Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
CNC за платки 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Вакуума се замества с добро двойно лепящо фолио, маха се лесно с умерено нагряване и/или adhesive remover, но това едва ли е най-важното.
Аз искам да си купя такъв размер някакъв, но не за платки, или поне не само с платкаджийска насоченост, искам да мога да фрезовам по възможност и алуминий, ясно е че дърво и пластмаса ще са ОК, и искам да има тулчейнжър и да хваща достатъчно голям инструмент, т.е. поне 6-8 мм като идеята ми е да я използвам за малки неща с формат до А5 примерно. Има разни варианти но нищо не ме е грабнало.
То и тоя формат е доста голям копромис, доста повече работ аби ми свършило малко по-голямо, ама не съм измислил къде да го набутам.


Пон Ное 22, 2021 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC за платки
И аз на времето си мечтаех такъв тип машина да се справя с алуминий но уви. Дори и механиката и шпиндела да се справят остава гадния проблем с чистенето на стружки и охлаждаща течност.


Пон Ное 22, 2021 10:13 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
какви вакуумни маси ви гонят? Стъклотекстолит, класически - едно или двустранно фолиран, с два 3мм отвора за фиксиране. Ако не искате съвсем да мърда, се теглят две линии със стандартна маскираща лепнка (хартиена). С КАМ-а никога не е имало проблем, освен ако спиш - или решат да напишат нова версия на софтуера. Експорт на гербери от PADS и Алтиум си е ОК.

Е за алуминии - ами HAASE и сие, има и други.

Прави сте - новите LPKF и по-големите си имат вакуум, но за по-сигурно пак може да има фиксиращи отвори и лепенка, например ако вакуума изведнъж реши да си бие камшика.


Вто Ное 23, 2021 3:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
Платих днес старото LPKF C60, с малък микроскоп (със скала за измерване), комплект инструменти и консумативи.
Ако не излезе някой лъжец (но не ми се вярва), ще гледам да си го доставя или да го запратя в БГ през януари. Ако го пуснем в БГ, мисля да направя някаква прототипна услуга - но може първите платки да са безплатни за натрупване на опит. Ще пусна снимки и видео, като стигнем дотам - но няма да е скоро.


Сря Дек 15, 2021 12:38 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Познат беше разказвал, че навремето разполагал в работата му с подобно CNC на същия производител. Били предлагали опция и за метализиране на платките.
По спомен технологията била нещо подобно: материалът се ламинира, пробиват се отворите и се нанася проводяща боя, която се прекарва през отворите с вакуум. След това платката се печала за полимеризация на боята.


Сря Дек 15, 2021 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Това не съм го чувл/виждал като технология, имаше едни нитчета но май бяха само за вии, то виата може и с парче поводник само да я пойнеш, ама играчка.


Сря Дек 15, 2021 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: CNC за платки
проводящо мастило се използва: ламинира се текстолита (за да не цапа), пробива се, нанася се мастило, изсмуква се с прахосмукачка излишното (от др. страна на нанасянето) и се пече на ~100гр, 30-на мин.
не е много подходящо за запояване (зависи от произв. на мастилото). често се използва за последваща метализация (в/у мастилото е много лесно - отворите са вече проводящи и играе ролята на първична мед)


Сря Дек 15, 2021 5:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
е - имаше, май даже още имаме разтвор със сребро. Но никога не стигнах дотам - като имаше виаси - имаше свредла от 0.4 до 3мм май - преценяваш къде, дупчиш, поиш жицата от двете страни - ей тия я виа-та.
Казах им да изчакат до Януари преди да ми запратят. Ако имате идеи - слушам ви. Мисля си, че все ще и се намери работа. Само един компютър ще и трябва в повече (XP със сериен порт), и една прахосмукачка индустриална да осмуква праха и стружките (машината си има порт). Има си и автоматичен ключ за прахосмукачката.


Сря Дек 15, 2021 5:49 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни