Отговори на тема  [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Следваща
Домашен ФЕЦ 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог

Мнение Re: Домашен ФЕЦ
Той въпроса с продаването също е доста спорен от гледна точка на логика и справедливост. Не може да продаваш на повече от колкото купуваш, в това логика няма никаква. Преди 20 години това беше някакъв стимул, но тоя стимул работи само в много частен случай. Когато имаш 30-40 и нагоре процента от енергията добита от този източник няма как да му субсидираш цената, това излиза от джоба на всички. Логично е да се очаква, в един момент да се продава на пазарни, нерегулирани цени, и съответно при достатъчно конкуренция цената ще е ниска, но при всички случаи ще продаваш по-евтино от колкото купуваш, т.е. има смисъл да я използваш вместо продаваш.
Друг е въпросът с борсите, моме т ите цени и възможните спекули, но и тук нещата би следвало да достигнат някакъв баланс, защото в един момент всички ще искат да продават когато цената е висока, което ще започне да създава недостиг в пика на производство от където и тази цена ще скочи .. тук е ролята на регулаторите които обаче вместо да стабилизират системата те я дестабилизират. Според мен в момента трябва доста сериозна ограничаване на съхраняваните мощности, за да не се стигне до момента в който всеки ще тъпче в батерии вместо да продава и в 12 на обяд ще има недостиг на енергия. Този процес не е обратим, защото веднъж направена инвестиция, дори и да не се използва ще влезе в цената на енергията, т.е. пазара може да се саморегулира но ще бъде офсетнат а направените неефективни разходи.

Пет Дек 29, 2023 6:04 pm
Профил

Тони, темата се казва Домашен ФЕЦ, а не net zero или тем подобни идеологии...
А дори и да беше... пак е добре да се говори с конкретика. Не с лозунги от сорта на ефективни и неефективни технологии. В енергетиката всичко опира до баланс. Как ще постигнеш най-добър баланс зависи от конкретиката, но при всички случаи не може да се постигне ефективно само с една единствена технология. Затова и няма такова животно като ефективна или неефективна технология.

Пет Дек 29, 2023 6:53 pm
Профил
Аватар

Тони - това със съхранението не е проблем според мен. Ако приемем че имаме достатъчно мощности за съхранение, може би в началото на процеса ще има някакви по сериозни колебания на цените в пиковите и слабите часове, които пазарно ще се потушат. В момента сме в преговори за изграждане на една малка централка с батерии. Клиента ще си прави софтуер за следене на борсовите цени и регулиране на производство/съхранение/износ. Ние нямаме сили в момента за такива разработки, но сигурно по нататък може шефовете да направят някаква партия и да ползваме техния софтуер. В момента балансирането на фец-овете е голям проблем на ЕРП-тата и на ЕСО. Шефа цяло лято му флудиха пощата събота и неделя да спираме каквото можем. Така че дори и някой да започне да зарежда денем и разрежда нощем ще е само в полза на системата. Не знам законово дали е регламентирано, но не виждам пречка на свободния пазар със балансьорите да си сключиш какъвто искаш договор при каквито условия успееш да се договориш. Никой не може да те спре да си зареждаш батериите от соларите денем когато цената е ниска и да продаваш нощем когато цената е висока. Въпроса е да се договориш да ти изкупуват на борсова часова цена а не на средно дневна. Не би трябвало да е проблем дори и само акумулатори да имаш и да зареждаш с евтин ток и да продаваш на скъп. Ако има достатъчно такива маржа ще се свие до нива изгодни за този който го прави - пак на пазарен принцип. Скоро бях гледал часови прогнозни цени - от 7 ст. до 34 ст.

Миро - тая цена от 17 ст. е само за малките до 30кв. централи. Не съм много сигурен дали я има за такива със собствено ползване. Дето имаме такива всичките са 30кв. и са само за продажба. Говореше се, че от началото на 2024-та ще стане 20ст. ама дали и кога не съм много сигурен. Над 30 всичко е на свободния пазар. Трите основни ЕРП-та изкупуват твърдо на 12ст. на свободния пазар (или около тази цена) - с тях преговори не съм чул някой да е успял да води. На "преференциална цена" пак само те изкупуват ама както вече казах на малките. Всичко останало си сключва договор с балансьор и каквото такова. Днеска и утре сигурно ще е -1ст. Миналата година беше таква цената на нова година. Освен това всичко над 200 кв. е с мониторинг от ЕРП и всичко над 400 е с мониторинг и изключване. По-големите директно от ЕСО.

Съб Дек 30, 2023 8:58 am
Профил ICQ

Cekins написа:
това със съхранението не е проблем според мен. Ако приемем че имаме достатъчно мощности за съхранение, може би в началото на процеса ще има някакви по сериозни колебания на цените в пиковите и слабите часове, които пазарно ще се потушат.

Не можеш да знаеш дали е проблем без конкретика... Пак ще повторя за стотен път - балансът му е майката.
На лично ниво ако решиш може да си направиш оффгрид система и да си я балансираш. На национално ниво проблемът е много сериозен. Чисто технически не може да си само на ВЕИ, защото ако се разпадне системата няма как да я вдигнеш. Поне аз не съм видял инвертори с такава функционалност. В случая нямаш това предвид, затова само го споменавам без да задълбавам.
Идеята, че може да се инвестира в батерии и така малко по малко чисто на пазарни принципи ще се постигне баланс на цялата система е дълбоко погрешна според мен. То е малко като идеята да направим национална лотария и всички да играем в нея и да вярваме, че всички ще забогатеем. Някои може да спечелят, както и вашите клиенти може да спечелят от батериите. Но това не е решение. Аз лично инвестирах в батерии не щото съм голям еколог, нито щото разчитам на печалби, нито щото вярвам че така помагам на енергийната ни система. Напротив, убеден съм че моите батерии по-скоро пречат. Причината е, че искам да съм застрахован донякъде от безумията към които сме се запътили.

Сега малко конкретика - ако имаш 1Wpk панели лятото от тях може да стигнеш до 6-7 часа работа. Но обикновено това са часове с ниска цена. Ако искаш да изместиш продажбата в други часове ти трябват 5-7Wh батерии. Проблемът е, че инвестицията в 1Wh е колкото 1Wpk. Демек един напълно балансиран слънчоглед струва колкото 5-7 небалансирани. Няма много смисъл. Особено пълен дневен баланс, щото само няколко месеца са 6-7 часа, зимата пада до 1-2 часа. Както и да го въртиш или си в бизнеса със слънчогледи или в бизнеса с батерии. Но няма начин да ги съчетаеш двата бизнеса на 100%. Някаква част - да, но не изцяло.
Между другото тоя компромис вече започват да го разбират дори феновете на нетната нула. Вече говорят за значително преоразмеряване на ВЕИ-тата. Това заради сезонния баланс, не дневния разбира се. Естествено лятото това ще доведе до свръх производство, затова мислят как с излишъка да ловят СО2 и т.н. Безумията тепърва предстоят.
Но като цяло е напълно възможно да се живее само на ВЕИ. Аз мисля давах линк за един канадец, който по неволя си е направил оффгрид система. Гледах го отдавна, но сега мога да потвърдя и с моите данни. Сметката всъщност е проста - слънчогледите се оразмеряват спрямо зимните месеци, а капацитетът на батериите трябва да е достатъчен поне за 5 дни. В моя случай трябва да умножа слънчогледите по 3 и батериите по 5. Проблемът естествено е в цената. Сегашната инвестиции ми покрива около 2/3 от нуждите. Но за другата 1/3 инвестицията е 3 пъти повече отколкото първите 2/3. Не е много разумно, но не е нещо невъзможно. Ако и аз като канадеца живех на 100 км от най-близкия трафопост и аз щях да съм оффгрид.

Съб Дек 30, 2023 9:15 pm
Профил

Пускането на мрежата от нула не е проблем. Става остров който после се синхронизира. По стандарт от 1-2 години инверторите са длъжни да могат да работят както в грид фолоуинг така и в грид форминг режим. Говорим за тея от 100 киловата нагоре. Домашните не влизат в категорията.
Преди години си говорих с един от шефовете е ЕСО (който има и фотоцентрала) и му споделих разни идеи за балансиране на мрежата и честотата. Инстант контрол и праймари контрол. Човека много ясно ми обясни как стоят нещата и защо няма да станат. Проблема е, че всеки иска да произвежда повече и да продава повече. А тоя с парите определя политиката и правилата. Дори 1-2-3% намаляне на производството с цел стабилизиране на мрежите е неприемливо за тея с централите. Те гонят печалба. Затова се провалиха смарт грид, смартер грид, некс грид и още няколко дето даже не са и пробвани. Затова сега новите стандарти са всеки производител да има мрежа с определени протоколи за да може ЕСО да ги спира когато си поиска. у нас това се прави с шалтера и като има излишък първо се дърпа шалтера на тея дето не са от наща партия.
А на тема съхранение има само един възможен метод който да покрие зима - лято. Евтина и напълно зелена технология. Но за момента целта е печелене на пари а не решаване на енергийни проблеми. Метода го има експериментален на няколко места по света и работи перфектно. С ниско КПД но няма никакви странични ефекти и опасности от прилагането му. Течен азот / въздух. 100 ватчаса на килограм. Загуба 1-3% месечно в зависимост от съда / помещението. Ако се направи подземен хангар изолиран с полиуретан подобен на танкерите за течен метан - спокойно се пада под 3% месечна загуба. За 40-60см полиуретан на стените.
Ако имаш двор може да направиш 2 басейна под земята по 100 кубика всеки - един за азота и един за топла вода. С това малка къщичка ще си живее цяла зима на топло, светло, баня, печка без нужда от ЕРП.

Съб Дек 30, 2023 11:42 pm
Профил
Аватар

Решения има всякакви. Само че е въпрос на цена. Някой трябва да инвестира знаейки че възвращаемостта ще е никаква. Само дето никой не иска да го прави. Никой не говори за Чаира - там някой трябва да се ръсне 2-3 милярда лева за ремонта и разширяването на капацитета. Мощността е впечатляваща и ако се върне на служба на ЕСО няма да им се налага да изключват никого. Дребните инвеститори искат да имат възвращаемост - трябва някаква смислена политика по въпроса за да могат някак си и те да се включат в решаването на проблемите.

Това с дърпането на шалтера го има доста отдавна. Който не иска да му дърпат шалтера си прави малки фец-ове които не се задължени да имат изключване. Не знам Домусчиев от коя партия е ама и на него му дърпат шалтера - тук в Разград ФЕЦ-а му е около 40МW. В Пещера не го знам колко е - трябва да питам. Познавам се лично с главния енергетик на разградския завод и разправя че редовно си ги изключват.

Нед Дек 31, 2023 9:52 am
Профил ICQ

PIF, можеш ли да дадеш някакъв линк или "сламка" за тази акумулаторна технология с азота и въздуха?

Вто Яну 02, 2024 10:19 pm
Профил

emilvtc написа:
PIF, можеш ли да дадеш някакъв линк или "сламка" за тази акумулаторна технология с азота и въздуха?

Освен ако не се захранва от ВЕЦ или ВяЕЦ на входа имаш термомашина. Тази термомашина захранва компресора (също термомашина). И на изхода ти трябва друга термомашина. Общо 3 пъти минаваш през втория закон на термодинамиката... Като и в трите случая температурната разлика не е голяма.
Демек кпд на всяка степен ще е не повече от 30%, но 30%*30%*30% е 2.7%.

Сря Яну 03, 2024 3:02 pm
Профил

Разликата в температурата е от 70 до 270-300 келвина. Ако не се рекооперира топлината а само се съхранява течния въздух раунд трип ефективноста е 25%. При съхранение на топлото може да се вдигне над 50. Има технология дето стигат 70% раунд трип.
Едни англичани правят пруф ъф консепт. Събрали са малко пари, накупили са дисталационни кули от линде и разни дюарови съдове и показваха разни статистики.
https://highviewpower.com/technology/

Има на поне 10-ина места по света където се тества концепцията в реални условия но трябва да рови човек.

Сря Яну 03, 2024 6:52 pm
Профил

miro_atc написа:
Сегашната инвестиции ми покрива около 2/3 от нуждите. Но за другата 1/3 инвестицията е 3 пъти повече отколкото първите 2/3. Не е много разумно, но не е нещо невъзможно. Ако и аз като канадеца живех на 100 км от най-близкия трафопост и аз щях да съм оффгрид.

Ако оставим на страна отоплението на апартамента ти и топленето на БГВ в бойлера - всичко останало не покриваш ли на 100% като енергия с твоята система - дори и в зимния период?

Сря Яну 03, 2024 10:51 pm
Профил

Pif написа:
Едни англичани правят пруф ъф консепт. Събрали са малко пари, накупили са дисталационни кули от линде и разни дюарови съдове и показваха разни статистики.
https://highviewpower.com/technology/

Благодаря за линк-а.
Интересно изглежда и ако правилно съм схванал - това е нещо като ПАВЕЦ, но е много по-малко като площ и без да има нужда от 2 язовира.
Ще се поровя като намеря време.

Сря Яну 03, 2024 10:56 pm
Профил
Аватар

Емо - много трябва да е икономичен за да си покрива всичко - особено през зимата - ще трябва да си сложи 2 ватови лампи, 21 инчови олед телевизори и ултра икономични компютри (има разни такива лаптопи дето харчат по 20-30 вата макс.). Само саморазряда в акумулатора е около 5% на денонощие - за 4-5 дена без слънце (недай си боже и да има 20 санта сняг върху панелите) и акумулатора ще стои само като украшение а електромера ще си се върти за всичко което се ползва и денем и нощем.

Вто Яну 09, 2024 7:09 pm
Профил ICQ

emilvtc написа:
Ако оставим на страна отоплението на апартамента ти и топленето на БГВ в бойлера - всичко останало не покриваш ли на 100% като енергия с твоята система - дори и в зимния период?

Не съм го видял тоя въпрос... Значи то се вижда от картинката, зимата падам до 20-25%. Естествено голям дял има бойлера, имам и климатик дето не се изключва. Без тях евентуално на теория ще доближа до 100%. Но на практика по-скоро не, защото батериите ми покриват само дневния баланс. Без споменатите консуматори да речем че мога да изкарам и два дена, но повече не. При слънчогледите батериите трябва да покриват седмичния баланс, което ще рече че трябва да имам батерии минимум за 5 дена. Много рядко се случва да задържи повече от 3-4 дена без грам Слънце. Но се случва и тогава ако си оффгрид оставаш без ток.
Така че както казах си трябва батерия за 5 дена минимум. Но по-важното е, че батерия трябва и когато има Слънце, защото иначе няма какво да натовари слънчогледите. Поради тая причина, ако изключа споменатите консуматори нещата няма да се подобрят. Защото енергията която в момента произвеждам и ми покрива 20-25% от сегашните нужди няма да има къде да отиде при слънчево време. И ще произвеждам по-малко и пак няма да съм на 100%.
Пак да повторя за стотен път - баланс му е майката. Аз в момента имам достатъчно мощност да покрия на 100% годишната си консумация. Но реално за миналата година съм покрил само 62%, защото нямам сезонен баланс. Лятото хвърлям много, а зимата не ми стига хич.

Сря Яну 10, 2024 9:27 am
Профил
Аватар

Ти до 62% щом си стигнал си супер. Нормалното дето наблюдавам е 45-55%. А тези без батерия са жива скръб (за домашни говорим) - там 12-15% ако направи ще трябва да черпят...

Сря Яну 10, 2024 12:10 pm
Профил ICQ
Аватар

miro_atc написа:
...Пак да повторя за стотен път - баланс му е майката. Аз в момента имам достатъчно мощност да покрия на 100% годишната си консумация. Но реално за миналата година съм покрил само 62%, защото нямам сезонен баланс. Лятото хвърлям много, а зимата не ми стига хич.

Това е известно отдавна, дори преди да го кажеш, но не можеш да направиш нищо.

Освен това приятел формулира горното доста по-добре и лежерно от теб.
Казва следното: искам да живея на място където температурата целогодишно е 25 гр. и няма акули.

Сря Яну 10, 2024 12:20 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 373 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Следваща