Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
CNC серво за гребен и пиньон 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение CNC серво за гребен и пиньон
Здравейте! Планувал съм да правя малка масичка за разкрояване с плазмата. Искам да използвам гребен и пиньон с по 2 серво мотора, които са спрегнати, за да се елиминира "беклеш-а". Не намирам много информация как точно работи това нещо. Т. е. дали двата серво мотора са просто синхронизирани един към друг с някакво отместване, за да се затегнат в рака и след това да се движат заедно. Или вторият мотор оказва някакъв натиск в противоположна посока? Ако някой е работил с такава машина или има някакви познания ще се радвам ако споделите.
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Нед Мар 19, 2023 12:34 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Не ти препоръчвам тоя вариант.
Преди години за пръв и последен път се хванах да ремонтирам една разградска машина. Беше с пиньон и реика по Х и У.
У беше решен изключително" интелигентно " според мен-двата двигателя свързани противофазно на един драивер...Като имаш в предвид че стъпковите двигатели винаги имат някаква грешка последствията са ти ясни.
Втория проблем ми излезе че не успях да ажустирам машината,въпреки опита който имам. Влязох в автоматичните настройки,изпълнявах каквото трябва но винаги излизаха - 7-8 цифри след запетайката. Мача смята до 4 цифри и останалите ги закръглява.
Предлагам ти да се откажеш от тая схема. По добре един двигател, два винта на У, синхронизирани със зъбен ремък. Това е най точната схема. Може и с два двигателя, два драйвера свързани паралелно към контролера. Пробвано и работи, но на по малки машини.
Също така по лесно ще изправиш и геометрията на машината.


Нед Мар 19, 2023 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Мисля, че говорим за различни неща. Това, което описваш, ми е ясно, че няма как да работи читаво. Аз говоря за друг вариант. Тук намерих наименованието RDP(Rack Drive Panel). Идеята е да се свалят х-ките на сервомоторите, да се реализира векторен контрол по схема на Блашке. Реално за задвижване на моста ще се използват 4 серво мотора, като 2 по 2 са спрегнати един стрямо друг. Дърпат/бутат в обратни посоки и така елиминират влиянието на беклеш-а.

_________________
www.elkran.com


Нед Мар 19, 2023 4:41 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Според мен се вкарваш в сложен филм. На стругчето по оста Х имам разброс +/-0,02-0,03мм. С най обикновени китайски СВД и китайско хибридно серво.
Мисля че за плазма тая точност е повече от достатъчна.


Нед Мар 19, 2023 5:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Не си усложнявай живота, за плазма е безмислено. Ако си с някой нормлен източник, не евтин а нормален не може да очакваш чудеса нито като скорост нито като качество на среза, съответно 1 десета не те бърк от никъде.
Отделно тук нямаш сила на рязане, имаш само теглото на горелката и шланга. Ако не го правиш да режеш нещо тънко, т.е. да гониш много висока скорост, въпреки, че то и при тънко не може да е ужасно висока, много от проблемите отпадат. Отделно това е плазма, провисване, леко осукване няма да ги усетиш. Направи си една що годе твърда конструкция, не като за фреза, без проблем може да минеш с алуминиеви профили, слагай някакви свд-та и забрави. Моторите убу сервота, но за тая цел и степери с енкодери вършат работа.


Нед Мар 19, 2023 6:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
По принцип, знам, че сте прави! Просто не си заслужава за плазма. Исках да си тествам технологията, защото на практика честотното ми работи на този принцип, и единственото, което трябва да направя е комуникация м/у 2 честотни, за да обменят инфо за въртящия момент. Може би плазмата ще е със стъпкови и СВТ, а това ще го тествам като ми попаднат някакви серво мотори. Да не купувам специално. Защото би следвало при нужда да мога да докарам много висока точност по този начин...

_________________
www.elkran.com


Нед Мар 19, 2023 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Опс, не че ви разбирам терминологията, ама да се включа. :D
Сега питах колегата - как е направено това на китайската ни плазма . Има зъбни рейки(2бр) , задвижвани от мотори. Тоест моторът(2бр) е на подвижния портал, рейката(2броя) стои на масата.
Между зъбчатката на мотора и рейката има паразитно колело - от текстолит, с възможност за местене - като се поизноси - разхлабва се носача и колелото се намества да обере луфтовете. 8 години работи, колелото е гресирано яко и засега не показва нужда от смяна.


Пон Мар 20, 2023 9:48 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
На разградските притискането на двигателя е добре решено- с пружина.Няма нужда от регулировки.


Пон Мар 20, 2023 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Не искам да навлизам в подробности но - има причини двата мотора на "разградската" машина да са така свързани. Едната е цената естествено. Един малко по-мощен драйвер е по-евтин от два по-маломощни. Втората е - колкото и да е странно - когато единия мотор изтърве стъпка по някаква причина, другия мотор също изтърва. И портала винаги е толкова изкривен колкото си е бил. За мен лично по правилния подход си е с два драйвера свързани не на общ изход от моушън контролера а на два отделни. Мач-а това го може и работи. И когато се сложат два датчика за нулева позиция на двете оси - те се нулират индивидуално. Така много лесно се оправят леки изкривявания в конструкцията. Само че недостатъка при такава конфигурация е че трябва още един паралелен порт, за да могат всички сигнали от всички оси да се вкарат в компютъра (като говорим за МАЧ3 естествено).

Винтове за плазма са голям овъркил - на предната работа така я бяхме направили и не е удачен вариант. Може ама : първо трябват поне 25-30мм винтове с голяма стъпка - поне 10мм/оборот. Второ не е удачен вариант да се въртят винтовете. Обаче лагерното тяло, лагерите и гайката са една малко по-сложна конструкция. Там се прави лагерно тяло, с двоен конусен лагер, двойна гайка, синхронни зъбни колелета със съответния синхронен ремък за да може да се върти гайката. Механично е много добро решение, обаче като изпълнение далеч не е толкова просто, колкото да забиеш винта на две лагерни опори, гайката статична и въртиш винта.


Прикачени файлове:
Screenshot 2023-03-21 105203.jpg
Screenshot 2023-03-21 105203.jpg [ 113.42 KiB | Прегледано 2146 пъти ]
Вто Мар 21, 2023 10:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Cekins написа:
...Второ не е удачен вариант да се въртят винтовете. Обаче лагерното тяло, лагерите и гайката са една малко по-сложна конструкция. Там се прави лагерно тяло, с двоен конусен лагер, двойна гайка, синхронни зъбни колелета със съответния синхронен ремък за да може да се върти гайката. Механично е много добро решение, обаче като изпълнение далеч не е толкова просто, колкото да забиеш винта на две лагерни опори, гайката статична и въртиш винта.

Предлагат се подвижни и неподвижни гайки за СВД. Кое налага подобни гимнастики?

Ииии WTF паралелен порт? LPT? :D


Вто Мар 21, 2023 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Икономия баце - старо PC 100-150 лв. макс - колкото да търкаля едно XP. MACH3 - без пари. Има все още платки на PCI (от старите - не от тия новите дето са 2см слота) по 10-15 лв. с едно или две LPT-та. Освен това MACH3 не работи въобще с LPT под ос след WinXP. Ако въобще успееш някак да подкараш нещо, мача само като се опита да клати порта и излиза СИН ЕКРАН. Това е единствения път в който съм виждал 10-ка да вади син екран :)


Вто Мар 21, 2023 4:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Аз тоз БулаМАЧ съм го виждал веднъж. Не ми хареса. Имам си собствено софтуерче, което праща към машината. Тъпа програмка, която просто чете ред по ред файла и праща през LAN. Мисля да опитам Gcode Sender, ама ще видим. За някой неща обработвам файла. Примерно като гравирам платка. Но този сендър е с отворен код и мога сам да си добавя, каквото ми трябва. Ще видим...
По темата. Не харесвам СВД, когато говорим за разкрояваща машина. Вероятно само Z ще бъде със СВД. Варианта със стъпков мотор и гребен го видях. Даже има чаркалаците тук в Бургас на доста добра цена. И да, малко е оувъркил да правя master/slave. Та притиснати стъпкови + рулетки трябва да докарат добра точност. За плазма.
Поздрави!

ПП: Иначе го видях как става това с master/slave-a. Просто 2 сервота, работещи в режим torque control, които си обменят инфо за въртящия момент и съответно дърпат или бутат в еднакви или различни посоки спрямо товара... Макар да мога да ги направя сам, ще излезе солено за плазма...

_________________
www.elkran.com


Сря Мар 22, 2023 9:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
Е ти като си имаш моушън контролер би трябвало с него да се съобразяваш. Мач-а Е моушън контролер в тези случаи за които говорим. При положение че е нещо друго няма особен смисъл и може да се ползва къв да е софтуер. А ако моушън контролера ти позволява да работи с две задвижвания по една ос - това е по-добрия вариант. И те ако са серва - не ти трябва чак да са свързани помежду си - достатъчно е да са добре настроени за да работят еднакво. Можеш да си поиграеш да видиш в какви граници поддържат грешката и колко еднаква е грешката и ще си прецениш вече как да процедираш. Но за нулирането и "изправянето" на машината е хубаво двете оси да се контролират по отделно.

Има разнии по системи които дори и да ти е крив моста, могат да ти коригират това изкривяване. В смисъл че ако имаш такова, правоъгълника ще става ромб, мериш си диагоналите на ромба, вкарваш ги в програмата и тя вече прави корекцията. Не съм разглеждал разните евтинджоси моушън контролери дали го могат това. И все пак добра практика е двете да си се контролират по отделно и да си имат индивидуални датчици за нулева позиция. Водното на предната работа е така, и въпреки че е много дебело желязо, заради конструкцията си има малка разлика между двете страни - като се нулира си се изправя. То е в рамките на няколко десетки стъпки на мотора - части от милиметъра, ама го има.

И като цяло - няма смисъл да се втръбяваш въобще. Заради самата плазма ще ти е невъзможно да постигнеш нещо повече от 0.5 мм точност. Да не говорим за малки отвори на дебела ламарина. Прави си го със зъбни рейки с по един мотор на рейка и не се занимавай с глупости. Като тръгнеш да си правиш лазер - тогава вече си заслужава. И между другото - за ламарина над 25мм, газопламъчното работи много по-добре от каквато и да било плазма - като му нацелиш керф-а, височините и режимите дава много добри резултати. Освен всичко останало не закалява мястото на среза. Плазмата го прави "убиец" на металорежещи инструменти. По едно време се опитваха поне като пилотни отвори да пробиват и после да ги прекарват на бормашината - за един отвор правят пътечка до шмиргелите за да точат свредлото.


Сря Мар 22, 2023 10:21 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
stoyanoff написа:
Аз тоз БулаМАЧ съм го виждал веднъж. Не ми хареса. Имам си собствено софтуерче, което праща към машината. Тъпа програмка, която просто чете ред по ред файла и праща през LAN. Мисля да опитам Gcode Sender, ама ще видим. За някой неща обработвам файла. Примерно като гравирам платка. Но този сендър е с отворен код и мога сам да си добавя, каквото ми трябва. Ще видим...
По темата. Не харесвам СВД, когато говорим за разкрояваща машина. Вероятно само Z ще бъде със СВД. Варианта със стъпков мотор и гребен го видях. Даже има чаркалаците тук в Бургас на доста добра цена. И да, малко е оувъркил да правя master/slave. Та притиснати стъпкови + рулетки трябва да докарат добра точност. За плазма.
Поздрави!

ПП: Иначе го видях как става това с master/slave-a. Просто 2 сервота, работещи в режим torque control, които си обменят инфо за въртящия момент и съответно дърпат или бутат в еднакви или различни посоки спрямо товара... Макар да мога да ги направя сам, ще излезе солено за плазма...



Не е баш така,не работят в режим на въртящ момент,а си работят на стъпка и посока.Принципа е следния - предполага се, че ще използваш качествен двигател и загряването няма да го прецака !!!Двата мотора работят паралелно, но с малко разминаване във втория (не основния) за натяг.Тока му се намаля на 1/3 и допустимата грешка от позициониране се увеличава много.Така втория мотор пече но уж не много,Ако може да се вярва на мислителя който го беше сътворил.
Аз ще ти дам по добра идея.Вземи си рейка не с прави зъби ,а с наклонени (върви много по гладко).След това си направи танкетки които да държат моторите и с пружина да ги натискат в рейките.И си свиркай !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Май 17, 2023 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC серво за гребен и пиньон
За да става това нещо( да пече) са правени импровизации. Ако моторите са разпознати и контролера ги управлява правилно точността трябва да се качи.

_________________
www.elkran.com


Пет Юни 23, 2023 4:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни