Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Ардуино програмируем контролер за напояване 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Тук реконструкторът ме изпревари. Доколкото съм разбрал, предложението беше да се купи чипът и да се сложи на платката, да са тамъни, опроводява, дизайнва с всичката му периферия, да се купуват части... и защо? В момента този борд както е сложен е идеален като add-on борд върху motherboard. Сега и layout--а е лесен, и да - нано (или мега, не помня вече) платката струва достатъчно малко пари. Изобщо не е сигурно, че контролера може да се намери в момента, особено "ардуино-контролери".
"Великият Скот" преди няколко седмици показваше поредния си проект, в който направи точно това - сложи си контролера върху платката, трябваше му за програматор. Обаче естествено контролера като отделен чип го няма на пазара в момента (не говоря за Алито, ама и там не е сигурно). Та този Скот си купи евтини развойни платки от Алито, с контролера дето му трябваше, и разпои контролерите да ги налепи по неговите платки. За да пляка на Ардуино средата... Те така...


Чет Апр 21, 2022 4:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Е ти от платки като, че ли разбираш, заглеждал ли си тия недоразумения? За нано мога да твърдя, проектирано и опроводено от човек без никаква идея, и още един модул бях гледал, не помня кой беше, и той така.
Ценово оригиналните ардуино платки никак не са евтини, за китайските не знам, не съм ги гледал, дори може и да са рутирано по-добре.


Чет Апр 21, 2022 5:06 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Естествено, че платките на Ардуино и ESP-тата не ме кефят. Аз и не се и занимавам тях, освен ако не искам да науча нещо на програмирането, ей така - на масата, с осцилоскопа, пред компютъра, с 5 или 12 волта и никакъв ток. Точно тук layout не играе никаква роля, сигурно и autorouter ще тръгне от раз.
Обаче, Тони, тук ти убягва нещо много важно - това е ПРОТОТИПНА фаза. Арсов иска да си тества концепцията. Той иска да има прототип в близко бъдеще с минимум усилия, за да може да си доизкусури схемите, софтуера, да разработи работещ прототип. Тогава нито breadboard, нито изискан pcb layout (и допълнително емулиране на мега-та) ще му помогнат да спести пари и време - първото е наистина за хора с много време и нерви, а второто ще му коства пари и време. Ако Арсов е решил да прави директно zero series - ок. Но аз лично бих използвал подобен подход - готови платки и моя хардуер, за да си разработя идеята. После сядаш спокойно и си правиш крайния дизайн без напрежение.


Чет Апр 21, 2022 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Останах с впечатление че това е проект за задоволяване на лични нужди. Ако всичко проработи безпроблемно едва ли ще има други ревизии на платката.


Чет Апр 21, 2022 5:21 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Това не отменя факта, че китайските клонинги са 4-5 пъти по-евтини от "оригиналните" Arduino-та и работят, и ги има в наличност. И освен това е по-евтино и бързо, да се заложи на модулна концепция - целият инженерен свят вече работи така: модулен дизайн, взаимозаменяеми решения, спестено време при развоя и инженеринга.


Чет Апр 21, 2022 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Хубаво е да има идеи, а авторът на темата ще реши кои да използва.
Аз бих предпочел да няма излишни конектори, хедъри и т.н. Запоеното си е запоено! :D
Да не говорим, че като калкулираш евтината китайска платка, хедърите за нея, някой лев за монтажа им и доставката, консумативите за тая дейност, и може да се окаже, че цената се изравни с тая на класическото решение.
И накрая като ти се падне глуха акула със свирка без топче във вид на платка ардуино с хедъри зацапани с флюс които ту контактуват, ту не, и работата отиде подягодите.

За подобен вид проекти разлика в цената от няколко лева не е решаваща и е без значение.


Чет Апр 21, 2022 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Желев, за модулният дизайн в повечето случаи е точно както казваш, но и там има,къде и кога, и не винаги е най-удачният вариант. Ей сега копам нещо което мисля да го направя точно модулно, но от последните ми проекти този е единственият в който модулната концепция има смисъл, та е въпрос на преценка.


Чет Апр 21, 2022 5:47 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Момци, концепцията ми е ясна, защото имам работещ контролер на базата на Zelio Logic SR3B261BD. Ето малко допълнителнни разяснения , за да дадете вашите за и против:
1. Контролирани вентили - 15, както следва:
- зона пръскачки 1;
- зона пръскачки 2;
- зона пръскачки 3;
- зона цветя и птиче грозде по оградите;
- маркуч;
- краставици;
- домати;
- картофи;
- ягоди и тикви;
- вентил за пълнене на бидона за вода за зеленчуците;
- вентил за пълнене на бидона за пръскачките;
- вентил за аварийно пълнене с вода от водопровода;
- контрол на отдалечена кладенчова помпа;
- контрол на помпата за пръскачките;
- контрол на помпата за зеленчуците.
2. Контролирани датчици за ниво:
- 3 бр. датчици на ниво на бидона за поливане на зеленчуците - долно, средно и горно ниво;
- 3 бр. датчици на ниво на бидона за пръскачките - долно, средно и горно ниво;
- 2 бр. аварийни датчици за препълване;
- 6 бр. бутони - маркуч, забрана за пълнене на бидона за пръскачките, забрана кладенчовата помпа, ръчно пълнене от водопровода, принудително пълнене от кладенеца, обща блокировка;
- 1 бр. датчик за дъжд в паралел с бутон за ръчно спиране на циклите за поливане.

В момента ползвам комбинация от Opensprinkler ( https://opensprinkler.com/product/opensprinkler/ ) и Zelio Logic SR3B261BD. Opensprinklera има доста добра система за почасово програмиране на много кръгове, мисля до 128, а от Zelioto ползвам входовете за датчиците и бутоните, а релетата за вентилите. Управлението на Opensprinkler-а на вентилите е доста смотано, та за това не го ползвам. От изходите му съм направил схема или за пръскачките и за зеленчуците. Те ми управляват помпите. Прилагам блок схема.

Прикачени файлове:


Та защо започнах проектчето.....
Причина 1: Фабричните НЕ управляват доставянето на вода, както и контрол на съдовете за съхранение на водата;
Причина 2: Цената е доста солена. Не, че тъпото Zelio е евтино....
Причина 3: Няма комбинация, която да ми пасне на 100%.

Мисля, че идеята да направя прототип, а после завършен контролер е много добра. Така или иначе прототипа ще ми помогне да изчистя недостатъците, както и да поошлайфам програмирането. Програмирането на Zelio-то е много лесно - FBD, така, че не ми е създавало проблеми, но за съжаление, за Ардуино няма толкова добър FBD редактор.

По принцип, Zelio Logic SR3B261BD+SR3XT141 вършат перфектно задачата, с изключение на WiFi връзката с телефон/таблет.

Във варианта с Nextion дисплей, идеята е програмирането, мониторинга и ръчните бутони да са от дисплея. Варианта без дисплей изисква задължително WiFi за връзка с таблет или телефон за тези функции. Моето лично предпочитание е ESP32 за контролера ( входове и релета ) + един 8-10" таблет за менюта, програмиране и контрол.


Чет Апр 21, 2022 7:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Много сложно и много излишни неща според мен. Тия бидони с какво ги пълниш от сонда ли или от водопровода, да четох ма все пак да питам. Защо са ти вентили за пълнене на бидоните като управляваш помпата, а защо ползваш бидони след като имаш сонда и водопровод, логично е като имаш бидони да ги ползваш да събираш дъждовна вода от покривите.. Колкоо метра кабели си разнесъл по двора или тепърва ще ги полагаш.
Тва да си пуснеш вода трябва да с разхождаш по менюта или да имаш умен тлефон под ръка.
И аз инмам голям двор ма чак такива екстри нямам.


Чет Апр 21, 2022 9:01 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Кладенеца е от комшийката, на около 100м от бидоните и помпите ми. Пълни два бидона в два различни края на двора ми. Зеленчуковия се изразходва по бавно от този за спринклерите, та за това са вентилите за пълнене. А и спринклерите и зеленчуците се поливат по различен начин. При кладенеца разпределям водата с два вентила за вода към бидона на комшийката и вода към мен, следя нивото на кладенеца, както и помпата за теглене от кладенеца. Водопровода е нужен през м. Август, когато нивото на кладенеца не е достатъчно.
Ако беше просто, нямаше да се налага да правя собствен контролер и да пускам темата. :)


Чет Апр 21, 2022 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Само да ти кажа от опит с резервоари, колкото по-малко управляема автоматика толкова по-добре. Пълним ги с поплавъкови вентили, колкото по-голям толкова по-добре, но логично за бидон нещо над 1" ще е голямо. Помпите ги управляваме или по налягане или ако не е предвидена да държи налягане от датчика на поплавъковият вентил.
По-надеждни от това здраве му кажи, по подобна схема се правят и два източника през еднопосочни вентили, помпата се прави да е малко по-високо налягане от водопровода, като има вода от помпата иде от там, като няма идва от водопровода.
Решението работи и е едно от малкото приемливи ако става въпрос за безопасност, верно че поливаш домати а не гасиш пожари но защо да правиш нещо сложно и трудно за поддръжка като може нещо просто и надеждно?
Като отидем на вентилите, надеждни вентили за това приложение са си пари, иначе с тая кладенчова вода ще има да ги сменяш всяка година. Тия за поливането не може да ги избегнеш, но поне тия на входа може да си ги спестиш . Където имаме такива се слагат или бътерфлай на елелтрозадвижки или по-сериозно вентили но и двете струват не малко пари и за поливна инсталация са безмислени.
Всичко това има смисъл да го следиш, ниво, налягане, позиция на кранове, но не и да го управляваш.


Пет Апр 22, 2022 12:36 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 9:27 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
nickarsow написа:
Програмирането на Zelio-то е много лесно - FBD, така, че не ми е създавало проблеми, но за съжаление, за Ардуино няма толкова добър FBD редактор.


Може да сте пропуснали погледнете https://flprog.ru/chto-takoe-flprog/, това не отстъпва на Zelio-то по възможности.


Пет Апр 22, 2022 6:35 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 11:56 am
Мнения: 25
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
ToHu написа:
Само да ти кажа от опит с резервоари, колкото по-малко управляема автоматика толкова по-добре....


Тони, тя системата работи вече 4 години без проблеми. За моя изненада, Зелио-то се държи много добре. Вентилите са Hunter и не сме имали проблеми. Кладенчовата помпа има входящ и изходящ филтър. Изходящия го чистя 2 пъти през лятото, защото натрупва алги. Всички бидони също имат филтри на изходите преди помпите.
При мен не мога да ползвам управление на помпите по налягане, защото кладенеца е с такъв дебит, че трябва да разпределям водата за пълнене на бидоните в различни часове в денонощието, за да има за всички. С две думи, не ми е лесна задачката... :)


Пет Апр 22, 2022 7:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Случил си на вода :) Аз бая дръвчета съм изял от каптажи и кладенци, а нашият пък е направо уникален, не вадиш вода с примеси а примеси с вода :) Първоначално бая проблеми имаше, той дебит има и директно го използвахме, ама много отлагания. В момента поливаме от резервоара за гасенето, доста по-добре, но той е голям 50 кубика или нещо такова беше, та се утаява и няма толкова проблеми. За ВиК беше грижа, няма смесител да изкара повече от година, но преди 2-3 вече ни пуснаха от градската мрежа та малко по-добре.


Пет Апр 22, 2022 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ардуино програмируем контролер за напояване
Ама наистина много "промишлено" подхождате, а на човекот една бройка му трябва. Аз бих подходил още по-несериозно: нищо повече от допълнителни жици, най-много платка в домашни условия. А че Ардуиното можело да прави проблем - човеко е достатъчно знаещ да го отстрани. Каква е гаранцията, че неговата платка "от нулата" няма да иска три ревизии преди да заработи?


Пет Апр 22, 2022 1:04 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни