Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
CNC контролер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Побеля ми косата - на едното PC не ще да се инсталира ХР от флашка. На другото не може да се инсталира въобще ХР. Забодох две карти, сложих Win10 32-bit, някак успях да накарам двата паралелни порта да работят, обаче като пусна мач-а и ... BSOD...

Вероятна причина - вин-а не дава да се командват директно паралелните. Грешката е нещо от сорта че се опитвам да пиша в read only memory. Вече два часа го мъча. Има някъв пач за виста - сложих го ама не ме отразява.

В момента други PC-та нямам под ръка а трябваше още вчера да съм пуснал машината че много зор ми дават а имам и друга работа.

Това че съм със стъпкови няма никакво значение. По нататък ще и правим малко модификации на машината ама не смятам да и слагам серва - просто няма особен смисъл. Вероятно ще и сложа хибридни, ама то пак е като стъпковия горе долу. Идеята да сложа някакъв моушън контролер е да избягам от цялата тази галимация в която съм се вкарал в момента. Имам едно бокс-че на Asus 12х12х8 см. Напълно достатъчно да търкаля всичкия необходим за машината софт - ако имах някъв моушън контролер досега да го бях забравил проблема.

Едит : да - парите едва ли ще са особен проблем в случая а и с митниците има кой да се разправя. Въпроса е да работи.


Чет Ное 30, 2017 12:55 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: CNC контролер
Аз съм с windows 7 32bit работи си без проблем , но не съм тествал с два паралелни порта . Не помня да съм имал проблем с подкарването .
От по старите компютри имаше някакво значение с коя програма си правиш бутващата флашка . Ако може да бутва от флашка търси проблема там .
Аз пък от хибридни не виждам абсолютно никакъв смисъл , тия хибридни излизат почти на цената на китайските серва просто се обезсмисля . По добре най-евтините серва от колкото тия хибриди . А плазмичката ще утихне доста със серво управление .

@stivemaster защо ? Повечето серва няма да работят с контролерчето за 10$ . А кой е тоя който слага скъпото управление и накрая решава да го клати с паралелния порт :) Няма никаква логика :)


Чет Ное 30, 2017 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
s7ama7 написа:
...Повечето серва няма да работят с контролерчето за 10$ . А кой е тоя който слага скъпото управление и накрая решава да го клати с паралелния порт :) Няма никаква логика :)

Това пък защо? Ако сигналите за управление са коректни, не би трябвало да има проблем.


Чет Ное 30, 2017 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
С жокер "обади се на приятел" успях да подкарам инсталацията. Сега да видим да няма някакъв проблем с хардуера това РС, че тогава ще стане красиво.

Проблема беше че започнаха да "забиват" сигналите - някой сигнал просто спира да се подава или се забавя. Другия му проблем беше че много рядко се случваше да превключи втория порт на вход, ама това поне не ми пречеше на работата. Ама с това "загубване" на сигнали съвсем се оака работата - на 10-15 минути трябваше да се пренастройва нулата на машината (че понякога и губи геометрията на Y че съм със сдвоени оси там).

То сега по закона на Мърфи ще се окаже че има проблем с BOB платката - там е с едни изолатори на ADUM и с DC/DC за тях. Остава и то да се ебава и ще се застрелям. Два дена потроших да се боря с това XP...


Чет Ное 30, 2017 3:20 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 743
Мнение Re: CNC контролер
Моя грешка забравих че си имат и "open-collector" :)
Напоследък често ми забива Mach3 при зареждане на нов файл . Или зареждаш файла и показва че си извън машинните координати рестартираш програмата и се оправя , но ако забравиш да затвориш прозорчето със съобщението за грешка и затвориш програмата си много прецакан :) Друг бъг предполагам е само в моя телевизор - ако моторите са включени и чеса удари 00:00 всички мотори правят по някаква стъпка :)


Чет Ное 30, 2017 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
БулаМач... Ще бъда възпитан и ще си замълча.
Накратко - ако попаднете на някакво прилично като оферта предложение за управление, бачкащо без мач, дограми и ПС, обаждайте.


Чет Ное 30, 2017 4:36 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
https://www.ebay.com/itm/4-Axis-LCD-CNC ... 0033.m2042
Това дали ще ти хареса?
Аз не смях да го купя.


Чет Ное 30, 2017 5:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Заглеждал съм разни подобни контролери, ама засега не се престрашавам да тествам някой.
Като оставим настрана финансовата част на подобни бета тестове, тия неща, зле направени, могат и да са опасни.


Чет Ное 30, 2017 5:38 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
За това дали мача работи със серва Ицо е отговорил, пък аз смятам че е несериозно въобще да се допуска че няма да работи.Сега по повод проблема на Цекинс - аз не случаино написах една версия на мач3.После такива грижи предизвиква освен бъгава версия и прецакан оптрон на тази ос - за стъпката оптрона имам предвид.Погледни го на осц. и ако трябва му намали резистора - подозирам че по разбираш от мен тия работи,ама може да не си се сетил.
Ако не помага ето такова поръчах сега,мисля да го слагам на евтиния си модел и на тръборезите - рповерено,работи !!!

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Ное 30, 2017 7:25 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Гледах го в И бея. Мисля че не го взех защото няма кръгова интерполация по Z а само по X иY. Ако някой мисли да купува да го провери. Иначе за тебе става.На плазмите не им трябва.


Чет Ное 30, 2017 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Не е от драйверите. И други сигнали така се загубват - примерно помпата. Ползвам я точно за такива ситуации и като почна много да забива се усъмних до някъде в компютъра, че не може да поддържа 12.5 кХз с толерансите които съм заложил в контролерчето дето я следи. Шунтирах я и тогава вече го видях в моторите. По едно време си мислех че са смущения от източника ама до сега нямаше такива проблеми - само клавиатурата умираше от време на време, а и това почна да се случва и когато не реже а само се движи, че и когато е спряла. Та ако след преинсталацията ако пак прави номера ще е само от ADUM-ите или тяхното захранване.

Ако SmoothStepper става сигурно ще взема и още един - правим планове да си сковем един рутер за разни по непретенциозни обработки, че напоследък доста работа има.


Чет Ное 30, 2017 8:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
Cekins, не на драйверите бре - на контролера.Съмнежа ми е, че не може винаги да докарва нивата 0 и 1 ,просто ми се е случвало.
Гледах при колегата от Пловдив, който прави тези рутери ,как работи това чудо и докара такава гладкост че едвали няма интерполации по Z.Той взима комплект с дистанционно и го разглобява и прави от частите този панел,който се вижда на снимката.
Краси мисля че китаеца мръсен е пропуснал да опише сума ти подробности.Примерно никъде не намирам поддръжка на
G31 или G38 но има бутон Probe.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Ное 30, 2017 9:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Аз нямам "контролер" - в смисъл това на което повечето хора викат контролер. При мене е : пин на порта -> цифров галваничен разделител -> ULN дарлингтон -> мотор драйвер. Аз съм си правил платката. Там единствено може захранването на разделителите да се оака ама силно ме съмнява. Утре ще видя кво ше излезе. То и в бързините забравих да сваля настройките на машината и утре ще има два часа настройване.


Чет Ное 30, 2017 10:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
Абе разбрах те, чудех се как да го нарека - опторазвръзка или нещо такова на принтерския порт.Просто исках да кажа, че в зависимост от това, какви оптрони си сложил за моторните изходи и какви са ти тези на драйверите ,понякога нещата са на ръба на кефа, както се казва и ако не мърда захранването всичко е оk, обаче ако малко мръдне и всичко се оаква.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Ное 30, 2017 10:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Оптрони имам само на входовете. Като цяло всичко е галванично разделено - всички датчици се захранват от разделен DC/DC и влизат обратно с оптрони. Самата платка също е разделена от компютъра но със значително по-бързи и ниско консумиращите цифрови разделители захранени пак разделено. Сигналите към драйверите излизат от ULN-ки - демек там недостиг на ток няма.

В крайна сметка днеска някак тръгна, ама не знам точно как. Захранването на ADUM-ите беше се прецакало но и не само то. В общи линии всички проблеми са по захранване - нещо се случва в момента в който плазмата тръгне да пали, ама досега тоя проблем го нямаше. Смених и адаптера който захранва цялата платка. Мислех да сменям и 5-те волта ама тя пък взе че тръгна и веднага почнаха да работят, та остава за някъде в бъдещето.


Пет Дек 01, 2017 8:23 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни