако не съм дал пари за тях а някой ми ги е подарил - тогава енергия не губя, а само ще имам пропуснати ползи :-)


Чет Авг 25, 2022 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
emilvtc написа:
Бойлера ако е 3kW а излишека ми е 2кW - излиза, че НЕ трябва да го включвам, защото ще тегла от мрежата. Това означава, че ще губя 2kW на час.


Проблемът не е в това. Когато бойлерът работи на 2+1kw дефакто си в режим да идеален баланс. Използваш 100% от евтината енергия и допълваш недостига от скъпата, което е ОК. Ако нямаше фотоволтаици щеше да си на 3kw от мрежата.

Проблемът в случая е друг - нуждата от БТВ не е безкрайна. Рядко минава 4-5квтч. средно за денонощие. При 3 kw нагревател това значи, че може да го държиш включен 1,5 часа дневно. А лятото баланс ти е нужен много по-дълго време. С други думи проблемът не е, че ще допълваш с 1квт от мрежата за час-два, а че балансът ти лятото ще се "набалансира" сутрин до към 9-10 часа и после цял ден ония 2квт "излишък" са си пак излишни.

Между другото аз не знам дали се похвалих, ама вече нямам колектор. Реших да си направя хидрофорна система, ама спестих от пресостата и взех без регулиране. Та той наду на 6 бара и китайския колектор цъфна като лейка... Та си купих "умен" бойлер от Елдом. И от него не съм очарован. Wifi-a му е с ужасен обхват. А облачните услуги пълна отврат. Но имам някаква статистика и затова тръгнах да обяснявам... Значи първата седмица го оставих да се "самообучава". Не знам какво беше това самообучение, ама държа водата през цялото време на 70 градуса и направи 40kwh дневна. Теглех му една ... и си го програмирах както аз си мисля, че трябва да е. Следващата седмица стана на 35kwh нощна, но забелязах че губи по 0.7 за денонощие без да се ползва. Реално го ползваме само петък-неделя, затова от понеделник до петък му казах да не се включва и слезе на 30kwh на седмица (уекенд). Та така от 40kwh дневна го свалих на 30 нощна плюс няколко дневна, без да има някаква драма с температурата. Верно преди беше 70 градуса денонощно, сега през деня пада щото на дневна тарифа съм го ограничил на 40 градуса.
Изводът е, че само с едно просто управление сметката може да се свали двойно като пари. И това може да си го направи всеки с едно просто SONOFF-че за 20-30лв и обикновен бойлер... И съветвам всеки който е с бойлер на ток да си го направи. Ще го избие още първия месец...


Чет Авг 25, 2022 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Може и да греша, но без да съм правил точни изчисления ми се струва, че соларите би трябвало да се оразмерят така, че през пролетните и късно есенните месеци с добитата енергия да може да захранват през слънчевите часове на 100% основните консуматори в системата - термопомпа/климатик примерно или поне на 80-90% . Така зимата ще има нужда от добавяне, а лятото ще има излишък, който ако няма басеин за загряване и бойлера вече е загрят - ще се губи.
"Лошата енергия" която е сутрин и вечер, както и тази в облачните дни, която не достига за поне 30-40% покриване на моментната консумация от термопомпата и е по-ефективно тя да се изключи и да се включи през нощтя на нощтна тарифа, може да се използва от буфера - бойлер и басейн лятото и бойлер-водна отоплителна система зимата. Това не ми е ясно още как ще е най-добре да се направи.

Не се сещам за момента как може да се дефинира и реши оптимизационната задача за оразмеряването на соларите.

Ако загряването на БГВ е с 2 последователно свързани бойлера, то с излиишъка от соларите може да се захрани реотана на втория чисто електрически бойлер, а след като той загрее - да се захрани и реотана на първия бойлер, който се грее от термо соларите със серпентина, както и от термопомпата с мантела(аналог на 2-ра серпентина) . Така енергията през вторият бойлер ще подпомага/вкарва някаква енергия и в отоплението на къщата чрез загряването на водата в бойлера,която ще загрява водата в мантела, която пък циркулира през термопомпата и подовото отопление на къщата.


Чет Авг 25, 2022 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
miro_atc написа:
Ицо безплатен обяд няма... Всеки ват инсталирана мощност ти струва някакви парички, да кажем 1-2-3лв в зависимост от дали имаш и батерии или без. От този един ват годишно може да изкараш...

И друг път сме го говорили...
За топла вода аз бих монтирал панели за затопляне на вода. Евтино и елементарно решение, не изискващо никакви хай-тек решения, решаване на сложни задачи и проектиране на нестандартни електрики.
Не е за подценяване и фактът, че при текущият дефицит и цени на полупроводниците всяка лайсна опукани чипове и транзистори отдалечава възвръщаемостта на инвестицията. Времето е отделно перо.
Затова ми изглеждат малко прекомерни напъните да се оползотвори всеки фотон паднал от небето.
Но както казах, може и да греша в размислите си...

И без да се заяждам, но за времето в което панелите стоят в кашоните вероятно сте изгубили повече енергия отколкото бихте спечелили с тия сложни техники които сте намислили да правите.
А пиша горното защото защото не си единственият който е монтирал панелите в кашоните им. Приятел закупи панели за около 16kW - за задоволяване на неговите нужди. Каквото остане щял да продава на токаджиите.
Голям мерак - ще прави следящи системи за да не намалее КПД, че разликата между стационарни панели и слънчогледи била около 20%. И накрая по твоята схема - панелите над половин година стоят монтирани под стряхата на къщата. А 20% от нищо е... нищо. :lol:

Затова според мен е важно такава система да работи. Дори и да не е идеална. Колкото даде все е от полза.


Чет Авг 25, 2022 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Сега да споделя една престъпна мисъл, но не е ли по-добре да се занимаваш с нещо, което ще ти позволи да не се вълнуваш много от цената на газа и тока ... или айде не да не се вълнуваш, но да не си причиняваш дискомфорта да заставаш на челна стойка ... и на мен не ми е приятно като ме дерът, но не съм легнал да мра от това. А лично при мен, всякакви наченки за зелени еко идиотизми са отнети още при създаването ми, никога не са ме вълнували, та и тов ане може да е стимул да тръгна да ровча в тая посока, единствено принудата може би, затова и следя темата. Утре като настане ядрена зима, и няма вече газ и ток от "чешмата" да имам готовност, не за друго ама да не ги "довършвам на свещи"


Чет Авг 25, 2022 11:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Абе то и аз бях (и донякъде все още съм) скептик по отношение на зелените неща, ама - съдбъ - все натам ме води работата - вече втора работа съм в света на "зелените" енергии - преди вятър, сега слънце...

Емо - пак ти казвам - мислите ти вървят в обратна посока на моите - следи си какво имаш като ток на входа в плюс или минус. Електромерите дето ги слагаме (Huawey) - трифазни, мерят всичко, струват 200-300 лв. Не съм питал монофазните колко струват, ама сигурно ще са по-евтини. Имат най обикновен RS485 за комуникация. Примерно аз бих го направил по този начин - връзвам си го като ОВ на инвертора - той си движи мастър комуникацията и аз само слушам какво идва като данни от електромера и с нещо като MPPT управялвам каквито консуматори има там. Така няма да има нужда от много сложни електроники и преработка/доработка на инвертори и првене на контролер/инвертор за солара.


Пет Авг 26, 2022 7:21 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
ToHu, по принцип си прав, но моят случай не е точно такъв.
От 22 години живея отново в БГ, от които 21 години все още работя за една и съща фирма пишейки програми и проектирайки хардуер, като през цялото това време заплатата ми винаги е била доста над максималният осигурителен праг на доходите за БГ. Та парите за отопление и гориво никога не са ме притеснявали, но вместо да се грея на духалки или печки с реотани (както в студентските ми години), като си проектирах преди 10 години къщата заложих в нея и изпълних сам (някои все още не съм, но са заложени при строежа и в съществуващите вече инсталации и чакат) всички енерго пестящи технологии (архитектура, подово с термопомпа, вентилационна система с рекуперация, собствен водоизточник, соларен бойлер, аварийно осветление и захранване ...), за които се бях сетил, изровил и проучвал години преди това.
Освен това понеже помня режимите на тока и водата през соц-а - заложих и на въздушна камина на дърва и въглища и собствен водоизточник.
И всичко това го правя, за да имам по-голяма сигурност и спокойствие - каквото и да стане с доходите ми утре - да мога по-лесно да живея и да си плащам сметките. Явно това ми е генетично заложено и е по-силно от мен.

А относно системите - винаги съм се опитвал да намирам икономически обоснован смисъл от тях. На пазара се предлагат много такива, които ако бъдещият им собственик се замисли и си направи сметката - вероятно никога не би си ги купил.

Друг е въпроса защо са им такива цените (супер надути според мен), но явно се разчита на не достатъчната информираност на потребителите и на това че сега е "модерно" да имаш такива ... :-)

Например този Goodwe ET Series 5 KW соларен контролер, с цена 3060лв без ДДС, който коментирах по-рано. Какво точно има в него толкова като части и ноухау, та да струва близо 4000лв и някой като си го купи + панелите към него + крепежа за тях + инсталирането им - кога точно би се изпллатил (и то при положение, че панелите и контролера не дефектират или градушка, ураган, дебел сняг или токов удар в грида не ги повреди) ?
Е въпроса стои по друг начин, ако живееш някъде, където няма грид, или го правиш за бекъп - независимо от цената.

Винаги съм се опитвал да направя нещата смислени - в случая да се направят така, че да имат икономичерски смисъл. За това и пиша в темата. (Може и да съм на грешен път разбира се).

Отдавна разбрах, че не стаам за бизнес и отдавна не се и опитвам. Е, ако главата ми роди някаква супер идея - може и пак да се пробвам, ама надали това пак ще се случи.


Пет Авг 26, 2022 10:36 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни