Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Следваща
Преносим мощен лазер с мощност 75W 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
itso.t написа:
borislav87 написа:
Това е на кратко от Интернет

Лазерът (на английски: laser – light amplification by stimulated emission of radiation – усилване на светлина чрез стимулирано излъчване на радиация)

Лазерите НЕ излъчват радиация.
Аз не знам и не ме интересува често казано. Само ги сглобявам.
Кажи го на wikipedia :D


Нед Дек 04, 2022 10:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
То точно светенето в небето е това за което бият, ако светиш по сгради шанса да те търсят е по-малък. Като светиш в небето, особено с такава мощност дори и при облачно време може да заслепиш пилот на километри, а ти дори няма как да знаеш дали е там или не. То като има облаци всъщност е по-зле, защото имаш рефракция и кой знае на къде отива лъча.


Пон Дек 05, 2022 12:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1402
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
borislav87 написа:
Здравейте. Занимавам се от 1г с лазери, като хоби.
Здравей. Знам те от HWBG форума, където от година 2014 насам пишеш в тази тема:

> Лазери - играчки за възрастни

Фрагмент от първият ти пост там:
1124 през година 2014 написа:
Имам лазерен диод от 18Х двд LG... Въпросът е, какъв Резистор да ползвам, за да не се прецака диодът от високия ток?
В този форум участват хора, които имат трудов стаж в електрониката повече, отколкото ти си живял (съдейки по никнейма ти, си произведен през година 1987). Започваш участието си с завишено самочувствие и известна арогантност, които в дългосрочен план могат да ти навредят. Не се прави на интересен пред съфорумците и не се опитвай да ги поучаваш за неща, които те са учили с години, практикуват ги и правят суха пара с тях. По-рационално е да се обереш малко, да четеш внимателно всяко мнение, дори да не съвпада с твоето виждане. Ако си изиграеш правилно играта, би могъл да получиш полезни съвети, които ще ти помогнат в хобито. Успех! :)

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Пон Дек 05, 2022 12:14 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Private написа:
borislav87 написа:
Здравейте. Занимавам се от 1г с лазери, като хоби.
Здравей. Знам те от HWBG форума, където от година 2014 насам пишеш в тази тема:

> Лазери - играчки за възрастни

Фрагмент от първият ти пост там:
1124 през година 2014 написа:
Имам лазерен диод от 18Х двд LG... Въпросът е, какъв Резистор да ползвам, за да не се прецака диодът от високия ток?
В този форум участват хора, които имат трудов стаж в електрониката повече, отколкото ти си живял (съдейки по никнейма ти, си произведен през година 1987). Започваш участието си с завишено самочувствие и известна арогантност, които в дългосрочен план могат да ти навредят. Не се прави на интересен пред съфорумците и не се опитвай да ги поучаваш за неща, които те са учили с години, практикуват ги и правят суха пара с тях. По-рационално е да се обереш малко, да четеш внимателно всяко мнение, дори да не съвпада с твоето виждане. Ако си изиграеш правилно играта, би могъл да получиш полезни съвети, които ще ти помогнат в хобито. Успех! :)


Това че отговарям арогантно на член от форума е защото той прави същотото. Бъди спокоен, животът ми е устроен перфектно до този етап. Аз не търся помощ от никой, защото не ми трябва в това което правя. Мога да ти кажа че в момента съм много запознат с нещата с лазерите. Чел си ми някви мнения от 2014г, а сега сме 2022. Аре помисли дали пак съм с тази информация. Комуникирам с чужденци основно, буквално специалисти в тази сфера и каквото имам да питам повярвай ми ще питам тях, а не тук. Едно е сигурно, тук определено има много гурута с високо самочувствие! Заради такива като вас прекратявам темата! Нямам желание да споделям вече каквото и да е тук.
Успех от мен!


Пон Дек 05, 2022 1:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
ДедоБоре написа:
ако говорим за мощност на поток/емисия, тогава мерната единица е ват на площ (примерно ват на кв.м.)


Мощността така или иначе (както и да я мериш) не е достатъчен показател за един лазер.
Особеното на лазерите не е количеството на енергията, а нейното качество. Когато един електрон минава на "по-ниска" орбита, той излъчва фотон. Този фотон пренася точно определена енергия в пространството, докато не срещне подходящ приемник. Примерно друг електрон, който ще погълне изцяло фотона и ще се качи на по-висока орбита.
Работата е там, че енергията на фотона (демек честотата) трябва да е достатъчна, за да може електрона да направи прехода. В противен случай просто тоя електрон и тоя фотон няма изобщо да си взаимодействат. Това го е забелязал още Айнщайн, когато открива фотоелектричния ефект. Може да облъчваш един фотоволтаик с всякаква мощност, но когато спектърът ти е по-нисък отколкото PV бариерата, ток няма да потече.
Има обаче една друга теоретична възможност - един електрон може да "глътне" два фотона едновременно и така да си осигури достатъчно енергия да прескочи бариерата. Теоретично е възможно, но на практика е трудно постижимо с обикновен източник на фотони. Проблемът е, че колкото и да се опитваш да ги фокусираш ти трябва много, много фотони, демек много много голяма мощност, за да получиш комбинация от един електрон и два фотона заедно в една точка. Освен... освен ако фотоните изначално не се движат в групички от по няколко. Даже не точно "групичка" те са буквално един в друг, защото са бозони и за тях не е проблем да се намират по безброй в една и съща точка. Е те точно това е номерът на Лазарчо от шумата. Създава поток от фотони, които се движат по няколко с едни и същи координати.

Всичко това, казано по друг начин е, че енергията се пренася на кванти, демек на пакети с някаква големина. От големината на отделния пакет зависят някои квантови ефекти, не само от броя на пакетите (мощността). Лазерът е средство да групираш пакетите, така че да се държат като по-големи, без самите те да са по-големи. И в тоя смисъл има значение симулация на колко "голям" ефект може да постигнеш. Иначе може да постигнеш отново много пакети и съответно отново голяма мощност, но не това е идеята.


Пон Дек 05, 2022 1:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
borislav87 написа:
Заради такива като вас прекратявам темата! Нямам желание да споделям вече каквото и да е тук.
Успех от мен!


Не реагирай така. :)
Това че няколко души са ти писали по-остро, не трябва да те засяга особено - това е нормалната практика. Аз лично съм любопитен докъде ще го докараш, така че продължавай да споделяш прогреса който правиш с него

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Дек 05, 2022 1:07 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Н'бабане Гт'муан'га написа:
borislav87 написа:
Заради такива като вас прекратявам темата! Нямам желание да споделям вече каквото и да е тук.
Успех от мен!


Не реагирай така. :)
Това че няколко души са ти писали по-остро, не трябва да те засяга особено - това е нормалната практика. Аз лично съм любопитен докъде ще го докараш, така че продължавай да споделяш прогреса който правиш с него


Не знам какъв им е проблема на някои хора тук. Споделяш нещо, а те си спамят, защото си нямат работа. Нормално е да се подразня. Единият пита за татоси, а другия ми чете морал. Чел ми мнения от 2014г.Че аз тохава за сефте проявих интерес към подобни неща и не знаех абсолютно нищо. До момента съм направил 16 лазера и 13 от тях са били за хора, които са ми писали да им направя. Дори и днес ми звъня едно момче от Ботевград и иска 7.5W - ватов лазер. Предпочитам да комуникирам с хора, които наистина имат интерес от лазери. Също така приемам и съвети. Тук темата е за 74W ватов проект. Добре, ще кача информация като почна да сглобявам нещата щом имаш интерес То ще е след месец вероятно, защото всичко пътува насам. Ще използвам вероятно за начало ръчно направени драйвъри, защото съм поръчал и други готови. Готовите са усилватели, като ще подам 25V и ще ги настроя на изкарат 33V и 3-5А. За тези които ще правя аз ще са ми необходими повече батерии 2х9 18650, а при готовите 12бр. При готовите ме притеснява нещо, което ще проверя, дали стартовия ток е същия като в работа. Примерно настроен на 33V а при старт да не удари 40V. Има такива случаи с такива усилватели затова ще проверя преди да действам.


Пон Дек 05, 2022 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Ток и напрежение са две различни неща, какво е напрежението няма чак такова значение стига да не преминеш това на електрически пробив, теб те интересува какъв е токът през диода. Ако източника на ток не е подходящ може да имаш всякакви "ефекти", а разните драйвери-захранвяния които се продават из интернет няма никаква гаранция че са направени читаво.


Пон Дек 05, 2022 4:22 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Ами драйвърите уж са доказани че работят без проблеми. Информацията е от човек, който ги ползва. В самите диоди има някъв регулатор техен си за волтажа. За ампеража, колкото пуснеш. Обаче над 6А вероятно ще прецака диода. Така че трябва да се придържам макс до 5А,защото по нагоре вече не дава добри резултати, а отделя много топлина. Диода иначе работи на около 4.6-4.9V.


Пон Дек 05, 2022 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Не знам какви диоди използваш повечето лазерни диоди, ако са само диоди са точно това, диод, евентуално ценер и по-мощните могат да имат термистор. Ако използваш някакви модули, там вече може да е всичко. Диода е нелинеен елемент, малка промяна в напрежението може да доведе до сериозна промяна в тока, също така ефективността се определя и от температурата, идва един момент в който и да му подаваш повече ток интензитета не се увеличава защото не успяваш да го охладиш достатъчно. Ако работи в импулсен режим, това може да не се изразява с голямо покачване на температурата на радиатора, но на ниво кристал може да се покачва достатъчно за да му намали КПД по време на импулса.
Но пак да кажа, какво е напрежението няма никакво значение, важен е токът, драйвера трябва да осигурява константен ток в границите които си задал, колко е напрежението при този ток няма особено значение, то ще е там където е за съответният диод. Между два диода може да имаш не малка разлика в напрежението, затова и се управляват по ток, така гарантираш постоянен ток, а не ток зависещ от конкретният диод.


Пон Дек 05, 2022 5:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Благодаря за пояснението! Да, знам че ампеража е от значение. Може да ми дадете идея каково да използвам за консуматор, за да настроя волтажа и ампеража. В смисъл да не тествам директно върху лазерния масив. Също така не съм измислил да направя двете захранвания с по 6 батерии 18650, да ги зареждам директно с някво зарядно, като тези на снимките.


Прикачени файлове:
-1099886369351157410.jpg
-1099886369351157410.jpg [ 4.66 MiB | Прегледано 996 пъти ]
-1255079359-1942721470.jpg
-1255079359-1942721470.jpg [ 236.39 KiB | Прегледано 996 пъти ]
Screenshot_20221205_182144_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
Screenshot_20221205_182144_com.alibaba.aliexpresshd.jpg [ 1.1 MiB | Прегледано 996 пъти ]
Пон Дек 05, 2022 6:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Това което показваш, поне по описанието изглежда като източник на ток, настройката е лесна, за товар най-лесно да използваш халогенна лампа от автомобил, може и всякакъв друг товар но 3А са си 3 А, имам в предвид че се отделя доста топлина. Сега имайки в предвид че тоя регулатор дава от 10 нагоре не трбява да слагаш и много мощна лампа, ако ще е лампа, ако сложиш някоя 60-70 Вт няма да може да свали напрежението достатъчно за да поддържа исканите от теб 3 А. https://www.home-max.bg/halogenna-kapsula-35w-gy6-35/ нещо такова също става, и е по-евтино от автомобилните.
Закачаш го през амперметъра и нагласяш тока да е 3А или колкото там ти трябва. Тая точно предполагам може да я мъчиш с токове до към 4 А без да я убиеш. Сега след като го наместиш е добре да видиш какво става в изхода, но за това вече ще ти трябва осцилоскоп.
Гледай товара да ти е винаги включен, и да спираш и пускаш самото захранване, а не то да е включено и да вкл.и изключваш товара към него. Скоро имах такъв клиент който продава ЛЕД тела но потребителите редовно ги включват към работещи захранвания, а там когато нямаш товар напрежението забива на макс, в твоя случай 60 В, в неговия 90, и като включиш диод който иска 3-4 В и до де захранването се осъзнае какво става диода си е заминал.


Пон Дек 05, 2022 6:51 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
ToHu написа:
Това което показваш, поне по описанието изглежда като източник на ток, настройката е лесна, за товар най-лесно да използваш халогенна лампа от автомобил, може и всякакъв друг товар но 3А са си 3 А, имам в предвид че се отделя доста топлина. Сега имайки в предвид че тоя регулатор дава от 10 нагоре не трбява да слагаш и много мощна лампа, ако ще е лампа, ако сложиш някоя 60-70 Вт няма да може да свали напрежението достатъчно за да поддържа исканите от теб 3 А. https://www.home-max.bg/halogenna-kapsula-35w-gy6-35/ нещо такова също става, и е по-евтино от автомобилните.
Закачаш го през амперметъра и нагласяш тока да е 3А или колкото там ти трябва. Тая точно предполагам може да я мъчиш с токове до към 4 А без да я убиеш. Сега след като го наместиш е добре да видиш какво става в изхода, но за това вече ще ти трябва осцилоскоп.
Гледай товара да ти е винаги включен, и да спираш и пускаш самото захранване, а не то да е включено и да вкл.и изключваш товара към него. Скоро имах такъв клиент който продава ЛЕД тела но потребителите редовно ги включват към работещи захранвания, а там когато нямаш товар напрежението забива на макс, в твоя случай 60 В, в неговия 90, и като включиш диод който иска 3-4 В и до де захранването се осъзнае какво става диода си е заминал.


Благодаря. Ще използвам значи крушка за автомобил да го настроя. Целта е като го свържа към Лазерния масив да е около 3А. След това ще го настроя в движение с мултицета. И разбирах за това товара да е закачен и само да подам ток в началото. Аз досега правех обратното :D Благодаря още веднъж.
Вече имате участие в проекта :D Очаквам с нетърпение да дойдат нещата. Тази седмица си отивам на село и ще обмислям какво ще е тялото за всичко това. Мисля да е от дърво. Ще сглобя нещо като малък сандък. Ще го пръсна в щерно да изглежда по добре. Но все още обмислям варианти. Имам една отливка от Алуминий, вероятно с размер Ф100. Ще я мина на струга, защото смятам да я ползеам като радиатор, защото е бая голама. Мед е най добре, но ще тежи доста повече. Иначе има мед, но е ф32. Не знам дали ще стигне. Или накрая ще куп купя медна шинас поне 10мм дебелина и ще ползвам нея. Все още това са само варианти разбира се.


Пон Дек 05, 2022 7:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
Еее и сандък става ... за радиатора, да слагаш плътни детайли не е удачно, ако имаш струг най-добре го нарежи на ламели, а ако ти се занимава да ги направиш с трапецовиден профил още по-добре, т.е. по дебели в основата и по-тесни към края, то не е кой знае каква играчка на струга, стига да не е някой смотан алуминий който маже, много зависи от марката, от някои марки ще ти се прииска да си срежеш вените :)
Ето какво се случва когато включваш светодиод към работещ източник на ток. Този конкретно е 1 W към източник който ходи до 60V и би трябвало да дава 300 мА константен ток. Това всъщност е със симулатор на светодиод, т.е. същото напрежение в права посока и същото вътрешно съпротивление за да не трепем светодиоди :)
Виждаш колко пъти превишава номиналният ток. Нещо подобно ще стане със всеки един източник на ток ако му включваш диода докато и източника е включен. Ако диода е по-дурако устойчив, и най-вече работното напрежение е по-блзо до максималното на източника може и да устиска, но си е здраво претоварване.


Прикачени файлове:
Load turn on 1 ms div.jpg
Load turn on 1 ms div.jpg [ 33.18 KiB | Прегледано 954 пъти ]
Вто Дек 06, 2022 4:40 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 03, 2022 9:19 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Преносим мощен лазер с мощност 75W
За радиатора ще обмисля. Поръчал съм и радиатор с вентилатор от настолен компютър. По принцип е най добре с активно охлаждане, но в моя случай не е наложително, защото ще се използва в кратки работни интервали. Трябва охлаждане да сложа и на двата преобразователя. Да, виждам какво се случва в диаграмата. Определено занапред ще го правя по начина, който каза. Даже един диод така замина. Проблема вероятно е бил в точно това, защото го свързвах при вече захранен драйвър. Помислих, че е виновен драйвъра, но грешката е била моя най вероятно.
Виж Стиропиро какво измайстори. Макар, че зеления е много по слаб от сините, пак става бая мощен. Този е не повече от 20W
https://youtu.be/qxNICce11Cw
Аз ползвам същия диод при 2.7А обаче и прави 2W


Прикачени файлове:
IMG_20221118_221445.jpg
IMG_20221118_221445.jpg [ 2.18 MiB | Прегледано 924 пъти ]
Вто Дек 06, 2022 10:14 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни