Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Ардуино програмируем контролер за напояване 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Да, прав си, но установих, че датчика реагира със закъснение, докато обмокрянето стигне до него, и в повечето случаи препояването е факт. Другата причина са кабелите, които ми пречат.

Ето тема за размисъл и за нова тема. :yawinkle:


Съб Апр 16, 2022 4:27 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Здравейте,
Модифицирах малко проекта - замених 7805 с DC-DC Buck, добавих и optional ESP-01 ( ESP8266 ).
Arduino Mega 2560 има достатъчно I/O, така, че експандери на са необходими.
Контролерчето стана доста елементарно, но и достатъчно надеждно за целта, която ще изпълнява.

Прикачени файлове:
Arsov_Irrigarion_PLC2.png
Arsov_Irrigarion_PLC2.png [ 97.96 KiB | Прегледано 859 пъти ]


Прикачени файлове:
Arsov_irrigation_PLC2.pdf [880.39 KiB]
42 пъти


Чет Апр 21, 2022 7:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Така и така ще правиш платка - защо просто не сложиш мегата на платката заедно само с нужната и карантия. Ще можеш да си оптимизираш и разположението на дисплея. Можеш също да не ползваш готов модул buck dc/dc - има достатъчно читави чипове които не искат кой знае какво за да работят нормално - примерно LM2675, макар и скъп си е супер чип - досега не съм имал никакви проблеми с него - достатъчно е да се спазват елементарни правила при дизайна.

А ардуиното можеш да го ползваш докато си разработваш софтуера и чакаш платката.

И ако накрая го вкараш в една прилично изглеждаща кутия - можеш да имаш готов за пазара продукт - не казвам че ще ти е лесно да го продаваш но не е невъзможно. Аз имам няколко проекта които се продават успешно, въпреки че не са някакъв връх на технологиите, просто са направени да си изглеждат като професионален продукт а не някакво ТНТМ - номера е да уцелиш точната струна на която да свириш :)


Чет Апр 21, 2022 8:10 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
може да пуснеш и 1,2 ADC, PWM ...

Дисплея може да го вържиш към ЕСП-то ( има повече възможности за "графика" ) демек става "модул" HMI
може и по-голям кат ILI9341 240x320 ... има и тъч

_________________
main[-1u]={1};


Чет Апр 21, 2022 8:28 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Мда и аз подкрепям Cekins, разкарай тоя ардуино борд, сложи си мегата на платката, опроводи си я както си трябва, захрани си я както си трябва, пък пак си ползвай ардуино средата, никой не те спира.


Чет Апр 21, 2022 8:57 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Мдаааа, прави сте момци. Ще го направя, като ще плясна по-голям дисплей хоризонтално, за да си стане истинско HMI.
Началната идея беше проекта да е open hardware, и с готови модули всеки да може да си го спретне. Поради тази причина ползвах и 1206 корпуси на пасивните, за да могат да се лепят и ръчно.
При положение, че мина на Мега2560 на платката, то ще сложа по-малки корпуси...примерно 0603.
Между другото, някой да има файл на bootloader-а на Мегата?


Чет Апр 21, 2022 9:07 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 7:37 pm
Мнения: 64
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
nickarsow написа:
Между другото, някой да има файл на bootloader-а на Мегата?


https://support.arduino.cc/hc/en-us/art ... rduino-UNO


Чет Апр 21, 2022 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
До преди две-три години 0603 си ги лепях ръчно без никви грижи. Сега слагам очилата и пак ми се получава горе долу. А като се види зора и 0402 слагам. Пак се насища ръчно ама със стенсил + паста и после в печката. Колегата Ники пък маха очилата и ги запоява с тинол и ръчно :) Та си е според зависи :)

Загледах се в платката ти и нещо не виждам обратни диоди на релетата - ако няма горещо ти препоръчвам да сложиш, щото без тях, всяко реле ще работи само първия път :)


Чет Апр 21, 2022 9:33 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Има ги вградени в ULN2803-то.


Чет Апр 21, 2022 9:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Проблема е че като думне един сменяш целия чип .
А за размера, напоследък доста дребни неща правих, в смисъл критични към размер, но все още успявам да се оправя основно с 0805 :) само дето повечето TVS в са с някакви микроскопични размери, едвам ги виждам.


Чет Апр 21, 2022 9:43 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Камен Пецов написа:
nickarsow написа:
Между другото, някой да има файл на bootloader-а на Мегата?


https://support.arduino.cc/hc/en-us/art ... rduino-UNO


Благодарско!

Между другото, хрумна ми следната идея:
Контролер БЕЗ дисплей, а дисплея да е всеки смартфон или таблет. Става лесно през ESP8266-то. Преди години го пробвах през MIT AppInventor2. Става и с NodeRED или през Blynk.


Чет Апр 21, 2022 9:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Остави място за дисплея. Който не иска такъв да не го монтира.
Направи обща платка обхващаща всички MCU които си предвидил да се използват. Всеки да насища каквото му харесва.


Чет Апр 21, 2022 10:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Аха - добре - щото не се вижда какво драйви релетата - можеше да си решил да слагаш транзистори. За ULN-a да знаеш, че принципно единия канал му дават 500мА, обаче това не значи 4А за целия чип. Мисля че беше 1 - 1.5 А някъде. Та вземи в предвид колко релета ще включва всеки ULN едновременно и колко ток харчат - 5 волтовите релета стигат до 100-150мА и нагоре. И освен това ако му пуснеш 1А на ULN-а без охлаждане не знам колко точно ще издържи - вътре са стандартни дарлингтони с около 800-900 mV пад.


Чет Апр 21, 2022 10:09 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Cekins написа:
Аха - добре - щото не се вижда какво драйви релетата - можеше да си решил да слагаш транзистори. За ULN-a да знаеш, че принципно единия канал му дават 500мА, обаче това не значи 4А за целия чип. Мисля че беше 1 - 1.5 А някъде. Та вземи в предвид колко релета ще включва всеки ULN едновременно и колко ток харчат - 5 волтовите релета стигат до 100-150мА и нагоре. И освен това ако му пуснеш 1А на ULN-а без охлаждане не знам колко точно ще издържи - вътре са стандартни дарлингтони с около 800-900 mV пад.


Релетата са 12V, около 40-50mA/реле. Отделно кръговете на пръскачките са последователни във времето, тоест след, като свърши едната, започва следващата. Това е продиктувано от броя пръскачки в кръг и капацитета на помпата. При зеленчуците, максималния брой едновременно задействани релета е 5.


Чет Апр 21, 2022 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
ToHu написа:
Мда и аз подкрепям Cekins, разкарай тоя ардуино борд, сложи си мегата на платката, опроводи си я както си трябва, захрани си я както си трябва, пък пак си ползвай ардуино средата, никой не те спира.


В момента тия платки, барабар със захранване, УСБ, букси и прочие са по-евтини от единични чипове...


Чет Апр 21, 2022 4:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни