Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
DIY Рекуператор за вентилационна система 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение DIY Рекуператор за вентилационна система
От доста време търся такова чудо, но или параметрите ми не пасват, или цената е безбожно висока.
Трябва ми нещо от рода 30-150 куб.м./час и ефективност над 90- -95%.

Има разни за малък дебит, но са с пластмасов 8O топлообменник, от който освен относително ниска цена не може да се очаква висока ефективност.

Търсих из нета идеи за DIY и открих няколко като тази, но ми се виждат доста неефективни и с малка топлообменна площ.

От известно време ми се въртят разни идеи за лесен за изработка и последната ми е да се направи топлообменника с обикновено тънко домакинско алуминиево фолио за печене - с ширина на ролката 60см примерно.

Набързо се опитах да начертая идеята на картинките по-долу.

Топлообменника ще се направи като "сандвич" от ламели/обтегачи, около които обтегнато ще е навито алуминиевото фолио на зиг-заг (виж картинката), а сандвича ще е затворен с 2 капака, като всичко ще е притиснато между тях.
Обтегачите може да са изработени от пластмаса и ще са дебели 1.5мм, като това ще определи дебелината на сечението на въздушния канал.

Топлообменника ще е монторан в правоъгълна тръба за стандартен въздуховод, като двата му края ще са разположени в двете "т" съединения.

Идеята позволява изработване на "сандвич" с произволна дебелина (брой обтегачи) - т.е. произволна площ на топлообменника.

Монтажа трябва да е под налкон и в долния край на "т" съединението трябва да се направят отвори за отвеждане на конденза.

Виждате ли някакво кусури в идеята и може ли да се измисли вариянт за по-лесна за изработка конструкция?


Прикачени файлове:
Топлообменник.png
Топлообменник.png [ 49.44 KiB | Прегледано 1895 пъти ]
Тяло.png
Тяло.png [ 31.74 KiB | Прегледано 1895 пъти ]
Чет Сеп 29, 2022 10:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Нещо такова ?


Прикачени файлове:
hech 2.jpg
hech 2.jpg [ 100.08 KiB | Прегледано 1886 пъти ]
hech 1.jpg
hech 1.jpg [ 134.79 KiB | Прегледано 1886 пъти ]
Чет Сеп 29, 2022 10:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Но такава конструкция изпълнена с фолио ще има доста проблеми със смесване. Ако го изпълниш от нещо малко по сериозно като дебелина, може сравнително лесно да го уплътниш. За самото уплътняване, след като го нагунеш и събереш, обръща на едната страна, слагаш две лайсни така, че да се получи 3-4 мм ръб и наливаш някой подходящ силикон, като изсъхне завърташ на 180 и правиш другата.


Чет Сеп 29, 2022 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Има алуминиеви тавички за печене, евтини за еднакратна употреба, може да помислиш по въпроса.
Има и по-дебело фолио https://www.emag.bg/aluminievo-folio-za ... D0PTLPMBM/


Чет Сеп 29, 2022 11:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Има някаква технология за запояване на алуминий с която не съм запознат, но би трябвало да е нещо такова: нареждат се детайлите, обмазват се с паста за запояване (не на електроника) и се пъхат във "фурната". След това се вадят споени.
Поне така изглеждат направени радиаторите по автомобилите, най вече тия с алуминиеви казанчета.
Ама за повече детайли ще трябва да погуглиш.
Иначе има меки припои (калай, олово-калай) и флюсове за запояване на алуминий, но не знам доколко биха били подходящи. Че тия в автомобилните радиатори изглеждат по-твърди от калаен или оловно-калаен припой.


Чет Сеп 29, 2022 11:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Абе технологии има различни, но трябва да отиде на изцяло метално изделие. Ако ще го прави метално не е никакъв проблем това са са огънати детайли. Нямам представа колко ламели иска да постигне, логично колкото повече, толкова повече :) Ако се прави от тънка ламарина, да речем 0.2 или нещо от сорта може да се формова и на ръка или приспособление сравнително лесно, и ако са му метални стените да се запои.
Като цяло мога да измисля доста варианти да се сглоби подобен рекуператор ако е изцяло метален. Не знам какви са му възможностите. За алуминий не съм сигурен, но стомана/мед може да се запои с паста за медни тръби, тя съдържа припой. Радиатори и др. подобни според мен запояват с потапяне или обливане.


Чет Сеп 29, 2022 11:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Щеше ми се да владеех "силата" (технологията) за запояване и заваряване на алумин - тънък и дебел, но това определено не е за мен. Като си спомня как се "изприщих" докато измисля как да заваря/запоя надеждно, евтино и в домашни условия медна ламарина за медна тръба за соларните колектори ....

Явно не става ясно от чертежите ми каква е идеята.

Идеята е въобще да няма запояване, както и силикониране. Уплътняването ще е на 100% и ще се постигне само с притягане на двата капака на сандвича един към друг.

Идеята е както ToHu я скицира, само дето фолиото няма да е навито и опънато между осички, които оформят въздушни канали с триъгълно сечение. Вместо осичките ще сеизползват "С" образните обтегачи/ламели и то с дългата им страна там, където са осичките от чертежа на ToHu.
Оплътнението от към късата 20см. страна ще стане като фолиото се притиска механично между късите страни на ламелите.с болтове или нитове през кръглите отвори в двата капака и ламелите и планките.

Правоъгълните планки служат за укрепване на конструкцията и дават възможност фолитото да се притисне и уплътни и по дългата 60см страна, но само по средата. Служат и за формирането на въздушния канал, задавайки дебелината му.

Така между планките и "С" образните обтегачи и фолио от двете им страни се получава въздушен канал с правоъгълно сечение и дебелина - колкото е дебел ламела/планката - т.е. 1.5мм примерно. Планките са полукръгли от вътре, за да се "заобли" канала и да се намали въздушното съпротивление/пада на налягане при преминаването на въздуха през него в областа на завиоте в двата му края.

Един от многото въпроси е от какво да се направят планките и "С" обтегачите? Най-добре ще е да са от алуминий, но - скъпо и трудно за в домашни условия. По-скоро от някаква безвредна пластмаса, която някак ще трябва да се изреже, но предполагам, че това ще е доста по-лесно от рязането на алуминий.

С пари - всеки може (е, не всеки де). Идеята е да се направи за "безпари" в домашни условия (ако може).


Пет Сеп 30, 2022 8:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Да и аз понякога съм мазохист :)
Лично според мен ще имаш проблем, поне с 1.5 мм ламели. Това което ще стане е че от едната страна налягането ще е по-високо и фолиото ще се изтумби и ще затвори достъпа на въздуха от другата страна.
Но на въпроса за ламелите, според мен алуминий не е лоша идея, може и пластмаса но алуминий по добре според мен. Спокойно си ги правиш у вас стига да имаш обер фрезичка.
Значи, печаташ шаблон с профила на ламелата, ако не държиш да е точно може и да го начертаеш на ръка. Пренасяш в-у парче МДФ, нещо 10-12 мм ще свърши работа. Със зегем банцинг, ножовка или каквото имаш изрязваш МДФ-а по профила на шаблончето и по този начин самият MDF става шаблон. Слагаш му от едната страна 4 Т гайки като за дърво. От другата редиш 5-10-20 правоъгълни ламели от алуминий колкото може да ти обработи инструмента. Затискаш с друго парче MDF като за целта използваш въпросните 4 гайки, или повече колкото сложиш. Използваш фрезер за контур, с лагерче, дели отгоре или отдолу зависи от коя страна ще ти е по-удобно да е фррезата. Алуминия е мек, с нов инструмент се реже бързо. Аз след като го затисна бих го минал на банцинга или със зегето за да няма много за фрезоване, не че пречи но ще трябва да го минаваш на много пъти. Ако си с лагер от към фрезата може да пробиеш и да фрезоваш канал, но с алуминий може да е малко зор.
По този начин доста бързо може да си произведеш голямо количество ламели с контура който ти е нужен. Още по-добре е ако си направиш импровизирана масичка за оберфрезата, не иска много, по-голям плот и монтираш фрезата от долната му страна, укрепваш го да не мърда по подходящ начин, ако е голям две дървени магаренца вършат чудесна работа, и вместо да движиш фрезата ще движиш пакета с ламели, това е много по-лесно и по контролируемо.

п.с. няма да ти е много по-скъпо да отидеш в някой малка фирма с лазер и да ти ги изрежат, и ще си спестиш доста време и чистене.


Пет Сеп 30, 2022 5:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Една лесна идея за DIY рекуператор.

FRESH AIR - simple HRV - (Easy Making)


Сря Юли 12, 2023 3:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Като базова идея е готино. Има какво да се пипне, но бива.
Лесно за направа и евтино за поддръжка. Зацапало се тялото на топлообменника? Вади се алуминиевото ребро ако представлява ценност, два шута на останалото и за половин час се прави нов.
А и юнака кефи - ръцете му не са заврени на тъмно, и има идея кое как да стане, при това лесно и добре.

Редакция:
Това изглежда доста по-профи и завършено:
https://www.youtube.com/watch?v=FUhvuhItX30


Чет Юли 13, 2023 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Да, знам го това видео, но това с алуминиевите тръби някак си не ми допада. Имат голяма маса спрямо площтта им на топлообмен.


Чет Юли 13, 2023 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Значи треба да наблегнеш на кутишки с бира, много са леки.


Чет Юли 13, 2023 10:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Другия вариант е да ти дам празни кутии от кучешки консерви, сигурно имам към 30 броя Ф100х175,, лесно се маха дъното и може да се запоят една за друга, или кутии от сирене 90х90х200 но са по-малко бройки.
Що ги пазя ли, ми имам къде и ги събирам все за нещо мое да свършат работа, най-лесно се хвърля на боклука.
Също може да ползваш алуминиев въздуховод има малки диаметри към 60 или 80 бяха най-малките дето лесно се намират.


Чет Юли 13, 2023 11:48 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
emilvtc написа:
Една лесна идея за DIY рекуператор.

FRESH AIR - simple HRV - (Easy Making)


С офсетови печатарски плаки ще стане бързо и лесно.


Пет Юли 14, 2023 8:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Рекуператор за вентилационна система
Vasseto написа:
emilvtc написа:
Една лесна идея за DIY рекуператор.

FRESH AIR - simple HRV - (Easy Making)


С офсетови печатарски плаки ще стане бързо и лесно.


Да. Те са по-дебели и твърди, а и не са никак скъпи, за разлика от алуминиевите тръбички например.


Пет Юли 14, 2023 3:16 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни