Отговори на тема  [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 25  Следваща
Домашен ФЕЦ 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Cekins написа:
Абе то и аз бях (и донякъде все още съм) скептик по отношение на зелените неща, ама - съдбъ - все натам ме води работата - вече втора работа съм в света на "зелените" енергии - преди вятър, сега слънце...

Емо - пак ти казвам - мислите ти вървят в обратна посока на моите - следи си какво имаш като ток на входа в плюс или минус. Електромерите дето ги слагаме (Huawey) - трифазни, мерят всичко, струват 200-300 лв. Не съм питал монофазните колко струват, ама сигурно ще са по-евтини. Имат най обикновен RS485 за комуникация. Примерно аз бих го направил по този начин - връзвам си го като ОВ на инвертора - той си движи мастър комуникацията и аз само слушам какво идва като данни от електромера и с нещо като MPPT управялвам каквито консуматори има там. Така няма да има нужда от много сложни електроники и преработка/доработка на инвертори и првене на контролер/инвертор за солара.


Да, това е другият подход. В случая този нещо като МППТ контролер ще представлява контролера за който Миро писа и с който аз на моите схеми управлявам енергията мъм реорана на бойлера. Той ще има микроконтолер при всички положения.
А вместо електромер за 200-300лв, енергията на входа на ел. таблото може да се мери с някакъв енерджи метър чип като тези на Микрочип, които ги има дори и в комет-а с цялостно решение за десетина лева.

Минуса на твоето решение е, че спре ли тока - спира ти и соларния контролер и въпреки слънцето, което пече в момента - консуматорите ти НЕ са захранени. (да не забравяме и цената на соларния контролер)


Пет Авг 26, 2022 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Питай тия дето в понеделник платиха по 1.50 на киловат (към 12 по обяд някъде) дали е икономически обосновано :) Фирми дето купуват на борсови цени се обаждат през ден през ден. При толкова много дето се занимават вече, ние нямаме капацитет да направим всички дето искат. А дали е или не е икономически обосновано - мен не ме засяга - колкото са повече, толкова повече работа ще има за мене.


Пет Авг 26, 2022 11:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ами към конкретният момент може и да е, а дали ще остане така е друг въпрос. Ако се очаква електроенергията и изобщо носителите да запазят тези цени и за вбъдеще, то неминуемо тоя аще увеличи и инфлацията в глобален мащаб, което ще доведе и до по-висока цена на тези решения и в един момент най-вероятно отново ще се окажат нерентабилни както са били винаги. Да правят се много, но аз все още не съм видял бизнес план който да покаже, че е рентабилно, особенно по нашите ширини.
Аз се надявам енергоносителите да поевтинеят ама да видим.


Пет Авг 26, 2022 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
ToHu написа:
Аз се надявам енергоносителите да поевтинеят ама да видим.

Дори ако няма инфлация, цените на изчерпаемите енергийни ресурси единствено и само могат да растат.
Като отчетем и инфлацията - дори само заради нея те пак ще растат.
Това може да се промени само, ако се намери нов такъв енергиен ресурс заменящ изчерпаемите такива, което все някога ще стане, но не и в обозримо бъдеще.
Сега разни неестествени краткосрочни спадове на цените може да има само, ако някой някак си извие ръцете на доставчици на тези суровини (като доставката на евтиния хАмерикански газ за Европа, вместо скъпия руски :D ), но всички "системи" се стремят към равновесие и рано или късно цените ще си дойдат на естествените им места.

Аз не бих разчитал на спад на цените.


Пет Авг 26, 2022 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
emilvtc написа:
Минуса на твоето решение е, че спре ли тока - спира ти и соларния контролер и въпреки слънцето, което пече в момента - консуматорите ти НЕ са захранени. (да не забравяме и цената на соларния контролер)

Поставяме контролери, които имат инверторна част след тях и я захранват и като няма ток по мрежата. За сега монофазни, че за 3 фазните съгласуващата част беше почти на цената на инвертора и е допълнително. Та за това е по-скъп контролера. Другото им предимство на тези бяха, че са с пасивни радиатори без вентилатори. Което за над 10г работа трябва да е предимство. Е - и тежи при транспорт-монтаж.


Нед Авг 28, 2022 7:21 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
bobihot написа:
emilvtc написа:
Минуса на твоето решение е, че спре ли тока - спира ти и соларния контролер и въпреки слънцето, което пече в момента - консуматорите ти НЕ са захранени. (да не забравяме и цената на соларния контролер)

Поставяме контролери, които имат инверторна част след тях и я захранват и като няма ток по мрежата. За сега монофазни, че за 3 фазните съгласуващата част беше почти на цената на инвертора и е допълнително. Та за това е по-скъп контролера. Другото им предимство на тези бяха, че са с пасивни радиатори без вентилатори. Което за над 10г работа трябва да е предимство. Е - и тежи при транспорт-монтаж.


Може ли да дадеш линк към такъв контролер?

Не разбрах какво имаш в предвид под "съгласуваща част". Те синхронизирани ли са с мрежата?

А за вентилатора - определено трябва да са без такъв, а изцяло пасивни.


Пон Авг 29, 2022 8:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
bobihot написа:
Поставяме контролери, които имат инверторна част след тях и я захранват и като няма ток по мрежата. За сега монофазни, че за 3 фазните съгласуващата част беше почти на цената на инвертора и е допълнително. Та за това е по-скъп контролера. Другото им предимство на тези бяха, че са с пасивни радиатори без вентилатори. Което за над 10г работа трябва да е предимство. Е - и тежи при транспорт-монтаж.


Може ли да дадеш линк към такъв контролер?

Не разбрах какво имаш в предвид под "съгласуваща част". Те синхронизирани ли са с мрежата?

А за вентилатора - определено трябва да са без такъв, а изцяло пасивни.[/quote]

Cooling Natural Convection

https://green-energy.bg/product/goodwe- ... or-2-mppt/


Съб Сеп 10, 2022 4:47 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Благодаря !


Пон Сеп 12, 2022 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Спомням си от разни австралийски и американски филми...май, че имаха генератори с малко моторче и голямо/тежко колело (flywheel) колело.
Не толкова големи се използват и в някои хибридни автомобили.
Вместо система с тежести, поне за вилен или селски имот, не може ли да се построи такъв "амумулатор" на механична енергия?

А иначе знам, че хората които правят батерии за коли и камиони, отсега планират втора употреба на
вече поостарелите "тягови" акумулатори на 800V и повече волта, като домашни акумулатори.

За кондензатори... предполагам цените и размерите ще са още по-сериозни.


Пон Сеп 12, 2022 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Из града се мотаят някакви електрически тротинетки под наем. Чудя се как не са започнали да ги използват като източник на "безплатни" батерийни пакети... :D


Пон Сеп 12, 2022 4:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
itso.t написа:
Из града се мотаят някакви електрически тротинетки под наем. Чудя се как не са започнали да ги използват като източник на "безплатни" батерийни пакети... :D
С прекалено малък капацитет са - явно не си заслужава разправията. Виж обаче автоджамбазите отдавна са се усетили - можеш да си купиш почти нова блъсната електрическа кола за без пари НО... естествено и без батерията...

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Пон Сеп 12, 2022 6:12 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ей тия ФЕЦ-ве, налазиха ме да правя тракер за слънчогледа :)


Пон Сеп 12, 2022 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Предполагам, за "тракер" се брои и такова, дето знае де е слънцето и без да има оптични датчици? Предполагам, вече никой не си играе да "гледа" къде е слънцето, а се смята по локация и време? Т.е 10 долара за GPS модул...


Чет Сеп 15, 2022 7:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Ами повечето които виждам са с датчици. Географското положение не е достатъчно, трябва и самото у-во да е правилно ориентирано, или по-скоро да се знае как е ориентирано, и предполагам това е една от причината да слагат датчици, по-лесно.


Чет Сеп 15, 2022 1:11 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:26 pm
Мнения: 26
Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Монтирал съм с астрономическо следене с радио сверяване и датчик за вятър. Ако има "шарена облачност" мисля са по ефективни от тези с датчици за осветеност.


Чет Сеп 15, 2022 1:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 25  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни