Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Линейни серво-двигатели - недостатъци? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Допълнителен модул... Не съм виждал тоя за тип двигатели да се предлага опция за спирачка.


Пон Фев 13, 2017 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Случаен линк с общи положения:
http://cross-automation.com/blog/vertic ... r-actuator

И конкретно за някакви подобни на твоите - пусни едно търсене на "brake":
http://dl.mitsubishielectric.com/dl/fa/ ... 30054c.pdf

Това ми е доста извън зоната, да не си много критичен. :)


Пон Фев 13, 2017 7:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Е, то едва ли някой във форума се занимава профи с такива железа...

Тия от първия линк са с ротационни двигатели и там нещата са ясни. Има такива двигатели със спирачка.

На втория линк (документ), при прочит по диагонал, срещам само динамична спирачка, ама то това е друго животно и не върши работа. Ще го разгледам по-внимателно де.
На едно място се среща термина "magnetic brake", но подозирам че става въпрос за соленоида на спирачката на ротационните двигатели. Доста от драйверите са универсални - за линейни и за ротационни двигатели.


Пон Фев 13, 2017 8:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Понеже вече си доста по-напред (от мен) с тези "линейни" серво-двигатели, ще ми е интересно ако пуснеш някой макет за игра. Не че ми трябва изобщо, ама някой-друг случаен бит информация не се знае кога ще потрябва.


Пон Фев 13, 2017 10:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Имам сериозни намерения, но все още се ослушвам, за евентуални проблеми. Не за друго, ами за тестовата постановка ще се наложи да се произведат някои детайли, други да се коригират, жици, телове, настройки на серва, моушън контролер, софтуерни тъпотии и кой знае какво още... Като се сетя какви духчета преследвах при оживяване на текущия проект... :D

Затова се опитвам да разгледам въпроса от различни ъгли. Поне да минимизирам изненадите доколкото е възможно.
Отделно, трябва да измисля някаква стратегия за безопасно оживяване на системата, че с тия скорости на движение, и предвид теглото на подвижните възли, хич не ми изглеждат безобидни...


Пон Фев 13, 2017 10:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Оставяш си една много малка работна зона м/у крайните изключватели за начало, слагаш някакви шок-абсорбери след тях, лимитираш скоростта на сервото (ако има такава опция), пробваш само дистанционно през уеб-камера, и т.н. :)

Какъв му е входа (интерфейсът) на това серво? Не можеш ли да му цъкаш знайни малки стъпчици от MCU или PC, да изключиш за първите проби фактора контролер (CNC)?


Вто Фев 14, 2017 12:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
А, ще я нагласим тестовата установка. Нямам притеснения по въпроса. Споменах го като едно от нещата с които ще трябва да се съобразявам, занимавам и да се почесвам умно по главата...
Така или иначе проектът ще се поразсрочи във времето. Трябва да се набавят още някои дреболии. Да се направи механичен дизайн. Да се остави да поотлежи, за да има време да изплуват глупостите на повърхността... :D

А драйверите бяха с всевъзможни ретро-входове - STEP/DIR, аналогов. Имам спомен че имаше и трети вид, може би ШИМ, но не съм сигурен. На единия вид драйвери май имаше и някакъв комуникационен бъс. Ама пак беше нещо ретро - вървеше по бакър...


Вто Фев 14, 2017 10:25 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Проекта ще цепи мрака , едва ли има подобен проект в интернет пространството . Поне аз не съм видял :)
Конструкцията как мислиш да я правиш .Неподвижен мост, подвижен мост , едно колонна ?
Мислиш да използваш леярски услуги или ще нагаждаш проекта към готови железа ?
Колко вата са двигателите които имаш ?
Е и моите нови драйвери са с ретро входовете STEP/DIR, аналогов . Спрях се на тях тъй като работата с Ethercat ми се видя дебела . :)
Всъщност контролера като е ОК , какво значение има . При мен се получава следната сметка при 30000{mm/min}x1000{step/mm}/60 {сек} = 500 000 Hz или 500Khz e най малкото изместване което ще може да прави машината е 0.001um :)


Вто Фев 14, 2017 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Едните двигатели се управляват със 750W драйвер, та явно са там някъде. Другите бяха по-мощнички, но при линейните не описват мощността както при ротационните, та не знам точно колко е. Или пък е описана, но аз не съм стигнал до тая част. На око, би трябвало да са над 1.5kW.

s7ama7 написа:
...най малкото изместване което ще може да прави машината е 0.001um :)

Да не изглежда като намеса в творческите ти планове, но 0.001 микрон не е ли доста самоцелно?
По мое мнение, дори с прецизно изработена механика е малко вероятно да се постигне подобна точност...
То само като пипнеш детайл на машината с ръка, всичко ще отиде по дяволите от топлинното разширение... :D

Редакция:
Първият ми попаднал клип, на подобен двигател...
https://www.youtube.com/watch?v=BhcZBr38Kmc

И още един, за заплакване на окото. Надуват се японците... :D
https://www.youtube.com/watch?v=1F4-plhdnj0


Вто Фев 14, 2017 12:42 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
itso.t написа:
Да не изглежда като намеса в творческите ти планове, но 0.001 микрон не е ли доста самоцелно?

:D
Е объркал съм мерната единица .:D :rolleyes:
Имах предвид 1um(0.001mm) :) Тази точност ще стига ако трябва да се "нагажда" даден размер .

Сигурен ли си че си струва риска ?
Като гледам Mazak, DMG имат машини с такива мотори , но на okuma не можах да видя . Предимства които изтъкват са брутално бързите ходове :D

itso.t написа:
Двигателят като такъв, няма линейни направляващи. Той е само магнитната шина (статор) и подвижния електромагнит (ротор). Има и други конфигурации де, но са по-екзотични.
Към това се добавя стандартен драйвер за AC-серво двигател, и енкодер с подходяща резолюция и с подходяща за драйвера комуникация.


Ясно , просто стандартното задвижване(СВД и серво мотор) се заменя с линейния серво двигател .


Вто Фев 14, 2017 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
s7ama7 написа:
...Сигурен ли си че си струва риска ?
Като гледам Mazak, DMG имат машини с такива мотори , но на okuma не можах да видя . Предимства които изтъкват са брутално бързите ходове :D

Ясно , просто стандартното задвижване(СВД и серво мотор) се заменя с линейния серво двигател .

Въпросът е почти философски... :D
Според мен, би трябвало да си струва натягането. Най-малкото, избягвам СВД и още по-омразния ми възел "лагерна опора". Май не съм споменавал за проблема, но е сериозен. А и си е писане, а сега не ми се пише толкова.
Финално се наложи да си правя такива, та да намаля консумацията на лагери, че ми беше писнало. Рекордът за най-кратко работил лагер беше 30мин. преди да стане на пастет. :D


Вто Фев 14, 2017 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Какви са тия лагери дето работят по 30 мин? Нещо не е наред, и нарочно ме могат толкова калпав да го направят.


Вто Фев 14, 2017 8:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Могат бре. Точно на тоя му правих дисекция. Водят се в ъглов контакт, и външната черупка има скосение отвътре. Като на картинката.

Прикачени файлове:
bearing.jpg
bearing.jpg [ 53.51 KiB | Прегледано 4306 пъти ]


По черупката имаше ясни следни как сачмите са набити заедно със сепаратора. Натам е ясно... :D

То има и други проблеми, ама тя е дълга и широка...


Вто Фев 14, 2017 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Сетих се че остатъците от дисекцията седят в архива. За да не съм голословен:

Прикачени файлове:
Bearing.png
Bearing.png [ 720.91 KiB | Прегледано 4272 пъти ]


При дисекцията не е вандалствано по лагера. Външната черупка е срязана културно на две половини, и лагерът е разглобен.
Интересни следи има и в канала в който се движат сачмите. Как беше - техническа чалга? :D


Сря Фев 15, 2017 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Линейни серво-двигатели - недостатъци?
Това с джобно ножче ли се сряза :D Да занеш това сигурно са били само макети на лагерите, а истинските още не са дошли ... като с трабанта ако помниш вица :D


Сря Фев 15, 2017 7:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни