Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Тентата 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Тентата
След като дойде и я окачиха, нещата придобиха съвсем други измерения. :D Моторизацията й ще бъде сериозен пълномащабен проект, включващ много датчици и актуатори, с който ще се занимавам цяло лято. Хубавата новина е, че задвижването е много лесно и мазно и моторчето за чистачки няма да има никакви проблеми с това.
Сега трудните неща. На първо място - датчици за положение. Отначало мислех да използвам само 1 микроключ за нулата и нататък да използвам моторчето като серво, щото то си има вътре някакви контакторни пластини, които цъкат веднъж на оборот. Но цялата конструкция е, как да кажа, не много твърда, алуминиева и просто от сега го виждам как няма да стане достатъчно надеждно със CNC-подобна логика, брояща стъпки. Още повече ако е само 1 на оборот. От тук две неща. Меренето на ток от предпазна мярка се превръща във функционална необходимост, защото в една от фазите на разпъването има опъване на тентата. После, датчици за крайни положения. Аз, лично виждам две опции - микроключета и оптрони с въздушна междина (slotted optocoupler). Отдавам силни предпочитания на оптроните, но не знам как ще се държат на открито, слънчева светлина и прочие. Всичко, разбира се, трябва да е IP67 (или поне 66).
Дайте някакви мисли по въпроса. :D За сега снимки няма, с жената още се занимаваме с монтажа, предполагам до средата на седмицата ще приключим.


Нед Май 22, 2022 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Тентата
Оптрон ми се струва ненадеждно - ще се цапа, ако е IP вероятно ще е промишлена цена , Хол-датчиците са си ок, ама това с IPxx ше те затрудни.
Най лесно ми се струва с охранителни датчици(рид ампули).
https://vikiwat.com/magniten-datchik-11890.html
Тая цена е много висока, ама знам ли, те цените пощуряха.


Нед Май 22, 2022 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
За крайни изключватели аз бих използвал индуктивни датчици. https://www.google.com/search?q=inducti ... EQ_AUICCgB
И като препоръка - желателно е да не са от али-чичак.

Друга идея. При автомобилите май почти или изобщо не използват крайни изключватели за ел. стъклата. Следи се консумацията на двигателя, и по-конкретни пиковото и повишаване.
При някои има и датчик генериращ импулси.
Алтернатива която бяхме го обсъждали преди време - да прихванеш променливотоковата съставка от комутацията на ротора.

И една забележка. Темата за тентата на началника на форума трябва да се казва не "Тентата", а "ТЕНТАТА". :D


Нед Май 22, 2022 8:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Ей, забравих за тия индуктивни. :) Бях взел преди 100 год. един такъв за 3D принтера ама така и не го сложих.
Принципно съществува опцията да отпечатам херметичен корпус за датчика, за рид ампулата би трябвало да не е проблем, индуктивния ще експериментирам.


Нед Май 22, 2022 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Тентата
аз бих пробвал само по консумацията, без датчици
примерно правиш регулатор на ток с който ограничаваш тока на някаква безопасна стойност (безопасна и за мотора и за механиката клято върти), и ако достигне това ограничение за повече от 2 секунди да изключва, това за крайните положения
ако искаш частично разпъване пък броиш оборотите с датчика който имаш в мотора


Пон Май 23, 2022 8:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
nik написа:
аз бих пробвал само по консумацията, без датчици
примерно правиш регулатор на ток с който ограничаваш тока на някаква безопасна стойност (безопасна и за мотора и за механиката клято върти), и ако достигне това ограничение за повече от 2 секунди да изключва, това за крайните положения
ако искаш частично разпъване пък броиш оборотите с датчика който имаш в мотора


По консумацията няма как да разбереш дали е достигната крайна точка или е възникнал проблем по пътя.


Пон Май 23, 2022 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Тентата
Какво значение има дали е проблем или крайна точка? И в двата случая трябва да спре


Пон Май 23, 2022 9:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Реконструктор написа:
По консумацията няма как да разбереш дали е достигната крайна точка или е възникнал проблем по пътя.

Същата работа като ел. стъклата на автомобилите. При по-дъртите реализации не можеш да разбереш дали прозорецът е затворен или е "щипнал" нечия глава, но както каза и Ник, и в двата случая трябва да спре.
В тая връзка що не огледаш някой готов модул за джамове?


Пон Май 23, 2022 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Защото, както казах, разпъването е процедура от няколко стъпки.


Пон Май 23, 2022 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Ами зависи от няколко неща, на първо място колко е читав механизма и на второ колко е мощен мотора. Ако механизма е ОК и мотора е достатъчно мощен, може да минеш само с ток и време. Щори и тенти обикновенно се автоматизират по време и да ти кажа добре си работят.


Пон Май 23, 2022 11:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Тентата
какво значи няколко стъпки? дай да формулираме задание първо
примерно:
тръгва да разгъва - харчи 1А
към края започва да опъва платнището - харчи 3А
напълно разпънато и повече няма на къде да ходи - харчи много ток колкото блокирал мотор или колкото да счупи нещо
това означава че ако направиш регулатор на ток на 5А - би трябвало да разгъне до край без аварии, и ако задържи 5А повече от 1-2 секунди означава или е стигнало до края или има авария

проблемите ги виждам другаде - примерно ако си избрал някакъв безопасен ток 5А за крайно положение, дали тоя ток ще е безопасен и при авария, в целия диапазон на разгъване, някои механизми са силно нелинейни, например тоя тип крикове за кола
Изображение
са силно нелинейни, в крайно долно положение силата му е много малка, докато в крайно горно положение с минимално усилие вдига голям товар
ако имаш такава ситуация по средата на разгъването - ограничение по ток няма да е безопасно за конструкцията, но тогава незнам и какво ограничение ще помогне


Пон Май 23, 2022 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Абе всички ел. тенти така работят и нищо им няма.


Пон Май 23, 2022 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Тентата
да дам някои идеи:
- задължително крайни изключватели. механични и херметични. рид-ампули не са достатъчно надеждни, може би датчици на хол?
- някакъв сензор за въртенето на матора - хем ще имаш вторична защита (знаеш колко оборота ти трябват за да опънеш/свиеш пердето), хем, ако спре да се върти трябва да му спреш тока
- сензор за вятър и/или слънце. като духне вятъра, да се свива сама тентата


Пон Май 23, 2022 12:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Тентата
Пак аз ще съм цапащият, ама има евтини серва в али-то - ще не сложиш такова за задвижването? Първо, имаш доста по-прецизно мерене на момент, ако държиш на ограничение по момент. Второ, имаш прецизно мерене на пътя/позицията и можеш да контролираш какво се случва. Има ги и с вграден редуктор, за да пасне на концепцията "replacement на моторче от чистачки".


Пон Май 30, 2022 7:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Тентата
Абе отказвам се от тоя проект. :) Няма много смисъл, тентата се разпъва лятото и се прибира есента. През останалото време се прибира само аварийно при силен вятър, който е рядкост където живея.
Остана ми един анемометър - импулсен метален. Ако някой му трябва, давам го за колкото съм го взел


Сря Юни 08, 2022 9:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни